Skrót wiadomości - piątek, 27 września, 17.00

27-09-2013 17:00
27.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny w imporcie w przemyśle w lipcu 2013 roku spadły o 0,3 proc. rdr, po spadku o 1,5 proc. w czerwcu, a w eksporcie pozostały bez zmian rdr, po spadku o 1,1 proc. w czerwcu - podał w publikacji GUS.

Ceny w transporcie i gospodarce magazynowej wzrosły w lipcu tego roku ogółem rdr o 3,9 proc. po wzroście o 3,6 proc. w czerwcu - podał w publikacji GUS.

Ankietowane przez Ministerstwo Gospodarki małe przedsiębiorstwa spodziewają się stabilizacji planów inwestycyjnych w II półroczu na poziomie z I półrocza, natomiast znaczący wzrost inwestycji przewidują firmy średnie.

W czwartek, 26 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 32.286,45 mln zł wobec 31.698,69 mln zł w środę - podał NBP. W depozycie na koniec dnia znajdowało się 48 mln zł.

Wskaźnik nastrojów w gospodarce Polski (Economic Sentiment Indicator - ESI) we wrześniu 2013 r. wyniósł 91,5 pkt. wobec 89,7 pkt. w sierpniu - wynika z opublikowanych w piątek danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w Polsce we wrześniu 2013 r. wyniósł 20,7 pkt. wobec 20,9 pkt. w sierpniu - wynika z opublikowanych w piątek danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wzrósł we wrześniu 2013 r. do 96,9 pkt. z 95,3 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie - podała Komisja Europejska w komunikacie.

We wrześniu 2013 r. nastroje brytyjskich konsumentów poprawiły się wobec poprzedniego miesiąca. Wskaźnik zaufania wyniósł w tym miesiącu minus 10 pkt. wobec minus 13 pkt. w poprzednim miesiącu - podał GfK NOP Ltd. w komunikacie.

Gospodarka Francji urosła w II kw. 2013 r. Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 0,5 proc. kdk, podczas gdy w I kw. spadł o 0,1 proc. - poinformował urząd statystyczny Insee w końcowych wyliczeniach.

Wydatki konsumentów we Francji w sierpniu 2013 r. w ujęciu mdm spadły o 0,4 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 0,4 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee w Paryżu.

Stopa bezrobocia na Węgrzech w okresie czerwiec-sierpień 2013 r. wyniosła średnio 9,9 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w Budapeszcie.

Wydatki amerykańskich konsumentów w sierpniu wzrosły o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w lipcu wzrosły o 0,2 proc. mdm po korekcie - poinformował Departament Handlu USA.

BUDŻET, DŁUG

Po konsultacjach nad projektem przyszłorocznego budżetu rząd nie przewiduje zmiany jego pierwotnych parametrów, a dokonane zmiany są niewielkie - poinformował w piątek premier Donald Tusk.

Planowany poziom potrzeb pożyczkowych brutto w projekcie budżetu na 2014 rok po konsultacjach wynosi 132.604,9 mln zł wobec 131.755,4 mln zł planowanych wcześniej - wynika z uzasadnienia do projektu budżetu 2014.

Transfery środków Unii Europejskiej do Polski wyniosły w sierpniu 2013 roku 616,3 mln euro - podało w piątek Ministerstwo Finansów.

W tygodniu kończącym się w środę 25 września do funduszy obligacji rynków wschodzących łącznie napłynęło netto 570 mln USD wobec odpływu netto 288 mln USD w poprzednim tygodniu - wynika z danych EPFR, przytoczonych w piątkowych raportach banków. Był to pierwszy dodatni wynik netto po 17 tygodniach odpływów z rzędu.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,26 proc. i wyniósł 14.760,07 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 2.160,03 pkt.

SPÓŁKI

Cena emisyjna w ofercie publicznej akcji chińskiej spółki Peixin została ustalona na poziomie 16 zł. Ostateczna liczba oferowanych akcji wynosi 1 000 000, w tym ostateczna liczba akcji przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych wynosi 200.000 - poinformowała spółka w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie widzi zagrożenia dla realizacji projektu budowy bloków w Opolu. Resort spodziewa się, że formalne rozpoczęcie budowy nastąpi przed 15 grudnia - poinformował podczas piątkowej konferencji minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

W procesie sprzedaży portalu Wirtualna Polska oferty złożyło dwóch inwestorów: fundusz MCI Management wspierany przez trzy banki oraz fundusz Innova Capital wspólnie z Grupą o2 - poinformowało PAP źródło rynkowe.

Fundusz Kruka kupił za 61,7 mln zł pakiet wierzytelności od Credit Agricole Bank Polska. Wartość nominalna portfela wynosiła 358,4 mln zł - poinformował Kruk w komunikacie.

Kompania Węglowa zamierza w najbliższych dwóch latach zmniejszyć administrację i na szerszą skalę stosować przenoszenie pracowników między kopalniami - wynika z informacji spółki. Zatrudnienie ma być mniejsze, a wykorzystanie pracowników - bardziej optymalne.

Konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa przedłużyło do 31 października 2013 roku termin ważności oferty na budowę bloku w Elektrowni Jaworzno - poinformował Tauron w komunikacie.

