Skrót wiadomości - piątek, 23 sierpnia

24-08-2013 06:00
24.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Agencja ratingowa Fitch obniżyła perspektywę ratingów Polski z pozytywnej na stabilną, jednocześnie potwierdziła ratingi Polski na poziomie "A minus" dla walut zagranicznych i "A" dla waluty krajowej.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk nie zgadza się z agencją Fitch, że zmiana reguł fiskalnych związana z zawieszeniem 50-proc. progu dla długu i wprowadzeniem reguły wydatkowej, osłabia wiarygodność Polski. Jego zdaniem nowa reguła wydatkowa służyć będzie trwałemu utrzymywaniu dyscypliny finansów publicznych.

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w sierpniu na poziomie nieznacznie wyższym niż przed miesiącem i zbliżonym do notowanego przed rokiem - wynika z badania GUS.

W sierpniu nastroje konsumenckie poprawiły się drugi raz z kolei - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

W sierpniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest pozytywnie i lepiej niż w lipcu oraz w analogicznym miesiącu poprzedniego roku - podał GUS w piątek.

Ogólna koniunktura w przemyśle w sierpniu oceniana jest mniej negatywnie niż w lipcu i w sierpniu 2012 r. - wynika z badania GUS. Oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji są nieznacznie mniej pesymistyczne niż w lipcu. Sytuacja finansowa powinna się poprawiać w następnych miesiącach.

Przedsiębiorcy zgłaszają w sierpniu wykorzystanie mocy produkcyjnych w budownictwie na poziomie 75 proc., tyle samo co przed rokiem - wynika z opublikowanych w piątek danych GUS.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w sierpniu nieco mniej pesymistycznie niż w lipcu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w sierpniu pesymistycznie, podobnie jak w lipcu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich ośmiu lat - podał GUS w komunikacie.

W sierpniu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie - wynika z badania GUS. Firmy z większości badanych sekcji sygnalizują spadek popytu na usługi i ograniczenie sprzedaży. W większości sekcji prognozowany jest spadek cen świadczonych usług i redukcje zatrudnienia.

Ministerstwo Skarbu Państwa szacuje dochody z dywidend w 2014 roku na 3,5-3,6 mld zł. Dywidendy zaliczkowe, które resort skarbu może pobrać w 2013 roku, mogą w części pochodzić ze spółek, które nie są notowane na giełdzie - poinformował PAP w piątek wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych w lipcu spadła o 1.817,6 mln zł w porównaniu z czerwcem - podał NBP.

Wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych w lipcu 2013 roku wzrosła mdm o 843,1 mln zł i wyniosła 133.739,8 mln zł - podał NBP.

W dniach 12-18 sierpnia mocno potaniały jaja oraz jęczmień, nieznacznie spadły ceny mąki, pszenicy i mleka. Natomiast wzrost cen odnotowało żyto, olej rzepakowy, drób oraz - nieznacznie - pozostałe mięsa - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Sierpniowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że nadal większość osób spodziewa się zahamowania inflacji, a w porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba wzrosła - podał w komunikacie Ipsos.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 12.08-18.08 2013 roku spadł o 6,0 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem o 10,9 proc. i wyniósł 63,33 pkt. - podała firma Experian.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w II kw. 2013 r. o 0,7 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wobec braku zmian w I kw. - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w końcowym wyliczeniu.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w II kw. 2013 r. o 0,7 proc. kdk, podczas gdy w I kw. wzrósł o 0,3 proc. - poinformowało biuro statystyczne w kolejnym wyliczeniu.

Sprzedaż nowych domów w USA spadła w lipcu do 394 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował Departament Handlu.

BUDŻET, DŁUG

Wartość gwarancji udzielonych przez BGK w ramach programu de minimis do 16 sierpnia wyniosła ponad 3,1 mld zł, co pozwoliło firmom uzyskać kredyty w wysokości ok. 5,34 mld zł - poinformował w komunikacie BGK.

