Skrót wiadomości - piątek, 4 października

05-10-2013 06:00
05.10. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Prezydent odwołał Zytę Gilowską z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej w związku ze zrzeczeniem się przez nią funkcji - podano w piątek na stronie internetowej prezydenta RP.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro pozostały bez zmian w sierpniu 2013 r., licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku spadły o 0,8 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

Bank Japonii nie zmienił założeń prowadzonej polityki pieniężnej - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia w piątek.

BUDŻET, DŁUG

Prezes NBP Marek Belka uważa, że jeśli paraliż budżetowy w USA się przedłuży może być groźny, ale "siać paniki" nie trzeba.

Jest mało prawdopodobne, by debata nad limitem zadłużenia w USA zmieniła rating Stanów Zjednoczonych - poinformowała agencja ratingowa Standard&Poor's w piątkowym biuletynie.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy budżetowej - poinformowano w piątek na stronie internetowej prezydenta.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,94 proc. i wyniósł 14.024,31 pkt.

Na zamknięciu WIG30 wyniósł 2.559,40 pkt. po sadku o 1,00 proc., WIG20 wyniósł 2.394,59 pkt., spadając o 1,06 proc.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,22 proc. i wyniósł 18.535,36 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,08 proc., do 6.453,88 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,88 proc. i wyniósł 4.164,25 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,29 proc. do 8.622,97 pkt.

SPÓŁKI

Giełda Papierów Wartościowych najpóźniej do końca roku przygotuje strategię rozwoju spółki do 2020 roku, jej elementy zostaną przedstawione na początku grudnia - poinformował prezes GPW Adam Maciejewski, podczas debaty PAP Biznes na temat rynku kapitałowego.

GTC podpisało z Nellia przedwstępną umowę sprzedaży 50 proc. udziałów w spółce GTC Galeria Kazimierz za około 90 mln euro (378,95 mln zł) - podało GTC w komunikacie.

Comarch podpisał umowę dotyczącą wybudowania w Krakowie budynku biurowo-usługowego i data center. Koszt inwestycji Comarchu wyniesie 62,3 mln zł, a planowany termin jej zakończenia to drugi kwartał 2015 roku - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Budimex Nieruchomości w trzecim kwartale 2013 przedsprzedał z uwzględnieniem rezygnacji 214 mieszkań w porównaniu do 112 mieszkań w analogicznym okresie 2012 r. Sprzedaż notarialna w III kw. 2013 r. wyniosła 45 mieszkań, podczas gdy w III kw. 2012 r. było to 130 mieszkań - poinformował PAP Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimeksu.

Inpro sprzedało w III kwartale 2013 r. 106 mieszkań netto wobec 108 lokali przed rokiem - podała spółka w komunikacie przesłanym PAP.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli spółkom z grupy PEP kredytu na budowę farmy wiatrowej Gawłowice o mocy 41,4 MW oraz farmy wiatrowej Rajgród o mocy 25,3 MW, w kwocie nie większej niż 242,7 mln zł - podał PEP w komunikacie. Bank może też częściowo finansować budowę farmy wiatrowej Skurpie.

W jednej transakcji pakietowej przeprowadzonej w trakcie piątkowej sesji właściciela zmieniło 49.710.213 akcji Synthosu, stanowiących 3,76 proc. kapitału zakładowego spółki - podała na stronie internetowej GPW.

Grupa Lubawa liczy na dalsze wzrosty wyników w drugiej połowie roku. Ich skala będzie zależna m.in. od rozstrzygnięć w projektach w Szwecji, Finlandii i Nigerii - powiedział w rozmowie z PAP Marcin Kubica, prezes Lubawy. Dodał, że liczy na finalizację przetargów w Indiach do końca 2013 r.

BBI Development ocenia, że stopy kapitalizacji korzystne przy sprzedaży obiektu z powierzchnią biurową i handlową klasy A, jakim jest Nowy Plac Unii, to obecnie ok. 6,5-6,8 proc. - poinformował w rozmowie z PAP Michał Skotnicki, prezes dewelopera.

Portal społecznościowy Twitter, który we wrześniu poinformował o planach debiutu na amerykańskiej giełdzie, chce pozyskać 1 mld USD z emisji akcji - poinformowała telewizja BBC.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła w piątek prospekt emisyjny związany z ofertą publiczną PKP Cargo - podała komisja w komunikacie prasowym.

