Skrót wiadomości - piątek, 14 czerwca, 17.00

14-06-2013 17:00
14.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w maju 1,0 proc. rdr wobec 1,1 proc. rdr w kwietniu - podał w piątek NBP. W maju w ujęciu rocznym obniżyły się wszystkie miary inflacji bazowej.

Podaż pieniądza (M3) w maju wzrosła o 0,7 proc. mdm, czyli o 6.664,8 mln zł i wyniosła 941.896,1 mln zł - podał w piątek NBP.

Napływ netto środków do funduszy wyniósł w maju 1,5-2 mld zł - napisał NBP w komentarzu do danych o podaży pieniądza.

Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej nie widzi żadnej przestrzeni do obniżek stóp procentowych. Dodaje, że nie widzi pozytywnych efektów takich działań, dostrzega zaś rozmaite, negatywne tego konsekwencje.

Miejsca na spadek stóp procentowych NBP nie pozostało wiele - uważa Jacek Wiśniewski z Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem do końca roku prawdopodobne jest odbicie inflacji, zaś zbyt mocne obniżki stóp mogłyby zaowocować silniejszym wycofaniem się inwestorów z Polski.

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w maju w ujęciu rocznym 0,5 proc., wobec 0,8 proc. w kwietniu - podał w piątek Eurostat.

Zatrudnienie w I kwartale 2013 roku w Polsce wzrosło o 0,2 proc. kdk - podał w piątek Eurostat.

Resort finansów spodziewa się, że czerwcowy odczyt inflacji będzie "trochę" niższy od wyniku za maj - powiedział wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Inflacja w strefie euro wyniosła w maju 2013 r., w ujęciu rdr 1,4 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowym wyliczeniu.

Produkcja przemysłowa Węgier wzrosła w kwietniu 2013 r. o 1,2 proc. mdm, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,4 proc., po uwzględnieniu zmian sezonowych i dni roboczych - poinformowało w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne w Budapeszcie w końcowych danych.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w maju o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

Zagraniczni inwestorzy zmniejszyli w kwietniu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 37,3 mld USD - poinformował Departament Skarbu USA w swoim comiesięcznym raporcie.

Produkcja przemysłowa w USA w maju 2013 r. pozostała bez zmian mdm, w kwietniu wskaźnik spadł o 0,4 proc. mdm po korekcie - podała Rezerwa Federalna (Fed).

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w czerwcu 82,7 pkt., wobec 84,5 pkt. zanotowanych w maju - podano w piątek we wstępnym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 85,16 punktów bazowych, wobec 79,14 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Polska na koniec kwietnia posiadała amerykańskie papiery skarbowe warte 30,7 mld USD, wobec 31,2 mld USD na koniec marca - podał Departament Skarbu USA.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,9 proc. i wyniósł 12.686,52 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,7 proc. i wyniósł 2.162,04 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG Upstream International, spółka zależna PGNiG, otrzymała udziały w czterech koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Dwie koncesje są zlokalizowane na Morzu Norweskim, a pozostałe dwie na Morzu Barentsa - poinformowała spółka w komunikacie.

Fundusze TFI PZU zwiększyły udział w akcjonariacie spółki EMC Instytut Medyczny do 18,33 proc. z 11,55 proc. - poinformowała medyczna firma w komunikacie. W przyszłym tygodniu rozpoczną się zapisy w wezwaniu na akcje spółki ogłoszonym przez podmioty z grupy Penta.

Spółka NetWorkS należąca do PTK Centertel z grupy TP SA i T-Mobile Polska zbudowała dotychczas ponad 4.200 z 10.000 planowanych stacji nowej sieci infrastrukturalnej, która ma być współdzielona przez dwóch operatorów: T-Mobile i Orange - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji.

Polkomtel, operator sieci Plus, podpisał z instytucjami finansowymi umowę refinansującą całe istniejące zadłużenie uprzywilejowane spółki, czyli 7,95 mld zł. Spółka obniży dzięki temu koszty odsetek o ponad 100 milionów zł rocznie - podał Polkomtel w komunikacie prasowym.

Ukraińska Astarta, działająca w sektorze rolno-spożywczym, chce w tym roku zrealizować inwestycje za ok. 50 mln euro. Środki przeznaczy m.in. na budowę i rozruch zakładu przetwórstwa soi oraz biogazowni, które zostaną uruchomione jesienią. Spółka od kwietnia obserwuje odbicie cen cukru na Ukrainie.

