Skrót wiadomości - piątek, 4 października, 17.00

04-10-2013 17:00
04.10. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro pozostały bez zmian w sierpniu 2013 r., licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku spadły o 0,8 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

Bank Japonii nie zmienił założeń prowadzonej polityki pieniężnej - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia w piątek.

BUDŻET, DŁUG

Prezes NBP Marek Belka uważa, że jeśli paraliż budżetowy w USA się przedłuży może być groźny, ale "siać paniki" nie trzeba.

Jest mało prawdopodobne, by debata nad limitem zadłużenia w USA zmieniła rating Stanów Zjednoczonych - poinformowała agencja ratingowa Standard&Poor's w piątkowym biuletynie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,94 proc. i wyniósł 14.024,31 pkt.

SPÓŁKI

Giełda Papierów Wartościowych najpóźniej do końca roku przygotuje strategię rozwoju spółki do 2020 roku, jej elementy zostaną przedstawione na początku grudnia - poinformował prezes GPW Adam Maciejewski, podczas debaty PAP Biznes na temat rynku kapitałowego.

GTC podpisało z Nellia przedwstępną umowę sprzedaży 50 proc. udziałów w spółce GTC Galeria Kazimierz za około 90 mln euro (378,95 mln zł) - podało GTC w komunikacie.

Comarch podpisał umowę dotyczącą wybudowania w Krakowie budynku biurowo-usługowego i data center. Koszt inwestycji Comarchu wyniesie 62,3 mln zł, a planowany termin jej zakończenia to drugi kwartał 2015 roku - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Budimex Nieruchomości w trzecim kwartale 2013 przedsprzedał z uwzględnieniem rezygnacji 214 mieszkań w porównaniu do 112 mieszkań w analogicznym okresie 2012 r. Sprzedaż notarialna w III kw. 2013 r. wyniosła 45 mieszkań, podczas gdy w III kw. 2012 r. było to 130 mieszkań - poinformował PAP Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimeksu.

Inpro sprzedało w III kwartale 2013 r. 106 mieszkań netto wobec 108 lokali przed rokiem - podała spółka w komunikacie przesłanym PAP.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli spółkom z grupy PEP kredytu na budowę farmy wiatrowej Gawłowice o mocy 41,4 MW oraz farmy wiatrowej Rajgród o mocy 25,3 MW, w kwocie nie większej niż 242,7 mln zł - podał PEP w komunikacie. Bank może też częściowo finansować budowę farmy wiatrowej Skurpie.

W jednej transakcji pakietowej przeprowadzonej w trakcie piątkowej sesji właściciela zmieniło 49.710.213 akcji Synthosu, stanowiących 3,76 proc. kapitału zakładowego spółki - podała na stronie internetowej GPW.

Grupa Lubawa liczy na dalsze wzrosty wyników w drugiej połowie roku. Ich skala będzie zależna m.in. od rozstrzygnięć w projektach w Szwecji, Finlandii i Nigerii - powiedział w rozmowie z PAP Marcin Kubica, prezes Lubawy. Dodał, że liczy na finalizację przetargów w Indiach do końca 2013 r.

BBI Development ocenia, że stopy kapitalizacji korzystne przy sprzedaży obiektu z powierzchnią biurową i handlową klasy A, jakim jest Nowy Plac Unii, to obecnie ok. 6,5-6,8 proc. - poinformował w rozmowie z PAP Michał Skotnicki, prezes dewelopera.

Portal społecznościowy Twitter, który we wrześniu poinformował o planach debiutu na amerykańskiej giełdzie, chce pozyskać 1 mld USD z emisji akcji - poinformowała telewizja BBC.

WALUTY

Tydzień na rynkach złotego i obligacji kończy się spokojnie, a polska waluta i dług są w stanie zawieszenia, czekając na rozstrzygnięcia w polityce fiskalnej Stanów Zjednoczonych - oceniają dilerzy. Ich zdaniem kurs złotego może się utrzymywać w pasmie 4,18-4,23 za euro.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0902 a kurs złotego do euro na 4,2065 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3593 USD i 132,03 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 9 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Średnia marża detaliczna w cenie litra benzyny bezołowiowej Pb95 3 października wyniosła 37 gr, co stanowi 6,6 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 28 gr, co stanowi 5,0 proc. ceny.