W tygodniu kończącym się w środę 21 sierpnia z funduszy obligacji rynków wschodzących łącznie wycofano 1,3 mld USD wobec 0,8 mld USD wycofanych w poprzednim tygodniu - wynika z danych EPFR, przytoczonych w piątkowym raporcie banku UniCredit.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,5 proc. i wyniósł 2.057,46 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 2,2 proc. i wyniósł 13.660,55 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,14 proc. i wyniósł 2.417,23 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,06 proc. i wyniósł 18.146,21 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,70 proc., do 6.492,10 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 0,25 proc. i wyniósł 4.069,47 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,23 proc. i wyniósł 8.416,99 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy AmRest wyniósł w drugim kwartale 2013 roku 51,53 mln zł wobec 9,4 mln zł zysku przed rokiem - podała spółka w raporcie.

Giełda w Bukareszcie ma w ciągu dwóch lat zdecydowanie zwiększyć swoją pozycję i dzięki współpracy z giełdą w Stambule oraz z innymi mniejszymi rynkami z regionu stać się jednym z liderów w Europie Środkowo-Wschodniej obok giełdy w Warszawie - poinformował PAP prezes Ludwik Sobolewski.

Prospekt emisyjny Energi trafi do Komisji Nadzoru Finansowego w połowie września, debiut na giełdzie powinien nastąpić do końca 2013 roku, a oferta publiczna jest jedynym rozważanym obecnie wariantem prywatyzacji tej spółki - poinformował PAP wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Rząd chce, żeby tzw. duży trójpak energetyczny trafił do podpisu prezydenta jeszcze przed końcem roku; wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział w piątek podczas debaty organizowanej przez PAP, że uzgodnił tę sprawę z premierem Donaldem Tuskiem.

Postępowanie taryfowe PGNiG jest nadal w toku, a spółka była już wielokrotnie wzywana przez regulatora do wyjaśnień w sprawie wniosku. URE zakłada, że będzie ona zatwierdzona na okres roku - poinformował PAP prezes URE Marek Woszczyk.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk ocenia, że rynek mocy powinien być w Polsce wdrożony, a jego koncepcja powinna być przygotowana w ciągu roku. Od początku przyszłego roku planowane jest uruchomienie usługi operacyjnej rezerwy mocy.

Grupa AmRest z większym optymizmem patrzy na przyszłość. Podtrzymuje chęć rozwoju restauracji La Tagliatella na nowych rynkach, choć koszty testów są wyższe niż zakładano. W przyszłym roku koszty startupów będą znacząco niższe - poinformowali przedstawiciele spółki podczas piątkowej telekonferencji.

Akcje Gorenje mogą być notowane na warszawskiej giełdzie najwcześniej w listopadzie - poinformowała Bojana Rojc, szef relacji inwestorskich słoweńskiej spółki.

Pioneer Pekao Investment Management zwiększył zaangażowanie w akcje Kino Polska do 5,06 proc. głosów - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Piątek przyniósł spokojną sesję na rynku walutowych z lekkim umocnieniem złotego. W przyszłym tygodniu poprawa sentymentu powinna być kontynuowana i co za tym idzie możliwe jest dalsze umocnienie polskiej waluty. Inwestorzy zwrócą w poniedziałek uwagę na odczyt danych o sprzedaży detalicznej za lipiec.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1673 a kurs złotego do euro na 4,2323 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3335 USD i 132,35 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 7 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Średnia marża detaliczna w cenie litra benzyny bezołowiowej Pb95 22 sierpnia wyniosła 14 gr, co stanowi 2,6 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 15 gr, co stanowi 2,6 proc. ceny.

