Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 28-29 września

29-09-2013 19:30
29.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

- Im dłużej będą trwać kłopoty budżetowe USA, tym dłużej Rezerwa Federalna (Fed) będzie utrzymywała obecną politykę tzw. luzowania ilościowego, czyli zakupów obligacji - powiedział PAP w Nowym Jorku prezes NBP prof. Marek Belka.

- Blisko trzy czwarte mieszkańców gmin północnej Polski i Lubelszczyzny, które są objęte koncesjami poszukiwawczymi gazu z łupków, opowiada się za jego wydobywaniem - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie resortu środowiska, do którego dotarła PAP.

- Duży popyt na akcje brytyjskiej poczty, dostępne w publicznej ofercie, oznacza, że rząd może zmniejszyć przydziały dla nabywców bądź wprowadzić dodatkową pulę. Niewykluczone jest skrócenie terminu oferty obecnie upływającego 8 października - informują media.

- Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział w sobotę rychłe uruchomienie programu rządowych gwarancji dla dla osób, które nie mogą uzyskać kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu ze względu na wysokie depozyty żądane przez kredytodawców.

- Ulga podatkowa dla małżeństw, w których oboje małżonków płaci podstawową stawkę podatkową (20 proc.) wejdzie w W. Brytanii w życie od kwietnia 2015 r., gdy rozpocznie się nowy rok podatkowy 2015-16 - ogłosił premier David Cameron.

- Kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów, niższa izba Kongresu USA, przyjęła w nocy z soboty na niedzielę nadzwyczajną ustawę o wydatkach państwa, dołączając zapis o odroczeniu o rok wejścia w życie programu reformy opieki zdrowotnej - Obamacare.

- Prezydent Barack Obama zawetuje nadzwyczajną ustawę o wydatkach państwowych, którą ma uchwalić kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów jeśli zawierać będzie niekorzystne zapisy dla jego programu reformy opieki zdrowotnej - poinformował w sobotę Biały Dom.

- Ukraina potwierdza zainteresowanie amerykańskimi technologiami eksploatacji wyczerpanych pól gazonośnych. Według ukraińskich władz perspektywicznym obszarem są m.in. złoża zlokalizowane na wschodzie tego kraju.

- Największy niemiecki koncern elektrotechniczny Siemens zlikwiduje 15 tys. miejsc pracy w swoich firmach za granicą i w Niemczech - poinformowała w niedzielę agencja dpa. To skutek wdrażanego programu "Siemens 2014", który ma obniżyć koszty o 6 mld euro.

- Grupa Lotos podwyższa od soboty cenę benzyny 95 o 39 zł na tysiąc litrów, benzyny 98 o 49 zł, oleju napędowego o 26 zł i oleju napędowego do celów opałowych o 32 zł - poinformowało biuro prasowe spółki.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

- O potrzebie wyzwolenia energii, koniecznej do zmiany Polski, mówił w sobotę w Turku (Wielkopolska) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

- Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Bolesławca (Dolnośląskie ) zapowiedział, że jego ugrupowanie ma program naprawy państwa we wszystkich dziedzinach życia. I liczy, że będzie go realizować po wyborach.

- Utworzenie nowego ruchu społecznego, a dopiero potem powołanie nowej partii zapowiedział w sobotę w Krakowie Jarosław Gowin. Termin utworzenia nowej partii związany będzie z wyborami - powiedział.

- Unia Lewicy będzie współtworzyła nową centrolewicową partię z Ruchem Palikota - zapowiedział w sobotę w Szczecinie Janusz Palikot. W tej sprawie trwają także rozmowy z Wandą Nowicką, Kongresem Kobiet i Polską Partią Pracy.

- Chodorkowski, syn Michaiła Chodorkowskiego, który odsiaduje wyrok w rosyjskim łagrze, odebrał w niedzielę w jego imieniu nagrodę Lecha Wałęsy. "Mam nadzieję, że nasze uznanie dla cierpienia i walki przyniesie efekty" - powiedział podczas uroczystości w Gdańsku Wałęsa.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

- Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła w piątek w nocy rezolucję wzywającą do zabezpieczenia i usunięcia syryjskiego arsenału chemicznego. Nie grozi jednak reżimowi Baszara el-Asada sankcjami za niedostosowanie się do jej wymagań.

- Rządząca w Austrii koalicja socjaldemokratów i konserwatystów prawdopodobnie pozostanie u władzy przez kolejne cztery lata. W wyborach parlamentarnych w niedzielę obie partie, SPOe i OeVP, zdobyły większość miejsc w Radzie Narodowej - podała agencja dpa.

- Włochy stanęły wobec groźby kryzysu rządowego po tym, jak pięciu ministrów z partii Silvio Berlusconiego Lud Wolności ogłosiło w sobotę, że występują z gabinetu premiera Enrico Letty. To wynik poważnych sporów w koalicji centrolewicy i centroprawicy.

- Przywódca włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconi, który wycofał pięciu ministrów z rządu premiera Enrico Letty, wywołując w ten sposób poważny kryzys polityczny, opowiedział się w niedzielę za jak najszybszym rozpisaniem przedterminowych wyborów.

- SPD chce mieć w koalicyjnym rządzie Angeli Merkel sześć ministerstw, w tym uważany za kluczowy resort finansów - podał w niedzielę dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Przed rozpoczęciem negocjacji SPD-CDU toczy się dyskusja o podwyżce podatków.

- Rzym pogrążony jest w ogromnych długach - alarmuje burmistrz Wiecznego Miasta Ignazio Marino. "Analizy wykazały, że mamy 867 milionów euro zadłużenia"- poinformował apelując do rządu Włoch o natychmiastową pomoc. Nie wiadomo jednak, czy pomoc ta nadejdzie.

- Islamistyczni rebelianci otworzyli w niedzielę rano ogień do studentów śpiących w akademiku szkoły rolniczej w stanie Yobe, w północno-wschodniej Nigerii. Zginęło co najmniej 40 osób - poinformowała agencja Reutera

- Lider neonazistowskiej greckiej partii Złota Jutrzenka Nikolaos Michaloliakos został w sobotę zatrzymany pod zarzutem tworzenia organizacji przestępczej - podała policja. Zatrzymano też co najmniej jednego deputowanego partii - rzecznika Iliasa Kasidiarisa.

- Z traktatów UE należy usunąć zapis zobowiązujący jej członków do "coraz ściślejszej unii", ponieważ się przeżył - powiedział w niedzielnym wywiadzie dla BBC premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Dodał, że brytyjska opinia publiczna tego zapisu nie popiera.

- Prezydent USA Barack Obama poinformował, że przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Był to pierwszy bezpośredni kontakt przywódców obu krajów od czasów irańskiej rewolucji z 1979 roku.

- Egipski minister spraw zagranicznych Nabil Fahmi powiedział w sobotę, że okres przejściowych rządów w Egipcie powinien się zakończyć do najbliższej wiosny zastąpieniem liderów nominowanych po odsunięciu od władzy w lipcu prezydenta Mohammeda Mursiego.(PAP)

ana/