Skrót wiadomości - środa, 10 lipca, 17.00

10-07-2013 17:00
10.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej nie jest przekonany, czy najnowsza projekcja NBP sprawdzi się. Jego zdaniem poziom inflacji może okazać się wyższy.

W czerwcu Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert pracy, spadł do 115,5 pkt. z 124,6 pkt. miesiąc wcześniej - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Oddziałując koniunkturalnie na gospodarkę istotne jest to, aby jej nie rozchwiać. Mogłoby to mieć miejsce w przypadku zbyt ekspansywnego prowadzenia polityki fiskalnej, jak i monetarnej - ocenia Jerzy Hausner w syntezie do raportu PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej "Instrument Szybkiego Reagowania".

W najbliższych kwartałach można spodziewać się ożywienia wzrostu gospodarczego w Polsce. Poprawa sytuacji i powrót na ścieżkę silniejszego wzrostu są jednak obarczone bardzo dużą niepewnością - ocenia Jerzy Hausner w syntezie do raportu PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej "Instrument Szybkiego Reagowania".

W przypadku obecnego spowolnienia gospodarczego ścieżka odbicia będzie płaska i wydłużona. Silnego ożywienia nie można oczekiwać, gdyż rząd nie ma znaczących możliwości uruchomienia kolejnego impulsu fiskalnego - ocenia Jerzy Hausner w syntezie do raportu PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej "Instrument Szybkiego Reagowania".

Wydatki na świadczenia pieniężne w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po I kwartale 2013 roku wzrosły do 44,26 mld zł z 41,78 mld zł w I kwartale 2012 roku - podał ZUS w opracowaniu kwartalnym.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w spadły w dużych miastach w porównaniu do maja o 0,1 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Szybko.pl, Metrohouse i Expander.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w czerwcu o 1,4 proc. rdr i wyniosło 12.134 GWh - wynika z danych PSE Operator.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 01.07-07.07 2013 roku spadł o 5,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem o 11,1 proc. i wyniósł 69,52 pkt. - podała firma Experian.

Produkcja przemysłowa we Francji spadła w maju 2013 r. o 0,4 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 2,2 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Amerykańska agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła ranking Włoch z BBB+ do BBB. Jednocześnie ostrzegła przed możliwością następnych spadków ocen w tym lub przyszłym roku.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 5 lipca 2013 r. o 4,0 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Zapasy amerykańskich hurtowników w maju 2013 roku spadły o 0,5 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadły o 0,1 proc. po korekcie - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

Wartość importu Chin spadła w czerwcu o 0,7 proc. rdr po spadku o 0,3 proc. miesiąc wcześniej, natomiast eksport zmniejszył się w czerwcu o 3,1 proc. rdr wobec wzrostu o 1,0 proc. w maju - podał Generalny Urząd Celny.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada, że przychody z dywidend z zysków spółek za 2013 r. będą na zbliżonym poziomie do przychodów z dywidend za 2012 r. - powiedział dziennikarzom wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Łączny koszt dla budżetu państwa waloryzacji rent i emerytur w 2014 roku wyniesie około 3,56 mld zł - wynika z projektu rozporządzenia, którym rząd zajmie się w przyszłym tygodniu,

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły we wtorek 93,00 punkty bazowe, wobec 93,35 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,4 proc. i wyniósł 14.416,60 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 2,2 proc. i wyniósł 2.008,13 pkt.

SPÓŁKI

W przetargu na wdrożenie systemu "Elektroniczne Księgi Wieczyste" jako najkorzystniejsza została wybrana oferta Sygnity za 14,78 mln zł brutto - podało Ministerstwo Sprawiedliwości na stronach internetowych.

Grupa Energa podpisała umowę długookresowego finansowania programu inwestycyjnego w segmencie dystrybucji w latach 2012-2015 przez Europejski Bank Inwestycyjny o wartości 1 mld zł - podała Energa w komunikacie. Uruchomienie pierwszej transzy kredytu w wysokości 200 mln zł planowane jest w 2013 roku.

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zmienił sposób prowadzenia postępowania upadłościowego spółki Strateg Capital, z grupy PBG, z układowego na postępowanie obejmujące likwidację majątku spółki - podało PBG w komunikacie.

W przetargu na partnerstwo publiczno-prywatne dla budowy sieci szerokopasmowej województwa mazowieckiego jako najkorzystniejsza została wybrana oferta złożona przez konsorcjum z udziałem Daewoo i Asseco - podała Agencja Rozwoju Mazowsza.

