Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 18-19 maja

19-05-2013 19:33
19.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

- Partnerzy z Komisji Trójstronnej do poniedziałku mają ustalić wspólną propozycję wzrostu płacy minimalnej w 2014 r., ale szanse na porozumienie są niewielkie. Pracodawcy chcą wzrostu na poziomie ustawowego minimum, a to nie satysfakcjonuje związków.

- Spółka Przewozy Regionalne jest wiarygodna finansowo i nie ma powodu, by zawiesić jej licencję - uznał Urząd Transportu Kolejowego i umorzył postępowanie w tej sprawie. Zdaniem władz firmy to dowód na to, że restrukturyzacja przynosi efekty.

- System Express ELIXIR, który umożliwia dokonywanie przelewów w kilkanaście sekund, jest już dostępny dla klientów siedmiu banków. Krajowa Izba Rozliczeniowa, która opracowała system, zapowiada, że docelowo będzie z niego korzystać większość banków w Polsce.

- W kolejnych miesiącach raty złotowych kredytów hipotecznych będą spadać - przewidują eksperci bankowi, z którymi rozmawiała PAP. Dodają jednak, że główną falę obniżek mamy już za sobą.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

- Jeśli PiS dojdzie do władzy, najpierw uporządkuje finanse publiczne - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Lider PiS nie przewiduje, że dojdzie do wcześniejszych wyborów, choć nie wyklucza innej konfiguracji rządowej.

- Politycy koalicji PO-PSL za ostatnie spadki poparcia dla rządzącej formacji winią kryzys gospodarczy. PSL mówi też o braku logiki koalicyjnego partnera w sprawie zapowiedzi dotyczących rekonstrukcji rządu. Według opozycji ludzie odwracają się od PO, a w kraju widać oznaki chaosu.

- Lepsza komunikacja; konsekwentna realizacja celów; zmiana programowa - to niektóre z recept polityków PO na spadek poparcia w ostatnich sondażach. System partyjno-rządowy zaczyna się chwiać - twierdzi PiS, które w majowym sondażu CBOS wyprzedziło PO.

- Eurodeputowany PO Jacek Protasiewicz uważa, że możliwe jest objęcie przez premiera Donalda Tuska funkcji szefa Komisji Europejskiej lub Rady Europejskiej. Zastrzegł jednak, że premier "na razie tego nie rozważa". PiS mówi z kolei o próbie "ucieczki Tuska do Brukseli".

- Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałby je urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, uzyskując 45 proc. głosów - wynika z sondażu TNS dla "Wiadomości" TVP1. Na drugim miejscu - z 18 proc. poparcia - byłby lider PiS Jarosław Kaczyński.

- Pod hasłem "Obudźcie się Polacy!" na placu Zamkowym odbywa się w niedzielę manifestacja w obronie TV Trwam i wartości katolickich. Uczestnicy manifestacji mają biało-czerwone flagi, niektóre z logo Radia Maryja, oraz balony z logo "Naszego Dziennika".

- Firmy farmaceutyczne pracują nad systemem, w którym byłyby ujawniane wszystkie korzyści przekazywane lekarzom w ramach współpracy. Upublicznienie tych danych może poprawić zaufanie do lekarzy - uważa wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski.- Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w sobotę wieczór na poligonie w warszawskim Rembertowie z uczniami klas mundurowych - uczestnikami biwaku organizowanego przez Akademię Obrony Narodowej. Dziś Polsce potrzebny jest nowoczesny patriotyzm - przekonywał.

- Rząd prezentuje "postawę całkowitej bierności" wobec problemu bezrobocia - powiedział w sobotę szef PiS Jarosław Kaczyński, który uczestniczył w konferencji "Więcej pracy", zorganizowanej przed bramą główną dawnej stoczni szczecińskiej.

- 57-letni biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Józef Kupny został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą wrocławskim - poinformowało w sobotę biuro prasowe Episkopatu Polski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

- Korea Płn. wystrzeliła w niedzielę ze swego wschodniego wybrzeża pocisk krótkiego zasięgu, najprawdopodobniej w ramach manewrów wojskowych - powiadomił przedstawiciel władz południowokoreańskich. To już czwarta taka próba w ciągu dwóch dni.

- Prezydent Baszar el-Asad uważa, że syryjska opozycja jest zbyt podzielona, by mogła zagwarantować dotrzymanie postanowień ewentualnego układu pokojowego - donosi tygodnik "Observer", powołując się na wywiad Asada dla niego i argentyńskiej gazety "Clarin".

- W Kairuanie na północnym wschodzie Tunezji, w którym władze zakazały zorganizowania kongresu radykalnego ruchu salafickiego Ansar al-Szaria, doszło w niedzielę do starć salafitów i ich zwolenników z siłami porządkowymi.

- Papież Franciszek powiedział, że w Kościele nie może być mowy o podziałach i odchodzeniu od jego nauki. To miejsce harmonii bogactwa i różnorodności, które nie są w konflikcie - podkreślił podczas mszy w Watykanie w niedzielną uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

- W części Karaczi, największym mieście na południu Pakistanu, odbywa się w niedzielę powtórne głosowanie, zarządzone w następstwie podejrzeń o fałszerstwa podczas ogólnopaństwowych wyborów parlamentarnych i regionalnych z 11 maja.

- Dwóch mężczyzn, skazanych za szpiegowanie dla obcych służb specjalnych, izraelskiego Mossadu i amerykańskiej CIA, zostało powieszonych w niedzielę rano w Teheranie - poinformowała prokuratura generalna w Iranie i tamtejsze radio państwowe.

- Pakistańska polityk Zahra Shahid Hussain została w sobotę wieczorem zastrzelona przed swoim domem w Karaczi na południu kraju - poinformowało BBC.

- Prezydent Francji Francois Hollande podpisał w sobotę ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne i adoptowanie dzieci przez pary tej samej płci. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wchodzi w życie. Pierwsze śluby będą możliwe już w czerwcu.

- Egipscy policjanci, rozwścieczeni porwaniem siedmiu ich kolegów przez uzbrojonych napastników na półwyspie Synaj, zablokowali w niedzielę przejście graniczne z Izraelem. To już drugie przejście w regionie zamknięte w ostatnich dniach. (PAP)

map/