Skrót wiadomości - środa, 12 czerwca

13-06-2013 06:00
13.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia na koniec 2014 roku może być niższa niż zapisana w założeniach do budżetu na poziomie 13,8 proc. - ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

We wtorek, 11 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 28.361,43 mln zł wobec mln zł w 30.754,05 w poniedziałek - podał NBP.

W najbliższych kwartałach będzie kontynuowana stagnacja spożycia prywatnego bez większych zmian ze strony oszczędności dobrowolnych gospodarstw domowych - wynika z raportu NBP o sytuacji finansowej sektora gospodarstw domowych w IV kwartale 2012 r.

Udział Niemiec, jako odbiorcy polskich towarów, spadł po kwietniu do 25,4 proc. ogółem z 26,0 proc. po kwietniu 2012 roku - wynika z opublikowanych we wtorek danych GUS.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 03.06-09.06 2013 roku spadł o 6,0 proc. rok do roku oraz 11,0 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniósł 63,69 pkt. - podała firma Experian.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, w kwietniu 2013 r. spadła o 0,9 proc. rdr po wzroście o 1,6 proc. rdr w marcu - podał Eurostat.

Obfite opady deszczu wraz z wysoką temperaturą mogły mieć znaczny negatywny wpływ na uprawy zbożowe i rzepak - wynika z komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w kwietniu 2013 r. wzrosła o 0,4 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,9 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 7 czerwca 2013 r. o 5,0 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Resort finansów nie jest zaniepokojony sytuacją na rynku długu. Korekta wywołana jest czynnikami zewnętrznymi - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

W przyszłym tygodniu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej może opublikować przegląd systemu emerytalnego - poinformował w środę minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sprzedaż obligacji detalicznych w maju 2013 r. wyniosła 114,8 mln zł, 38 proc. mniej niż w kwietniu i 42 proc. mniej niż w maju 2012 roku - podał resort finansów w środowym komunikacie.

Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w sprawie zgodności z konstytucją paktu fiskalnego. Wniosek w tej sprawie złożyli w marcu posłowie i senatorowie PiS. TK podjął postanowienie na posiedzeniu niejawnym.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,2 proc. i wyniósł 13.289,32 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,24 proc. i wyniósł 19.542,72 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,10 proc. i wyniósł 2.481,60 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,64 proc., do 6.299,45 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu spadł o 0,44 proc. i wyniósł 3.793,70 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,96 proc. i wyniósł 8.143,27 pkt.

SPÓŁKI

PKO BP zawarł z Nordea Bank AB umowę nabycia Nordea Bank Polska, Nordea Polska TUnŻ oraz Nordea Finance Polska. Łącznie wyda na to ok. 2,83 mld zł - podał bank PKO BP w komunikacie. Szacowane zwiększenie skali działania w efekcie akwizycji to 16 proc., zysku na akcję: 10 proc., a zwrot z inwestycji wyniesie 13 proc.

Rada nadzorcza banku Pekao SA powołała Luigi Lovaglio na prezesa zarządu, a Diego Biondo, Andrzeja Kopyrskiego, Grzegorza Piwowara, Stefano Santini i Mariana Ważyńskiego na stanowiska wiceprezesów zarządu - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Środowe Walne Zgromadzenie Banku Pekao SA zdecydowało, że z zysku osiągniętego w 2012 roku na dywidendę trafi 2,2 mld zł, co daje 8,39 zł dywidendy na akcję.

Walne zgromadzenie Berlinga zdecydowało o wypłacie 0,21 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 r. - podała spółka w komunikacie.

Rainbow Tours wypłaci w formie dywidendy ok. 575 tys. zł z zysku osiągniętego w 2012 r., co daje 0,04 zł na akcję - podała spółka w treści uchwał podjętych przez ZWZ 11 czerwca.

Walne zgromadzenie Stalprofilu zadecydowało o przeznaczeniu na dywidendę 2,45 mln zł z zysku za 2012 r., co oznacza wypłatę 0,14 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zapisy na obligacje serii B PKN Orlen przekroczyły liczbę oferowanych obligacji, dlatego spółka skróciła okres przyjmowania zapisów do 12 czerwca z pierwotnego terminu 14 czerwca - podała spółka w komunikacie.

