Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 22-23 czerwca

23-06-2013 17:52
23.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Ministrowie finansów krajów UE przerwali w nocy z piątku na sobotę obrady bez osiągnięcia porozumienia w sprawie wspólnych zasad udzielania pomocy lub likwidacji banków przeżywajacych kłopoty, bez pomocy podatników. Rozmowy mają być kontynuowane w środę.

Kryzys nie przekonał Włochów do uczciwości wobec fiskusa i na niewiele zdały się podjęte przez poprzedni rząd Mario Montiego próby zmiany mentalności oraz przekonania do płacenia podatków i praworządności- wynika z najnowszego raportu Gwardii Finansowej.

Ze względu na kryzys w strefie euro polscy przedsiębiorcy zwiększają sprzedaż na rynki pozaunijne. W przypadku niektórych krajów wzrosty sprzedaży naszych towarów w pierwszych trzech miesiącach tego roku sięgają ponad 90 proc.

Środki, które Polska otrzyma z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20 będą wykorzystywane ze zdecydowaniem większym udziałem samorządów terytorialnego, bo on jest bliżej ludzi - zapowiedział w sobotę premier Donald Tusk.

Osoba starająca się o kredyt hipoteczny od 2014 r. będzie musiała wyłożyć z własnej kieszeni co najmniej 5 proc. wartości nieruchomości, a w 2017 r. 20 proc. Nie będzie można brać kredytu na dłużej niż 35 lat. Zdaniem ekspertów ograniczy to dostęp do kredytów mieszkaniowych.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w sobotę w Grodzisku Mazowieckim, że wspólnie z rządem i samorządami będzie działał na rzecz stworzenia ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin, która ma być systemem ulg dla rodzin wielodzietnych.

Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro poinformował w sobotę, że kandydatem SP na prezydenta Warszawy jest były wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn.

45 proc. Polaków jest przeciw wcześniejszym wyborom parlamentarnym, a 33 proc. za - wynika z czerwcowego sondażu TNS Polska przeprowadzonego dla Polskiej Agencji Prasowej. Badanie pokazuje też, że 42 proc. ankietowanych nie potrafi określić swoich poglądów politycznych.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Amerykański wysłannik odpowiedzialny za negocjacje z talibami przybył do Kataru, gdzie talibowie otworzyli w tym tygodniu swoje biuro - poinformował w sobotę przedstawiciel władz USA. Rzecznik talibów ostrzegł z kolei, że rozmowy są zagrożone.

Rządzący w Strefie Gazy radykalny Hamas poinformował w sobotę o straceniu przez powieszenie dwóch Palestyńczyków skazanych za szpiegowanie na rzecz Izraela.

Tysiące ludzi zebrały się w sobotę wieczorem na stambulskim placu Taksim w proteście przeciwko konserwatywnemu rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana. Dotychczas policja nie interweniowała. W Ankarze i Stambule aresztowano kolejnych 31 demonstrantów.

Około 20 tysięcy ludzi protestowało w sobotę w brazylijskim mieście Belo Horizonte przeciwko korupcji i niesprawiedliwości społecznej w ich kraju. Demonstracja miała pokojowy przebieg i odbyła się przed meczem między Japonią a Meksykiem, rozgrywanym w ramach piłkarskiego Pucharu Konfederacji.

Samolot rosyjskich linii lotniczych Aerofłot z Hongkongu, na którego pokładzie znajdował się były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden, w niedzielę wylądował na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie. (PAP)pr/