Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 29-30 czerwca

30-06-2013 18:59
30.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Ciech jest zainteresowany kontynuacją rozmów w sprawie sprzedaży Grupie Azoty pakietu akcji Organiki-Sarzyny. Rozmowy mają na celu ustalenie warunków udzielenia wyłączności negocjacyjnej - poinformowała Grupa Azoty w komunikacie.

Impel wypłaci z zysku za 2012 rok 19,3 mln zł dywidendy, czyli 1,5 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd Foty, dystrybutora części samochodowych, złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z możliwością zawarcia układu - poinformowała Fota w komunikacie.

Polimex Mostostal nie spłacił w terminie do 28 czerwca całości odsetek od kredytów, obligacji i roszczeń zwrotnych z tytułu wypłat z gwarancji wystawionych przez banki - poinformowała spółka w komunikacie.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński ocenił, że nie zdarzyło się nic, co uzasadniałoby opinię Gazpromu o wysokim prawdopodobieństwie ułożenia w Polsce gazociągu, określanego jako 2. nitka magistrali Jamał-Europa. Strona polska nie zakłada realizacji tego projektu.

Ministerstwa finansów oraz nauki nie doszły do porozumienia, od kiedy firmy mogłyby odpisywać 1 proc. podatku CIT na jednostki naukowe, co przewiduje projekt nowelizacji ustawy o CIT i PIT. Sprawę będzie musiał rozstrzygnąć rząd.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 6 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 9 zł i oleju napędowego o 14 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 18 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Grupa Lotos podwyższyła w sobotę ceny hurtowe paliw - poinformowało biuro prasowe spółki. O 5 zł na tysiąc litrów wzrosły ceny benzyn bezołowiowych 95, 95AL i 98.

Rolnicy protestujący w Żurawlowie (Lubelskie) skierowali do Ministerstwa Środowiska wniosek o unieważnienie wydanych przez resort koncesji na poszukiwanie gazu z łupków na terenach, gdzie znajdują się zbiorniki wód podziemnych.

Od 1 lipca w UE spadną ceny internetu i połączeń telefonicznych w roamingu. Sprawdzanie e-maili i korzystanie z portali społecznościach w podróży będzie tańsze o 36 proc. Dziesięciokrotnie spadną też ceny połączeń w roamingu w przystępującej do UE Chorwacji.

Koncern petrochemiczny Łukoil planuje powiększyć sieć stacji benzynowych na Ukrainie. Inwestycje w ukraińskim segmencie paliw zapowiedział też Rosnieft. Zdaniem ekspertów to, że paliwo, które oferują Rosjanie odpowiada normom europejskim, gwarantuje powodzenie ekspansji.

Największymi zagrożeniami rozwoju gospodarczego Chin są rosnące długi samorządów lokalnych, niska efektywność przedsiębiorstw państwowych i niezgodne z prawem zwolnienia podatkowe, wynika z ostatniego raportu Państwowego Urzędu Audytu (PUA).

Piątkowa sesja na Wall Street po trzydniowych wzrostach przyniosła niewielkie spadki części głównych indeksów. Dla Dow Jones to było i tak jednak najlepsze pierwsze półrocze od 1999 roku.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Do 23 sierpnia potrwają wybory szefa PO, które będą starciem Donalda Tuska z Jarosławem Gowinem. Grzegorz Schetyna nie będzie kandydował. Premier apelował w sobotę, aby partia była jak "jedna pięść". Zapewnił, że nie zabraknie mu "energii dla Polski". Gowin nawoływał do powrotu do korzeni.

Premier Donald Tusk uznał w niedzielę, że decyzja Grzegorza Schetyny o niekandydowaniu na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej jest rozsądna. Według niego taka decyzja na pewno dobrze służy atmosferze PO.

Platforma Obywatelska do końca października wybierze nowe władze w kołach, powiatach i regionach - zdecydowała w sobotę Rada Krajowa partii. Proces wyborczy zakończy konwencja krajowa, która zbierze się 23 lub 30 listopada.

PiS jest gotowe do rządzenia i przejęcia odpowiedzialności za Polskę - deklarowali politycy tej partii podczas zakończonego w niedzielę w Sosnowcu kongresu. Szefem PiS ponownie został Jarosław Kaczyński. Zapowiedział reformę rządu po wygranych przez PiS wyborach.

Do zmiany konstytucji wezwał w niedzielę lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro podczas konwencji partii w Krakowie. SP proponuje wprowadzenie systemu prezydenckiego, zmianę ordynacji wyborczej, likwidację Senatu i zmniejszenie o połowę liczby posłów.

Wrócimy na Komisję Trójstronną, kiedy rozpocznie się prawdziwy dialog społeczny i kiedy zostanie zmieniony minister pracy - mówił w niedzielę w Krakowie przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, który gościem konwencji Solidarnej Polski.

Podczas niedzielnych pokazów Gran Turismo Polonia w Poznaniu jeden z samochodów wjechał w publiczność. 17 osób zostało rannych, w tym 4 ciężko. Wśród rannych jest dwoje dzieci - poinformował rzecznik poznańskiej policji Andrzej Borowiak.

26-latek, podejrzany o spowodowanie fałszywych alarmów bombowych, które we wtorek sparaliżowały ponad 20 instytucji w całym kraju, został aresztowany przez sąd - podała w sobotę prowadząca śledztwo katowicka prokuratura.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Prezydent USA Barack Obama i jego żona Michelle spotkali się w sobotę w Johannesburgu z rodziną byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli. Obama w sobotę rozmawiał też telefonicznie z żoną Mandeli, Gracą Machel, by zapewnić ją o swym wsparciu - podał Biały Dom.

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa poinformował w sobotę, że wiceprezydent USA Joe Biden poprosił go w rozmowie telefonicznej o odrzucenie prośby Edwarda Snowdena, byłego pracownika amerykańskich służb wywiadowczych, o azyl polityczny w Ekwadorze.

Stany Zjednoczone nie czują się zagrożone tym, że w Afryce wzrasta działalność handlowa i inwestycyjna Chin oraz innych państw aspirujących do rangi mocarstw - oświadczył w sobotę przebywający z wizytą w RPA prezydent Barack Obama.

Nowy prezydent i szef rządu Iranu, umiarkowany duchowny Hasan Rowhani oświadczył w sobotę, że jego gabinet będzie prowadził politykę "konstruktywnego porozumienia ze światem", zastrzegając przy tym, że "będzie bronił wszelkich praw Iranu".

Sekretarz stanu USA John Kerry, który zakończył w niedzielę czterodniową misję na rzecz wznowienia dialogu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami, ocenił, że stanowiska obu stron zostały zbliżone. Zapowiedział, że wkrótce wróci na Bliski Wschód.

Ok. 10 tys. osób zgromadziło się w sobotę w pobliżu placu Taksim w Stambule, wznosząc antyrządowe okrzyki i protestując przeciwko brutalności policji po tym jak siły bezpieczeństwa prawdopodobnie przez przypadek zabiły kurdyjskiego demonstranta.

Bezpieczeństwo energetyczne, Partnerstwo Wschodnie, wzmocnienie zewnętrznych granic Unii Europejskiej, a także aktywizacja współpracy państw regionu Morza Bałtyckiego - to priorytety rozpoczynającego się 1 lipca przewodnictwa Litwy w Radzie Unii Europejskiej.

(PAP)

jtt/