Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 6-7 lipca

07-07-2013 16:32
07.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów, głównie za sprawą lepszych niż się spodziewano danych z amerykańskiego rynku pracy.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,98 proc. do 15 135,84 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,04 proc. do 3479,38 pkt., zaś indeks S&P 500 - o 1,02 proc. do 1631,89 pkt.

Rząd będzie musiał się zmierzyć z ubytkiem dochodów podatkowych rzędu 25 mld zł - oceniają ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. Ich zdaniem samo ograniczenie wydatków nie wystarczy, by załatać dziurę.

Grupa Lotos od soboty podwyższa ceny hurtowe benzyny bezołowiowej 95 o 23 zł a benzyny bezołowiowej 98 o 25 zł na tysiąc litrów.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 26 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 27 zł i oleju napędowego o 26 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 26 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Drugi kwartał tego roku był bardzo słaby na rynku złota - oceniają analitycy. Wskazali, że cena kruszcu spadła o 25 proc., do ok. 1240 dolarów za uncję. Ich zdaniem to jeszcze nie koniec przeceny i wkrótce za uncję możemy płacić nawet poniżej 1100 dolarów.

Błędne prognozy produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE), ujemne ceny energii na rynku, konieczność kosztownego interwencyjnego eksportu nadwyżek energii - wymienia niemiecki regulator w raporcie z działania systemu energetycznego ostatniej zimy.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Szef PSL Janusz Piechociński zapowiedział złożenie ustawy wprowadzającej "bardziej uczciwy i transparentny" system finansowania partii politycznych. Jak podkreślił, przewiduje ona równe kwoty rocznego dofinansowania dla partii, które wejdą do Sejmu.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) podkreślił, że cięcia w budżecie na 2013 r. nie mogą dotyczyć emerytur, rent, pomocy społecznej i rynku pracy. Zapowiedział też wprowadzenie systemu ulg dla rodzin wielodzietnych.

Sojusz Lewicy Demokratycznej jest za dobrowolnością wyboru między OFE a ubezpieczycielem państwowym - mówił w sobotę w Szydłowcu przewodniczący SLD Leszek Miller. SLD rozpoczął w tym mieście debatę na temat przyszłości OFE.

W przewidzianym terminie - do godz.12 w niedzielę - wpłynęły dwie kandydatury na szefa PO: Donalda Tuska i Jarosława Gowina; obie poparte odpowiednią liczbą podpisów członków Rady Krajowej Platformy - poinformował PAP sekretarz partyjnej komisji wyborczej Artur Gierada.

W Elblągu w niedzielę od rana trwa druga tura przedterminowych wyborów prezydenta miasta. Głosowanie przebiega bez zakłóceń, frekwencja na godz. 14 wyniosła 18,11 proc. - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Przywódca liberalnej opozycji w Egipcie Mohammed ElBaradei został mianowany przez szefa państwa tymczasowym szefem rządu - podał w sobotę rzecznik opozycji.

Egipska telewizja państwowa podała w nocy z soboty na niedzielę, że nie wyłoniono jeszcze kandydata na szefa rządu przejściowego. Wcześniej informowano, że na premiera Egiptu mianowano przywódcę liberalnej opozycji Mohammeda ElBaradeia.

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził w niedzielę opinię, że Egipt może popaść w stan wojny domowej w następstwie pozbawienia przez wojsko władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Co najmniej dwie osoby zginęły, a około 100 zostało rannych w katastrofie Boeinga 777 południowokoreańskich linii lotniczych Asiana Airlines, który rozbił się na lotnisku w San Francisco - poinformowała w sobotę amerykańska straż pożarna. Stan 10 osób jest krytyczny.

2 ofiary śmiertelne katastrofy Boeinga 777 południowokoreańskich linii lotniczych Asiana Airlines, który rozbił się w sobotę na lotnisku w San Francisco, to Chińczycy. Na pokładzie było 307 osób. Stan 49 osób jest krytyczny - poinformował rzecznik lotniska.

Jedna osoba zginęła i co najmniej 80 uważa się za zaginione po eksplozji przewożącego produkty naftowe pociągu w mieście Lac-Megantic w prowincji Quebec - poinformował cytowany przez AFP kanadyjski strażak. Władze tego nie potwierdzają.

Prezydent Nikaragui Daniel Ortega oświadczył w piątek, że jest skłonny udzielić azylu w swym kraju byłemu pracownikowi amerykańskiego wywiadu Edwardowi Snowdenowi, jeśli tylko " pozwolą no ta okoliczności". USA oskarżają Snowdena o ujawnienie tajnych informacji.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zaoferował w piątek "azyl humanitarny" byłemu pracownikowi amerykańskiego wywiadu Edwardowi Snowdenowi, oskarżanemu przez USA o ujawnienie tajnych informacji.

Delegacje obu państw koreańskich porozumiały się w niedzielę, po 12-godzinnych rozmowach, w sprawie ponownego otwarcia strefy przemysłowej Kaesong, zamkniętej w kwietniu podczas eskalacji napięcia między Pjongjangiem a Seulem.

Egipskie służby bezpieczeństwa aresztowały w nocy z piątku na sobotę w Kairze zastępcę przywódcy Bractwa Muzułmańskiego Chairata el-Szatera - poinformowały źródła bezpieczeństwa.(PAP)

dan/