Skrót wiadomości - piątek, 9 sierpnia

10-08-2013 06:00
10.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2013 roku wyniosło 3.612,51 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 3,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W I połowie 2013 r. wydano 85.885 pozwoleń na budowę wobec 93.325 pozwoleń wydanych w I połowie 2012 roku, co oznacza spadek o 8 proc. rdr - wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, przekazanych PAP. Wydano 35.047 pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych, co oznacza spadek rdr o 13,9 proc.

Produkcja przemysłowa we Francji spadła w czerwcu 2013 r. o 1,4 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,3 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Inflacja w Chinach w lipcu 2013 r. wyniosła 2,7 proc. rdr, tyle samo co w czerwcu - podało w komunikacie biuro statystyczne.

Produkcja przemysłu w Chinach w lipcu 2013 r. wzrosła o 9,7 proc. rdr, po wzroście w czerwcu o 8,9 proc. - podało w komunikacie biuro statystyczne.

Zapasy amerykańskich hurtowników w czerwcu 2013 roku spadły o 0,2 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadły o 0,6 proc. po korekcie - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Senat bez poprawek zmienił ustawę o finansach publicznych zawieszającą tzw. pierwszy próg ostrożnościowy, co otwiera drogę do noweli tegorocznego budżetu.

Zadłużenie w obligacjach spw po przetargu obligacji 7 sierpnia wynosi 559. 620,100 mln zł - podało Ministerstwo Finansów.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,33 proc. i wyniósł 2414,28 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,24 proc. i wyniósł 8.338,31 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,82 proc., do 6.583,39 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 0,30 proc. i wyniósł 4.076,55 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,49 proc. i wyniósł 18.706,78 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,4 proc. i wyniósł 2.052,24 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,1 proc. i wyniósł 13.615,19 pkt.

SPÓŁKI

Wyniki Grupy Lotos w drugim kwartale zdeterminował postój remontowy i spadek konsumpcji w kraju, co negatywnie wpłynęło na segment rafineryjny i detaliczny. Rezultaty finansowe są jednak zbliżone do oczekiwań rynkowych - poinformował PAP Mariusz Machajewski, wiceprezes spółki.

Grupa Lotos ocenia, że są spore szanse na zakup aktywów produkcyjnych w Norwegii jeszcze w tym roku. Spółka liczy, że zapowiadane na drugie półrocze procesy dezinwestycji na szelfie norweskim staną się dla niej okazją do akwizycji.

Action po dwóch kwartałach 2013 r. powinien mieć zrealizowaną całoroczną prognozę zysku netto w ponad 50 procentach. We wrześniu lub październiku spółka rozważy podniesienie prognozy - poinformował PAP Piotr Bieliński, prezes Action.

Agencja Fitch potwierdziła długoterminowe ratingi IDR PGE w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie "BBB+". Perspektywa obu ratingów jest stabilna - poinformował Fitch w komunikacie.

Viatron, spółka zależna notowanej na GPW BBI Zeneris, zadebiutuje na rynku NewConnect w środę 14 sierpnia - poinformowała GPW w komunikacie.

Zysk netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w drugim kwartale 2013 roku 25 mln zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu półrocznego spółki. Konsensus PAP zakładał zysk netto w II kwartale na poziomie 42 mln zł.

Celem JSW jest zwiększenie efektywności grupy i obniżka kosztów działania, co ma pomóc w wypracowaniu zysku netto w całym 2013 roku - poinformował w komunikacie prezes JSW Jarosław Zagórowski.

WALUTY

Złoty w najbliższych dniach powinien utrzymać się w przedziale 4,18-4,20 względem euro. Ewentualne przełamanie 4,18 mogłoby otworzyć drogę do dalszej aprecjacji. Aktywność inwestorów na rynku długu jest niewielka, czekają na publikacje danych w przyszłym tygodniu - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1336, a kurs złotego do euro na 4,1940 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3373 USD i 128,96 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 5 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Ceny paliw na stacjach w nadchodzącym tygodniu mogą się obniżyć dzięki sprzyjającym ruchom na FX, ale niewykluczona jest korekta w drugą stronę ze względu na poprawiającą się koniunkturę na rynku naftowym - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Spadki hurtowych cen paliw mogą być kontynuowane - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną zmniejszając tygodniowe spadki, po danych o produkcji przemysłowej w Chinach. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, podrożała o 96 centów do 104,36 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych z gospodarki Chin - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME rośnie o 0,5 proc., do poziomu 7.220 USD za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Pierwsza część piątkowej sesji na GPW przyniosła spadki, jednak już po godz. 15.00 indeksy zaczęły rosnąć w ślad za rynkami bazowymi. Zdaniem analityków na kolejnych sesjach w Warszawie inwestorzy będą bacznie przyglądać się zachowaniu amerykańskiego indeksu S&P 500.

Ekonomiści BGK podtrzymują swoją prognozę, zgodnie z którą w 2013 r. polska gospodarka urośnie o 1,2 proc., w I połowie 2014 roku wzrost przyspieszy, ale w poszczególnych kwartałach nie będzie on przekraczał 3 proc. - wynika z raportu banku.

Po pierwszym półroczu 2013 roku nie widać poprawy na rynku reklamy, który w całym roku może zanotować spadek o 6-7 proc. - powiedział w rozmowie z PAP Jakub Potrzebowski, prezes domu mediowego Equinox Polska. Dodał, że media split na koniec roku nie powinien ulec zasadniczym zmianom.

Bank of America Merrill Lynch (BofA ML) zmienił swoją prognozę polityki monetarnej w Polsce i obecnie spodziewa się, że pozostanie ona bez zmian do końca 2013 roku wobec oczekiwanej wcześniej obniżki stóp procentowych o 25 pb.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w lipcu 2013 r. o 1,7 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 169 mld zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online.

