Skrót wiadomości - poniedziałek, 16 września, 17.00

16-09-2013 17:00
16.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w sierpniu 1,4 proc. rdr wobec 1,4 proc. rdr w lipcu - podał w poniedziałek NBP.

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w sierpniu w ujęciu rocznym 0,9 proc., wobec 0,9 proc. w lipcu - podał w poniedziałek Eurostat.

Godzinowe koszty pracy w II kwartale 2013 roku w Polsce wzrosły o 2,0 proc. rdr - podał w poniedziałek Eurostat.

Jeśli cechy strukturalne polskiego rynku pracy zostaną zachowane i w najbliższym czasie nie nastąpi gwałtowne ożywienie gospodarcze, należy oczekiwać, że skala występowania presji płacowej w Polsce powinna pozostać na poziomie zbliżonym do obecnego - wynika z raportu NBP "Badanie ankietowe rynku pracy 2013".

Istotnie wzrósł odsetek pracodawców deklarujących, że nie redukowaliby kosztów związanych z zatrudnieniem w reakcji na pogorszenie koniunktury - wynika z raportu NBP "Badanie ankietowe rynku pracy 2013".

Główną przyczyną tworzenia miejsc pracy w Polsce są nakłady na zwiększenie mocy wytwórczych w odpowiedzi na wzrost popytu. Większość firm deklaruje brak związku pomiędzy inwestycjami i zatrudnieniem, a także nakładami na innowacje a zatrudnieniem - wynika z raportu NBP "Badanie ankietowe rynku pracy 2013".

Narodowy Bank Polski chce w nowelizacji ustawy o NBP dodać punkt przewidujący sformalizowane wyodrębnienie instrumentów na rzecz zapewnienia stabilności krajowego systemu finansowego od instrumentów polityki pieniężnej - wynika z opinii banku centralnego do noweli ustawy.

Barometr Carrefour - Wskaźnik Koniunktury Konsumenckiej utrzymał się we wrześniu na poziomie minus 10,5 pkt. - wynika z badania IBnGR. Niemal wszystkie składowe Barometru oddziaływały korzystnie na jego wartość - jedynym czynnikiem negatywnym była rosnąca inflacja.

W piątek, 13 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 29.946,30 mln zł wobec 25.168,39 mln zł w czwartek - podał NBP.

Baltic Dry Index w poniedziałek, 16 września 2013 r. wyniósł 1.651 pkt. wobec 1.478 pkt. w poniedziałek 9 września, co oznacza wzrost o 11,7 proc. w ciągu tygodnia.

Inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu 2013 r., w ujęciu rdr 1,3 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowym wyliczeniu.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire State Manufacturing Survey) spadł we wrześniu do 6,29 pkt. z 8,24 pkt. w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York).

Produkcja przemysłowa w USA w sierpniu 2013 r. wzrosła o 0,4 proc. mdm wobec dynamiki 0,0 proc. mdm w lipcu - podała Rezerwa Federalna (Fed).

BUDŻET, DŁUG

Deficyt budżetu państwa po sierpniu wyniósł 26.784,1 mln zł, co daje 75,3 proc. deficytu planowanego na 2013 rok na poziomie 35.565,5 mln zł - podało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec sierpnia 2013 roku wyniósł łącznie 6.593,2 mln euro, czyli 28.122,5 mln zł - podał resort finansów w poniedziałek w komunikacie.

Ministerstwo Finansów zapłaciło w sierpniu 2013 roku równowartość 14,6 mln euro kapitału od długu zagranicznego oraz równowartość 14,8 mln euro odsetek - podał resort finansów w poniedziałek w komunikacie.

Resort finansów we wrześniu obserwuje napływ inwestorów zagranicznych na krajowy rynek długu - poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Kowalczyk poinformował także, że obecnie MF skłania się do przeprowadzenia we wrześniu raczej przetargu zamiany niż regularnej aukcji.

Sprzedaż obligacji detalicznych w sierpniu wyniosła 180,1 mln zł, o 16 proc. więcej niż w lipcu i o 15 proc. mniej niż w sierpniu 2012 roku - podał resort finansów w poniedziałkowym komunikacie.

Wartość wydatków beneficjentów, uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 228,9 mld zł, a w części dofinansowania UE 162 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,2 proc. i wyniósł 2.231,40 pkt.

Po wzrostowym otwarciu indeksy na GPW notują spadki, co analitycy tłumaczą oczekiwaniem inwestorów na środową decyzję Fed dotyczącą polityki pieniężnej. Wsparciem dla WIG 20 będzie 2.290-2.310 pkt., a oporem 2.410-2.415 pkt.

