Skrót wiadomości - piątek, 17 maja

18-05-2013 06:00
18.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w kwietniu spadła o 32,4 proc. rdr i wyniosła 13.770, zaś mdm wzrosła o 25,0 proc. - podał w piątek GUS.

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, w kwietniu wyniosła 12.717 i w ujęciu rocznym spadła o 34,0 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,6 proc. - podał w piątek GUS.

Liczba oddanych do użytku mieszkań w kwietniu wyniosła 10.393 i spadła rdr o 6,2 proc., a mdm spadła o 18,2 proc. - podał w piątek GUS.

W dniach 05.05-12.05 rosły ceny mięsa drobiowego, odtłuszczonego mleka w proszku, jęczmienia oraz mąki - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w kwietniu 2013 roku w Polsce wyniosła 24.176 sztuk, tj. wzrosła o 1 proc. rdr - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

Komisja Europejska docenia zapowiedź inicjatywy prezydenta Francji Francois Hollande'a na rzecz wyjścia Unii Europejskiej z niemocy, ale czeka na konkrety - poinformował na konferencji rzecznik prasowy Komisji Olivier Bailly.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w maju 83,7 pkt., wobec 76,4 pkt. zanotowanych w kwietniu - podano w piątek we wstępnym wyliczeniu.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w kwietniu o 0,6 proc. - podała Conference Board.

BUDŻET, DŁUG

Na koniec I kwartału 2013 było 1.555,16 tys. aktywnych płatników składek wobec 1.630,3 tys. na koniec IV kwartału 2012 roku i i 1.750,8 tys. na koniec I kwartału 2012 roku - wynika z danych ZUS.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,03 proc. i wyniósł 2391,07 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,34 proc. i wyniósł 8.398,00 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,53 proc., do 6.723,06 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 0,56 proc. i wyniósł 4.001,27 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,03 proc. i wyniósł 18.779,57 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,4 proc. i wyniósł 2.282,87 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,7 proc. i wyniósł 15.138,12 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd Ulma Construccion Polska rekomenduje wypłatę w formie dywidendy ok. 10,5 mln zł z zysku za 2012 r., czyli 2 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Fasing chce przeznaczyć na dywidendę z zeszłorocznego zysku 2,18 mln zł, co daje 0,70 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Tarczyński w związku z ofertą publiczną akcji serii F oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii B, C, F oraz praw do akcji serii F - wynika z komunikatu KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny notowanej na rynku NewConnect spółki Pharmena - podała KNF w komunikacie.

Mediacap, spółka notowana na NewConnect, chce wypłacić dywidendę za 2012 rok w wysokości 0,09 zł na jedną akcję - poinformował Mediacap w projektach na WZ, które odbędzie się 20 czerwca.

Integer zdecydował o przyspieszeniu realizacji projektu easyPack, spółka chce pozyskać w tym roku 10.000 lokalizacji - powiedział PAP Rafał Brzoska, prezes Integera. Dodał, że zwiększone koszty easyPack obciążą wyniki grupy i osiągnięcie 100-115 mln zł zysku EBITDA w 2013 r jest nierealne.

Integer nie wyklucza sprzedaży mniejszościowego pakietu udziałów w spółce zależnej InPost - poinformował PAP Rafał Brzoska, prezes Integera. Dodał, że na koniec roku liczba oddziałów InPost może przekroczyć 2.000 lokalizacji.

Obecny portfel zamówień grupy Sygnity na drugą połowę roku obrotowego 2012/13 to ponad 140 mln zł - poinformował PAP Janusz R. Guy, prezes Sygnity.

Getin Noble Bank planuje skup do 86.666.000 akcji własnych, stanowiących 3,27 proc. kapitału zakładowego, za nie więcej niż 131 mln zł. Nabywanie akcji w ramach programu będzie dokonywane poza rynkiem regulowanym - poinformował bank w projektach uchwał na WZ, zwołanego na 12 czerwca.

Atende (wcześniej ATM Systemy Informatyczne) liczy, że w 2013 roku wypracuje "znacznie" wyższe wyniki niż te, które miała w 2012 roku - powiedział PAP Roman Szwed, prezes Atende. Dodał, że dywidenda za 2012 r. może być wyższa niż 0,07 zł wypłacone za 2011 r.

