Skrót wiadomości - poniedziałek, 10 czerwca, 17.00

10-06-2013 17:00
10.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Jest jeszcze wciąż niewielka przestrzeń do tego, aby w lipcu dokonać korekty poziomu stóp procentowych - ocenia w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

Cykl luzowania polityki monetarnej zakończył się, po tym jak podstawowa stopa NBP w ubiegłym tygodniu została obniżona do rekordowo niskiego poziomu 2,75 proc. Dodatkowe obniżki nie dadzą impulsu gospodarce - uważa Adam Glapiński, członek RPP.

W I kwartale 2013 r. ceny mieszkań na rynku pierwotnym rosły, zaś na wtórnym spadały - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Ekonomiczny NBP. NBP ocenia, że sytuacja większości firm deweloperskich utrzymuje się na stabilnym poziomie.

W piątek, 7 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.156,06 mln zł wobec 29.077,88 mln zł w czwartek - podał NBP.

W maju Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert pracy, spadł do 124,6 pkt. z 139,7 pkt. miesiąc wcześniej - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Aktywnymi programami rynku pracy w kwietniu objęto 69,9 tys. osób, czyli o 17,1 tys. osób więcej niż przed rokiem - podał resort pracy w komunikacie.

Wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w kwietniu 2013 r. wyniósł 100,32 pkt. wobec 100,22 pkt. miesiąc wcześniej po rewizji w górę o 0,07 pkt. - podała w poniedziałek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w maju w dużych miastach wzrosły w porównaniu do kwietnia o 0,6 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Szybko.pl, Metrohouse i Expander.

Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w I kw. 2013 r. o 4,1 proc. w ujęciu zanualizowanym wobec wzrostu w IV kw. 2012 o 1,0 proc. - poinformowało w komunikacie biuro rządowe w końcowych wyliczeniach.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w maju 2013 r. 94 pkt. wobec 94 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Bank Francji.

Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła w kwietniu 2013 r. o 2,2 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,6 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w czerwcu 2013 r. wzrósł do minus 11,6 pkt. z minus 15,6 pkt. miesiąc wcześniej - podała grupa badawcza Sentix w komunikacie.

Baltic Dry Index w poniedziałek, 10 czerwca 2013 r. wyniósł 815 pkt. wobec 806 pkt. w poniedziałek, 3 czerwca, co oznacza wzrost o 1,12 proc.

Produkt Krajowy Brutto Włoch spadł w I kw. 2013 r. o 0,6 proc. kdk, po spadku w IV kw. 2012 r. o 0,9 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w końcowych danych.

Produkt Krajowy Brutto Estonii wzrósł w I kw. 2013 r. o 1,1 proc. rdr, po wzroście w IV kw. 2012 o 3,7 proc. - wynika ze skorygowanych danych, które opublikował urząd statystyczny.

BUDŻET, DŁUG

Państwowy dług publiczny w I kwartale wzrósł o 3,5 proc. do 869.939,6 mln zł - podało w poniedziałkowym komunikacie ministerstwo finansów.

Zadłużenie Krajowego Funduszu Drogowego wzrosło w I kwartale 2013 r. do 41.410,0 mln zł wobec 41.197,4 mln zł w IV kwartale 2012 r. - podało ministerstwo finansów w komunikacie.

W ocenie głównego ekonomisty Ministerstwa Finansów Ludwika Koteckiego wprowadzenie nowej stabilizującej reguły wydatkowej będzie wspierało osiągnięcie przez Polskę średniookresowego celu budżetowego (MTO) w 2016 roku na poziomie minus 1 proc. PKB i utrzymywanie tego wyniku na podobnym poziomie w kolejnych latach.

W maju widać lekką poprawę po stronie dochodowej budżetu państwa. Wpływy były lepsze od oczekiwanych. Dodatkowo sytuacja dotycząca potrzeb pożyczkowych państwa na ten rok jest komfortowa. Nie widać odpływu inwestorów długoterminowych z rynku - ocenia Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 roku, do 10 czerwca 2013 roku bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 140.135,1 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 212,8 mld zł, a w części dofinansowania UE 151 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 4,9 proc. i wyniósł 13.514,20 pkt.

SPÓŁKI

PZU ocenia, że w wskaźnik szkodowości w ubezpieczeniach majątkowych sezonowo w najbliższych miesiącach lekko się pogorszy, jednak ostatnie ulewy raczej nie spowodują, że w II kwartale będą widoczne wysokie koszty odszkodowań - poinformował PAP członek zarządu PZU.