SPÓŁKI

Orlen Upstream podpisał umowę ws. przejęcia kanadyjskiej spółki wydobywczej TriOil Resources. Łączna wartość transakcji wynosi ok. 735,7 mln zł i jej zamknięcie może nastąpić do końca listopada 2013 r.. Transakcja przyspieszy rozwój segmentu poszukiwań i wydobycia węglowodorów - poinformowała PKN w komunikacie.

PKN Orlen, który podpisał umowę w sprawie przejęcia kanadyjskiej spółki wydobywczej TriOil Resources, jest zainteresowany kolejnymi akwizycjami. TriOil chce wykorzystać jako platformę do dalszego rozwoju na rynku amerykańskim - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

PGNiG złożyło w Urzędzie Regulacji Energetyki wniosek, w którym chce pozostawienie wygasającej z końcem września taryfy gazowej do końca roku - poinformowała PAP Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy regulatora.

Strategicznym celem Mostostalu-Export jest pozyskanie inwestora branżowego, do czego dojść może w nadchodzących miesiącach. Najbardziej właściwym dla spółki inwestorem byłby podmiot z Rosji lub Ukrainy - poinformowała spółka w komunikacie.

Erbud podpisał z Progress XX kontrakt na budowę centrum handlowego Galeria Pilska. Wartość zlecenia to 58,4 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Cognor podpisał porozumienie z inwestorami stanowiącymi wartościowo 67,3 proc. wszystkich obligatariuszy, w sprawie refinansowania obligacji spółki przypadających do wykupu w lutym 2014 roku - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Nakłady inwestycyjne grupy Integer w drugim półroczu 2013 roku wyniosą około 150 mln zł. Celem spółki na ten okres jest powtórzenie wyników z pierwszego półrocza - poinformował PAP Rafał Brzoska, prezes Integera.

Produkcja węgla Coal Energy w sierpniu 2013 roku spadła o 66,5 proc. rdr i o 0,7 proc. mdm do 53,21 tys. ton węgla - podała spółka w komunikacie.

Spółka zależna TVN wyemitowała obligacje o wartości 430 mln euro z terminem zapadalności w 2020 roku i oprocentowaniem 7,375 proc. w skali roku - podał TVN w komunikacie.

Fundusze Allianz zwiększyły zaangażowanie w spółce Pozbud T&R do 6,16 proc. głosów na walnym spółki - podał Pozbud T&R w poniedziałkowym komunikacie.

Propozycje układowe Foty zakładają, że dług wobec wierzycieli zabezpieczonych rzeczowo na majątku spółki (w tym wierzycieli finansowych) zostanie umorzony w 20 proc. - podała Fota w komunikacie. Spłata zobowiązań należących do wierzycieli finansowych zostanie rozłożona na raty i rozpocznie się najwcześniej od 30 stycznia 2015 r.

Enigma, z grupy giełdowego Compu, podpisała z Centralnym Ośrodkiem Informatyki kontrakt za 6,62 mln zł brutto na dostawę i konfigurację dwóch kompletów platformy wirtualizacji - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1435 a kurs złotego do euro na 4,1961 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3357 USD i 132,05 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Polska waluta kolejny dzień jest kwotowana na mocnych poziomach, jednak rynek nie spodziewa się zejścia kursu poniżej 4,18 zł za euro. Przy tym poziomie bardziej prawdopodobna jest częściowa realizacja zysków. Inwestorzy skupiają swoje zainteresowanie na środowej decyzji Fed.

TOWARY

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie odbijają się z 5-tygodniowego minimum w reakcji na doniesienia, że Lawrence Summers rezygnuje z wyścigu o fotel szefa Fed - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.120,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,1 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Maleje ryzyko ataku zbrojnego USA na Syrię - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 106,76 USD, po zniżce o 1,45 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 110,81-110,83 USD za baryłkę.

OPINIE, PROGNOZY

Wzrost PKB w Polsce w 2014 roku przyspieszy do 2,7 proc. rdr z 1,7 proc. w 2013 - oceniają ekonomiści z Banku Ochrony Środowiska. Pomimo przyspieszenia wzrostu gospodarczego oczekują oni stabilizacji stóp procentowych NBP na obecnym poziomie w całym 2014 roku.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ocenił w poniedziałek, że stopy procentowe w strefie euro pozostaną na obecnym poziomie lub jeszcze spadną, w długim okresie.

Cena złota może spaść i to nawet poniżej 1.000 USD za uncję, jeśli Rezerwa Federalna wycofa się ze stymulowania wzrostu gospodarczego, a wskaźniki makroekonomiczne w USA poprawią się - uważają analitycy Goldman Sachs Group Inc.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wsparcie dla istniejących instalacji odnawialnych źródeł energii pozostanie bez zmian, za wyjątkiem współspalania, dla którego wsparcie zmniejszy się o połowę - poinformował dziennikarzy wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.

