Skrót wiadomości - poniedziałek, 7 października, 17.00

07-10-2013 17:00
07.10. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Elżbieta Chojna-Duch z RPP opowiada się za stabilizacją stóp proc. do końca pierwszego półrocza 2014 roku. Dodaje, że gdyby konsolidacja fiskalna okazała się głębsza, inflacja utrzymywała się nadal na bardzo niskim poziomie, a w szczególności ożywienie gospodarcze było słabsze do oczekiwań, otwarta staje się kwestia dyskusji na temat łagodzenia polityki pieniężnej i kontynuacji łagodnego nastawienia polityki pieniężnej.

Stopy procentowe NBP z całkowitym prawdopodobieństwem nie zmienią się do końca tego roku, a z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie powinny ulec zmianie także w pierwszym kwartale przyszłego roku - ocenia Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej.

Prezes NBP Marek Belka nie obawia się odpływu inwestorów z Polski w momencie podjęcia przez Fed decyzji o zacieśnieniu polityki pieniężnej, ponieważ polska gospodarka jest obecnie traktowana przez rynki nieco inaczej niż typowe rynki wschodzące.

Aby zmienić konstytucję pod kątem wejścia do strefy euro, potrzebna jest odpowiednia atmosfera społeczna. Jednak tak długo, jak ze strefy euro płyną złe wiadomości, jest wręcz nie fair pytać ludzi, czy są za wprowadzeniem euro do Polski - ocenia prezes NBP Marek Belka.

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu 2013 roku wyniosła 13,0 proc., tak samo jak w sierpniu - podało w poniedziałek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Oficjalne aktywa rezerwowe spadły we wrześniu 2013 roku o 3.458,5 mln euro do 79.145,1 mln euro - podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski.

Niższe stopy procentowe w Polsce nie przełożyłyby się na lepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, mogłyby zaś stworzyć pewne problemy dla sektora finansowego - ocenia członek zarządu NBP Jacek Bartkiewicz.

Jeżeli minister finansów zgodzi się na uwolnienie z Funduszu Pracy dodatkowych środków w wysokości 0,5 mld zł na aktywne formy walki z bezrobociem, to stopa bezrobocia na koniec br. może być poniżej 14 proc. - ocenia w rozmowie z PAP Jacek Męcina, wiceminister pracy.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle we wrześniu spadł mdm o 1,3 pkt. do poziomu minus 0,2 pkt. - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Z badań wynika, że najbliższe miesiące to okres negatywnego oddziaływania czynników sezonowych.

Produkcja samochodów osobowych i dostawczych we wrześniu 2013 roku wyniosła 53.787 sztuk i był to wzrost o 53,73 proc. w stosunku do sierpnia. W porównaniu do września poprzedniego roku produkcja była większa o 2,3 proc. - podał w poniedziałek instytut Samar.

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w październiku 2013 r. nieoczekiwanie spadł do 6,1 pkt. z 6,5 pkt. miesiąc wcześniej - podała grupa badawcza Sentix w komunikacie.

Baltic Dry Index w poniedziałek, 7 października 2013 r. wyniósł 2.115 pkt. wobec 2.003 pkt. w poniedziałek, 30 września , co oznacza wzrost o 5,6 proc.

Spowolnienie gospodarcze Chin jest pochodną reform strukturalnych, przebiega łagodnie i jest kontrolowane - powiedział w poniedziałek prezydent Chin Xi Jinping podczas szczytu organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) na Bali.

BUDŻET, DŁUG

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 roku, do 4 października 2013 roku bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 154.507,0 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 231,9 mld zł, a w części dofinansowania UE 164,2 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL w pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 r. wyniosły 860,4 mln zł - poinformowała PAP Dorota Prochowicz, rzecznik viaTOLL.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 1,22 proc. i wyniósł 13.853,32 pkt.

SPÓŁKI

Lotos Petrobaltic, spółka zależna od grupy Lotos i Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy finansowaniu zagospodarowania złoża ropy naftowej B8 na Morzu Bałtyckim - podał Lotos w komunikacie. Całkowita wartość projektu wydobywczego Lotos Petrobaltic wynosi ok. 1,6 mld zł, PIR wyłoży do 563 mln zł.