W czwartek, 8 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.860,47 mln zł wobec 32.671,89 mln zł w środę - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 84,00 pb, wobec 85,17 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

W tygodniu kończącym się w środę 7 sierpnia z funduszy obligacji rynków wschodzących łącznie wycofano 372 mln USD - wynika z danych EPFR, przytoczonych w piątkowym raporcie banku UniCredit.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Policja już w tej chwili ma prawo do zmuszania kierowców do poddania się badaniu stanu trzeźwości - poinformowało w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na publikacje prasowe, alarmujące, że funkcjonariusze mają problemy z pijanymi sprawcami wypadków. Sprawa jest związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 5 marca tego roku. TK orzekł wtedy, że rozporządzenie ministra sprawiedliwości pozwalające na stosowanie środków przymusu wobec podejrzanych lub oskarżonych, którzy nie chcą dobrowolnie przejść badań lekarskich, narusza konstytucję i procedurę karną - kwestie dotyczące praw i wolności obywatelskich muszą bowiem być regulowane w ustawach, a nie w rozporządzeniach.

Od maja w Polsce utonęło 330 osób, w tym aż 186 od początku wakacji - alarmuje policja. Osoby wypoczywające nad wodą powinny korzystać ze strzeżonych kąpielisk i nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu - podkreślają ratownicy WOPR.

Senat zatwierdził w piątek wybór Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Zastąpi on na tym urzędzie ustępującego prezesa Jacka Jezierskiego. 6-letnia kadencja Kwiatkowskiego zacznie się 27 sierpnia, gdy złoży ślubowanie w Sejmie.

Senat zatwierdził w piątek wybór Marka Michalaka na rzecznika praw dziecka. Będzie to jego druga kadencja na tym stanowisku. Michalak nie miał kontrkandydatów; zgłosił go klub PO.

Senat nie wniósł w piątek poprawek do nowelizacji Kodeksu pracy, który przewiduje, że jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic, a w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy.

Dwie poprawki - w tym dotyczącą zażalenia na odmowę przyznania dla nieletniego obrońcy z urzędu - zaproponował w piątek Senat do nowelizacji przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich. Zgodnie z poprawką zaproponowaną przez senacką komisję ustawodawczą nieletniemu będzie przysługiwało zażalenie na odmowę przyznania przez sąd obrońcy z urzędu. Zażalenie będzie rozpatrywał trzyosobowy skład sędziowski.

Podczas wyrabiania paszportu od dzieci poniżej 12. roku życia nie będą pobierane odciski palców - zakłada nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych. W piątek Senat nie wprowadził do niej poprawek.

Senat skierował w piątek do prezydenta ustawę o ratyfikacji przepisów znoszących karę śmierci we wszystkich okolicznościach. Polska jest jednym z ostatnich państw członkowskich Rady Europy, w których kara śmierci dozwolona jest podczas wojny.

Senat odrzucił w piątek projekt nowelizacji ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego, który miał wyłączyć stosowanie "ustawy kominowej" w stosunku do wynagrodzeń członków zarządu BGK. Oznacza to, że przygotowany przez senatorów PO projekt nie trafi do Sejmu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Dziesiątki tysięcy zwolenników Mohammeda Mursiego, odsuniętego przez armię od władzy prezydenta Egiptu, demonstrowało w piątek domagając się jego powrotu do władzy. W Fajum, na południe od Kairu, starli się zwolennicy i przeciwnicy Mursiego.

Szef tymczasowego rządu ekspertów Czech Jirzi Rusnok, który w środę nie uzyskał wotum zaufania, złoży dymisję na ręce prezydenta Milosza Zemana dopiero w przyszłym tygodniu.

Brytyjska policja poinformowała w piątek, że jej służby antykorupcyjne badają, czy nadmierne odprawy, wypłacane przez publiczną korporację radia i telewizji BBC pracownikom na stanowiskach kierowniczych, miały charakter przestępczy. W ubiegłym miesiącu nadzorujące publiczne wydatki Państwowe Biuro Audytu (NAO) uznało, że BBC bezprawnie podwyższyło i tak sowite odprawy dla swych menedżerów.

Posiadacze kont bankowych w Grecji nie muszą się obawiać potrąceń z ich depozytów w ramach walki z kryzysem, jak to miało miejsce na Cyprze - zapewnił w piątek minister finansów Jannis Sturnaras. Zachęcił Greków, by z powrotem lokowali pieniądze w bankach.

Były dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn zostanie doradcą ekonomicznym rządu Serbii - poinformował w piątek wysokonakładowy serbski dziennik "Blic". Strauss-Kahn oraz 15 wybranych przez niego ekspertów ma pomóc Serbii w przezwyciężeniu obecnego kryzysu gospodarczo-społecznego. Rząd w Belgradzie zapowiedział już wcześniej, że skorzysta ze wsparcia zagranicznych doradców, gdyż w kraju brak odpowiednich specjalistów.

Stany Zjednoczone wycofały swój pomniejszy personel dyplomatyczny z konsulatu w pakistańskim mieście Lahaur - poinformował w czwartek wieczorem Departament Stanu USA. Powodem ewakuacji było zagrożenie atakiem na amerykańską placówkę.

Od przyszłego roku w niemieckim kraju związkowym Hesja będzie oficjalnie obchodzony Dzień Pamięci o Ofiarach Ucieczek, Wypędzenia i Deportacji - poinformował w piątek premier tego landu Volker Bouffier (CDU). Wcześniej podobną decyzję podjęła Bawaria.

(PAP)

amp/ jtt/