Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 24-25 sierpnia

25-08-2013 20:05
25.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

- Grecja będzie potrzebować trzeciego pakietu pomocy finansowej, opiewającego na "niewielką dwucyfrową liczbę miliardów" euro - oświadczył w opublikowanym w sobotę wywiadzie komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

- Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) ma zastrzeżenia do jakości owoców i warzyw sprowadzanych z Polski - informuje na swojej stronie internetowej rządowa "Rossijskaja Gazieta".

- Związek Sadowników RP będzie ubiegał się o unijne pieniądze na promocję jabłek w Chinach i w krajach Zatoki Perskiej - poinformował PAP prezes Związku Mirosław Maliszewski. Zdaniem producentów jabłek jest szansa, że polskie owoce będą obecne na tych rynkach.

- Za niespełna miesiąc, 20 września, wejdą w życie zmiany upraszczające formalności związane z akcyzą na węgiel. Nie będą już potrzebne dokumenty dostawy węgla w trakcie jego transportu, a końcowi odbiorcy nie będą musieli prowadzić ewidencji obrotu.

- 125 mln euro wydali w II kwartale br. Polacy, robiąc zakupy za granicą - wynika z danych firmy Visa. To wzrost o 18 proc. w porównaniu z II kwartałem 2012. We Francji wydaliśmy 22 mln euro, Niemczech - ponad 15 mln euro, a we Włoszech - 11,5 mln euro.

- PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 27 zł, a benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 14 zł na tysiąc litrów. Hurtowe ceny oleju napędowego nie ulegają zmianie - poinformował płocki koncern.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

- W nocy z piątku na sobotę w Afganistanie podczas akcji przejęcia broni i materiałów wybuchowych zginął chorąży Mirosław Łucki - poinformował w sobotę Wydział Prasowy Dowództwa Wojsk Specjalnych. Szef MON zdecydował o awansowaniu poległego na starszego chorążego sztabowego.

- Na Zatoce Puckiej zakończone zostały poszukiwania dwojga surferów. 23-letni mężczyzna i 20-letnia kobieta z Niemiec wypożyczyli w sobotę późnym popołudniem w Chałupach na Pólwyspie Helskim sprzęt do surfingu i do tej pory nie zgłosili się do wypożyczalni.

- Kilkadziesiąt osób zebrało się w niedzielę pod ambasadą Rosji, by zamanifestować swój sprzeciw wobec prawa zakazującego "propagandy homoseksualnej". Pocałunkami chcieli pokazać, że miłość nie może być nielegalna. Happening zorganizowała Kampania Przeciw Homofobii (KPH).

- Dwoje mieszkańców Lublina, podejrzanych o nielegalny handel środkami wczesnoporonnymi, zatrzymała policja. Medykamenty sprzedawane były przez internet po cenach kilkakrotnie wyższych niż w aptekach.

- Pokazy lotnicze w Radomiu to efekt wytrwałości i decyzji, by tutejsze lotnisko miało charakter lotniska wojskowego i cywilnego; to nasz wspólny sukces - mówił w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas oficjalnego otwarcia międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show 2013.

- Prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie telefonicznej z prezydentem Wiktorem Janukowyczem złożył Ukraińcom życzenia z okazji ich święta niepodległości. Komorowski i Janukowycz rozmawiali też o stosunkach ukraińsko-rosyjskich.

- Cztery osoby zginęły w niedzielę w wypadku samochodowym na trasie Czarna Dąbrówka-Podkomorzyce (Pomorskie) w kierunku Słupska. Droga wojewódzka nr 212 jest zablokowana. Zderzyły się dwa samochody osobowe - bmw i volkswagen.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

- Stany Zjednoczone mają "bardzo niewiele wątpliwości" że władze Syrii użyły w ubiegłym tygodniu broni chemicznej przeciwko cywilom - oświadczył w niedzielę wyższy przedstawiciel władz USA.

- Minister obrony USA Chuck Hagel powiedział w niedzielę, że amerykańskie siły zbrojne gotowe są do podjęcia akcji zbrojnej wobec Syrii, jeśli taką decyzję podejmie prezydent Barack Obama. USA nadal sprawdzają doniesienia o użyciu broni chemicznej w Syrii.

- Władze Syrii wyraziły zgodę na przyjazd inspektorów ONZ na miejsca domniemanych ataków z użyciem broni chemicznej, do których miało dojść na przedmieściach Damaszku - poinformowało syryjskie MSZ.

- Oenzetowscy inspektorzy od broni chemicznej mają udać się w poniedziałek na miejsce domniemanych ataków chemicznych pod Damaszkiem, by tam przeprowadzić dochodzenie - poinformowała w niedzielę ONZ.

- Szef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow wyraził w niedzielę przekonanie, że prezydent USA Barack Obama zmierza do wojny w Syrii, jak jego poprzednik George W. Bush dążył do wojny w Iraku.

- Rosyjska policja zatrzymała w niedzielę na Placu Czerwonym w Moskwie 10 opozycjonistów, którzy przyszli tam, aby przypomnieć o demonstracji sprzed 45 lat przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

- Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o pokój w Syrii i położenie kresu masakrom w tym kraju oraz o większą wrażliwość wspólnoty międzynarodowej na akty okrucieństwa. Papież nawiązał do masakry koło Damaszku, gdzie miało dojść do użycia broni chemicznej.

- Damaszek ostrzegł w niedzielę USA przed interwencją wojskową w Syrii; akcja taka "rozpaliłaby pożar na Bliskim Wschodzie" - powiedział syryjski minister informacji Omran Ahid ez-Zubi.

- 13 żołnierzy zginęło w sobotę w ataku rebeliantów z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) na patrol kolumbijskiej armii w pobliżu granicy z Wenezuelą, w prowincji Arauca - poinformowały władze w Bogocie.

- Do antyromskich wystąpień doszło w sobotę w kilku miastach Czech. Jak poinformowały władze, najwięcej prawicowych ekstremistów demonstrowało w Ostrawie. Podczas starć z policją zatrzymano tam około 60 demonstrantów. (PAP)

map/