Ceny benzyny i diesla na stacjach detalicznych mogą być stabilne do końca sierpnia, natomiast wzrosnąć mogą ceny autogazu - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex. Autorzy raportu zwracają uwagę, że w okresie wakacyjnym ceny paliw były niższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Końcówka wakacji nie przyniesie wyższych cen paliw na stacjach - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 110,21-110,23 USD za baryłkę.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku minimalnie tanieje, po najmocniejszym od 2 tygodni wzroście notowań w czwartek - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 105,02 USD, po zniżce o 1 centa.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie wahają się, od wzrostów po spadki, choć dane z globalnej gospodarki są pozytywne - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.285,75 USD za tonę, po zniżce notowań o 0,3 proc. Wcześniej metal drożał o 0,2 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7331,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem umiarkowanych wzrostów i uspokojenia nastrojów po mocnych zwyżkach z czwartku. Kupujących wciąż wspierają dobre dane makro z rynków bazowych. O godz. 16.20 WIG 20 zyskiwał 0,17 proc., osiągając poziom 2.416 pkt. WIG rośnie o 0,22 proc. do 49.595 pkt i znajduje się blisko newralgicznego oporu, którego pokonanie może otworzyć drogę do kolejnej fali wzrostowej.

OFE nie przyniosły korzyści ani dla ubezpieczonych, ani makroekonomicznych, natomiast koszty dla budżetu okazały się ogromne - napisał członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski w artykule zamieszczonym na portalu Obserwatorfinansowy.pl.

Dynamika PKB przyspieszy z 1,3 proc. w 2013 r. do 3,0 proc. w 2014 r. - prognozuje bank Morgan Stanley. Ekonomiści banku podtrzymują prognozę podwyżek stóp NBP w 2014 r. łącznie o 75 pb, poczynając od II kwartału.

W kolejnych miesiącach realna dynamika sprzedaży może przyspieszyć do 6-7 proc. rdr wobec 2,6 proc. zanotowanych w czerwcu - prognozuje Bank of America/Merrill Lynch. Bank zwraca uwagę na poprawę nastrojów konsumenckich w trzech krajach Europy Środkowej (CEE-3).

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

PAIiIZ prowadzi obecnie 163 projekty inwestycyjne o łącznej wartości 4,9 mld euro, które mogą stworzyć 31,2 tys. miejsc pracy - poinformowała PAP Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Dotychczasowa dynamika eksportu żywności może utrzymać się do końca roku - uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba. W 2012 r. Polska sprzedała żywność o wartości 17,9 mld euro. W pierwszym półroczu br. eksport wzrósł o niemal 14 proc.

W czwartek, 22 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 34.348,53 mln zł wobec 34.746,92 mln zł w środę - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 94,50 pb, wobec 81,54 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

PKP Intercity ogłosiło przetarg na zakup 20 nowych pociągów - poinformowała w piątek rzeczniczka spółki Zuzanna Szopowska. Przewoźnik zapowiedział również, że wkrótce rozstrzygnie swój poprzedni przetarg na tabor tego typu.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Donald Tusk ponownie został przewodniczącym PO. W bezpośrednich partyjnych wyborach uzyskał 79,58 proc. głosów, a jego konkurent Jarosław Gowin otrzymał 20,42 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 51,12 proc. Wyniki głosowania na szefa PO ogłosiła w piątek partyjna komisja wyborcza.

Znacząca liczba pacjentów nie miała wskazań do leczenia u okulisty i dermatologa lub wizyta dotyczyła chorób o łagodnym przebiegu - wynika z analizy NFZ za 2012 r. Potwierdza to konieczność wprowadzenia skierowań do tych specjalistów - ocenia Fundusz.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych między Polską a Gibraltarem - podała Kancelaria Prezydenta. W efekcie zostanie on skreślony z listy krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Resort transportu chce przesunąć ponad 111 mln zł, czyli część środków przeznaczonych w tym roku na prace związane z budową terminalu LNG w Świnoujściu na przyszły rok. Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie.

W wieku 62 lat zmarł polityk PO Konstanty Miodowicz - poinformowała w piątek po południu PAP szefowa świętokrzyskiej Platformy posłanka Marzena Okła-Drewnowicz. Miodowicz był wieloletnim posłem, jednym z twórców polskich służb specjalnych po 1989 roku, w PRL działaczem opozycji.

