Skrót wiadomości - piątek, 6 września, 17.00

06-09-2013 17:03
06.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Oficjalne aktywa rezerwowe spadły w sierpniu 2013 roku o 275,9 mln euro do 82.603,6 mln euro - podał w piątek Narodowy Bank Polski.

Wskaźnik zmienności kursu złotego ERV względem euro w sierpniu w ujęciu miesięcznym był stabilny na poziomie 7,1, a w ujęciu kwartalnym wzrósł do 8,2 z 8,1 - wynika z wrześniowego numeru "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

Polska w lipcu wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp procentowych - wynika z wrześniowego numeru "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

Indeks cen transakcyjnych mieszkań w sierpniu wzrósł o 5,16 proc. rdr, a mdm spadł o 0,95 proc. do 807,35 pkt. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker. Od początku roku indeks wzrósł o 11,25 proc.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 26.08-1.09 2013 roku spadł o 1,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrósł o 13,6 proc. i wyniósł 80,75 pkt. - podała firma Experian.

W USA w VIII wzrost o 169 tys. miejsc pracy, stopa bezrobocia 7,3 proc., wobec oczekiwań analityków: wzrost miejsc pracy o 180 tys. i stopa bezrobocia 7,4 proc. - komunikat Departamentu Pracy USA.

W Niemczech w lipcu 2013 r. produkcja przemysłowa spadła o 1,7 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 2,0 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Eksport Niemiec spadł w lipcu 2013 r. o 1,1 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,6 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła w lipcu 2013 r. o 1,6 proc. rdr, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 1,4 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Krajowe Biuro Statystyki w Londynie.

We Francji nastroje konsumentów poprawiły się w sierpniu 2013 r. mocniej niż oceniano. Indeks zaufania wyniósł 84 pkt. wobec 82 pkt. miesiąc wcześniej - podał w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Produkcja przemysłowa Węgier wzrosła w lipcu 2013 r. o 0,3 proc. mdm, po wzroście miesiąc wcześniej o 1,2 proc., po uwzględnieniu zmian sezonowych i dni roboczych - poinformowało w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne w Budapeszcie we wstępnych danych.

BUDŻET, DŁUG

W przyjętym wstępnie przez rząd projekcie budżetu na 2014 r. zapisano maksymalny deficyt 47,7 mld zł, przy dochodach na poziomie 276,5 mld zł i wydatkach na poziomie 324,2 mld zł - poinformował w piątek wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

W przyjętym wstępnie w piątek przez rząd projekcie budżetu na 2014 r. założenia makroekonomiczne nie zmieniły się względem wcześniej planowanych 2,5 proc. wzrostu PKB i 2,4 proc. średniorocznej inflacji - poinformował wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

Skutkiem zmian w systemie emerytalnym związanych z OFE będą oszczędności w budżecie na 2014 rok w kwocie ok. 9 mld zł. Składają się na nią oszczędności na kosztach obsługi długu o ok. 4,8 mld zł oraz zmniejszenie dotacji do FUS o ok. 4,5 mld zł - poinformował główny ekonomista MF Ludwik Kotecki.

W projekcie budżetu na 2014 rok zapisano wydatki Funduszu Pracy w kwocie 11,888 mld zł - poinformowała na konferencji wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Akcyza od alkoholi spirytusowych z początkiem 2014 r. zostanie podniesiona o 15 proc. - poinformował wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, 27 września projekt ustawy budżetowej na rok 2014 będzie już w parlamencie - powiedział w piątek PAP przebywający na Podkarpaciu wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Środki przekazane przez OFE do ZUS w ramach tzw. "suwaka" w 2014 roku wyniosą ok. 4,4 mld zł, a w 2015 roku 2,3 mld zł - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Dodał, że biorąc pod uwagę wysokość napływów ze składek, OFE będą w 2014 i 2015 roku beneficjentami netto przepływów.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 95,61 pb, wobec 93,00 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 1,5 proc. i wyniósł 13.860,81 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,8 proc. i wyniósł 2.139,99 pkt.

SPÓŁKI

PKP Cargo rozpoczyna w przyszłym tygodniu pierwsze, wstępne spotkania z zarządzającymi funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi przed zaplanowanym na czwarty kwartał giełdowym debiutem spółki - poinformowało PAP źródło rynkowe.

Mercor podpisał przedwstępną umowę sprzedaży części biznesu w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych firmie Assa Abloy za 221 mln zł - poinformował Mercor w komunikacie. Część środków z transakcji zarząd chce przeznaczyć na wypłatę dywidendy lub skup akcji własnych.

W ocenie wiceprezesa Sygnity ds. finansowych Wiesława Strąka spółka jest na dobrej drodze, aby zrealizować cele założone w strategii, w szczególności jeśli chodzi o marżę brutto na sprzedaży. Spółka chce też zmniejszyć wskaźnik kosztów ogólnego zarządu do przychodów do poziomu jaki mają inne spółki z branży.