Inter RAO Lietuva, grupa działająca na rynkach energetycznych w republikach bałtyckich, może jeszcze w tym kwartale rozpocząć handel hurtowy energią w Polsce. Prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia farmy wiatrowej na Litwie - poinformował w rozmowie z PAP Jonas Garbaravicius, członek rady nadzorczej spółki.

Ciech kontynuuje restrukturyzację grupy. W tym roku położy szczególny nacisk na poprawę efektywności i rentowności zakładów sodowych w Rumunii i Niemczech. Spółka nie ma w planach sprzedaży aktywów zagranicznych, chce rozwijać je w ramach grupy, wzmacniając strategiczny segment sodowy. Zakłada stopniową poprawę EBITDA grupy i spadek zadłużenia w kolejnych latach.

Ciech docelowo chce się skoncentrować na segmencie sodowym. Spółki z grupy reprezentujące pozostałe obszary mają być sprzedane, jednak firma nie będzie się spieszyć z ich zbyciem. Poczeka na korzystne oferty cenowe. Możliwe, że pozostaną w grupie jeszcze przez rok-dwa. Do czerwca tego roku powinna zostać natomiast sfinalizowana transakcja sprzedaży Alwerni.

Ciech w ciągu dwóch lat zainwestuje w segment sodowy 250 mln zł. W efekcie moce produkcyjne w obszarze sody kalcynowanej wzrosną w kraju o 17 proc., a w obszarze sody oczyszczonej o 33 proc. - poinformował PAP Dariusz Krawczyk, prezes Ciechu.

Obecny portfel zamówień grupy Sygnity na drugą połowę roku obrotowego 2012/13 to ponad 140 mln zł - poinformował PAP Janusz R. Guy, prezes Sygnity.

Robyg spodziewa się, że w tym roku nie pokaże pod względem wyników kwartału lepszego niż pierwszy. Deweloper oczekuje, że w całym roku przekaże klientom ok. 1.000 lokali i zakontraktuje ok. 1.000 mieszkań. Robyg negocjuje zakup gruntów w Warszawie. Na ten cel wyda w tym roku co najmniej 30-50 mln zł.

Comarch widzi trudności w pozyskiwaniu zamówień, liczy na nowych klientów oraz nowe obszary działalności. Słabość przychodów z sektora telekomunikacyjnego utrzyma się w II kw., ale później spodziewana jest poprawa. Negatywny wpływ Comarch SuB na wyniki grupy ma zmniejszyć się w kolejnych kwartałach - poinformował wiceprezes Konrad Tarański.

Grupa Azoty chce w przyszłym roku zwiększyć poziom dywersyfikacji dostaw gazu w skali całej grupy kapitałowej do 27 proc., co powinno przynieść rocznie od kilku do kilkunastu milionów złotych oszczędności - poinformował PAP wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Tarczyński w związku z ofertą publiczną akcji serii F oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii B, C, F oraz praw do akcji serii F - wynika z komunikatu KNF.

Sygnity mogło zakończyć II kw. 2012/13 r. z zyskiem netto. Konsensus PAP zakładający 0,5 mln zł straty wydaje się sceptyczny - wynika z wypowiedzi Janusza R. Guya, prezesa Sygnity.

Zarząd spółki Opteam rekomenduje przeznaczenie na dywidendę za 2012 rok kwoty 584 tys. zł, co oznacza 0,08 zł na akcję - podał Opteam w komunikacie.

Zysk netto Cinema City, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w I kwartale 2013 r. 5,5 mln euro - poinformowała spółka w raporcie. Oczekiwania rynkowe wskazywały na 5,3 mln euro zysku netto spółki.

ATM Grupa chce wypłacić 0,02 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 r. - wynika z projektu uchwały na WZ spółki.

Variant sprzedał spółce ENWC 6 zorganizowaną część przedsiębiorstwa związaną z handlem i produkcją mocowań za 16,7 mln zł - podał Variant w komunikacie.

