Skrót wiadomości - środa, 18 września

19-09-2013 06:00
19.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W III kwartale produkcja przemysłowa wzrośnie o ok. 5 proc. wobec wzrostu o 1,3 proc. w II kwartale - napisał w komentarzu przesłanym PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Produkcja przemysłowa we wrześniu może wzrosnąć o ok. 6,8 proc. rdr - szacuje Ministerstwo Gospodarki.

Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 2,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2013 roku wzrosła w 26 działach gospodarki na 34 klasyfikowane przez GUS - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w sierpniu spadły o 1,1 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W budownictwie produkcja rdr w sierpniu 2013 roku spadła we wszystkich działach - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa wzrósł we wrześniu w stosunku do wartości sprzed miesiąca o 0,1 pkt. do 93,8 pkt. - podało w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

FootFall Indeks Polska w tygodniu 02.09-08.09 2013 roku spadł o 4,5 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem o 6,4 proc. i wyniósł 75,56 pkt. - podała firma Experian.

We wtorek, 17 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 29.849,37 mln zł wobec 27.739,61 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o utrzymaniu bez zmian realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego - wynika z komunikatu po posiedzeniu FOMC. Amerykański Bank Centralny będzie tym samym dalej miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 45 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 40 mld USD.

W USA zanotowano duży wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 13 września 2013 r. o 11,2 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w sierpniu i wyniosła 891 tys. w ujęciu rocznym. W lipcu wskaźnik wyniósł 883 tys. po korekcie w dół - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

GIEŁDA

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,60 proc. i wyniósł 4.170,40 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,45 proc., do 8.636,06 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,17 proc., do 6.558,82 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,94 proc. i wyniósł 18.454,66 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,07 proc. i wyniósł 2.363,78 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,4 proc. i wyniósł 14.505,40 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,3 proc. i wyniósł 2.191,85 pkt.

SPÓŁKI

Prospekt emisyjny Energi może zostać zatwierdzony przez KNF do 15 października - poinformował Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Pod koniec września możliwe jest podpisanie przez konsorcjum firm energetycznych umowy nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej - poinformował w środę Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

PZU ocenia jako mało prawdopodobne, że w 2013 roku wyjdzie na rynek z emisją długu podporządkowanego. Pierwsza transza emisji będzie denominowana w złotych - poinformował w środę PAP Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Marża fakturowana wypracowana przez sektor usługi Comarchu powinna wzrosnąć w 2013 r. o około 30 mln zł do 140-145 mln zł. Cały sektor może stanowić w 2013 r. około 23 proc. biznesu informatycznej firmy. Szacowane na 2013 r. nakłady inwestycyjne sektora to około 30 mln zł i ten poziom powinien być utrzymany w 2014 r.

Mercor chce w 3-4 lata wrócić do przychodów na poziomie sprzed sprzedaży części działalności firmy w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych, czyli do 400 mln zł rocznie - poinformował prezes spółki Krzysztof Krempeć.

WALUTY

Wydarzenia lokalne tracą na znaczeniu przed wieczornym ogłoszeniem decyzji Fed ws. stóp i dalszej polityki skupu aktywów. Rynki w środę lekko traciły, gdyż globalni gracze ograniczali ekspozycje na rynkach wschodzących.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1689 a kurs złotego do euro na 4,2302 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3352 USD i 132,18 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 4,37 mln baryłek, czyli 1,2 proc., do 355,63 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną przed zakończeniem w środę dwudniowego posiedzenia Fed - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.094,75 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,3 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną. Po południu inwestorzy poznają dane o zapasach paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 105,62 USD, po zwyżce o 20 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 108,14-108,16 USD za baryłkę.

OPINIE, PROGNOZY

Zgodnie z przewidywaniami środowa sesja miała spokojny przebieg, na rynku przeważały lekkie spadki. Oczy rynku zwrócone są na Fed, który w środę wieczorem poda decyzję ws. stóp i dalszej polityki skupu aktywów. Sytuacja w czwartek uzależniona będzie od nastrojów globalnych.

W kolejnych miesiącach dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw utrzyma się na poziomie ok. 2 proc., a presja płacowa będzie nadal ograniczana przez podwyższone bezrobocie - ocenia Jakub Borowski z Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem umiarkowany wzrost zatrudnienia ma charakter trwały i utrzyma się w kolejnych miesiącach.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Przedstawiciele SLD i OPZZ przekonują, że przewodniczący Komisji Trójstronnej, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz nie ma umocowania do podejmowania decyzji i prowadzenia dialogu ze związkami. Według Marka Balta (SLD) szefem Komisji powinien zostać Jacek Rostowski.

Liderzy SLD i UP: Leszek Miller i Waldemar Witkowski ustalili w środę, że na cztery kolejne wybory: europejskie, samorządowe, parlamentarne i prezydenckie powinna powstać koalicja, a w jej ramach - wspólne listy wyborcze i kandydat na prezydenta.

Pozostawienie dotychczasowej granicy 250 zł, od której kradzież nie jest już wykroczeniem, a staje się przestępstwem, zarekomendowały w środę senackie komisje. Uchwalone w Sejmie zmiany przewidują, by progiem tym była jedna czwarta minimalnego wynagrodzenia (teraz - 400 zł).

Właściciel patentu musi podać sądowi wartość zaskarżenia, nawet jeśli nie domaga się odszkodowania, a tylko przeprosin - stwierdził w środę Sąd Najwyższy. Sąd odrzucił skargę spółki, która jako wartość przedmiotu zaskarżenia podała złotówkę.

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy, z Robertem Więckiewiczem i Agnieszką Grochowską w rolach głównych, będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny - poinformował w środę Polski Instytut Sztuki Filmowej.

To co obecnie robi "Gazeta Polska" i PiS jest prostą kontynuacją działań SB, mających na celu skompromitowanie Kazimierza Ziobro - uważają politycy Solidarnej Polski. "GP" zapowiada pozwy przeciwko politykom SP, w których będzie domagać się odszkodowań i przeprosin.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Rosja przedstawi Radzie Bezpieczeństwa ONZ otrzymane od Syrii dowody na użycie przez rebeliantów broni chemicznej pod Damaszkiem - zapowiedział w środę minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow.

W środę komisja PE ds. środowiska odrzuciła rezolucję ws. rynku emisji CO2. Zieloni i socjaldemokraci chcieli umieścić w niej apel o usunięcie z niego części pozwoleń na emisję, co zwiększyłoby ich cenę. Ingerencji na rynku CO2 stanowczo sprzeciwia się Polska.

Polityk niemieckiej CDU, były premier krajowy Saksonii-Anhaltu Wolfgang Boehmer opowiedział się w środę za tym, by po wyborach do Bundestagu jego partia utworzyła wielką koalicję z opozycyjną obecnie SPD.

Rząd Ukrainy zatwierdził w środę tekst umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, której podpisanie oczekiwane jest na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie.

Prezydent Barack Obama powiadomił prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, że USA są gotowe na takie rozwiązanie w sporze o irański program nuklearny, które pozwoli Teheranowi wykazać, że strona irańska nie próbuje zbudować broni atomowej.

Ok. 20 tys. pracowników greckiego sektora publicznego przeszło w środę w marszach w Atenach i innych miastach. Hasła sprzeciwu wobec planów zwolnień przeplatały się ze sloganami potępiającymi zabójstwo działacza lewicy przez członka neonazistowskiej partii.

Do sześciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych środowego zderzenia pociągu pasażerskiego z piętrowym autobusem na przejeździe kolejowym w Ottawie - informują służby ratownicze.(PAP)

pif/ jtt/ osz/