Polskie Inwestycje Rozwojowe i Lotos Petrobaltic planują podpisać umowę inwestycyjną w sprawie finansowania zagospodarowania złoża ropy naftowej B8 do końca pierwszego kwartału 2014 roku. Do tego czasu Skarb Państwa powinien zasilić PIR środkami na dofinansowanie inwestycji - poinformował w poniedziałek na konferencji Mariusz Grendowicz, prezes PIR.

Bank Gospodarstwa Krajowego unieważnił przetarg na wdrożenie centralnego systemu bankowego - poinformował PAP prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

ZWG zamierza dalej zwiększać zaangażowanie w Bumech, dokona tego jednak w drodze transakcji pakietowych i nie planuje ogłaszać wezwania - powiedział PAP Marcin Sutkowski, prezes ZWG i Bumechu. Dodał, że w ciągu miesiąca Bumech może opublikować nową strategię.

Odlewnie Polskie liczą na "wyważony wzrost" w 2014 roku - poinformował PAP Leszek Walczyk, wiceprezes firmy. Bieżący rok spółka zamknie wynikami zdecydowanie wyższymi, niż zakładał pierwotny budżet spółki.

Wyniki grupy SMT w trzecim kwartale były wyższe w ujęciu rok do roku. Spółka nie widzi zagrożenia dla realizacji prognozy na cały 2013 rok - powiedział w rozmowie z PAP Konrad Pankiewicz, prezes SMT. Dodał, że grupa zamierza do końca roku zakończyć proces sprzedaży Lemon Sky.

W przetargu ZUS na rozwój Nowego Portalu Informacyjnego, w ramach Platformy Usług Elektronicznych wpłynęły trzy oferty. Oferta Sygnity za 26,45 mln zł brutto okazała się druga pod względem ceny - poinformowało PAP biuro prasowe ZUS.

Aegon OFE zwiększył zaangażowanie w spółce Oponeo.pl i ma obecnie 5,79 proc. akcji i głosów na WZ - podała spółka w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny MLP Group, dewelopera powierzchni magazynowych - podały spółka i KNF w komunikatach. Spółka zamierza przeprowadzić publiczną ofertę akcji w październiku.

BZ WBK spodziewa się, że w III kw. kredyty dla ludności wzrosły kdk, a sprzedaż kredytów gotówkowych w III kw. w porównaniu z II kw. wzrosła w tempie jednocyfrowym. Bank spodziewa się dalszej poprawy jakości portfela kredytów gotówkowych i hipotecznych - poinformował PAP dyrektor w BZ WBK.

Do 2015 r. Amazon otworzy 3 centra logistyczne, w których w ciągu 3 kolejnych lat stworzy 6.000 stałych miejsc pracy oraz 9.000 sezonowych miejsc pracy - poinformował Tim Collins, dyrektor operacyjny Amazon na Europę.

Komisja Nadzoru Finansowego prawdopodobnie utrzyma zasady podziału zysku osiągniętego w 2013 roku przez ubezpieczycieli i banki na dotychczasowych poziomach, rozważy jednak możliwość przeznaczenia przez banki o wysokich współczynnikach całości zysku na dywidendę - poinformował PAP Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.

Nadchodzi czas, by renegocjować ceny gazu z Gazpromem; rynek powoli staje się rynkiem odbiorcy, a nie sprzedającego - ocenia wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