WALUTY

W przyszłym tygodniu w Polsce publikowane będą kolejne dane makro oraz opis dyskusji RPP na majowym posiedzeniu. Będą to następne, po inflacji i wyniku PKB za I kwartał informacje, które mogą wskazać, czego spodziewać się na czerwcowym posiedzeniu RPP. Wydźwięk tych informacji może przełożyć się zarówno na notowania PLN, jak i SPW.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2520, a kurs złotego do euro na 4,1834 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2869 USD i 131,87 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 27 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Nadchodzący tydzień przyniesie koniec obniżek cen paliw na rynku detalicznym - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Prawdopodobny jest koniec tendencji zniżkowej ceny paliw na stacjach benzynowych - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 103,68-103,70 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku wahają się od lekkich spadków do wzrostów, po wzroście w czwartek najmocniejszym w tym tygodniu - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 95,12 USD, po spadku o 4 centy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie lekko rosną i odrabiają wcześniejsze spadki - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.307,75 USD za tonę, po wzroście o 0,4 proc. Wcześniej metal taniał o 0,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7349,75 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie upływa pod znakiem niewielkich wzrostów. W ocenie analityków WIG20 może mieć problem z odreagowaniem spadków, po tym jak zbliżył się do oporu w okolicach 2.400 pkt. Większy potencjał do wzrostów mają mniejsze spółki.

Polska wyszła co prawda obronną ręką z kryzysu, ale jako rynek finansowy jest mocno zapóźniona. Perspektywy rozwoju są bardzo słabe ze względu na brak innowacyjności oraz tendencje w demografii - powiedział Dariusz Gątarek, obecnie ekonomista UniCredit w Monachium oraz były doradca nieżyjącego prezesa NBP Sławomira Skrzypka.

Wzrost inflacji bazowej w kwietniu miał charakter jednorazowy i nie oznacza końca procesu dezinflacji - uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W systemach rozliczeniowych KIR w kwietniu 2013 roku przetworzono ponad 130 mln przelewów krajowych, czyli 5,7 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformował KIR w komunikacie.

W czwartek, 16 maja banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 26.444,83 mln zł wobec 25.601,11 mln zł w środę - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 80,00 punktów bazowych, wobec 72,33 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

W tygodniu zakończonym w środę, 15 maja, bilans napływu i odpływu na polską giełdę środków z funduszy inwestujących w rynki wschodzące wyniósł 74 mln USD - podał w raporcie Royal Bank of Scotland, powołując się na dane EPFR.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Poparcie dla PiS wzrosło o 3 pkt. proc. do 26 pkt., co oznacza, że partia Jarosława Kaczyńskiego ma więcej zwolenników niż Platforma Obywatelska, dla której poparcie spadło z 25 proc, do 23 proc. - wynika z majowego sondażu CBOS.

56 procent gmin w Polsce ogłosiło przetargi na odbiór śmieci, przygotowując się w ten sposób do wejścia w życie od 1 lipca ustawy śmieciowej - powiedział w piątek minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni.

Około miesiąca mają potrwać prace nad projektem umowy pomiędzy rządem a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym - dowiedziała się w piątek PAP w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Nad projektem umowy pracują eksperci powołani przez stronę rządową i kościelną. Mają oni także przygotować projekt ustawy, która wprowadzi dobrowolny odpis podatkowy na kościoły i związki wyznaniowe. Efekty tych prac mają być znane około połowy czerwca

Dyrektor generalny KPRM Lech Marcinkowski złożył dymisję - poinformowało w piątek PAP Centrum Informacyjne Rządu. Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział PAP, że dymisja została przyjęta.

Wspólny, pilotażowy program dotyczący walki z bezrobociem wśród ludzi młodych chcą przygotować ministrowie zatrudnienia i spraw społecznych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. To jedno z postawień po piątkowym spotkaniu szefów tych resortów w Krakowie.

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i rosyjski koncern naftowy Transnieft przedłużyły na dalsze 5 lat "Porozumienie o wzajemnym zrozumieniu i współpracy". Określa ono zasady współpracy w zakresie eksploatacji rurociągów.

Sąd może nakazać firmie naruszającej zasady uczciwej konkurencji, by na swój koszt opublikowała niekorzystny dla niej wyrok, jako zadośćuczynienie za szkody wyrządzone pokrzywdzonemu konkurentowi - stwierdził w piątek Sąd Najwyższy. Wyrok SN jest precedensowy.