Dalsze obniżki cen paliw na stacjach detalicznych w kolejnych dniach są prawdopodobne, ale skala obniżek będzie już mniejsza - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

W razie obniżenia poziomu opodatkowania do unijnych minimów ceny paliw mogłyby być niższe nawet o 15 gr/l dla benzyny i 6 gr/l dla oleju napędowego - wynika z analiz e-petrol.pl.

Ceny paliw na stacjach mogą w najbliższych dniach dalej się obniżać - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 108,96-108,98 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu obaw, że przedłużający się paraliż instytucji rządowych w USA może wpłynąć na spadek popytu na paliwa - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 102,90 USD, po spadku o 41 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo zmniejszają się zapasy tego metalu - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.211,75 USD za tonę, po zwyżce notowań o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła w piątek do 7181,00 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli spółkom z grupy PEP kredytu na budowę farmy wiatrowej Gawłowice o mocy 41,4 MW oraz farmy wiatrowej Rajgród o mocy 25,3 MW, w kwocie nie większej niż 242,7 mln zł - podał PEP w komunikacie. Bank może też częściowo finansować budowę farmy wiatrowej Skurpie.

Jeśli EBC chce osłabić wspólnotową walutę względem dolara, musi wprowadzić ujemne stopy lub rozwiązanie bardziej ekspansywne niż LTRO. Kurs eurodolara może w perspektywie 6 miesięcy ukształtować się na poziomie 1,25 - powiedział w rozmowie z PAP John J. Hardy, szef działu walutowego Saxo Banku.

Austriacki Erste Bank nieznacznie podwyższył tegoroczną prognozę wzrostu PKB dla Polski do 1,2 proc. rdr z 1,1 proc. rdr, głównie w reakcji na dane sugerujące większe spożycie gospodarstw domowych.

Pierwotny rynek akcji w Polsce w III kwartale na tle poprawiającej się sytuacji w Europie wypada słabo, a powodem jest utrzymująca się niepewność co do ostatecznego kształtu zmian w systemie emerytalnym - wynika z raportu PwC. Zdaniem jego autorów sytuacja taka może się utrzymać.

Techniczna niewypłacalność w Stanach Zjednoczonych, jeśli do niej dojdzie, zaszkodzi statusowi dolara jako światowej waluty rezerwowej. Na przecenie dolara skorzystać mogą między innymi japoński jen, frank szwajcarski oraz euro - oceniają analitycy Deutsche Banku.

Agresywne programy luzowania polityki monetarnej, prowadzone przez banki centralne na świecie, doprowadzą do finansowej katastrofy - ocenia Jim Rogers, legendarny inwestor, szef Rogers Holdings.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Warszawski rynek kapitałowy potrzebuje nowej strategii, która nakreślałaby wizję jego rozwoju na kilka lat do przodu - oceniają uczestnicy zorganizowanej przez PAP debaty o przyszłości polskiego rynku kapitałowego. By jednak Warszawa stała się centrum finansowym Europy Środkowej, niezbędne jest polityczne wsparcie. Resort skarbu jest gotów wziąć na siebie rolę koordynatora i współtwórcy projektu.

Giełda Papierów Wartościowych powinna zostać całkowicie sprywatyzowana - oceniają uczestnicy debaty na temat przyszłości rynku kapitałowego zorganizowanej przez PAP. Wiceminister skarbu Paweł Tamborski utrzymuje, że nadchodzi czas na dyskusję, w jaki sposób dokończyć proces prywatyzacji spółki.

Polska Agencja Prasowa to przydatne, szybkie źródło informacji niemal dla wszystkich analityków i jest agencją, z której najczęściej korzystają - wynika z ankiety przeprowadzonej przez MSLGroup Financial Communications Poland. W ankiecie tej wzięło udział 36 analityków z 13 domów maklerskich.

W tygodniu kończącym się w środę 2 października z funduszy obligacji rynków wschodzących łącznie netto odpłynęło 229 mln USD wobec napływu netto 570 mln USD w poprzednim tygodniu - wynika z danych EPFR, przytoczonych w piątkowym raporcie banku UniCredit.