Polmed zawarł z Ernst & Young Corporate Finance umowę na poszukiwanie inwestora strategicznego dla spółki - poinformował Polmed w komunikacie. Firma chce pozyskać kapitał na dalszy rozwój.

InfoScope, spółka zajmująca się projektowaniem i wdrażaniem zawansowanych systemów informatycznych, zadebiutowała w środę na rynku NewConnect.

BPH Fundusz Inwestycyjny Parasolowy, w którego imieniu działa BPH TFI, zmniejszył zaangażowanie w Europejskim Centrum Odszkodowań do 4,45 proc. akcji i głosów na WZ spółki - poinformowało EuCO w komunikacie.

Rank Progress przydzielił 131.750 obligacji serii D o łącznej wartości 131,75 mln zł - podała spółka w komunikacie.

MSP widzi zainteresowanie pakietami akcji Węglokoksu, co pozwala brać pod uwagę inne opcje niż IPO tej spółki. Decyzja może zostać podjęta w tym roku - poinformował w środę Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.

Giełda wprowadzi do obrotu na rynku regulowanym akcje SCO-PAK począwszy od poniedziałku, 17 czerwca - podała GPW w komunikacie. Do tej pory SCO-PAK był notowany na NewConnect.

Walne ATM zdecydowało o wypłacie ok. 3,63 mln zł dywidendy za 2012 r., czyli 0,10 zł na jedną akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Prokura NS FIZ, fundusz windykacyjnej spółki Kruk, może zawrzeć z Bankiem Zachodnim WBK umowy cesji wierzytelności dotyczącej portfeli o łącznej wartości nominalnej ok. 420 mln zł - podał Kruk w komunikacie.

Walne Getin Noble Banku zdecydowało o skupie do 86.666.000 akcji własnych, stanowiących 3,27 proc. kapitału zakładowego, za nie więcej niż 131 mln zł - poinformował bank w uchwałach podjętych przez WZ 12 czerwca.

WALUTY

Ministerstwo Finansów planuje nowelizację ustawy o Narodowym Banku Polskim, wśród rozważanych zmian jest rozważane wprowadzenie wielokadencyjności członków Rady Polityki Pieniężnej - poinformowało PAP źródło rządowe.

Rynki złotego i polskich obligacji we wtorek umacniały się, co dilerzy tłumaczą odreagowaniem ostatnich spadkowych sesji i powrotem inwestorów zagranicznych do regionu. Ich zdaniem złoty może powoli zmierzać ku 4,20 za euro.

Stawka referencyjna Polonia spadła w środę do 2,74 proc. z 2,79 proc. we wtorek - podał NBP.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2002 a kurs złotego do euro na 4,2555 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3277 USD i 128,30 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje, bo rosną jej zapasy w USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 94,72 USD, po spadku o 66 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 102,34-102,36 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7120,50 USD/t.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,52 mln baryłek, czyli 0,6 proc., do 393,81 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Końcówka środowej sesji na warszawskim parkiecie upływa przy niedużej zmienności głównych indeksów. Widoczna w tym tygodniu niezdolność indeksu WIG 20 do trwalszego pokonania poziomu 2.500 pkt., może oznaczać korekcyjne spadki na kolejnych kilku sesjach, po których jednak indeks powinien ponownie powrócić do wzrostów - oceniają analitycy.

Dane ze strefy euro mogą zwiększyć zakres wahań złotego, choć powinien się on poruszać w przedziale 4,23-4,30, rośnie presja na świecie na wzrost rentowności - oceniają analitycy.

Do końca 2013 roku WIG 20 może zyskać 10 proc. wspierany przez poprawiającą się kondycję polskiej gospodarki. Wzrostom na warszawskiej giełdzie powinien przewodzić sektor bankowy - uważa David Aserkoff, strateg ds. rynków akcyjnych regionu CEEMEA w JP Morgan.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Na warszawskiej giełdzie zadebiutowały w środę emitowane przez ING Bank N.V. certyfikaty Turbo, które pozwalają osiągać zyski zarówno na wzrostach, jak i na spadkach cen instrumentów bazowych - poinformowali przedstawiciele ING Bank na konferencji prasowej.