Pracownik zaproszony na firmowe spotkanie opłatkowe nie płaci z tego powodu podatku - potwierdził w piątek Naczelny Sąd Administracyjny w kolejnym wyroku w sprawie imprez integracyjnych. Coraz częściej NSA wydaje w tej sprawie wyroki korzystne dla pracowników.

Prokuratorzy prowadzący śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary szukają mężczyzny, który miał z nim kontakt latem 1992 r. - poinformowała w piątek Prokuratura Apelacyjna w Krakowie.

Podejrzana ws. Amber Gold Katarzyna P., żona b. prezesa firmy Marcina P., pozostanie w areszcie. Taką decyzję podjął w piątek Sąd Okręgowy w Łodzi - poinformował PAP rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

Dwa miesiące tymczasowego aresztu orzekł w piątek sąd wobec prezes krakowskiej Fundacji Ludzie w Potrzebie Zwierzętom, której postawiono zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. 55-letniej Annie K. grożą trzy lata więzienia. Jak poinformowała rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej Bogusława Marcinkowska, wniosek prokuratury o areszt tymczasowy dla kobiety wynikał m.in. z obawy matactwa.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie byłby wspaniałą okazją do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE - mówiła w Krakowie szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton. Wtórował jej szef MSZ Radosław Sikorski, zastrzegając, że Ukraina musi wypełnić warunki.

Powołany pod koniec kwietnia rząd Enrico Letty traci społeczne zaufanie - wynika z ogłoszonego w piątek sondażu. Gabinet centroprawicy i centrolewicy cieszy się zaufaniem 34 procent Włochów. W ciągu tygodnia poparcie to spadło o 5 punktów procentowych.

Zaplanowany na piątek 24-godzinny strajk nauczycieli w Grecji nie odbył się. Na nadzwyczajnym spotkaniu w czwartek związkowcy postanowili odwołać akcję protestacyjną, powołując się na niskie poparcie społeczne i zmęczenie Greków częstymi strajkami.

Ponad 1,5 miliona Syryjczyków znalazło schronienie w krajach regionu od wybuchu ponad dwa lata temu konfliktu wewnętrznego w tym kraju - poinformowała w piątek agenda ONZ ds. uchodźców. Znaczący ich napływ, miesięcznie ok. 250 tys., odnotowano od stycznia br. Poinformował o tym na konferencji prasowej rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Dan McNorton.

Dwie trzecie mieszkających w krajach UE lesbijek, homoseksualistów, biseksualistów i transseksualistów (LGBT) nie ma odwagi trzymać się publicznie za ręce - wynika z opublikowanego w piątek w Hadze sondażu z okazji Światowego Dnia Przeciwko Homofobii. Prawie 30 proc. ankietowanych twierdzi, że padło w ciągu ostatnich pięciu lat ofiarą przemocy.

Tysiące antygejowskich demonstrantów okupowały w piątek centrum Tbilisi, udaremniając przeprowadzenie wiecu homoseksualistów z okazji międzynarodowego dnia przeciwko homofobii. Wśród przeciwników wiecu byli prawosławni duchowni. Policja, nie chcąc dopuścić do zaatakowania homoseksualistów, wywiozła ich autobusami poza centrum miasta.

Czeski prezydent Milosz Zeman odmówił nadania tytułu profesora literaturoznawcy Martinowi Putnie - poinformował w piątek w komunikacie dla mediów rektor praskiego Uniwersytetu Karola Vaclav Hampl. Putna znany jest z krytycznej postawy wobec Zemana.

Co najmniej 32 osoby zginęły w piątek w następstwie dwóch wybuchów przed sunnickim meczetem w mieście Bakuba w północnym Iraku - poinformowały policja i służby medyczne. Celem zamachu byli wierni, wychodzący z meczetu po świątecznych modłach.

W hotelu w Cannes, gdzie trwa słynny festiwal filmowy, skradziono w nocy z czwartku na piątek biżuterię o wartą ponad 1 mln dolarów - podała policja. Włamano się do sejfu z klejnotami, które miały być wypożyczone przez gwiazdy kina. (PAP)

amp/ ana/