Skrót wiadomości - piątek, 30 sierpnia, 17.00

30-08-2013 17:00
30.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w II kwartale 2013 roku o 0,8 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 0,5 proc. rdr w I kwartale - wynika z komunikatu GUS.

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w lipcu 2013 roku, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 10,4 proc. wobec 10,5 proc. w maju - podał w piątek Eurostat.

Oczekiwana przez osoby prywatne średnia stopa inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniosła w sierpniu 0,2 proc. wobec 0,4 proc. w lipcu - podał w piątek Narodowy Bank Polski.

Wskaźnik nastrojów w gospodarce Polski (Economic Sentiment Indicator - ESI) w sierpniu 2013 r. wyniósł 89,7 pkt. wobec 87,7 pkt. w lipcu - wynika z opublikowanych w piątek danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w Polsce w sierpniu 2013 r. wyniósł 20,9 pkt. wobec 26,8 pkt. w lipcu - wynika z opublikowanych w sierpniu danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu 2013 r., w ujęciu rdr 1,3 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnym wyliczeniu.

Stopa bezrobocia w strefie euro w lipcu 2013 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 12,1 proc., wobec 12,1 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wzrósł w sierpniu 2013 r. do 95,2 pkt. z 92,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podała Komisja Europejska w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w lipcu 2013 r. spadła o 1,4 proc. mdm, po spadku miesiąc wcześniej o 0,8 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

W sierpniu 2013 r. nastroje brytyjskich konsumentów poprawiły się wobec poprzedniego miesiąca. Wskaźnik zaufania wyniósł w tym miesiącu minus 13 pkt. wobec minus 16 pkt. w poprzednim miesiącu - podał GfK NOP Ltd. w komunikacie.

W Japonii stopa bezrobocia w lipcu 2013 r. wyniosła 3,8 proc. wobec 3,9 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało w komunikacie biuro rządowe.

Produkcja przemysłowa w Japonii w lipcu 2013 r. wzrosła mdm o 3,2 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 3,1 proc. - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, we wstępnych wyliczeniach.

Wydatki amerykańskich konsumentów w lipcu wzrosły o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w czerwcu wzrosły o 0,6 proc. mdm po korekcie - poinformował Departament Handlu USA.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w sierpniu 2013 roku do 53,0 pkt. z 52,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w sierpniu 82,1 pkt., wobec 85,1 pkt. zanotowanych w lipcu - podano w piątek w końcowym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje 5 września obligacje OK0116/PS0718 za 4,0-8,0 mld zł - podał resort finansów w piątek w komunikacie dotyczącym planu podaży SPW we wrześniu.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 93,04 pb, wobec 89,50 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

Zaangażowanie inwestorów zagranicznych w obligacje na koniec lipca wyniosło 202.111,91 mln zł wobec 201.767,13 mln zł w czerwcu - podał resort finansów w komunikacie.

W tygodniu kończącym się w środę 28 sierpnia z funduszy obligacji rynków wschodzących łącznie wycofano 2,0 mld USD wobec 1,3 mld USD wycofanych w poprzednim tygodniu - wynika z danych EPFR, przytoczonych w piątkowym raporcie banku UniCredit.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,5 proc. i wyniósł 13.388,86 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,1 proc. i wyniósł 2.098,38 pkt.

SPÓŁKI

KGHM i Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych "Fosfory", spółka zależna Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy", podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy zagospodarowaniu złóż surowców chemicznych - podały spółki w komunikatach.

Grupa Azoty miała w II kwartale 2013 roku 348,63 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej - wynika z wyliczeń PAP. Wynik za pierwsze półrocze uwzględnia 446 mln zł z tytułu zdarzeń jednorazowych, związanych z nabyciem ZA Puławy - podała spółka w raporcie.

Grupa Azoty spodziewa się, że ceny nawozów w drugiej połowie roku będą porównywalne rok do roku - poinformował dziennikarzy Andrzej Skolmowski, wiceprezes spółki. Słabo natomiast przedstawiają się perspektywy tworzyw i alkoholi oxo.