W poniedziałek giełda gazu i energii EEX przeprowadziła w imieniu Polski pierwszą aukcję europejskich uprawnień do emisji CO2 - poinformował w komunikacie resort środowiska. Podczas sesji sprzedano ponad 3,6 mln uprawnień w cenie 5,42 euro za jedno.

Były sekretarz skarbu w administracji prezydenta Billa Clintona oraz do niedawna jeden z czołowych doradców ekonomicznych prezydenta Baracka Obamy Lawrence Summers wycofał się z kandydowania na szefa amerykańskiego banku centralnego - poinformował Biały Dom.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

PiS we wrześniowym badaniu TNS Polska może liczyć na 30 proc. poparcia, o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem. Poparcie dla PO pozostało bez zmian i wynosi 25 proc. - wynika z sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

Przedstawiciele wszystkich trzech central - Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych - nie przyjdą na piątkowe posiedzenie Komisji Trójstronnej, na które zapraszał je szef KT, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Mam szacunek do związków zawodowych, ale dopóki jestem premierem nie zmienię konstytucyjnych i ustawowych reguł dialogu społecznego, tylko dlatego, że ktoś potrafi zorganizować dużą i huczną manifestację - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk.

W Platformie zakończyły się wybory władz najniższego szczebla - w kołach. Teraz czas na wybory w powiatach i regionach, gdzie pojedynki stoczą zapewne m.in.: Waldy Dzikowski i Rafał Grupiński (Wielkopolska) oraz Grzegorz Schetyna i Jacek Protasiewicz (Dolny Śląsk).

Rząd zdecydował o powołaniu polskiej grupy zbrojeniowej, grupującej spółki z dziedziny obronności. Konsolidacja zakładów zbrojeniowych stała się faktem - oświadczył w poniedziałek premier Donald Tusk w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich.

62 proc. Polaków uważa, że demokracja jest najlepszą formą rządów; przeciwnego zdania jest 21 proc. Jednocześnie 58 proc. badanych jest niezadowolonych z tego, jak demokracja funkcjonuje w Polsce; zadowolenie wyraża z kolei 35 proc. - wynika z sondażu CBOS.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Syria zastosuje się do ustaleń porozumienia z Genewy ws. likwidacji jej broni chemicznej, gdy zostanie ono zatwierdzone przez ONZ - powiedział w telewizji ITN syryjski minister informacji Omran Ahid ez-Zubi.

Po klęsce w Bawarii Wolna Partia Demokratyczna FDP obawia się, że także w wyborach do Bundestagu może nie przekroczyć progu wyborczego. Liberałowie apelują do Angeli Merkel o wsparcie, by po wyborach z 22 września móc kontynuować koalicję z CDU.

Inspektorzy ONZ poinformowali w poniedziałek, że są "klarowne i przekonywające dowody" na użycie sarinu podczas ataku 21 sierpnia na jednym z przedmieść Damaszku - informuje agencja Associated Press. Według władz USA zginęło wtedy ponad 1,4 tys. ludzi.

Nie należy ograniczać porozumienia w sprawie Syrii do kwestii broni chemicznej. Międzynarodowa wspólnota powinna podjąć kroki prowadzące do natychmiastowego przerwania walk w Syrii - oświadczył rząd Arabii Saudyjskiej w wydanym w poniedziałek komunikacie.

Iran jest skłonny zaakceptować nową osobę na stanowisku prezydenta Syrii pod warunkiem, że zostałaby ona wybrana przez Syryjczyków w demokratycznych wyborach - powiedział prezydent Iranu Hasan Rowhani w poniedziałek, cytowany przez oficjalne media w tym kraju.

Szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi zadeklarował w poniedziałek rozszerzenie współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA); wyraził też optymizm w kwestii negocjacji z sześcioma mocarstwami na temat programu nuklearnego Iranu.

Unia Europejska przeznaczy 650 milionów euro na wsparcie trzyletniego planu odbudowy Somalii po wojnie domowej - ogłosił w poniedziałek w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Co najmniej cztery osoby zginęły, a osiem zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w poniedziałek rano w siedzibie dowództwa marynarki wojennej USA w Waszyngtonie, odpowiedzialnego za budowę i utrzymanie okrętów w stanie gotowości bojowej.

Kompleks przemysłowy Kaesong w Korei Płn., przy granicy z Koreą Płd., został w poniedziałek otwarty po pięciu miesiącach przerwy z powodu napięć między tymi dwoma państwami. W poniedziałek setki pracowników z Południa przekroczyło granicę.(PAP)

pif/ osz/