Zarzuty znieważenia grupy ludności litewskiej przedstawiono 11 kibicom zatrzymanym w sprawie wywieszenia antylitewskiego transparentu podczas meczu Lecha Poznań z Żalgirisem Wilno. Nie przyznają się do winy.

Dotychczasowa radna Łodzi Elżbieta Królikowska-Kińska zastąpi w Sejmie Krzysztofa Kwiatkowskiego wybranego pod koniec lipca na nowego prezesa NIK - poinformował w piątek PAP wicemarszałek Sejmu i wiceszef łódzkich struktur PO Cezary Grabarczyk.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Rosyjskie MSZ oświadczyło w piątek, że syryjska opozycja uniemożliwia przeprowadzenie obiektywnego śledztwa w sprawie doniesień o użyciu w Syrii broni chemicznej. Wcześniej Moskwa wezwała opozycję do zapewnienia bezpieczeństwa ekspertom misji ONZ w Syrii.

Już milion dzieci uciekło z ogarniętej wojną domową Syrii - poinformowały w piątek dwie instytucje ONZ. Dzieci stanowią połowę wszystkich syryjskich uchodźców. Kolejne dwa miliony nieletnich obywateli Syrii zostały przesiedlone i często są celem ataków lub werbunku do oddziałów zbrojnych, co jest niezgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym - twierdzi Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

Izraelskie siły powietrzne zbombardowały w piątek cele w Libanie w odwecie za czwartkowy atak rakietowy - poinformował rzecznik armii Izraela. Według palestyńskiego ugrupowania, w którego bazę uderzyła jedna z izraelskich rakiet, nikt nie został ranny.

Co najmniej 27 osób zginęło, a 358 zostało rannych w piątek w wybuchach samochodów pułapek przed dwoma sunnickimi meczetami w portowym mieście Trypolis na północy Libanu - poinformowało libańskie ministerstwo zdrowia.

Przedterminowe wybory parlamentarne, które mają położyć kres kryzysowi politycznemu w Republice Czeskiej, odbędą się 25 i 26 października, co zapowiedział w piątek prezydent Milosz Zeman po spotkaniu z szefami partii parlamentarnych. Sondaże pokazują, że centrolewicowa Czeska Partia Socjaldemokratyczna będzie największym ugrupowaniem w nowym parlamencie.

Przedstawiciele władz obu państw koreańskich porozumieli się w piątek w sprawie spotkania członków rodzin rozdzielonych przez wojnę koreańską z lat 1950 - 1953. Dojdzie do niego w dniach 25-30 września w Korei Płn. - poinformowali przedstawiciele Seulu. Po sto osób z obu państw koreańskich spotka się w górskiej miejscowości w Korei Północnej, której nazwy nie podano. To pierwsze takie spotkanie od trzech lat.

Syryjska opozycja oświadczyła w piątek, że zapewni bezpieczeństwo oenzetowskim inspektorom od broni chemicznej w rejonie przez siebie kontrolowanym, uznała za decydujące, by dotarli oni do miejsca domniemanego ataku gazowego w ciągu 48 godzin.

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Peer Steinbrueck opublikował w internecie dokumenty na swój temat zebrane przez dawną wschodnioniemiecką policję polityczną Stasi. Teczka nie zawiera nic, co wskazywałoby na jego kontakty ze służbami, co sugerowała prasa.

Mahmud Abbas, prezydent Autonomii Palestyńskiej, zaproponował nadanie szybszego rytmu rozmowom pokojowym z Izraelem: spotykajmy się co dzień, lub co drugi dzień, zamiast co półtora tygodnia - powiedział. Izraelczycy - dodał - na razie odmawiają.

Pamiątkową tabliczkę poświęconą urodzonym na terytorium dzisiejszej Białorusi polskim żołnierzom, których zamordowało sowieckie NKWD w latach 1939-1941, odsłonił w piątek w Kuropatach koło Mińska historyk z białoruskiego oddziału Memoriału Ihar Kuzniacou.

(PAP)

amp/ asa/