WALUTY

Notowania złotego w najbliższym czasie będą uzależnione od informacji płynących ze Stanów Zjednoczonych - zarówno w kontekście budżetu, przyszłości programu QE, jak i danych makro. W tym tygodniu złoty powinien być stabilny, w przedziale 4,17-4,22 za euro. Także notowania na rynku długu tkwią w bezruchu, czekając na rozwiązanie kwestii budżetowej w USA.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0976 a kurs złotego do euro na 4,2088 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3572 USD i 131,46 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo wznawiana jest produkcja surowca w Zatoce Meksykańskiej, przerwana z powodu sztormu Karen - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 103,23 USD, po spadku o 61 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,19-109,21 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie są niemal bez zmian. W USA zbliża się termin 17 października, podjęcia decyzji w sprawie podwyższenia limitów zadłużenia - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.266,25 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7204,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Porozumienie Lotosu Petrobaltic i PIR w sprawie finansowania prac na złożu B8 rynek odbiera pozytywnie. Zaangażowanie PIR wskazuje, że może to być dla wydobywczej spółki formuła korzystniejsza niż zaciągnięcie zwykłych kredytów bankowych. Analitycy zastanawiają się tylko, czy PIR będzie chciał zrealizować opcję udziału w projekcie. Wskazują, że do tej pory rynek zakładał, że Lotos pozostanie jedynym właścicielem złóż.

W opinii ekonomistów rezygnacja Zyty Gilowskiej z zasiadania w RPP może oznaczać, że frakcja Rady popierająca łagodniejszą politykę pieniężną uzyska trwałą przewagę, a okres stabilizacji stóp na obecnym, rekordowo niskim poziomie może ulec wydłużeniu.

Prawdopodobieństwo tego, że Stany Zjednoczone nie wypełnią swoich zobowiązań wynikających z obsługi zadłużenia jest bardzo niewielkie. Agencja ratingowa Moody's nie zamierza obecnie obniżać ratingu kredytowego USA - poinformował prezes tej agencji Raymond McDaniel.

Popyt na stal w Unii Europejskiej wzrośnie w 2014 r. o 2,1 proc., zaś na świecie wzrośnie o 3,3 proc. - wynika z jesiennych prognoz stowarzyszenia World Steel Association.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów po pierwszych trzech kwartałach 2013 roku wyniosły 70 mld zł, czyli były o 14,8 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformował PZF w poniedziałkowym komunikacie.

Konsorcjum Airbus powiadomiło w poniedziałek o podpisaniu kontraktu na dostawę 31 samolotów pasażerskich dla jednego z głównych przewoźników w Japonii - Japan Airlines. Tym samym europejska firma dostała się na rynek do tej pory zdominowany przez Boeinga.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Na tle mieszkańców innych państw Grupy Wyszehradzkiej, Polacy najlepiej oceniają członkostwo swojego kraju w UE - 78 proc. respondentów uważa, że Polska skorzystała na przystąpieniu do Unii; podobnego zdania jest 60 proc. Słowaków; 44 proc. Węgrów i 43 proc. Czechów.

Konfederacja Pracodawców Lewiatan chce reformy społecznej inspekcji pracy. Organizacja uzasadnia, że jest to relikt przeszłości, społeczni inspektorzy pracy często nie mają odpowiednich kwalifikacji, ale zawsze zyskują kilkuletnią ochronę przed zwolnieniem.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w poniedziałek, że władze Warszawy nie kontynuują wszystkich dobrych projektów, które powstały podczas stołecznej prezydentury jego brata. W odpowiedzi Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) zarzuciła Kaczyńskiemu, że posługuje się półprawdami.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Po sześciu latach recesji Grecja wyjdzie z niej w przyszłym roku - przewiduje ogłoszony w poniedziałek przez ministerstwo finansów projekt budżetu na 2014 rok. Przewiduje on wzrost gospodarczy na poziomie 0,6 proc., ożywienie inwestycji, eksportu i turystyki.

Większość krajów UE popiera utworzenie Prokuratury Europejskiej, która miałaby zajmować się przestępstwami godzącymi w budżet UE - poinformowała w poniedziałek w Luksemburgu unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding.

Stany Zjednoczone i Rosja będą wspólnie nalegać na forum ONZ, by konferencja pokojowa w sprawie konfliktu syryjskiego odbyła się w drugim tygodniu listopada - poinformował amerykański sekretarz stanu John Kerry w poniedziałek.

Premier Ukrainy Mykoła Azarow wyraził wdzięczność władzom Białorusi za zrównoważone stanowisko w sprawie planów podpisania przez Ukrainę w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z UE i oświadczył, że liczy na zwiększenie ukraińsko-białoruskiej wymiany handlowej.

(PAP)

pif/ asa/