Mostostal Warszawa nie prowadzi rozmów ws. potencjalnej zmiany udziału w konsorcjum, które ma budować dwa bloki w Opolu - poinformowała PAP Karolina Myszkiewicz, rzeczniczka spółki. Warunki na podstawie, których podjęta została decyzja o zmniejszeniu zaangażowania przy budowie bloku w Jaworznie są atrakcyjne dla spółki.

TVN ustalił oprocentowanie nowych obligacji o wartości 430 mln euro na 7,375 proc. w skali roku. Spółka spodziewa się, że zamknięcie transakcji nastąpi 16 września - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Po danych z amerykańskiego rynku pracy złoty i polski dług się umocniły. W kolejnych dniach kurs złotego może się utrzymywać w przedziale 4,25-4,30 za euro, a dla obligacji istotna będzie sytuacja na rynkach bazowych - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2732 a kurs złotego do euro na 4,2975 - poinformował NBP.

TOWARY

Średnia marża detaliczna w cenie litra benzyny bezołowiowej Pb95 5 września wyniosła 11 gr, co stanowi 2,0 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 10 gr, co stanowi 2,0 proc. ceny.

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 115,36-115,38 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Zapasy surowca w USA są niższe - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 108,30 USD, po zniżce o 7 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną przed popołudniową publikacją danych z rynku pracy w USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.155,75 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,7 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Na warszawskiej giełdzie do wiosny 2014 roku ceny akcji powinny rosnąć. Rynek zapewne spróbuje się podnieść, a OFE postarają się pokazać dobre wyniki, by zachęcić Polaków do pozostawienia składki w funduszach. Jednak w drugiej połowie przyszłego roku szykuje się załamanie - ocenia Wojciech Białek, analityk z CDM Pekao SA.

Zmiany w systemie emerytalnym podwyższą zmienność na polskim rynku akcji oraz długu, ale w dłuższej perspektywie trend indeksów na GPW może być wzrostowy ze względu na poprawę w realnej gospodarce i związane z tym wzrosty wyników spółek - uważa Paweł Jackowski, dyrektor biura portfeli akcyjnych w Ipopema Secutiries.

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie przebiega pod znakiem solidnego odreagowania po mocnych spadkach z dwóch poprzednich sesji wywołanych ogłoszeniem przez rząd zmian w systemie OFE. Na rynku rządzą emocje i jeszcze przez jakiś czas możliwe, że będzie się utrzymywała podwyższona zmienność - oceniają analitycy.

Propozycja zmian w OFE jest neutralna dla polskiego ratingu - napisała agencja ratingowa Standard&Poor's w komentarzu dotyczącym propozycji zmian w OFE.

Ekonomiści z banku Pekao SA po danych o wzroście PKB w II kwartale nie zmieniają swojej prognozy wzrostu gospodarczego w 2013 roku na poziomie 1,3 proc.

Do końca 2014 roku stopy procentowe pozostaną bez zmian. Dopóki nie pojawią się symptomy trwałości ożywienia gospodarczego w postaci poprawy sytuacji na rynku pracy oraz wzrostu popytu inwestycyjnego, Rada nie będzie spieszyła się ze zmianą swojej polityki na bardziej restrykcyjną - oceniają ekonomiści z banku Pekao SA.

Wśród walut gospodarek rozwijających się złoty, podobnie jak forint i czeska korona, dzięki korzystnej sytuacji bilansu płatniczego są w grupie walut odporniejszych na wzrost stóp procentowych w USA - ocenia w cotygodniowym raporcie walutowym Deutsche Bank.

Kombinacja drogiej ropy i słabej złotówki wskazuje na to, że w najbliższych dniach ceny paliw na stacjach detalicznych mogą pobić tegoroczne rekordy - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Prognozy dla rynku paliw w najbliższym czasie pozostają niekorzystne, należy spodziewać się dalszego wzrostu cen paliw. Skala podwyżek na stacjach będzie uzależniona od tempa i skali wzrostu w hurcie - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy ma neutralny wydźwięk - oceniają analitycy Erste. Ich zdaniem ograniczenie przez Rezerwę Federalną skali programu luzowania ilościowego we wrześniu jest wciąż prawdopodobne.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W tygodniu kończącym się w środę 4 września z funduszy obligacji rynków wschodzących łącznie odpłynęło 1,6 mld USD wobec odpływu 2,0 mld USD w poprzednim tygodniu - wynika z danych EPFR, przytoczonych w piątkowym raporcie banku UniCredit.