Rynek wyrobów medycznych, warty w 2012 r. ok. 6 mld zł, w 2013 r. będzie stabilnie rósł, ale ryzykiem dla jego rozwoju w kolejnych latach jest podniesienie stawek VAT na te produkty - ocenili przedstawiciele Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

Do 3 czerwca wykonano 46 otworów w poszukiwaniu gazu z łupków, w toku są trzy kolejne - podał resort środowiska w komunikacie.

Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w maju plus 2,9 mld zł - wynika z raportu Analiz Online.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) chce przekonywać radnych Żor do dalszych rozmów ws. umożliwienia przygotowań do wydobycia węgla w granicach tego miasta. Chodzi o blisko 31,5 mln ton węgla, który spółka chciałaby wydobywać od 2021 r.

Łukasz Dziekoński z PKO BP zasiądzie w powołanej przy Radzie do Spraw Gospodarczych i Finansowych UE grupie eksperckiej, która będzie zajmowała się m.in. zasadami wydawania unijnych pieniędzy na długoterminowe inwestycje oraz finansowanie przedsiębiorstw.

Duże unijne firmy wydobywcze będą musiały ujawniać płatności na rzecz władz tych krajów, w których prowadzą wydobycie. Ma to zapobiegać korupcji, szczególnie w krajach Trzeciego Świata. W środę wprowadzenie takich przepisów poparł Parlament Europejski.

Komisja Nadzoru Finansowego chce, by tylko zakłady ubezpieczeń mogły świadczyć usługę renty dożywotniej. Osoby starsze przenosiłyby własność swojego mieszkania na zakłady; w zamian dostawałyby rentę i mogły mieszkać w tym lokalu do końca życia.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Rządowy raport ws. funkcjonowania OFE jest już gotowy, nanoszone są ostatnie poprawki - powiedział w środę minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Myślę, że za tydzień o tej porze będziemy już mogli o nim dyskutować - dodał.

Uruchomienie systemu informacyjnego ochrony zdrowia może się znacznie opóźnić w stosunku do planów - powiedział PAP prezes NIK Jerzy Jezierski. System zakłada m.in. wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej i kart pacjenta, e-recept, i e-skierowań.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w środę, że jego partia oraz NSZZ "Solidarność" powołują wspólny zespół roboczy, który ma m.in. konsultować projekty ustaw. Jak mówił, współpraca między PiS i "S" ma mieć stały i zorganizowany charakter.

PO rozważa ponowne złożenie w Sejmie projektu likwidującego finansowanie partii z budżetu państwa - powiedział PAP szef klubu Platformy Rafał Grupiński. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się PSL, jednak PO mogą poprzeć Ruch Palikota i Solidarna Polska.

Poseł PO John Godson rozważa kandydowanie na prezydenta Łodzi. Nie wykluczył startu bez poparcia Platformy, jako kontrkandydat obecnej prezydent miasta Hanny Zdanowskiej (PO). Każdy może deklarować wolę kandydowania na prezydenta Łodzi - komentuje Zdanowska.

56-letni mężczyzna, który w środę podpalił się w Al. Ujazdowskich od strony Ogrodu Botanicznego, został przewieziony do szpitala; na razie nie są znane powody podpalenia - powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji asp. Mariusz Mrozek.

O przyciągnięcie jak największych japońskich inwestycji - powinniśmy zabiegać podczas wizyty w Polsce premiera Japonii Shinzo Abe - uważa Zbigniew Pisarski, ekspert Fundacji Pułaskiego. W weekend w Warszawie Abe spotka się z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej.

Półroczna Magda zmarła na skutek gwałtownego uduszenia - zeznali biegli z zakresu medycyny sądowej, którzy wydawali opinie nt. przyczyn zgonu dziecka. Zeznając w środę w procesie oskarżonej o zabójstwo matki Magdy, Katarzyny W., podtrzymali swoje wnioski.

