Skrót wiadomości - poniedziałek, 24 czerwca

25-06-2013 06:00
25.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Z punktu widzenia wzrostu gospodarczego zmiany w systemie emerytalny powinny doprowadzić do możliwie szybkiego, ale bezpiecznego zredukowania budżetowych kosztów funkcjonowania OFE - wynika z raportu o funkcjonowaniu systemu emerytalnego w Polsce, przygotowanego przez ministerstwa pracy i finansów, do którego dotarła PAP.

Rada Polityki Pieniężnej jest nadal w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Jeśli komunikat po lipowym posiedzeniu nie wskaże, że został on zakończony, to może być nadal kontynuowany do września - ocenia w wywiadzie dla agencji Bloomberg Jerzy Hausner z RPP.

Ryzyko osłabienia złotego wyklucza obniżkę stóp w lipcu. Obniżki stóp procentowych szkodzą złotemu i jeśli bieżące tempo deprecjacji będzie trwało, powinny być zakończone, ponieważ mają niekorzystny wpływ na ceny papierów i zaufanie inwestorów - uważa Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Sytuacja sektora przedsiębiorstw w I kw. 2013 roku uległa dalszemu pogorszeniu w relacji do analogicznego okresu 2012 roku, choć obserwowane spadki zysków nie były tak silne jak pod koniec 2012 roku - wynika z raportu NBP, dotyczącego sytuacji finansowej przedsiębiorstw w I kw. 2013 roku.

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski ma poważne obawy czy uda się stworzyć unię bankową z silnym mechanizmem upadłościowym i gwarancjami depozytów.

Czerwcowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że nadal większość osób spodziewa się zahamowania inflacji, a w porównaniu do maja ich liczba nie zmieniła się - podał w komunikacie Ipsos.

Baltic Dry Index w poniedziałek, 24 czerwca 2013 r. wyniósł 1.062 pkt. wobec 925 pkt. w poniedziałek, 17 czerwca, co oznacza wzrost o 14,8 proc.

W czwartek, 21 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 32.380,82 mln zł wobec 38.919,86 mln zł w czwartek- podał NBP.

W maju wzrósł indeks aktywności w gospodarce amerykańskiej NAI (National Activity Index) - wynika z danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago.

BUDŻET, DŁUG

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 roku, do 21 czerwca 2013 roku bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 141.785,3 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 214,8 mld zł, a w części dofinansowania UE 152,3 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

GIEŁDA

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 1,42 proc., do 6.029,10 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu spadł o 1,71 proc. i wyniósł 3.595,63 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 1,24 proc. i wyniósł 7.692,45 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,18 proc. i wyniósł 18.303,52 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,48 proc. i wyniósł 2.244,27 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 1,3 proc. i wyniósł 13.062,78 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 5,3 proc. i wyniósł 1.963,24 pkt. To pierwszy spadek indeksu na zamknięciu poniżej 2.000 pkt. od grudnia 2012.

SPÓŁKI

PKO BP spodziewa się, że w sprzedaż kredytów hipotecznych w II kwartale będzie podobna do sprzedaży z I kwartału, jednak będzie ona zrealizowana na lepszych marżach. Sprzedaż kredytów konsumpcyjnych powinna przekroczyć 1,5 mld zł, poziom z I kwartału - poinformował PAP Wojciech Werochowski, Dyrektor Dep. Finansowania Klientów Indywidualnych PKO BP.

Asseco Poland w lipcu chce sfinalizować akwizycję rosyjskiej spółki R-Style Softlab. Niedługo poinformuje też o akwizycji spółki konsultingowej w Gruzji. We wrześniu informatyczna grupa chce mieć krótką listę przebadanych spółek w Etiopii, przygląda się też rynkowi wietnamskiemu - poinformował PAP prezes spółki, Adam Góral.

Asseco Poland najprawdopodobniej do końca 2013 r. nie uruchomi wykupu akcjonariuszy mniejszościowych Asseco South Eastern Europe (ASEE). Na razie nie myśli o jakichkolwiek zmianach w akcjonariacie w spółkach izraelskich - poinformował PAP prezes Asseco Poland Adam Góral.

Walne Arterii zdecydowało o wypłacie w formie dywidendy ok. 1,71 mln zł z zeszłorocznego zysku - podała spółka w uchwałach podjętych przez ZWZ 24 czerwca.

Grupa Komputronik liczy na dodatni wynik netto w kolejnych kwartałach - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki. Dodali, że dynamika wzrostu przychodów grupy w roku obrotowym 2013/2014 będzie podobna do tej notowanej przez spółkę w roku obrotowym 2012/2013.

