Skrót wiadomości - piątek, 5 lipca

06-07-2013 06:00
06.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 13,2 proc. wobec 13,5 proc. w maju - podał w piątek w komunikacie resort pracy.

Oficjalne aktywa rezerwowe spadły w czerwcu 2013 roku o 2.735,4 mln euro do 81.929,8 mln euro - podał w piątek Narodowy Bank Polski.

Resort pracy jest gotów wystąpić do ministra finansów o więcej środków w ramach Funduszu Pracy - poinformował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Indeks cen transakcyjnych mieszkań wzrósł w czerwcu o 3,7 proc. mdm do 804,63 pkt. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker.

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w czerwcu tego roku., w notowaniu kwartalnym, jak i rocznym nie zmienił się i wyniósł odpowiednio 24 pkt. i 31 pkt. - podała PKPP Lewiatan w komunikacie. Autorzy raportu oceniają, że pomimo pozytywnych sygnałów szanse na szybką poprawę są niewielkie.

W czwartek, 4 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 37.683,23 mln zł wobec 38.807,73 mln zł w środę - podał NBP.

Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w maju 2013 r. o 1,3 proc. mdm, a rdr spadły o 2,0 proc. - podało niemieckie Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

Stopa bezrobocia w USA w czerwcu 2013 roku wyniosła 7,6 proc., wobec również 7,6 proc. w maju - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Deficyt sektora rządowego i samorządowego w I kwartale 2013 wyniósł 6.054 mln zł - podał GUS w niefinansowych rachunkach kwartalnych według sektorów instytucjonalnych, ceny bieżące.

GIEŁDA

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 2,36 proc. i wyniósł 7.806,00 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu spadł o 1,46 proc. i wyniósł 3.753,85 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,72 proc., do 6.375,52 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 18.893,81 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,49 proc. i wyniósł 2253,49 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 2,1 proc. i wyniósł 14.309,97 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,1 proc. i wyniósł 2.226,85 pkt.

SPÓŁKI

Tauron zamierza dokonać odpisu aktualizacyjnego dotyczącego nierentownych jednostek wytwórczych. Jego wpływ na wynik netto w pierwszym półroczu 2013 roku wyniesie ok. 190 mln zł, a na EBITDA ok. 240 mln zł - podał Tauron w komunikacie.

OT Logistics wydłużyło przyjmowanie zapisów w transzy inwestorów instytucjonalnych do godz. 17.00 w poniedziałek, 8 lipca. Przydział akcji planowany jest na 9 lipca - podała spółka w komunikacie.

Polimex-Mostostal zawarł z wierzycielami aneks do umowy określającej warunki finansowania spółki - poinformował Polimex w piątkowym komunikacie.

Action podpisała list inwestorski, planuje utworzyć spółkę z niemieckim partnerem na bazie aktyw spółki Devil - podał Action w komunikacie prasowym.

Akcjonariusze Bogdanki zgodzili się na uruchomienie programu opcji menedżerskich na lata 2013-2017, w ramach którego spółka będzie mogła wyemitować do 1.360.540 nowych akcji - podała Bogdanka w uchwałach podjętych przez ZWZ 4 lipca.

ING Otwarty Fundusz Emerytalny ma 5 mln akcji, czyli 11,55 proc. litewskiej spółki AviaAM Leasing - podała spółka w komunikacie.

Fundusz zarządzany przez Skarbiec TFI wraz ze spółką pośrednią zwiększył zaangażowanie w Mostostalu Zabrze do 5,37 proc. kapitału i głosów na WZ - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Fundusz UniFundusze FIO, zarządzany przez Union Investment TFI, zwiększył zaangażowanie w Arterii do 5,03 proc. kapitału i głosów na WZ - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

LU Chemie kupił w wezwaniu 396.818 akcji ZCh Permedia - poinformował w piątek DI BRE Banku, pośredniczący w wezwaniu.

Sygnity podpisało kontrakt z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej dotyczący utrzymania i rozwoju systemu teleinformatycznego o wartości 31,5 mln zł brutto - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

WALUTY

Rynki FX i FI po lepszych niż oczekiwano danych z amerykańskiego rynku pracy mogą znaleźć się pod presją decyzji Fed. Kurs EUR/PLN powinien kształtować się w przedziale 4,27-4,32. Polski dług zareagował nieproporcjonalnie, co stanowi dobrą wróżbę - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3245 a kurs złotego do euro na 4,2824 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2883 USD i 128,97 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku przebiły najwyższy od 14 miesięcy poziom ceny za baryłkę z powodu spekulacji o wyższym popycie w USA w II połowie 2013 r. - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 101,04 USD, po spadku o 0,20 USD.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 6842,00 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

W piątek po bardzo spokojnym początku notowań na GPW zrobiło się nerwowo po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Nerwowy może też być przyszły tydzień, a do powrotu wzrostu na GPW potrzebna jest najpierw chwilowa stabilizacja indeksów.

Tegoroczne dochody budżetowe będą niższe od planu o około 20 mld zł, co wymusi na rządzie nowelizację budżetu i oprócz cięć wydatków, także wzrost deficytu rzędu 10-15 mld zł - oceniają ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. Ich zdaniem reakcja rynkowa na rewizję budżetu będzie umiarkowana, o ile w ogóle wystąpi.

Inflacja może się okazać w przyszłym roku wyższa niż oczekuje NBP, a RPP zacznie podnosić stopy procentowe począwszy od II kw. 2014 r. - prognozuje bank Nomura. Zdaniem banku do I kw. 2015 r. Rada może podnieść stopy o 200 pb.