Zysk netto Getin Noble Banku w drugim kwartale 2013 roku wzrósł do 102,9 mln zł z 81 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie. Zysk okazał się wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 79,9 mln zł.

Getin Noble Bank ocenia, że jeśli nie będzie dalszych obniżek stóp procentowych w najbliższych kwartałach to zanotuje wzrost wyniku odsetkowego - poinformował w piątek bank w komunikacie.

Getin Noble Bank, którego zysk netto w drugim kwartale 2013 roku wzrósł do 102,9 mln zł liczy, że w kolejnych kwartałach zysk netto także będzie trzycyfrowy - powiedział dziennikarzom Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku.

Getin Holding liczy, że w kolejnych kwartałach 2013 roku jego zysk netto będzie wyższy niż 64 mln zł zysku osiągniętego w II kwartale - poinformował Rafał Juszczak, prezes Getin Holdingu.

ZA Puławy miały w IV kwartale roku obrotowego 2012/13 105,2 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu spółki. Wynik był wyższy od konsensusu rynkowego na poziomie 83,5 mln zł.

Warimpex liczy na finalizację sprzedaży warszawskiego biurowca Le Palais w tym roku, może jeszcze w tym kwartale. Zakłada, że tegoroczne nakłady inwestycyjne będą znacznie niższe niż w ubiegłym roku - poinformowali przedstawiciele spółki na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami. Spółka liczy na wzrosty sprzedaży LFL w segmencie hoteli.

Famur miał w II kwartale 2013 r. blisko 52 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 78,4 mln zł zysku netto w II kwartale 2012 r. - wynika z wyliczeń PAP. Zysk netto okazał się niższy niż oczekiwania analityków, którzy spodziewali się 61,4 mln zł zysku.

ZCh Police miały w II kwartale 2013 roku 23,4 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 25,4 mln zł rok wcześniej - podała spółka w komunikacie. Wynik był o 7,7 proc. wyższy od konsensusu rynkowego na poziomie 21,7 mln zł.

PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2 wzywa do sprzedaży 29.342.270 akcji Armatury Kraków, stanowiących 36,23 proc. kapitału zakładowego i głosów na walnym spółki. Cena, po której będą nabywane akcje to 1,7 zł za papier - podał pośredniczący w wezwaniu DM BZ WBK.

Obecnie w portfelu zamówień grupy Atrem znajdują się kontrakty o łącznej wartości 157 mln zł, z czego 82 mln przypada na Atrem, a 75 mln na spółkę Contrast. Portfel zamówień grupy na 2013 rok ma wartość około 100 mln zł, co w ocenie zarządu powinno pozwolić na wypracowanie dodatniej rentowności netto - poinformował Atrem w raporcie półrocznym.

Zysk netto Farmacolu, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w drugim kwartale 2013 roku 20,3 mln zł - podała spółka w raporcie. Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 24,0 mln zł.

Boryszew spodziewa się w drugim półroczu 2013 r. trochę niższej sprzedaży niż w pierwszym, ale liczy na wypracowanie zysków na podobnym poziomie jak w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Całoroczna sprzedaż grupy nie przekroczy 5 mld zł - poinformował prezes Boryszewa, Piotr Szeliga.

Deutsche Bank i Societe Generale zostali wybrani na doradców finansowych przy drugim etapie prywatyzacji Polskiego Holdingu Nieruchomości - poinformowało PAP biuro prasowe MSP.

WALUTY

Złoty powinien w najbliższych dniach odrabiać straty względem euro - aprecjację ograniczy poziom 4,20. Ryzyko dla krajowej waluty i wszystkich aktywów rynków wschodzących, stanowi ewentualna interwencja w Syrii. Inwestorzy na FI będą czekać na aukcję oraz posiedzenie RPP - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2209 a kurs złotego do euro na 4,2654 - poinformował NBP.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 1 grosz - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

W najbliższym czasie w związku z dużą podwyżką cen w hurcie wzrosną również ceny na stacjach, średnio o około 7-10 gr/l - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex. Zdaniem autorów raportu trwały wzrost cen na rynku pierwotnym może przyczynić się do pobicia lutowych rekordów.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo Brytyjczycy odrzucili możliwość interwencji zbrojnej w Syrii - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 106,75 USD, po zniżce o 2,05 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 114,42-114,44 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo publikowane dane makro ze światowej gospodarki, od Japonii po USA, wskazują na ożywienie - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.200,75 USD za tonę, po zwyżce notowań o 0,7 proc.

