Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 14-15 września

22-09-2013 20:30
22.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

- Do końca września ma być gotowa koncepcja prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej - zapowiedział w niedzielę minister skarbu Włodzimierz Karpiński podczas uroczystej inauguracji kampanii cukrowniczej 2013/14 w Cukrowni Krasnystaw na Lubelszczyźnie.

- Handlowe relacje z Rosją są dobre, warto je pielęgnować; każde państwo ma prawo kontrolować jakość produktów trafiających na jego rynek, zastrzeżenia powinny być wyjaśnione - tak minister rolnictwa Stanisław Kalemba odniósł się zarzutów Rosji ws. jakości polskiej produkcji.

- Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zdecydowało, że unijne dotacje nie będą przeznaczane na tworzenie nowych parków technologicznych w Polsce, a jedynie na rozwój już istniejących. Jak poinformował PAP ten resort, to reakcja na wyniki kontroli NIK.

- Ceną za rozwój nowych technologii komunikacyjnych nie może być handel danymi osobowymi, który jest nowoczesną formą handlu ludźmi - mówi w rozmowie z PAP Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski.

- W najbliższych dniach z fabryki we włoskim Savigliano ruszy do Polski drugi pociąg Pendolino kupiony przez PKP Intercity. Przewoźnik prowadzi obecnie odbiory techniczne składu.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

- Janusz Palikot zapowiedział, że jego partia wystąpi do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o debatę na temat zajęć dodatkowych w przedszkolach i będzie dążyć do zmiany uregulowań dotyczących ich finansowania. Obecnie obowiązujące zasady Palikot uważa za "absurdalne".

- Na dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 mogą liczyć tylko najlepsze projekty. Chcemy, by unijne pieniądze przyniosły jak największą korzyść polskiemu rolnictwu - powiedziała PAP wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk.

- Czas zastanowić się, czy ochrona prywatności i danych obywateli nie powinna być przedmiotem globalnej konwencji, bo internet nie ma granic - ocenia szef MAC Michał Boni przed warszawską konferencją rzeczników ochrony danych osobowych z 52 państw.

- Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w sobotę Krystiana Zimermana Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wybitny polski pianista otrzymał odznaczenie za zasługi w popularyzowaniu polskiej muzyki na świecie i osiągnięcia w pracy artystycznej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

- Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) kanclerz Angeli Merkel wygrała zdecydowanie wybory do Bundestagu uzyskując 42 proc. głosów - wynika z sondażu powyborczego opublikowanego przez telewizję publiczną ARD po zamknięciu lokali wyborczych.

- Jako "szantaż" określił w niedzielę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow żądanie USA, aby przygotowywana rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii zawierała odniesienie do Rozdziału 7. Karty Narodów Zjednoczonych.

- Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że jego kraj jest gotów rozmawiać z Zachodem na temat irańskiego programu nuklearnego. Zastrzegł przy tym, że Teheran chce uznania przez państwa zachodnie prawa do wzbogacania uranu na swym terytorium.

- Najnowszy bilans ataku islamistow na centrum handlowe w Nairobi to 59 zabitych i 175 rannych - poinformował w niedzielę kenijski minister spraw wewnętrznych Joseph Ole Lenku. Czerwony Krzyż mówi o 49 zaginionych. Służbom kenijskim pomagają doradcy izraelscy.

- Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta oświadczył w niedzielę, że są duże szanse "zneutralizowania" terrorystów, którzy w sobotę napadli na centrum handlowe w Nairobi, zabijając kilkudziesięciu ludzi i biorąc zakładników.

- Moździerzowy spadł w niedzielę na teren ambasady Rosji w Damaszku, ale nie spowodował ofiar - poinformowała państwowa syryjska agencja prasowa SANA. Źródła w ambasadzie twierdzą, że placówka dyplomatyczna działa "jak zwykle".

- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko potrzebuje leczenia za granicą - oświadczył były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, gość konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), stowarzyszenia, które promuje obecność Ukrainy w UE.

- Co najmniej 53 osoby zginęły, a ponad 100 zostało rannych w niedzielę w podwójnym zamachu samobójczym przed jednym z kościołów chrześcijańskich w Peszawarze na północnym zachodzie Pakistanu - donoszą światowe agencje, powołując się na lokalne władze i policję.

- Trzy osoby zginęły w niedzielę w wypadku polskiego mikrobusu na autostradzie A 30 w okolicach Salzbergen na terenie Dolnej Saksonii. Sześć osób zostało ciężko rannych - poinformowała PAP rzeczniczka policji w Osnabrueck.

- Sąd w Jinanie w prowincji Shandong uznał w niedzielę byłego dygnitarza Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Bo Xilaia za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów: korupcji, sprzeniewierzenia publicznych funduszy i nadużycia władzy i skazał go na dożywocie.

- Do 50 wzrosła liczba zabitych w sobotnim zamachu bombowym w Bagdadzie, którego celem byli uczestnicy uroczystości pogrzebowej, zebrani w namiocie w szyickiej dzielnicy Bagdadu - Mieście Sadra - informuje policja i źródła medyczne.

- Poparcie dla greckiej partii neofaszystowskiej Złota Jutrzenka spadło po zabójstwie lewicowego rapera Pawlosa Fyssasa, który zginął z rąk jednego z jej członków, z ok. 15 proc. do 7,8 proc., jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Ethnos". (PAP)

map/