Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 3-4 sierpnia

04-08-2013 18:30
04.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę w Łowiczu, że przygotowane zostaną dodatkowe zachęty dla inwestorów, którzy zdecydują się w najbliższym czasie na inwestowanie w Polsce. Jak mówił, ma to m.in. polepszyć sytuację na rynku pracy. Wychodzimy z kryzysu - podkreślił.

W poniedziałek w Warszawie odbędzie się robocze spotkanie ministrów środowiska Marcina Korolca i jego brytyjskiego odpowiednika Owena Patersona nt. polskich inwestycji i rozwiązań prawnych ws. gazu z łupków - poinformował PAP rzecznik resortu Paweł Mikusek.

Przedstawiciele kadry menedżerskiej i fundusz inwestycyjny AVALLON MBO II przejęły papiernię w Kluczach (woj. małopolskie) po tym, jak poprzedni jej właściciel - amerykański producent artykułów higienicznych, koncern Kimberly-Clark wycofał się z produkcji w Polsce.

Grupa Lotos podwyższa od soboty hurtową cenę benzyny bezołowiowej 95 o 21 zł na tysiąc litrów, benzyny 98 o 42 zł, cenę hurtową oleju napędowego o 32 zł i oleju napędowego do celów opałowych o 26 zł - poinformowało biuro prasowe spółki.

Zakończył się skup porzeczek i wczesnych malin. Zakłady przetwórcze nadal kupują wiśnie. Według danych IERiGŻ, ceny porzeczek i wiśni są niższe niż w ubiegłym roku, a maliny były droższe. Najbardziej potaniały czarne porzeczki.

Brytyjskie banki w ciągu najbliższych sześciu lat - do 2019 r. muszą uzupełnić niedobór szacowany łącznie na 121 mld funtów, by spełnić wymogi kapitałowe i nowe zasady zarządzania ryzykiem określone w porozumieniu Bazylea III przyjętym przez UE.

Największy brytyjski bank HSBC w ramach planu minimalizacji ryzyka prania pieniędzy i innych niepożądanych transakcji zwrócił się do ponad 40 misji dyplomatycznych i konsulatów, w tym nuncjatury apostolskiej, by zamknęły swoje konta - donosi "Mail on Sunday".

Po słabszym początku notowań główne indeksy na Wall Street zakończyły piątkową sesję niewielkimi zwyżkami. Inwestorów raczej rozczarowały najnowsze dane z rynku pracy. Po solidnych wzrostach w czwartek, piątek przyniósł uspokojenie nastrojów. Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,19 proc., do 15.658,36 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,38 proc., do 3.689,59 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,16 proc. do 1.709,67 pkt.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Przeznaczenie w latach 2013-2015 do 200 mln zł rocznie z Funduszu Reprywatyzacji na odszkodowania za nieruchomości przejęte dekretem Bieruta przewiduje projekt ustawy zgłoszony przez senatorów Platformy Obywatelskiej. Projekt trafił już do laski marszałkowskiej. PO tłumaczy, że ustawa jest potrzebna ze względu na zasądzane odszkodowania obciążające skarb państwa oraz budżet stolicy.

Opiniowanie i ocenianie współdziałania służb specjalnych, ich współpracy z innymi służbami krajowymi i zagranicznymi oraz bezpieczeństwa żołnierzy i policjantów wysyłanych na misje zagraniczne - to niektóre zadania powstającego komitetu RM ds. bezpieczeństwa państwa.

Przewodniczący RP Janusz Palikot zaapelował w niedzielę w liście otwartym do działaczy Platformy Obywatelskiej o przystąpienie do jego partii lub współtworzonej przez niego formacji Europa Plus. Zdaniem polityka inicjatywa ta może być prawdziwą alternatywą dla PiS.

Odwołanie w referendum prezydent Warszawy, wygrana w wyborach uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu - to cele, jakie stawia sobie PiS na jesienny sezon polityczny. We wrześniu partię czeka wybór wiceprezesów, a później porządkowanie struktur okręgowych.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w sobotę w Świnoujściu, że będzie bronić odpowiednio wysokiego finansowania polskich sił zbrojnych, w związku z ograniczeniami w wykonaniu tegorocznego budżetu państwa.

288 osób utonęło w Polsce od początku maja; tylko w piątek i sobotę woda pochłonęła 13 ofiar śmiertelnych - podał w niedzielę Mariusz Góra z Komendy Głównej Policji.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani został w niedzielę zaprzysiężony przez irański parlament, krótko potem powiadomiono o jego pierwszych nominacjach. Szefem MSZ Rowhani mianował byłego ambasadora Iranu przy ONZ Mohammeda Dżawada Zarifa.

Premier Australii Kevin Rudd poinformował w niedzielę, że wybory parlamentarne odbędą się 7 września. Głosowanie będzie testem dla Australijskiej Partii Pracy (ALP), która od trzech lat ma trudności stojąc na czele mniejszościowego rządu.

Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe zwyciężył w wyborach z 31 lipca - podała w sobotę państwowa komisja wyborcza. Rywal Mugabego, premier Morgan Tsvangirai, odrzucił ten wynik. UE i USA wskazały na doniesienia o nieprawidłowościach.

Najwyżsi doradcy prezydenta USA Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa omawiali "potencjalne zagrożenia na Półwyspie Arabskim lub z niego pochodzące" - podał Biały Dom.

Ministrowie i deputowani Ludu Wolności (PdL) złożyli listy rezygnacyjne na ręce szefów frakcji w proteście przeciwko skazaniu lidera partii i byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego za oszustwa podatkowe - poinformował w piątek szef MSW Angelino Alfano.

Silne trzęsienie ziemi o sile 6 stopni nawiedziło w obszary w północno-wschodniej Japonii - poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna. Nie wydano ostrzeżenia przed falą tsunami.

Poziom skażonych, radioaktywnych wód gruntowych wokół zniszczonej w 2011 r. przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima I przekroczył specjalną barierę ochronną - podały japońskie media.

Co najmniej 35 osób zginęło, a około 50 zaginęło wskutek powodzi spowodowanych ulewnymi deszczami w czterech prowincjach na wschodzie Afganistanu - poinformowały w niedzielę afgańskie władze.

(PAP)

pel/