Poprawiające się dane z amerykańskiego rynku pracy skłonią Rezerwę Federalną do pierwszego ograniczenia skali skupu obligacji w ramach luzowania ilościowego na wrześniowym posiedzeniu - oceniają ekonomiści Goldman Sachs.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Rząd wydłuży funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych d 2026 roku - poinformował w piątek premier Donald Tusk. Zgodnie z obecnymi przepisami strefy mają istnieć do 2020 roku.

Produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce w czerwcu 2013 roku wyniosła 53.779 sztuk, co oznacza spadek o 6,67 proc. rdr i wzrost o 8,3 proc. mdm - podał w piątek w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Średnia marża detaliczna w cenie litra benzyny bezołowiowej Pb95 4 lipca wyniosła 9 gr, co stanowi 2 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 8 gr, co stanowi 2 proc. ceny.

Obrót na wszystkich rynkach dedykowanych energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wyniósł w I półroczu 72,310 TWh, co oznacza wzrost o 107,1 proc. rdr - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

Produkcja cementu w czerwcu 2013 roku spadła o 5,9 proc. rdr i wyniosła 1.545,5 tys. ton - podało w komunikacie Stowarzyszenie Producentów Cementu.

W ostatnich dniach czerwca taniała wołowina oraz zboża - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przewozy osób kolejami w maju spadły rdr o 4,27 proc. do 23,1 mln osób - podał Urząd Transportu Kolejowego.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Na razie klub PO nie będzie zbierał podpisów pod projektem ustawy ograniczającym przywileje związków zawodowych - poinformował szef klubu Rafał Grupiński. Wyjaśnił, że nie byłoby to wskazane w czasie, gdy związki zapowiadają protesty i istnieje potrzeba dialogu z nimi.

Będziemy nadal namawiać związki zawodowe do powrotu do rozmów, bo przy stole można rozmawiać, nawet jeśli ma się inne poglądy, ale ciężko dyskutować, gdy się zatrzaskuje drzwi - mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Deficyt sektora rządowego i samorządowego w I kwartale 2013 wyniósł 6.054 mln zł - podał GUS w niefinansowych rachunkach kwartalnych według sektorów instytucjonalnych, ceny bieżące.

Kandydatura Jarosława Gowina na przewodniczącego PO została w piątek oficjalnie zgłoszona do komisji wyborczej Platformy, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie bezpośrednich wyborów szefa partii.

Mieszkańcy Elbląga wybiorą w niedzielę nowego prezydenta miasta. O to stanowisko rywalizują w II turze przedterminowych wyborów Elżbieta Gelert z PO i Jerzy Wilk z PiS. Od wyniku tego starcia zależy również, które ugrupowania utworzą większościową koalicję w radzie miasta.

Komisja Europejska chce zreformować system bezpieczeństwa żywności. Proponuje, żeby był prostszy, mniej zbiurokratyzowany i bardziej spójny - poinformował w piątek Paweł Skublicki z Dyrekcji Generalnej ds. zdrowia Komisji Europejskiej.

Jest śledztwo ws. organizacji koncertu Madonny na Stadionie Narodowym; dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień przez urzędników ministerstwa sportu w związku z finansowaniem koncertu. Resort sportu powtarza, że miało zgodę Ministerstwa Finansów na wykorzystanie środków i zapewnia o woli współpracy ze śledczymi.

Wspominamy ofiary rzezi na kresach Południowo-Wschodnich nie po to, by drażnić Ukraińców, ale by docierać do prawdy, która jest podstawą do zrozumienia, do pojednania i do współpracy kolejnych pokoleń - powiedział w piątek w homilii arcybiskup Ignacy Dec.

Krakowska policja poszukuje zaginionego biznesmena 76-letniego Zbigniewa Przewrockiego. Prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie dotyczące pozbawienia wolności - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Papież Franciszek zgodził się w piątek na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII - ogłosił Watykan. Zgodnie z decyzją papieża obaj błogosławieni zostaną ogłoszeni świętymi w czasie jednej ceremonii. Jej data zostanie wyznaczona na konsystorzu. Do kanonizacji Jana Pawła II wybrano cud uzdrowienia kobiety z Kostaryki, cierpiącej na tętniaka mózgu.

Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur rozwiązał zdominowaną przez islamistów wyższą izbę parlamentu Szurę - podała w piątek państwowa telewizja.

Co najmniej trzech demonstrantów zastrzelono w piątek w Kairze przed koszarami Gwardii Republikańskiej, w których przetrzymywany jest zdjęty z urzędu islamistyczny prezydent Egiptu Mohammed Mursi - poinformowały źródła w egipskich organach bezpieczeństwa.

Egipskie Bractwo Muzułmańskie zaprzeczyło w piątek, by jego przywódca Mohammed Badie został aresztowany, jak informowały dzień wcześniej służby bezpieczeństwa. Rzecznik organizacji Ahmed Aref zapowiedział, że Badie jeszcze w piątek wystąpi publicznie.

W najbliższy poniedziałek w Waszyngtonie spotka się wspólna grupa robocza Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, której zadaniem będzie wyjaśnianie zarzutów związanych ze szpiegowaniem instytucji i krajów UE przez amerykański wywiad.

Zgodnie z oczekiwaniami brytyjska Izba Gmin przyjęła w piątek w drugim czytaniu projekt ustawy o rozpisaniu w 2017 roku referendum w sprawie dalszego pozostawania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Odbędzie się jeszcze trzecie czytanie. (PAP)

pif/ asa/ osz/