Grupa Gino Rossi, która zwiększy kapitał pracujący dzięki emisji obligacji, ocenia, że przyszły rok będzie przełomowy pod względem sprzedaży i wyniku netto. Realizacja tegorocznej prognozy jest niezagrożona - poinformował w rozmowie z PAP Tomasz Malicki, prezes Gino Rossi.

Pracownicy i kadra zarządzająca Alior Banku sprzedali 1 października 678.856 akcji banku po 87,2 zł za akcję - podał Alior Bank w komunikacie.

Działające w Kompanii Węglowej związki zawodowe domagają się wstrzymania restrukturyzacji kopalń. Z ich informacji wynika, że rada nadzorcza spółki odrzuciła wdrażany już program naprawczy zarządu, uznając go za niewystarczający.

WALUTY

Tydzień na rynkach złotego i obligacji kończy się spokojnie, a polska waluta i dług są w stanie zawieszenia, czekając na rozstrzygnięcia w polityce fiskalnej Stanów Zjednoczonych - oceniają dilerzy. Ich zdaniem kurs złotego może się utrzymywać w pasmie 4,18-4,23 za euro.

Jeśli EBC chce osłabić wspólnotową walutę względem dolara, musi wprowadzić ujemne stopy lub rozwiązanie bardziej ekspansywne niż LTRO. Kurs eurodolara może w perspektywie 6 miesięcy ukształtować się na poziomie 1,25 - powiedział w rozmowie z PAP John J. Hardy, szef działu walutowego Saxo Banku.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0902 a kurs złotego do euro na 4,2065 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3593 USD i 132,03 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 9 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Średnia marża detaliczna w cenie litra benzyny bezołowiowej Pb95 3 października wyniosła 37 gr, co stanowi 6,6 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 28 gr, co stanowi 5,0 proc. ceny.

Dalsze obniżki cen paliw na stacjach detalicznych w kolejnych dniach są prawdopodobne, ale skala obniżek będzie już mniejsza - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

W razie obniżenia poziomu opodatkowania do unijnych minimów ceny paliw mogłyby być niższe nawet o 15 gr/l dla benzyny i 6 gr/l dla oleju napędowego - wynika z analiz e-petrol.pl.

Ceny paliw na stacjach mogą w najbliższych dniach dalej się obniżać - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 108,96-108,98 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu obaw, że przedłużający się paraliż instytucji rządowych w USA może wpłynąć na spadek popytu na paliwa - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 102,90 USD, po spadku o 41 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo zmniejszają się zapasy tego metalu - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.211,75 USD za tonę, po zwyżce notowań o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła w piątek do 7181,00 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem spadków, słabo radzą sobie m.in. spółki paliwowe oraz PGNiG. Indeksy warszawskiej giełdy pozostają w fazie konsolidacji o której przyszłości zdecydować może rozwój sytuacji w Stanach Zjednoczonych gdzie trwa czwarty dzień częściowego paraliżu instytucji rządowych.

Austriacki Erste Bank nieznacznie podwyższył tegoroczną prognozę wzrostu PKB dla Polski do 1,2 proc. rdr z 1,1 proc. rdr, głównie w reakcji na dane sugerujące większe spożycie gospodarstw domowych.

Pierwotny rynek akcji w Polsce w III kwartale na tle poprawiającej się sytuacji w Europie wypada słabo, a powodem jest utrzymująca się niepewność co do ostatecznego kształtu zmian w systemie emerytalnym - wynika z raportu PwC. Zdaniem jego autorów sytuacja taka może się utrzymać.

Techniczna niewypłacalność w Stanach Zjednoczonych, jeśli do niej dojdzie, zaszkodzi statusowi dolara jako światowej waluty rezerwowej. Na przecenie dolara skorzystać mogą między innymi japoński jen, frank szwajcarski oraz euro - oceniają analitycy Deutsche Banku.

Agresywne programy luzowania polityki monetarnej, prowadzone przez banki centralne na świecie, doprowadzą do finansowej katastrofy - ocenia Jim Rogers, legendarny inwestor, szef Rogers Holdings.

W krótkim okresie istnieje ryzyko nieznacznego osłabienia złotego, ale w kolejnych miesiącach polska waluta może się umacniać - prognozuje w październikowym raporcie Raiffeisen Polbank.