Grupa Kino Polska spodziewa się finalizacji przejęcia spółki Filmbox International do końca 2013 roku - poinformował w rozmowie z PAP Bogusław Kisielewski, członek zarządu Kino Polska. Dodał, że dzięki przejęciu, od 2014 roku spodziewa się skokowego wzrostu wyników grupy.

Sprzedaż gry Sniper 2, wyprodukowanej przez CI Games, osiągnęła poziom blisko 1,2 mln szt. Jesienny termin debiutu Alien Rage jest niezagrożony - poinformowali PAP przedstawiciele spółki.

Sprzedaż Wiedźmina 2 przekroczyła 2,5 mln sztuk, może być wsparta pokazem trzeciej części gry - poinformował PAP Adam Kiciński, prezes CD Projektu.

Amrest kończy w piątek book-building na pięcioletnie obligacje o wartości 150 mln zł - poinformowały PAP źródła rynkowe.

Nowym prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego został Dariusz Kacprzyk, dotychczas dyrektor Departamentu Współpracy z Korporacjami w BRE Banku - poinformował bank w komunikacie. Kadencja nowego prezesa wygasa do 30 czerwca 2017 roku.

Walne ED Investu zdecydowało o wypłacie 0,05 zł dywidendy na akcję za 2012 rok - poinformowała spółka w komunikacie.

Walne zgromadzenie Procadu zdecydowało o wypłacie 7 groszy dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - poinformowała spółka w uchwałach podjętych przez ZWZ w dniu 14 czerwca.

Cena jednej akcji w ofercie AviaAM Leasing, litewskiej grupy zajmującej się leasingiem, obrotem i zarządzaniem używanymi samolotami komercyjnymi, została ustalona na 8 zł wobec ceny maksymalnej na poziomie 16 zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

Nie złożono żadnego zapisu w wezwaniu Zbigniewa Jakubasa do sprzedaży akcji ZA Polna - poinformował pośredniczący w wezwaniu DI BRE Banku.

Akcjonariusze LPP zdecydowali o przeznaczeniu na dywidendę za 2012 rok kwoty 154,01 mln zł - podało LPP w komunikacie.

Walne Zgromadzenie Relpolu zdecydowało, że z zysku osiągniętego w 2012 roku dywidenda na akcję wyniesie 0,37 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Opteam przeznaczy na dywidendę za 2012 rok kwotę 584 tys. zł, co oznacza 0,08 zł na akcję - podał Opteam w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1654 a kurs złotego do euro na 4,2180 - poinformował NBP.

Złoty pozostaje w ostatnich dniach zmienną walutą, przy niskiej płynności porusza się w dosyć szerokim paśmie wahań. Zdaniem dilerów trudno oczekiwać, aby w przyszłym tygodniu ta sytuacja uległa zmianie.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3303 USD i 126,37 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 12 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko drożeje z powodu oznak poprawy w gospodarce USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 96,75 USD, po wzroście o 6 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 104,19-104,21 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po lepszych od prognoz analityków danych z USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.141,75 USD za tonę, po wzroście o 1,3 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Miesiące letnie powinny przynieść dołek inflacyjny. Przyczynią się do tego obniżki m.in. cen energii. Jednak w dalszej części roku do głosu dojdą czynniki działające proinflacyjnie. Zagrożenie stanowi deprecjacja złotego, a niepewność tkwi w w dużej mierze w rynku żywności - oceniają analitycy.

Głównym czynnikiem hamującym wzrost cen żywności jest nasilająca się bariera popytu - uważa Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Dodaje, że prognozowany sezonowy spadek cen żywności będzie przesunięty na lipiec ze względu na opóźnioną wegetację. W czerwcu ceny wzrosną o 0,2-0,3 proc. mdm.

Trudna sytuacja dochodowa konsumentów może spowodować, że wzrost cen żywności w 2013 r. może być niższy niż inflacja CPI - oceniają w miesięcznym raporcie eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Roczny wzrost wskaźnika inflacji w czerwcu powinien wynieść 0,2 proc., zaś w ujęciu miesięcznym ceny powinny spaść o 0,2 proc. - prognozują analitycy z resortu gospodarki.