Agroliga, notowana na NewConnect spółka spożywcza działająca na Ukrainie, prognozuje że wypracuje ok. 3,6 mln euro skonsolidowanego zysku netto zarówno w 2013, jak i w 2014 r. W 2015 r. zysk netto ma wzrosnąć do 5,5, mln euro - podała Agroliga w komunikacie.

Standrew, producent wyrobów tartacznych, zadebiutuje we wtorek, 25 czerwca, na rynku NewConnect - podała giełda w komunikacie.

Meridian Properties, spółka zajmująca się inwestowaniem i zarządzaniem nieruchomościami, przesuwa ofertę publiczną na GPW ze względu na pogorszenie się w ostatnich dniach warunków rynkowych. Spółka ocenia, że wznowienie oferty będzie możliwe po sezonie wakacyjnym - podała spółka w komunikacie prasowym.

Walne Zgromadzenie Lenteksu zdecydowało, że z zysku za 2012 rok na dywidendę trafi 9 mln zł, co daje 0,15 zł dywidendy na akcję. Zarząd rekomendował wcześniej wypłatę dywidendy w wysokości 0,10 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze notowanej na NewConnect spółki Codemedia zdecydowali o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy 2,95 mln zł z zysku za 2012 r. - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze bułgarskiej firmy farmaceutycznej Sopharma zdecydowali o wypłacie 0,07 lewa bułgarskiego dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - poinformowała Sopharma w komunikacie.

Akcjonariusze Lenteksu zdecydowali o upoważnieniu zarządu do nabycia do 12.602.620 akcji spółki - poinformował Lentex w poniedziałkowym komunikacie.

Akcjonariusze Boryszewa zdecydowali o przeznaczeniu 93 mln zł na kapitał rezerwowy, z którego środki trafią na skup akcji własnych spółki - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Orbisu zdecydowali o wypłacie 1,4 zł dywidendy na akcję z zeszłorocznego zysku - poinformował Orbis w uchwałach walnego.

Akcjonariusze notowanej na rynku New Connect spółki PCZ zdecydowali o wypłacie 7,2 mln zł dywidendy - poinformowała firma w komunikacie.

Akcjonariusze Kofoli zdecydowali o wypłacie 0,89 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Kofoli zdecydowali o odkupie akcji własnych w celu umorzenia. Spółka może wydać na ten cel 930 tys. zł. Cena za akcję ma być nie wyższa niż 40 zł - podała firma w komunikacie.

WALUTY

Jeśli chodzi o notowania polskiej waluty, sytuacja nieco się uspokoiła wobec tego, co działo się w ostatnich dniach. Na rynku długu nadal jednak główną rolę odgrywają emocje, a nie sytuacja fundamentalna.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3137 a kurs złotego do euro na 4,3432 - poinformował NBP.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje z powodu obaw o możliwe spowolnienie w gospodarce Chin i po wyborach prezydenckich w Iranie - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,47 USD, po spadku o 22 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 100,32-100,34 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 6675,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Polska gospodarka dołek ma za sobą i w kolejnych kwartałach wzrost będzie stopniowo przyspieszał do 2 proc. rdr w IV kw., a w całym 2013 r. wyniesie 1,3 proc. - prognozuje Citi Handlowy. Bank spodziewa się, że w lipcu RPP obniży stopy NBP o 25 pb i na tym zakończy cykl obniżek.

Analitycy banków w Londynie nie przewidują wzrostu sprzedaży detalicznej w Polsce w maju. Optymistyczna prognoza zakłada utrzymanie tempa spadku z kwietnia, zaś pesymistyczna - pogłębienie spadku. GUS ogłosi dane we wtorek.

Na GPW w średnim terminie mogą być kontynuowane spadki - ocenia Sławomir Koźlarek, makler z DM BZ WBK. Zeszłotygodniowa bardzo gwałtowna przecena sygnalizuje odwrót inwestorów od krajowego rynku.

Mocny kurs euro do USD był wsparciem dla walut regionu Europy Centralnej. Stąd na ostatniej fali wyprzedaży straciły one stosunkowo mniej niż waluty innych rynków wschodzących, ale mogą ucierpieć w razie osłabienia euro do USD - uważają analitycy banku Morgan Stanley.

Inwestorzy nie powinni obawiać się ograniczenia programu stymulowania gospodarki USA przez Fed. Jest to sygnał lepszych warunków gospodarczych. Nawet przy mniejszej stymulacji gospodarki dla rynków akcji będą dobre czasy - uważa prezes funduszu hedgingowego Appaloosa David Tepper.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Krajowa Izba Rozliczeniowa planuje wdrożyć system rozliczeniowy dla bankowości mobilnej. Nowe rozwiązanie chce udostępnić bankom do końca 2013 roku - poinformował PAP Kazimierz Małecki, prezes KIR SA.