OPINIE, PROGNOZY

W piątek, mimo bogatego kalendarza wydarzeń makroekonomicznych i licznych publikacji wyników przez spółki, sesja przebiegała pod znakiem niskiej aktywności - podają analitycy. Ich zdaniem na początku przyszłego tygodnia decydujące będą nastroje na rynkach światowych.

Bank Nomura podniósł prognozy wzrostu polskiego PKB w tym i przyszłym roku do odpowiednio 1,1 i 2,7 proc. wobec 0,9 i 2,0 proc. prognozowanych poprzednio - wynika z piątkowego raportu banku. Zdaniem banku w średnim terminie złoty powinien się umacniać.

Zdaniem analityków wyniki Boryszewa za drugi kwartał są słabe, głównie za sprawą segmentu motoryzacyjnego. Eksperci wskazują jednak, że ważniejsze są perspektywy spółki, a te są dobre, szczególnie w obliczu ożywienia gospodarczego w Europie i postępującej restrukturyzacji zakładów motoryzacyjnych.

Ceny nawozów azotowych, mimo typowego dla trzeciego kwartału zmniejszenia popytu, będą pozostawały na relatywnie wysokim poziomie, spadnie natomiast cena melaminy - poinformowała w komentarzu do wyników Grupa Azoty.

Globalne zbiory zbóż w sezonie 2013/14 wyniosą 1.929 mln ton, zaś konsumpcja 1.893 mln ton - wynika z sierpniowego raportu IGC (Międzynarodowej Rady Zbożowej)

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Przewozy ładunków kolejami w lipcu 2013 roku wzrosły rdr o 7,08 proc. do 20,45 mln ton, a praca przewozowa wzrosła o 14,82 proc. do 4,6 mln tonokilometrów - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Przewozy osób kolejami w lipcu wzrosły rdr o 2,62 proc. do 22,55 mln osób - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Od stycznia 2014 r. znacząco spadną stawki opłat interchange - to efekt znowelizowania w piątek przez Sejm ustawy dotyczącej usług płatniczych. Według nowych przepisów stawki te mają zostać obniżone do 0,5 proc. wartości transakcji.

Rząd przyjmie najprawdopodobniej we wtorek ostateczną decyzję w sprawie zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych - napisała w piątek "Gazeta Wyborcza".

W czwartek, 29 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.054,18 mln zł wobec 30.885,51 mln zł w środę - podał NBP.

Cena zbytu węgla w I półroczu 2013 roku spadła o 13,1 proc. rdr i wyniosła 303,85 zł/tonę - podało Ministerstwo Gospodarki. Koszty produkcji węgla w I półroczu 2013 roku spadły o 0,5 proc. rdr, przy spadku produkcji o 4,2 proc. - wynika z danych Ministerstwa Gospodarki.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Jacek Żalek został zawieszony w prawach członka sejmowego klubu PO na trzy miesiące, a Jarosław Gowin otrzymał karę finansową 1 tys. zł - zdecydowały w piątek władze klubu PO. To efekt złamania przez obu posłów dyscypliny klubowej.

Jarosław Gowin poinformował w piątek, że zawiesza na trzy miesiące członkostwo w klubie PO. Jak tłumaczył, to akt solidarności z Jackiem Żalkiem, którego w piątek w prawach członka zawiesiły władze klubu, podczas gdy na Gowina nałożono karę finansową.

Polska sympatyzuje z intencjami wspólnoty międzynarodowej na rzecz ograniczenia rozlewu krwi w Syrii i ma nadzieję, że podjęte działania doprowadzą do przywrócenia procesu pokojowego w tym kraju - oświadczył w piątek szef MSZ Radosław Sikorski.