Złoty do końca roku umocni sie do 4,10 za euro i osłabi do 3,20 za dolara amerykańskiego prognozuje bank BNP Paribas w opublikowanym w piątek miesięcznym raporcie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Warszawski rynek kapitałowy potrzebuje nowej strategii, która nakreślałaby wizję jego rozwoju na kilka lat do przodu - oceniają uczestnicy zorganizowanej przez PAP debaty o przyszłości polskiego rynku kapitałowego. By jednak Warszawa stała się centrum finansowym Europy Środkowej, niezbędne jest polityczne wsparcie. Resort skarbu jest gotów wziąć na siebie rolę koordynatora i współtwórcy projektu.

Giełda Papierów Wartościowych powinna zostać całkowicie sprywatyzowana - oceniają uczestnicy debaty na temat przyszłości rynku kapitałowego zorganizowanej przez PAP. Wiceminister skarbu Paweł Tamborski utrzymuje, że nadchodzi czas na dyskusję, w jaki sposób dokończyć proces prywatyzacji spółki.

Polska Agencja Prasowa to przydatne, szybkie źródło informacji niemal dla wszystkich analityków i jest agencją, z której najczęściej korzystają - wynika z ankiety przeprowadzonej przez MSLGroup Financial Communications Poland. W ankiecie tej wzięło udział 36 analityków z 13 domów maklerskich.

W tygodniu kończącym się w środę 2 października z funduszy obligacji rynków wschodzących łącznie netto odpłynęło 229 mln USD wobec napływu netto 570 mln USD w poprzednim tygodniu - wynika z danych EPFR, przytoczonych w piątkowym raporcie banku UniCredit.

W czwartek, 3 października banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 33.043,97 mln zł wobec 33.585,63 mln zł w środę - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 86,00 pb, wobec 85,50 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

Do końca roku 2014 wymiana handlowa Polski z Afryką wzrośnie trzykrotnie - zapowiedział minister gospodarki Janusz Piechociński podczas piątkowej wizyty w firmie Ursus w Lublinie. Ursus podpisał we wrześniu kontrakt na dostawę trzech tysięcy ciągników do Etiopii.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Szef zespołu ds. wyjaśniania opinii publicznej przyczyn katastrofy smoleńskiej Maciej Lasek poinformował PAP, że eksperci jego zespołu nie wezmą udziału w zapowiedzianej przez Antoniego Macierewicza (PiS) debacie nt. ustaleń zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej. Miejsce na dyskusję jest u boku specjalistów, nie polityków - podkreśla Lasek.

Jarosław Gowin poinformował w piątek, że jego środowisko podpisało porozumienie programowe z ugrupowaniem Polska Jest Najważniejsza Pawła Kowala.

Szef Partii Demokratycznej Andrzej Celiński powiedział PAP, że nie ma jeszcze decyzji jego formacji ws. ewentualnego przystąpienia do nowej formacji Janusza Palikota.

Zmiany w przepisach, które ułatwią rozwój infrastruktury rowerowej w miastach, zapowiedział w piątek minister transportu Sławomir Nowak. Chodzi m.in. o techniczne wytyczne do tworzenia przed skrzyżowaniami śluz rowerowych, które ułatwiają rowerzystom skręt w lewo.

W ostatnich latach nasiliło się używanie wulgaryzmów i wzrosła akceptacja takiego słownictwa. Przeklinać zdarza się prawie ośmiu na dziesięciu dorosłych - wynika z sondażu CBOS. Przekleństwa najczęściej słyszymy na ulicy, w autobusie, pociągu, w pracy i szkole.

Prokuratura na Dominikanie otrzymała już nasz wniosek o pomoc prawną w sprawie podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych; zapowiedziała też szybką odpowiedź na ten wniosek - poinformowała w piątek Prokuratura Generalna.

PSL jest przeciwne odwołaniu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w referendum - oświadczyli w piątek politycy Stronnictwa. Referendum jest bezsensowne; apelujemy do członków i sympatyków PSL, by nie brali udziału w tej awanturze - mówił marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ma zostać szefową warszawskiej PO - poinformowały w piątek PAP źródła w partii. Wybory przewodniczącego stołecznej Platformy zaplanowano na sobotę.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Polska, Czechy Słowacja, Węgry i Wielka Brytania poparły dyskusję na poziomie ministrów ws. obniżania emisji CO2 z samochodów - podało PAP źródło UE. Niemcy chcą, by ministrowie omówili ich nowe łagodzące propozycje, mimo wcześniejszego porozumienia w tej sprawie.