W czwartek, 5 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 44.585,52 mln zł wobec 45.583,46 mln zł w środę - podał NBP.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Nie będzie udziału Polski w interwencji w Syrii; ta kwestia jest już rozstrzygnięta - podkreślił szef MSZ Radosław Sikorski pytany, czy Polska rozważyłaby taką decyzję na prośbę prezydenta USA Baracka Obamy. Minister podkreślił, że stanowisko Polski jest wyważone.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zaapelował do przedstawicieli Kościoła o zaufanie w sprawie prac nad Funduszem Kościelnym. Działamy zgodnie z kalendarzem, publicznie konsultujemy projekt, który nie zostanie wycofany - powiedział w piątek w TVN24.

To nie jest czas na robienie rewolucji strukturalnych w rządzie - tak premier Donald Tusk skomentował propozycje wicepremiera Janusza Piechocińskiego dot. likwidacji niektórych resortów. Jak dodał Piechociński nie przedstawiał tych pomysłów w dyskusji koalicyjnej.

Nie głosimy rewolucyjnych rozwiązań, tylko proponujemy spokojną, merytoryczną dyskusję - powiedział w piątek PAP wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński nt. swojej propozycji reformy resortów, zakładającej m.in. likwidację MAC, MS, MSiT.

Rotmistrz Witold Pilecki - bohater II wojny światowej, zgładzony w 1948 r. przez komunistyczne władze - został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Decyzję podpisał minister obrony Tomasz Siemoniak - poinformowało w piątek ministerstwo.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski uważa, że owacyjne przyjęcie filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowieka z nadziei" na festiwalu w Wenecji już procentuje. "Film otrzymał już kilkadziesiąt zaproszeń na festiwale filmowe na całym świecie" - powiedział PAP Zdrojewski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Prezydent Rosji Władimir Putin przekazał, że podczas szczytu G20 w Petersburgu ewentualną akcję wojskową przeciwko Syrii otwarcie poparli tylko przywódcy USA, Turcji, Francji, Arabii Saudyjskiej i Kanady.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że użycie siły przeciwko Syrii z pominięciem Rady Bezpieczeństwa ONZ przekreśli szanse na zwołaniu międzynarodowej konferencji na temat politycznego uregulowania sytuacji w tym kraju.

Rosja ostrzegła w piątek Stany Zjednoczone przed ryzykiem związanym z ewentualnym atakiem na magazyny broni chemicznej w Syrii - poinformowało w piątek w komunikacie rosyjskie MSZ.

Prezydent USA Barack Obama powiedział przywódcom biorącym udział w szczycie G20 w Petersburgu, że jest głęboko przekonany o użyciu broni chemicznej przez siły reżimu syryjskiego - poinformował w piątek doradca Obamy, Ben Rhodes.

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin rozmawiali ze sobą na szczycie G20 w Petersburgu przez ok. 20 minut, ale nie osiągnęli zbliżenia stanowisk w sprawie Syrii - poinformował doradca rosyjskiego prezydenta ds. zagranicznych Jurij Uszakow.

Amerykański Departament Stanu poinformował w piątek, że ewakuował część personelu dyplomatycznego z ambasady w Bejrucie i rodzin pracowników z powodu obaw o ich bezpieczeństwo w czasie, gdy władze USA rozważają interwencję zbrojną w sąsiedniej Syrii.

Rząd Egiptu podjął decyzję o rozwiązaniu Bractwa Muzułmańskiego jako organizacji pozarządowej - poinformował w piątek dziennik "Al-Achbar", dodając, że oficjalne ogłoszenie tej decyzji nastąpi w przyszłym tygodniu.

Po zakończeniu roboczej kolacji, która zainagurowała w czwartek wieczorem obrady szczytu G20, szef rządu włoskiego Enrico Letta napisał na Twitterze, że "potwierdziła ona podziały w sprawie (konfliktu) w Syrii".

Korea Płd. wstrzymała import ryb i przetworów rybnych z 8 japońskich prefektur, w tym z prefektury Fukushima z obawy przed skażeniem radioaktywnym pochodzącym z uszkodzonej elektowni atomowej Fukushima - poinformały w piątek władze.

Długą owacją na stojąco zakończyla sie po północy uroczysta projekcja filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa.Człowiek z nadziei" na festiwalu filmowym w Wenecji. W pokazie uczestniczyli Danuta i Lech Wałęsowie.

Unia Europejska powinna znieść sankcje nałożone na siedem irańskich firm, ponieważ nie przedstawiono wystarczających dowodów na ich powiązania z irańskim programem atomowym - uznał w piątek Sąd UE w Luksemburgu.

Szwedzkie służby specjalne blisko współpracują z amerykańską Agencją Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w programie elektronicznej inwigilacji - poinformował w piątek sztokholmski dziennik "Metro".(PAP)

zdz/ jtt/