BNP Paribas Bank Polska wyemituje do 8.575.186 akcji - poinformował bank w komunikacie. Oferta ma zostać przeprowadzona w połowie roku. Spółka chce zwiększyć liczbę akcji w wolnym obrocie do 15 proc., do czego zobowiązała się wobec KNF.

Grupa Azoty liczy, że w 2013 roku może osiągnąć przychody ze sprzedaży na poziomie podobnym do wyników pro forma grupy za 2012 r., czyli ok. 11 mld zł - poinformował w rozmowie z PAP Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty.

Grupa Azoty chce rozwijać segment wydobycia surowców, tak aby stał się jej silną nogą biznesową - powiedział PAP Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty. Dodał, że w przypadku realizacji zagranicznych projektów upstream, spółka rozważy różne modele przeprowadzenia potencjalnych inwestycji.

KSG Agro, ukraińska spółka z branży rolniczej, zamierza przeznaczyć na inwestycje w 2013 r. blisko 48 mln USD, z czego większość pochłonie budowa kompleksu hodowlanego trzody chlewnej oraz zwiększenie banku ziemi. Spółka spodziewa się, że tegoroczne wyniki będą rdr lepsze na wszystkich poziomach.

Fortuna Entertainment Group, po wyjątkowo dobrym początku roku, spodziewa się stabilizacji wyników w drugim kwartale. Spółka jest pewna wypracowania w tym roku prognozowanych 23,1 mln euro zysku EBITDA, ewentualna korekta prognoz jest możliwa po zakończeniu pierwszego półrocza - poinformował PAP prezes Wilf Walsh.

Global Cosmed, producent kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej w segmencie marki prywatnej, przydzielił w ramach oferty publicznej ponad 6,25 mln akcji i pozyskał z emisji 11,4 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Fitch przyznał obligacjom krajowym emitowanym przez PGE rating AA-(pol)(EXP) - poinformował Fitch w komunikacie.

OFE Polsat wycofał pozew, w którym domagał się uchylenia uchwały NWZ Mispolu w sprawie zniesienia dematerializacji akcji Mispolu oraz wycofania ich z obrotu na rynku regulowanym GPW - napisano w komunikacie Mispolu.

Zakłady Chemiczne Police zmodernizują za ponad 163 mln zł swoją elektrociepłownię. W poniedziałek wmurowano akt erekcyjny pod jej budowę.

Zarząd Vistuli popiera pomysł przeprowadzenia emisji akcji zapronowany przez jednego z jej akcjonariuszy. Ocenia, że środki mogłyby pomóc w obniżeniu zadłużenia finansowego grupy - poinformował PAP Grzegorz Pilch, prezes Vistuli.

WALUTY

W ocenie dilerów piątkowa, niespodziewana interwencja NBP na rynku walutowym powoduje w tym tygodniu stabilizację kursu złotego i chroni go przed nadmiernym osłabieniem.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2210 a kurs złotego do euro na 4,2571 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3209 USD i 130,47 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną z powodu spekulacji, że popyt na paliwa w USA poprawi się - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 96,08 USD, po wzroście o 5 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 104,54-104,56 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7152,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

We wtorek i środę na warszawskim parkiecie powinny utrzymywać się pozytywne nastroje, choć w przypadku WIG-u 20 notowania będą raczej spokojne ze względu na bliskość strefy oporu 2.510-2.518 pkt. Pod koniec tygodnia inwestorzy będą patrzyli na dane makro z USA.

II kwartał 2013 r. wyznaczy dołek dynamiki CPI w trzech krajach Europy Środkowej (CE-3) - oceniają ekonomiści banku Goldman Sachs.

Obecne wzrosty dochodowości polskich obligacji to przerwa, ale nie koniec długoterminowego trendu spadku polskich rentowności - ocenił w rozmowie z PAP James Barrineau, współzarządzający funduszem Schroder ISF Global High Income. Poinformował on, że fundusz utrzymuje ekspozycję na rynki długu w regionie.

EBC nie zmieni stóp do końca 2015 r., a stopa depozytowa EBC nie spadnie poniżej zera - ocenia Azad Zangana, ekonomista funduszu inwestycyjnego Schroders. Jego zdaniem w drugiej połowie roku można oczekiwać ożywienia gospodarczego, które najwyraźniejsze będzie w Niemczech, na czym skorzysta Polska.

Analitycy agencji ratingowej Moody's w raporcie z 10 czerwca szacują, że ostatnia obniżka bazowych stóp procentowych może spowodować spadek marży odsetkowej banków o 10-20 pb. Spadek stóp to ich zdaniem negatywny czynnik dla oceny kredytowej największych banków w Polsce.