Polska postuluje wyłączenie usług audiowizualnych z umów handlowych zawieranych przez UE - poinformowała PAP kancelaria premiera. To odpowiedź na apel środowiska filmowców, które obawia się, że umowa o wolnym handlu z USA zagrozi europejskiej kulturze.

Eksperci parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza źle zinterpretowali dane z rejestratora lotów ATM QAR i dlatego doszli do błędnych wniosków dotyczących przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku - uważa Maciej Lasek.

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne mają być systemem wspomagającym, a nie zastępującym dla systemu opartego na publicznym płatniku - zapewniał w środę wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

PiS włączy się w zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz; będzie też zachęcać mieszkańców stolicy do uczestnictwa w tym referendum - zdecydowały w środę władze PiS.

Mężczyzna, który w środę podpalił się w al. Ujazdowskich od strony Ogrodu Botanicznego w Warszawie, przebywa na oddziale klinicznym chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i leczenia oparzeń w szpitalu wojskowym przy ul. Szaserów.

Ustanowienie 11 lipca dniem upamiętniającym ofiary zbrodni wołyńskiej oraz określenie jej terminem "ludobójstwo" ponownie podzieliły posłów sejmowej komisji kultury. Spór dotyczy projektu uchwały w sprawie rocznicy zbrodni UPA na Polakach.

Polskę i Izrael łączą przyjacielskie relacje - ocenili premier Donald Tusk i Benjamin Netanjahu. Polska wspiera prace na rzecz rozwiązania problemu palestyńskiego - zadeklarował Tusk. Netanjahu zapewnił, że jego celem jest historyczny kompromis z Palestyną. Premierzy Polski i Izraela uczestniczyli w środę w Warszawie w polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Po podpisaniu umowy o wolnym handlu z USA, niewykluczone jest uproszczenie pewnych procedur związanych z wnioskami o rejestrację GMO w UE. Nie wpłynie to jednak na wysokie unijne standardy stosowane przy dopuszczaniu GMO na rynek - zapewnia KE.

KE zaproponowała w środę rozszerzenie automatycznej wymiany informacji między organami podatkowymi w UE i objęcie nią dywidend, zysków kapitałowych, innych dochodów finansowych oraz sald na rachunkach. Ma to pomóc w walce z uchylaniem się od płacenia podatków.

Poczyniliśmy bardzo duży postęp, wierzę, że zbliżamy się do porozumienia - powiedział o negocjacjach z PE ws. budżetu wicepremier Irlandii Eamon Gilmore. Kolejna runda negocjacji odbyła się w nocy z wtorku na środę. 18 czerwca ma się odbyć być może ostatnia.

W środę PE przegłosował reformę systemu Schengen, która dopuszcza tymczasowe przywrócenie kontroli na wewnętrznych granicach Unii, jeśli jakieś państwo nie radzi sobie z ochroną granicy zewnętrznej UE, co zagraża bezpieczeństwu pozostałych państw.

Prezydent Turcji Abdullah Gul wezwał w środę do podjęcia dialogu z szanującymi prawo uczestnikami demonstracji w Stambule, ale zaznaczył, że nie dotyczy to osób, które wyszły na ulice w celu wzniecania zamieszek.

W Stambule i Ankarze tysiące tureckich prawników, w czarnych togach, wyszły na ulice, protestując przeciw brutalnemu potraktowaniu przez policję kilkudziesięciu przedstawicieli palestry. To kolejna fala kontestacji, które ogarniają Turcję.

Być może już za kilka tygodni, a najpóźniej jesienią br. wznowi działalność grecki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny ERT - zapowiedział w środę rzecznik rządu Grecji. Nieoczekiwana decyzja rządu wywołała protesty dziennikarzy i rządowych koalicjantów.

Sejmowe wystąpienie prezydent Dalii Grybauskaite, w którym skrytykowała decyzję o wprowadzeniu ulg z języka litewskiego dla maturzystów szkół mniejszości narodowych, w tym polskich, było wyjątkowo antypolskie - wskazują litewscy politolodzy i publicyści.(PAP)

pif/ ana/