Skrót wiadomości - środa, 18 września, 17.00

18-09-2013 17:00
18.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W III kwartale produkcja przemysłowa wzrośnie o ok. 5 proc. wobec wzrostu o 1,3 proc. w II kwartale - napisał w komentarzu przesłanym PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 2,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2013 roku wzrosła w 26 działach gospodarki na 34 klasyfikowane przez GUS - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w sierpniu spadły o 1,1 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W budownictwie produkcja rdr w sierpniu 2013 roku spadła we wszystkich działach - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa wzrósł we wrześniu w stosunku do wartości sprzed miesiąca o 0,1 pkt. do 93,8 pkt. - podało w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

FootFall Indeks Polska w tygodniu 02.09-08.09 2013 roku spadł o 4,5 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem o 6,4 proc. i wyniósł 75,56 pkt. - podała firma Experian.

We wtorek, 17 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 29.849,37 mln zł wobec 27.739,61 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

W USA zanotowano duży wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 13 września 2013 r. o 11,2 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w sierpniu i wyniosła 891 tys. w ujęciu rocznym. W lipcu wskaźnik wyniósł 883 tys. po korekcie w dół - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,4 proc. i wyniósł 14.505,40 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,3 proc. i wyniósł 2.191,85 pkt.

SPÓŁKI

Prospekt emisyjny Energi może zostać zatwierdzony przez KNF do 15 października - poinformował Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Pod koniec września możliwe jest podpisanie przez konsorcjum firm energetycznych umowy nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej - poinformował w środę Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

PZU ocenia jako mało prawdopodobne, że w 2013 roku wyjdzie na rynek z emisją długu podporządkowanego. Pierwsza transza emisji będzie denominowana w złotych - poinformował w środę PAP Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Marża fakturowana wypracowana przez sektor usługi Comarchu powinna wzrosnąć w 2013 r. o około 30 mln zł do 140-145 mln zł. Cały sektor może stanowić w 2013 r. około 23 proc. biznesu informatycznej firmy. Szacowane na 2013 r. nakłady inwestycyjne sektora to około 30 mln zł i ten poziom powinien być utrzymany w 2014 r.

Mercor chce w 3-4 lata wrócić do przychodów na poziomie sprzed sprzedaży części działalności firmy w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych, czyli do 400 mln zł rocznie - poinformował prezes spółki Krzysztof Krempeć.

WALUTY

Wydarzenia lokalne tracą na znaczeniu przed wieczornym ogłoszeniem decyzji Fed ws. stóp i dalszej polityki skupu aktywów. Rynki w środę lekko traciły, gdyż globalni gracze ograniczali ekspozycje na rynkach wschodzących.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1689 a kurs złotego do euro na 4,2302 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3352 USD i 132,18 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 4,37 mln baryłek, czyli 1,2 proc., do 355,63 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną przed zakończeniem w środę dwudniowego posiedzenia Fed - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.094,75 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,3 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną. Po południu inwestorzy poznają dane o zapasach paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 105,62 USD, po zwyżce o 20 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 108,14-108,16 USD za baryłkę.

OPINIE, PROGNOZY

Zgodnie z przewidywaniami środowa sesja miała spokojny przebieg, na rynku przeważały lekkie spadki. Oczy rynku zwrócone są na Fed, który w środę wieczorem poda decyzję ws. stóp i dalszej polityki skupu aktywów. Sytuacja w czwartek uzależniona będzie od nastrojów globalnych.

W kolejnych miesiącach dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw utrzyma się na poziomie ok. 2 proc., a presja płacowa będzie nadal ograniczana przez podwyższone bezrobocie - ocenia Jakub Borowski z Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem umiarkowany wzrost zatrudnienia ma charakter trwały i utrzyma się w kolejnych miesiącach.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Przedstawiciele SLD i OPZZ przekonują, że przewodniczący Komisji Trójstronnej, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz nie ma umocowania do podejmowania decyzji i prowadzenia dialogu ze związkami. Według Marka Balta (SLD) szefem Komisji powinien zostać Jacek Rostowski.

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy, z Robertem Więckiewiczem i Agnieszką Grochowską w rolach głównych, będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny - poinformował w środę Polski Instytut Sztuki Filmowej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

W środę komisja PE ds. środowiska odrzuciła rezolucję ws. rynku emisji CO2. Zieloni i socjaldemokraci chcieli umieścić w niej apel o usunięcie z niego części pozwoleń na emisję, co zwiększyłoby ich cenę. Ingerencji na rynku CO2 stanowczo sprzeciwia się Polska.

Polityk niemieckiej CDU, były premier krajowy Saksonii-Anhaltu Wolfgang Boehmer opowiedział się w środę za tym, by po wyborach do Bundestagu jego partia utworzyła wielką koalicję z opozycyjną obecnie SPD.

Rząd Ukrainy zatwierdził w środę tekst umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, której podpisanie oczekiwane jest na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie.

Pracownicy greckiego sektora publicznego rozpoczęli w środę 48-godzinny strajk w proteście przeciwko zwolnieniom, wymaganym przez międzynarodowych wierzycieli Grecji. Protest sparaliżował funkcjonowanie m.in. szkół, szpitali i transportu publicznego.

Fakty nie potwierdzają, że to wojska prezydenta Syrii Baszara el-Asada dokonały 21 sierpnia ataku chemicznego na przedmieściach Damaszku - uważają eksperci wojskowi w Rosji.

Co najmniej pięć osób zginęło w środę w zderzeniu pociągu pasażerskiego z piętrowym autobusem miejskim na przejeździe kolejowym w Ottawie - informują służby ratownicze. Kilka osób jest ciężko rannych.

(PAP)

pif/ jtt/