Skrót wiadomości - sobota-niedziela,13-14 lipca

14-07-2013 18:53
14.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Nadzorujący górnicze spółki wicepremier Janusz Piechociński nie widzi przesłanek do upadłości Kompanii Węglowej. Jego zdaniem złożony w tej sprawie wniosek kontrahenta tej spółki dowodzi "barbarzyńskich relacji" w branży.

Sąd okręgowy w Warszawie uznał roszczenia spółki Przewozy Regionalne wobec Skarbu Państwa, dotyczące pokrycia deficytu za przewozy międzywojewódzkie - poinformowała PAP członek zarządu i dyrektor finansowa spółki Elżbieta Grudzień.

Francja wkrótce zgłosi oficjalne propozycje celów polityki klimatycznej UE na lata 2030 i 2040. Będą zakładać redukcję emisji CO2 odpowiednio o 40 i 60 proc. - powiedział PAP Nicolas Hulot, specjalny wysłannik prezydenta Francji ds. ochrony planety.

San Francisco, Szanghaj, Rio de Janeiro, Astana, Stambuł i Algier - to kilka z miejsc, w których w przyszłym roku będą mogli się promować nasi przedsiębiorcy. Ministerstwo Gospodarki ogłosiło listę wydarzeń, w których udział będzie dofinansowywany nawet w 3/4.

Hiszpańscy przedsiębiorcy kupują w Polsce coraz mniej. Nie można tego jednak tłumaczyć tylko kryzysem w tym kraju, bo w latach 2010 i 2011 nasza sprzedaż na tamtejszy rynek rosła . Jednak w zeszłym roku nasz eksport spadł o ponad 13 proc.

Sprzedaż samochodów na Ukrainie w czerwcu tego roku spadła o 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku - podał dziennik "Kommiersant-Ukraina".

Grupa Lotos zmieniła w sobotę ceny paliw. Benzyny bezołowiowe 95 i 95AL zdrożały o 50 zł, a bezołowiowa 98 o 51 zł, jednocześnie staniały oleje napędowe: Eurodiesel Lotos o 9 zł, a do celów opałowych Lotos Red o 8 zł za tysiąc litrów - podała spółka.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 40 zł, a benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 38 zł i obniża hurtowe ceny oleju napędowego o 7 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen obniża od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 4 zł za tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

W 2013 roku najbardziej zagrożone korupcją są m.in. służba zdrowia, infrastruktura, informatyzacja administracji publicznej, a także profesjonalne zawody sportowe - wynika z "Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2013-2018", do którego dotarła PAP.

Przekształcenie OFE w lokaty emerytalne zarządzane przez fundusze, które pobierałyby prowizje zależnie od wypracowanego zysku, wprowadzenie od 2014 r. systemu kanadyjskiego jako opcji do wyboru, emeryturę po 40 latach pracy - proponuje Solidarna Polska.

Wicepremier, lider PSL Janusz Piechociński spodziewa się roszczeń wobec Skarbu Państwa ze strony firm branży mięsnej, które stracą na zakazie uboju rytualnego, czyli uboju zwierząt bez ich ogłuszania. W piątek Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej taki ubój.

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział w sobotę w Siemianowicach Śląskich intensywną kampanię promocyjną kołowego transportera opancerzonego Rosomak na zagranicznych rynkach. Jego zdaniem Rosomak ma szansę być polskim hitem eksportowym.

Spółka KGHM Polska Miedź jest zainteresowana zakupem szpitala powiatowego w Lubinie (Dolnośląskie) - powiedział jej prezes Herbert Wirth podczas spotkania z członkami Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.

Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce (CCIFP) zorganizowała po raz drugi obchody święta narodowego Francji w Warszawie. Degustacje francuskich potraw, win, pokazy kulinarne i koncerty - to tylko część atrakcji, które w niedzielę przyciągały warszawiaków na ulicę Francuską.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Jesteśmy tutaj razem, Polacy i Ukraińcy, razem oddajemy hołd wszystkim ofiarom zbrodni wołyńskiej, razem przepraszamy Boga za zbrodnie - mówił prezydent Bronisław Komorowski w Łucku na Ukrainie podczas niedzielnych uroczystości w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej.

Podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Anioł Pański papież Franciszek zwrócił się do uczestników trwających w Łucku na Ukrainie uroczystości w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Zbrodnię tę podyktowała "nacjonalistyczna ideologia" - powiedział.

Prezydent Francji Francois Hollande w wywiadzie telewizyjnym transmitowanym po defiladzie wojskowej w Paryżu z okazji święta 14 lipca zaapelował do rodaków o to, by przezwyciężyli swój "tradycyjny pesymizm" i obiecał im rychłe ożywienie gospodarcze.

Premier Donald Tusk przybył w niedzielę po południu do Madrytu, gdzie w poniedziałek odbędą się polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. Rozmowy mają dotyczyć m.in. współpracy gospodarczo-inwestycyjnej obu krajów, przyszłości UE oraz spraw energetycznych.

Osiemnastu zabitych i 25 rannych, to najnowszy bilans sobotniego zderzenia ciężarówki z autobusem w Moskwie - poinformował przedstawiciel ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych. Wypadek najprawdopodobniej spowodował kierowca ciężarówki.

Co najmniej 21 osób zginęło a kilkadziesiąt zostalo rannych w sobotę wieczorem w zamachach bombowych na dwa sunnickie meczety w Bagdadzie - poinformowały władze. Były to kolejne akty terroru w fali przemocy, która przetacza się przez Irak od czasu rozpoczęcia świętego dla muzułmanów miesiąca Ramadan.

Były ambasador Egiptu w USA Nabil Fahmi przyjął w sobotę tekę ministra spraw zagranicznych w formowanym właśnie rządzie tymczasowym premiera Hazima el-Biblawiego - poinformowała agencja Reuters.

Ława przysięgłych sądu w Sanford na Florydzie uniewinniła w sobotę wieczorem ochroniarza ochotnika, 29-letniego George'a Zimmermana z zarzutu postrzelenia ze skutkiem śmiertelnym czarnoskórego nastolatka Trayvona Martina.

Wrak statku Costa Concordia może jeszcze przez rok leżeć przy brzegu wyspy Giglio - ostrzega włoska Obrona Cywilna. Tylko przez kilka najbliższych tygodni warunki na morzu będą na tyle sprzyjające, że możliwe będzie podjęcie próby usunięcia wycieczkowca. (PAP)

ana/