KNF nie ma sygnałów od zagranicznych banków, że są zainteresowane przejmowaniem podmiotów w Polsce - poinformował dziennikarzy Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Przedterminowe wybory na prezydenta Elbląga rozstrzygną się w drugiej turze pomiędzy Jerzym Wilkiem z PiS, a Elżbietą Gelert z PO. W wyborach do Rady Miasta zwyciężyło PiS, które zdobyło 10 mandatów, przed PO (siedem), SLD (pięć) i KWW Witolda Wróblewskiego (trzy).

Szef klubu PO Rafał Grupiński zapowiedział w poniedziałek, że projekt dot. likwidacji finansowania partii z budżetu trafi w tym tygodniu do Sejmu. Przyznał, że PSL, które sprzeciwia się tej inicjatywie, nie jest w łatwej sytuacji, gdyż spłaca kilkumilionowy dług wobec Skarbu Państwa.

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w poniedziałek konsultacje w sprawie ustawy o okręgach sądowych. Jako pierwszy z prezydentem w tej sprawie rozmawia minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Spotkanie z rozpoczęło się po południu.

We wtorek Bronisław Komorowski spotka się z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem. Po rozmowach obaj prezydenci wezmą m.in. udział w Forum Gospodarczym Polska-Armenia. W środę Sarkisjan odwiedzi Lublin i Zamość.

Kluczową sprawą dla Polski w negocjacjach reformy polityki rolnej jest ustanowienie limitu dopłat, poniżej którego w razie kryzysu nie będzie cięta ich wysokość - wynika z wypowiedzi ministra rolnictwa Stanisława Kalemby. Chodzi o ochronę małych gospodarstw.

Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia programu refundacji in vitro. W ciągu dwóch, trzech dni zostaną podpisane umowy z klinikami, żadna z nich nie wycofała się z udziału w programie - powiedział PAP wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Unia bankowa powstanie, ponieważ determinacja państw i strefy euro jest bardzo duża - powiedział PAP przewodniczący Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki podczas rozpoczętego w poniedziałek w Sopocie Europejskiego Kongresu Finansowego.

Według wyliczeń KE Unia powinna rocznie inwestować ok. 270 mld euro w niskoemisyjną gospodarkę, tak by osiągnąć wysokie cele redukcyjne - powiedział w poniedziałek dyrektor ds. strategii międzynarodowej i klimatycznej przy KE Artur Runge-Metzger.

Podatnikiem VAT jest zawsze gmina, a nie jej jednostki budżetowe, takie jak szkoła, dom kultury, czy jednostka straży - rozstrzygnął w poniedziałek w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Możliwe, że dopiero we wrześniu Parlament Europejski będzie głosować nad wieloletnim budżetem UE - twierdzą źródła w europarlamencie. Dotąd planowano, że głosowanie odbędzie się w lipcu, ale zbyt wielu europosłom nie podoba się proponowany przez rządy budżet.

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jest zagrożone. Kijów ma do końca lata czas na spełnienie warunków - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który uczestniczy w spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Luksemburgu.

Niemcy zaproponowały w poniedziałek otwarcie, po trzech latach przerwy, nowego rozdziału w negocjacjach akcesyjnych z Turcją, ale faktyczne przystąpienie do rozmów dopiero po kolejnym raporcie KE ws. sytuacji w tym kraju. Raport jest oczekiwany w październiku.

Komisja Europejska odrzuciła w poniedziałek krytykę ze strony francuskiego ministra przemysłu Arnauda Montebourga, który oskarżył szefa tej instytucji Jose Barroso o podsycanie nastrojów skrajnie prawicowych poprzez narzucanie polityki zaciskania pasa.

Obrona byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego zapowiedziała odwołanie się od wyroku sądu w Mediolanie, który skazał polityka w poniedziałek na 7 lat więzienia i dożywotni zakaz sprawowania urzędów za korzystanie z prostytucji nieletnich i nadużycie władzy.

Biały Dom oświadczył w poniedziałek, że decyzja o umożliwieniu Edwardowi Snowdenowi wyjazdu z Hongkongu naraziła na szwank stosunki USA-Chiny. Waszyngton zakłada, że Snowden przebywa w Rosji, i apeluje do rosyjskich władz, by wydały go amerykańskim władzom.

Samolot rosyjskich linii lotniczych Aerofłot, którym do Hawany miał lecieć Edward Snowden, w poniedziałek wystartował z Moskwy, jednak nie ma potwierdzenia, że na jego pokładzie znajduje się ten były pracownik służb wywiadowczych USA.

W eksplozjach siedmiu bomb w Bagdadzie zginęło w poniedziałek co najmniej 27 osób - informuje iracka policja i personel medyczny. Są dziesiątki rannych. Zamachów dokonano w dzielnicach zamieszkanych głównie przez szyitów.(PAP)

pif/ jtt/ osz/