Przyjęty w ubiegłym tygodniu program budowy dróg krajowych jest korzystny dla polskiej gospodarki i wiarygodności kredytowej - ocenia agencja ratingowa Moody's. Agencja szacuje, że program może zwiększyć realny PKB średnio o 0,1-0,2 pkt. proc. rocznie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce w maju 2013 roku wyniosła 49.658 sztuk, co oznacza spadek o 7,31 proc. rdr i spadek o 8,55 proc. mdm - podał w poniedziałek w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Polskie instalacje zużyły 92 proc. przydziału EU ETS w 2012 roku - podał w opracowaniu miesięcznym Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w maju 2013 r. o 3,1 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 164 mld zł. To dwunasty z rzędu miesięczny wzrost wartości aktywów funduszy - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online.

Rolnicy, którzy zdecydowali się na założenie plantacji perzu energetycznego rezygnują z upraw tej rośliny. Powodem są trudności ze sprzedażą uzyskanej z perzu biomasy - poinformowano PAP w Instytucie Hodowli Roślin w Bartążku pod Olsztynem.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę wprowadzającą roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka. Ustawa wejdzie w życie 17 czerwca; dłuższe urlopy przysługiwać będą rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w tym roku.

To, kiedy i w jaki sposób należy informować sąsiada o budowie domu jednorodzinnego ma precyzować przyszłe Prawo budowlane - Komitet Stały Rady Ministrów, który rozpatrzył projekt założeń zmiany ustawy, chce, by taki zapis znalazł się w nowym Prawie budowlanym.

Od rana w Skarżysku-Kamiennej trwa szacowanie strat po niedzielnej nawałnicy. W mieście pracuje sześć komisji badających uszkodzone mienie gminne. We wtorek miasto przekaże wojewodzie pełną informację dotyczącą rozmiarów zniszczeń.

Planowana przebudowa stołecznej trasy AK obejmie też system odwadniania - zapowiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas briefingu nt. niedzielnych podtopień w stolicy. Właściciele zalanych aut mogą kierować wnioski o odszkodowania do ZDM.

Związek Nauczycielstwa Polskiego w liście otwartym do premiera Donalda Tuska zaapelował o podjęcie pilnych działań w celu zahamowania masowej redukcji etatów nauczycielskich. ZNP apeluje też o podjęcie debaty o zmianie systemu finansowania edukacji.

13 samorządowców zostało nagrodzonych w konkursie "Sołtys Roku 2012". Doceniono sołtysów, którzy są liderami społeczności lokalnych i wyróżnili się szczególnym zaangażowaniem w modernizację swoich wsi.

Już ponad 900 razy wyjeżdżali w poniedziałek strażacy do usuwania skutków burz, nawałnic i silnego wiatru - poinformował PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Na 12 lat więzienia skazał w poniedziałek łódzki sąd 47-letniego Roberta T., który w Łodzi uprowadził 11-letnią Julię. Proces ze względu na charakter sprawy i dobro dziecka toczył się częściowo za zamkniętymi drzwiami.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Władimir Putin jest "idealnym prezydentem" dla 41 proc. Rosjan, zaś 46 proc. za takiego go nie uważa - wynika z przeprowadzonego w maju sondażu niezależnego Centrum Jurija Lewady. Wyniki ankiety opublikował w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Budowa Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w obwodzie kaliningradzkim może zostać wstrzymana - tak poniedziałkowa "Niezawisimaja Gazieta" interpretuje zeszłotygodniową decyzję strony rosyjskiej o zainstalowaniu w siłowni reaktorów o mniejszej mocy niż planowano.

Komisja Europejska jest zaniepokojona doniesieniami o zbieraniu przez służby bezpieczeństwa USA danych z serwerów firm internetowych, jak Facebook czy Google. KE chodzi o wpływ tych możliwych działań na prawa obywateli UE - wynika z wypowiedzi rzeczniczki KE.

Ulewne deszcze wyrządziły w poniedziałek w Czechach wiele szkód. Straż pożarna była wzywana do wypompowywania wody z setek zalanych piwnic. Doszło do opóźnień w komunikacji kolejowej, ponieważ w niektórych regionach wichura poprzewracała drzewa na tory.

Brytyjski premier David Cameron oświadczył w poniedziałek, że wywiad W. Brytanii działa zgodnie z prawem. Odniósł się w ten sposób do informacji, że jego rząd potajemnie korzystał z inwigilowania internetu przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa USA (NSA).

(PAP)

pif/ asa/