Minister obrony Tomasz Siemoniak rozmawiał w piątek z dowódcą Polskiego Kontyngentu w Afganistanie gen. bryg. Markiem Sokołowskim - poinformowało MON na Twitterze. Minister wyraził żołnierzom i ich dowódcom uznanie za akcję odparcia środowego ataku na bazę w Ghazni.

Sejmowa komisja obrony pozytywnie zaopiniowała w piątek nowelizację budżetu MON w części dot. wydatków obronnych. Resort poinformował, że większość oszczędności obejmie wydatki majątkowe; ministerstwo zapewnia, że cięcia nie dotkną strategicznych programów modernizacyjnych.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych, na zamkniętym posiedzeniu, pozytywnie zaopiniowała w piątek propozycje cięć budżetowych m.in. w CBA, ABW i AW w związku z nowelizacją budżetu na 2013 r. Oszczędności w każdej z tych służb wyniosą średnio po kilka milionów złotych.

Prezydent Bronisław Komorowski skierował w piątek do Sejmu projekt ustawy samorządowej. Propozycja zakłada m.in., że referenda lokalne byłyby ważne bez względu na frekwencję, wyjątkiem byłoby referendum ws. odwołania władz lokalnych - projekt zaostrza zasady odwoływania ich.

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył w piątek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności przepisów ustawy o ochronie zwierząt - poinformowała PAP Kierowniczka Biura Komunikacji Społecznej tego związku Joanna Korzeniewska. Chodzi o kwestię uboju rytualnego.

Sejm przyjął w piątek obszerną nowelizację reformującą procedurę karną. Zmiany - w zamierzeniach rządu - mają prowadzić do skrócenia czasu trwania i usprawnienia procesów.

Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu skierowała do Sądu Najwyższego w Warszawie kasację ws. Beaty Sawickiej i burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego - poinformował PAP w piątek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu prok. Marek Konieczny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Rosja aktywnie stara się o to, aby uniknąć operacji wojskowej przeciwko Syrii - oświadczył w piątek doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow. Nie wykluczył on, że Syria będzie jednym z tematów szczytu G20 w Petersburgu.

Brytyjska Izba Gmin (niższa izba parlamentu) sprzeciwiła się w nocy z czwartku na piątek wnioskowi premiera Davida Camerona o interwencję wojskową w Syrii w celu ukarania reżimu Baszara el-Asada za użycie broni chemicznej przeciw ludności cywilnej.

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi zastrzegł w piątek, że przed zakończeniem dochodzenia inspektorów Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie użycia broni chemicznej w Syrii Rada Bezpieczeństwa ONZ nie może być zmuszana do jakichkolwiek działań.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle w wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika "Neue Osnabruecker Zeitung" powiedział, że Niemcy nie wezmą udziału w międzynarodowej akcji wojskowej przeciwko Syrii.

Stowarzyszone z Al-Kaidą Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL) wzięło na siebie odpowiedzialność za serię niedawnych zamachów bombowych w Bagdadzie i innych irackich miastach, twierdząc, że był to odwet za egzekucję sunnickich więźniów.

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył w piątkowym wywiadzie dla dziennika "Le Monde", że głosowanie w brytyjskim parlamencie, który sprzeciwił się interwencji w Syrii, nie zmienia niczego w stanowisku Paryża w tej sprawie.

Rosja aktywnie stara się o to, by nie doszło do operacji wojskowej przeciwko Syrii - oświadczył w piątek doradca prezydenta FR ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow. Nie wykluczył on, że Syria będzie jednym z tematów szczytu G20 w Petersburgu.

Rosja wprowadziła od piątku zakaz wwozu świń i wieprzowiny z Białorusi w związku z przypadkami afrykańskiego pomoru świń na terytorium tego kraju - poinformowała Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor).

Ponad 100 Syryjczyków, w tym 36 dzieci, zatrzymano na granicy bułgarsko-tureckiej w nocy z czwartku na piątek. Liczba Syryjczyków, próbujących nielegalnie przekroczyć granicę i przedostać się do UE, niebezpiecznie rośnie - sygnalizują bułgarskie władze. (PAP)

zdz/ jtt/