Giełda zawiesza obrót akcjami spółki ZOO Centrum na NewConnect począwszy od czwartku, 11 lipca - poinformowała GPW w komunikacie.

City Interactive, według wstępnych szacunków, miało w II kwartale 2013 r. ponad 12 mln zł skonsolidowanych przychodów - podała spółka w komunikacie.

Kurs praw do akcji Global Cosmed, producenta kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej, spadł w debiucie na rynku regulowanym GPW o 19,78 proc. do 1,46 zł.

Global Cosmed, producent kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej, po środowym debiucie na GPW zamierza przyspieszyć rozmowy akwizycyjne. Spółka przygląda się podmiotom z Niemiec o rocznych obrotach na poziomie 30-50 mln euro oraz polskim firmom z przychodami w wysokości 25-30 mln zł.

Grupa Duon rozpoczęła działalność na czeskim rynku energii elektrycznej i gazu i koncentruje się obecnie na segmencie hurtowym - poinformował prezes spółki Mariusz Caliński. Dodał, że czeski oddział ma być rentowny już w 2013 r., a jego wyniki nie zostały uwzględnione w dotychczasowej prognozie.

Kruk kupił w II kw. 2013 r. wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 1,28 mld zł, na co windykacyjna spółka wydała 135 mln zł - podał Kruk w komunikacie.

CareUp, podmiot z grupy Penta, ma zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma przejęcie kontroli nad EMC Instytut Medyczny. Tym samym ziścił się jedyny warunek prawny skuteczności wezwania - poinformował pośredniczący w wezwaniu DI Investors.

Skarb Państwa obecnie nie przewiduje sprzedaży akcji Energi inwestorowi strategicznemu - poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

WALUTY

W środę krytyczną informacją dla złotego i obligacji będzie publikacja protokołu z czerwcowego posiedzenia Fed oraz wystąpienie jej prezesa Bena Bernanke. Inwestorzy wyczekują na sygnały dotyczące ograniczania polityki luzowania ilościowego.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3724, a kurs złotego do euro na 4,3240 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2813 USD i 128,44 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 9,87 mln baryłek, czyli 2,6 proc., do 373,92 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Średnia cena litra benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu tygodnia wzrosła o 5 gr, a cena litra ON wzrosła o 4 gr - wynika z analiz e-petrol.pl.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 10 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają drugi, kolejny dzień po danych o handlu zagranicznym Chin, które okazały się gorsze od oczekiwań - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME traci 0,4 proc. i kosztuje 6.704,75 USD za tonę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną przed danymi o zapasach paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 104,79 USD, po wzroście o 1,26 dolara.

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09.00 108,51-108,53 USD za baryłkę.

OPINIE, PROGNOZY

Środowa sesja na GPW przyniosła zwyżki głównych indeksów. Zdaniem analityków, w przypadku WIG-u 20 wzrost byłby o ok. 20 pkt. silniejszy gdyby nie odcięcie prawa do dywidendy na akcjach KGHM. Jest szansa na utrzymanie pozytywnych nastrojów podczas kolejnych sesji.

Koszty wynajmu powierzchni biurowej do końca 2014 r. powinny pozostać pod lekką presją zniżkową, natomiast w ciągu najbliższych 12 miesięcy można spodziewać się wzrostu cen najmu powierzchni handlowej w Warszawie - ocenili w rozmowie z PAP eksperci firmy Jones Lang LaSalle.

Analitycy Bank of America Merrill Lynch podtrzymują prognozy kolejnych cięć stóp w Polsce do 2014 roku, choć dostrzegają ryzyko korekty w górę ich długoterminowej prognozy zakładającej główną stopę proc. na poziomie 1,50 proc. Ich zdaniem sytuacja polskiej gospodarki uzasadnia kontynuację łagodzenia polityki pieniężnej.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL w pierwszych sześciu miesiącach 2013 r. wyniosły 532,5 mln zł - poinformowała PAP Dorota Prochowicz, rzecznik viaTOLL.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 96,5 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w czerwcu 2013 r. o 1,3 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 166,1 mld zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online.

W wtorek, 9 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 27.079,51 mln zł wobec 26.942,82 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Resort pracy w najbliższym czasie zwróci się do ministerstwa finansów z wnioskiem o odblokowanie ok. 0,5 mld zł z Funduszu Pracy - poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycję wspólnej kontrolowanej likwidacji banków, z utworzeniem rady ds. likwidacji banków i wspólnego funduszu ds. likwidacji. W propozycji znalazł się też zapis, do którego zastrzeżenia miał polski premier.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Prezydent Bronisław Komorowski skierował w środę do Sejmu trzy projekty ustaw dotyczących sądownictwa - nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, nowelizacji ustaw o Sądzie Najwyższym i o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Zbigniew Ziobro nie stawił się w środę na posiedzeniu komisji odpowiedzialności konstytucyjnej; jego nieobecność jest nieusprawiedliwiona - poinformował szef komisji Andrzej Halicki (PO). Jak dodał, b. minister sprawiedliwości zostanie wezwany na przesłuchanie za dwa tygodnie.