Maflow z grupy Boryszew pozyskał w ciągu ośmiu miesięcy tego roku 27 kontraktów, które zapewnią spółce przychody do 2023 roku - poinformował Boryszew w piątkowym komunikacie prasowym

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1328 a kurs złotego do euro na 4,2310 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3537 USD i 133,28 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na oczekiwania, że wkrótce zostanie przyjęta rezolucja ONZ w sprawie Syrii - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 102,56 USD, po spadku o 47 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,06-109,08 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, po trzech sesjach wzrostów, bo z amerykańskiej gospodarki płyną lepsze dane makro, a to oznacza, że Fed może zdecydować się jednak na ograniczenie programu stymulowana gospodarki - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.227,00 USD za tonę, po zwyżce notowań o 0,4 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Piątkowa sesja przyniosła osłabienie głównych indeksów warszawskiej giełdy. Zdaniem analityków przyczyną jest niepewność związana z negocjacjami budżetowymi w amerykańskim Senacie. Jeśli do końca sesji utrzymają się słabe nastroje, to przed WIG-iem 20 otworzy się perspektywa dalszych spadków w kierunku 2.380 pkt.

Bank HSBC podniósł prognozę polskiego wzrostu PKB w 2014 r. do 2,6 proc. z 2,3 proc. prognozowanych poprzednio - wynika z kwartalnego raportu banku. Prognoza na 2013 r. bez zmian przewiduje wzrost o 1,0 proc.

Globalne zbiory zbóż w sezonie 2013/14 wyniosą 1.930 mln ton dzięki lepszym warunkom atmosferycznym u kluczowych producentów zbóż - wynika z wrześniowego raportu IGC (Międzynarodowej Rady Zbożowej).

Janet Yellen, która prawdopodobnie zostanie nowym prezesem amerykańskiej Rezerwy Federalnej, byłaby najgorszym szefem w historii Fed - ocenia Peter Schiff, prezes Euro Pacific Capital.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

52 proc. Polaków uważa, że przyjęcie wspólnej waluty europejskiej będzie czymś złym. Przeciwnego zdania jest 13 proc. ankietowanych, a nieco więcej niż jedna piąta (22 proc.) nie widzi w tym ani nic złego, ani nic dobrego - wynika z sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

Sejm przyjął w piątek dwie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, które rozszerzają zakres zwolnień z tego podatku. Nowela - implementując regulacje unijne - wprowadza akcyzę na gaz ziemny.

Średnia marża detaliczna w cenie litra benzyny bezołowiowej Pb95 26 września wyniosła 41 gr, co stanowi 7 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 32 gr, co stanowi 6 proc. ceny.

Państwo będzie pomagało młodym w zakupie pierwszego mieszkania lub domu tylko z rynku pierwotnego - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych.

Od października ceny węgla opałowego z Kompanii Węglowej powrócą do poziomu, który obowiązywał w tym samym czasie rok temu. Tym samym u progu sezonu grzewczego za popularne wśród indywidualnych odbiorców gatunki węgla trzeba będzie zapłacić 3-5 proc. więcej.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

W procesie sprzedaży portalu Wirtualna Polska oferty złożyło dwóch inwestorów: fundusz MCI Management wspierany przez trzy banki oraz fundusz Innova Capital wspólnie z Grupą o2 - poinformowało PAP źródło rynkowe.

Agencja Rozwoju Przemysłu nie ma możliwości dalszego angażowania się w pomoc dla Stoczni Gdańsk - powiedział w piątek minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Według ARP stocznia jest całkowicie niewydolna.

Wrześniowe nastroje społeczne Polaków nie odbiegają znacząco od sierpniowych - nadal 67 proc. uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku - wynika z najnowszego sondażu przesłanego w piątek PAP.

Rząd chce, by ustawa dotycząca zmian w systemie emerytalnym weszła w życie pierwszego stycznia 2014 roku doliczając vacatio legis - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Zapewnił, że rząd nie chce w żaden sposób ograniczać dyskusji nad tą propozycją.

Wydawca głośnej biografii Ryszarda Kapuścińskiego pióra Artura Domosławskiego wyrazi ubolewanie wobec wdowy po pisarzu z powodu "nieprawdziwych informacji" zawartych w tej książce - przewiduje ugoda zawarta w piątek przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ osiągnęło porozumienie w sprawie rezolucji dotyczącej likwidacji syryjskiej broni chemicznej. Jak poinformował szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, tekst rezolucji jeszcze w czwartek (czasu lokalnego) zostanie przedłożony Radzie.

W połowie października zostaną wznowione rozmowy między Iranem a pięcioma stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemcami w sprawie irańskiego programu atomowego - poinformowała w czwartek w Nowym Jorku szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Aktywność człowieka jest główną przyczyną globalnego ocieplenia, jakie obserwujemy od ponad pół wieku. Prawdopodobieństwo, że tak jest, wynosi 95 proc. - wynika z nowego raportu ekspertów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Po wyborach do Bundestagu niemiecka SPD znalazła się na rozdrożu. W partii toczy się zacięty spór o to, czy wejść do koalicji rządowej z CDU kanclerz Angeli Merkel, czy też pozostać w opozycji. O przyszłym kursie zdecyduje w piątek wieczorem konwent SPD. (PAP)

pif/ ana/