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) w piątek zgłosiła zastrzeżenia do kolejnych partii mięsa z Polski: drobiowego z zakładów Polskamp Sp. z o.o. oraz wieprzowego mrożonego z Zakładów Mięsnych "Skiba".

W ukraińskich magazynach naftowych skończyła się benzyna niskooktanowa. Zdaniem ekspertów grozi to zakłóceniem funkcjonowania transportu krajowego, pogorszeniem wyników gospodarczych i masowym niezadowoleniem społecznym.

Zapowiadany na 10 października protest kontrolerów lotu, który miał objąć większość krajów Europy, w tym Polskę, nie odbędzie się. W poniedziałek związkowcy odbędą rozmowy z KE; jeśli nie przyniosą one efektów protest może się odbyć w późniejszym terminie.

Partie chadeckie CDU i CSU oraz socjaldemokraci z SPD ustalili w piątek podczas pierwszego spotkania sondażowego, że za dziesięć dni będą kontynuować rozmowy o ewentualnym utworzeniu koalicyjnego rządu. To dobry sygnał - oceniła niemiecka telewizja publiczna ARD.

Polska proponuje UE obniżenie VAT na e-książki i chce, by temat ten został włączony do programu unijnego szczytu pod koniec października - poinformował w piątek w Brukseli minister ds. administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Władze Holandii podjęły w piątek działania prawne, których celem jest uwolnienie oskarżonych przez Rosję o piractwo aktywistów ekologicznej organizacji Greenpeace. Rząd w Hadze odwoła się w tej sprawie do Międzynarodowego Trybunału Praw Morza.

Specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zwrócili się do prezydenta Wiktora Janukowycza o ułaskawienie znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko - poinformował w piątek jej adwokat Serhij Własenko.

Poparcie dla prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w dalszym ciągu jest wyższe niż odsetek osób, które mu nie ufają - wskazują opublikowane w piątek wyniki najnowszego sondażu niezależnego ośrodka NISEPI. Prezydentowi ufa obecnie 46,7 proc. Białorusinów, podczas gdy nie ufa mu - 36,6 proc. Poparcie dla głowy państwa spadło zatem w porównaniu z czerwcem, gdy ufało mu 48,9 proc.; nie ufało mu wówczas 40,6 proc.

Zdecydowana większość Izraelczyków popiera twarde stanowisko, jakie wobec Iranu zaprezentował przed kilkoma dniami na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ ich premier Benjamin Netanjahu - wynika z sondażu opublikowanego w piątek.

Bułgaria potrzebuje pomocy finansowej ze strony UE z powodu fali syryjskich uchodźców. W przyszłym tygodniu należy spodziewać się odpowiedniej decyzji w tej kwestii - zapowiedziała w piątek w Sofii unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa.

Większość Greków uważa, że skrajnie prawicowa partia Złota Jutrzenka jest organizacją przestępczą - wykazał sondaż, którego wyniki opublikowano w piątek. Liczba zwolenników tej partii spadła prawie o połowę od czasu aresztowania jej lidera i deputowanych. Przywódca Złotej Jutrzenki Nikolaos Michaloliakos, pięciu deputowanych i dziesiątki członków tej partii aresztowano 28 września pod zarzutem przynależności do przestępczego ugrupowania. Była to reakcja na serię ataków na imigrantów oraz na zamordowanie walczącego z rasizmem rapera przez zdeklarowanego sympatyka Złotej Jutrzenki.

Senacka komisja do spraw wyborów opowiedziała się w piątek w głosowaniu za wygaśnięciem parlamentarnego mandatu byłego premiera Silvio Berlusconiego jako osoby prawomocnie skazanej. Taką rekomendację przekaże Senatowi, który musi zatwierdzić tę decyzję.

Rząd portugalski zatwierdził dokument tzw. przebaczenia podatkowego dla dłużników. Przewiduje on tymczasowe uwolnienie podmiotów zalegających ze spłatą zobowiązań wobec fiskusa i ZUS od nakazu spłaty odsetek i kosztów administracyjnych obsługi długu.

Idealny proboszcz tak dobrze zna swych parafian, że pamięta nawet imiona ich psów - mówił papież Franciszek w katedrze w Asyżu. Przestrzegał księży przed głoszeniem nudnych kazań, a małżonkom radził: kłóćcie się, rzucajcie talerzami, ale musicie się godzić.

(PAP)

amp/ ana/ asa/