Zmodyfikowany projekt nowej ustawy o prokuraturze powinien trafić pod obrady rządu jesienią - uważa minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Obecnie projekt jest konsultowany, a prokuratura działa na mocy ustawy z 1985 r. po kilkudziesięciu nowelach.

Jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy - zakłada projekt nowelizacji kodeksu pracy, o którym w środę dyskutowali posłowie. PiS chce wydłużenia urlopu do 37 miesięcy.

Operator portu lotniczego Warszawa-Modlin otrzymał w środę od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat Lotniska Użytku Publicznego. Poprzedni certyfikat był ważny rok i właśnie wygasł.

Posłowie komisji środowiska skierowali w środę do dalszych prac w podkomisji rządowy projekt ustawy o podziemnym składowaniu CO2 (CCS). Nowelizacja ze względu na małe doświadczenia krajowe i zagraniczne z CCS ogranicza regulacje do projektów demonstracyjnych.

Decyzje, jakie zapadły na czerwcowym szczycie w KE w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2024-2020 są korzystniejsze dla Polski niż było to wcześniej - uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Komisja swobód obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych PE rozpoczęła w środę śledztwo w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji PRISM. Podczas posiedzenia zaproponowano, by przesłuchać sprawcę przecieku o PRISM Edwarda Snowdena.

Czeski prezydent Milosz Zeman mianował w środę ponadpartyjny rząd ekspertów z 52-letnim ekonomistą Jirzim Rusnokiem jako premierem.

Komisja Europejska, państwa członkowskie i unijny przemysł w ciągu najbliższych siedmiu lat zainwestują ponad 22 mld euro w badania i innowacje w takich sektorach, jak leki, elektronika, technologie wodorowe i lotnictwo cywilne - poinformowała w środę KE.

Dwie największe centrale związkowe w Grecji GSEE i ADEDY wezwały w środę do strajku generalnego 16 lipca w proteście przeciwko kolejnym zwolnieniom w sektorze publicznym, które rząd przyrzekł międzynarodowym wierzycielom w zamian za pomoc finansową.

Korea Południowa i Korea Północna negocjowały w środę ponowne otwarcie zamkniętej w kwietniu jednostronnie przez Pjongjang wspólnej strefy przemysłowej w Kaesong i omawiały przyszłość metod zapobiegania przypadkom jej unieruchomienia.

Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się obalony przez wojsko prezydent Egiptu Mohammed Mursi, odrzuca ofertę wejścia do nowego tymczasowego rządu, ponieważ "nie paktuje z autorami puczu" - poinformował w środę rzecznik islamistycznego ruchu.

Egipska prokuratura wydała w środę nakaz aresztowania przywódcy Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Badie pod zarzutami podżegania do poniedziałkowych aktów przemocy przed siedzibą Gwardii Republikańskiej - poinformowała egipska agencja prasowa MENA.

Kuwejt przekaże Egiptowi 4 mld dol. pomocy finansowej - poinformował w środę rząd. Oznacza to, że nowe egipskie władze, które kierują krajem od obalenia przez wojsko prezydenta Mohammeda Mursiego, dostaną od trzech krajów Zatoki Perskiej łącznie 12 mld dol.

Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) skrytykowała w środę jako nieproporcjonalne użycie przez egipską armię siły w czasie poniedziałkowej demonstracji zwolenników odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego.

Sprawa sądowa byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego wywołała w środę poważne napięcie w kruchej koalicji rządowej centrolewicy i centroprawicy. Partia Lud Wolności Berlusconiego doprowadziła do odwołania narady koalicji i zablokowania prac parlamentu.

Rządy wynajmują hakerów, by przypuszczali cyberataki na inne państwa; to nowy i bardzo niepokojący trend - głosi opublikowany w środę raport brytyjskiej parlamentarnej komisji ds. wywiadu.

Rząd Węgier podwyższy od września pensje 150 tysięcy nauczycieli średnio o 34 procent i będzie corocznie zwiększać ich pobory aż do roku 2017 - poinformował w środę minister do spraw zasobów ludzkich Zoltan Balog.

(PAP)

zdz/ jtt/