W czwartek, 3 października banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 33.043,97 mln zł wobec 33.585,63 mln zł w środę - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 86,00 pb, wobec 85,50 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Jarosław Gowin poinformował w piątek, że jego środowisko podpisało porozumienie programowe z ugrupowaniem Polska Jest Najważniejsza Pawła Kowala.

Szef Partii Demokratycznej Andrzej Celiński powiedział PAP, że nie ma jeszcze decyzji jego formacji ws. ewentualnego przystąpienia do nowej formacji Janusza Palikota.

Zmiany w przepisach, które ułatwią rozwój infrastruktury rowerowej w miastach, zapowiedział w piątek minister transportu Sławomir Nowak. Chodzi m.in. o techniczne wytyczne do tworzenia przed skrzyżowaniami śluz rowerowych, które ułatwiają rowerzystom skręt w lewo.

W ostatnich latach nasiliło się używanie wulgaryzmów i wzrosła akceptacja takiego słownictwa. Przeklinać zdarza się prawie ośmiu na dziesięciu dorosłych - wynika z sondażu CBOS. Przekleństwa najczęściej słyszymy na ulicy, w autobusie, pociągu, w pracy i szkole.

Prokuratura na Dominikanie otrzymała już nasz wniosek o pomoc prawną w sprawie podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych; zapowiedziała też szybką odpowiedź na ten wniosek - poinformowała w piątek Prokuratura Generalna.

PSL jest przeciwne odwołaniu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w referendum - oświadczyli w piątek politycy Stronnictwa. Referendum jest bezsensowne; apelujemy do członków i sympatyków PSL, by nie brali udziału w tej awanturze - mówił marszałek Mazowsza Adam Struzik.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Zapowiadany na 10 października protest kontrolerów lotu, który miał objąć większość krajów Europy, w tym Polskę, nie odbędzie się. W poniedziałek związkowcy odbędą rozmowy z KE; jeśli nie przyniosą one efektów protest może się odbyć w późniejszym terminie.

Partie chadeckie CDU i CSU oraz socjaldemokraci z SPD ustalili w piątek podczas pierwszego spotkania sondażowego, że za dziesięć dni będą kontynuować rozmowy o ewentualnym utworzeniu koalicyjnego rządu. To dobry sygnał - oceniła niemiecka telewizja publiczna ARD.

Polska proponuje UE obniżenie VAT na e-książki i chce, by temat ten został włączony do programu unijnego szczytu pod koniec października - poinformował w piątek w Brukseli minister ds. administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Władze Holandii podjęły w piątek działania prawne, których celem jest uwolnienie oskarżonych przez Rosję o piractwo aktywistów ekologicznej organizacji Greenpeace. Rząd w Hadze odwoła się w tej sprawie do Międzynarodowego Trybunału Praw Morza.

Specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zwrócili się do prezydenta Wiktora Janukowycza o ułaskawienie znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko - poinformował w piątek jej adwokat Serhij Własenko.

Poparcie dla prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w dalszym ciągu jest wyższe niż odsetek osób, które mu nie ufają - wskazują opublikowane w piątek wyniki najnowszego sondażu niezależnego ośrodka NISEPI. Prezydentowi ufa obecnie 46,7 proc. Białorusinów, podczas gdy nie ufa mu - 36,6 proc. Poparcie dla głowy państwa spadło zatem w porównaniu z czerwcem, gdy ufało mu 48,9 proc.; nie ufało mu wówczas 40,6 proc.

Zdecydowana większość Izraelczyków popiera twarde stanowisko, jakie wobec Iranu zaprezentował przed kilkoma dniami na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ ich premier Benjamin Netanjahu - wynika z sondażu opublikowanego w piątek.

Większość Greków uważa, że skrajnie prawicowa partia Złota Jutrzenka jest organizacją przestępczą - wykazał sondaż, którego wyniki opublikowano w piątek. Liczba zwolenników tej partii spadła prawie o połowę od czasu aresztowania jej lidera i deputowanych. Przywódca Złotej Jutrzenki Nikolaos Michaloliakos, pięciu deputowanych i dziesiątki członków tej partii aresztowano 28 września pod zarzutem przynależności do przestępczego ugrupowania. Była to reakcja na serię ataków na imigrantów oraz na zamordowanie walczącego z rasizmem rapera przez zdeklarowanego sympatyka Złotej Jutrzenki.

amp/ ana/