W przyszłym tygodniu prawdopodobna jest stabilizacja detalicznych cen paliw - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

W przyszłym tygodniu należy oczekiwać stabilizacji detalicznych cen paliw - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Inwestor Jim Rogers nie jest optymistą jeśli chodzi o globalne rynki akcji i złoto. Banki centralne podejmują działania stymulujące gospodarki, a to "sztucznie" wspiera ceny akcji - uważa Rogers, prezes Rogers Holdings.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Komitet Stały Rady Ministrów w czwartek zajmie się projektem ustawy o podatku od węglowodorów - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów. Do Komitetu przesłano też już projekt innych przepisów, mających ułatwić poszukiwania i eksploatację gazu z łupków

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy. Ma to pomóc w utrzymaniu konkurencyjności polskiej gospodarki w czasie spowolnienia gospodarczego. Noweli przeciwne były związki zawodowe.

Wynik finansowy sektora bankowego w 2013 roku może być nie gorszy niż w 2012 roku, kiedy wyniósł 15,52 mld zł - poinformował Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF.

W czwartek, 13 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 27.882,79 mln zł wobec 28.393,86 mln zł w środę - podał NBP.

Wartość udzielonych zamówień publicznych w okresie styczeń-maj 2013 r. wyniosła 16,723 mld zł wobec 16,097 mld zł w analogicznym okresie 2012 roku - wynika z czerwcowego biuletynu Urzędu Zamówień Publicznych.

Aktualny projekt mandatu do negocjacji umowy o wolnym handlu między UE a USA daje gwarancje, że Unia zachowa swobodę wspierania sektora kultury i usług audiowizualnych - ocenił w piątek w Luksemburgu wiceminister gospodarki Andrzej Dycha.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Kancelaria prezydenta krytycznie odniosła się w piątek do ustawy o okręgach sądowych. Odwracanie skutków rozporządzenia w drodze ustawy to zdaniem kancelarii psucie państwa. Jak podano, decyzję ws. ustawy prezydent podejmie "w przewidzianym przepisami terminie".

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie czerwca, na PiS zagłosowałoby 27 proc. ankietowanych, a na PO - 23 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby jeszcze tylko dwie partie: SLD - z 9-proc. poparciem i PSL z 6-proc. wynikiem.

Wybory przewodniczącego PO odbędą się w lipcu i w sierpniu, a wybory wewnętrzne w kołach, powiatach i regionach mają trwać od 1 września do końca października br. - ustalił w piątek zarząd krajowy PO. Rozmawiano też o referendum ws. odwołania prezydent stolicy i spadających notowaniach partii.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę umożliwiającą sprzedaż większościowego pakietu akcji Polskich Linii Lotniczych LOT - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Tym samym otwiera się droga do prywatyzacji przewoźnika.

Premier Donald Tusk podczas meczu piłkarskiego doznał kontuzji i ma usztywnioną nogę - poinformował w piątek rzecznik rządu Paweł Graś. Lekarze zalecili premierowi, aby przez najbliższe kilka dni się oszczędzał - zaznaczył.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podpisał się w piątek pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Podkreślił, że poziom "bałaganu, zadłużenia i kompromitacji" prezydent Warszawy jest już nie do wytrzymania dla mieszkańców stolicy.

PSL pozytywnie ocenia kandydaturę Krzysztofa Kwiatkowskiego (PO) na szefa NIK. Chwali go Ruch Palikota. PiS chce zgłosić własnego kandydata. Rozważa to też SLD, choć nie wyklucza poparcia Kwiatkowskiego. SP uważa, że prezesem Izby nie powinien być polityk partii rządzącej.

108 profesji, podległych 8 resortom, znajdzie się w trzeciej, ostatniej planowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości transzy deregulacji, czyli ułatwienia dostępu do zawodów, do wykonywania których potrzeba państwowych uprawnień.

Akademia Ignatianum w Krakowie, której pracownikiem naukowo-dydaktycznym jest Jan Rokita, poinformowała PAP w piątek, że komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia za pracę Rokity, a należność, która jest obecnie egzekwowana, to 9 tys. 350 zł.

Na polecenie katowickiej prokuratury CBA odwiedziło w czwartek siedzibę Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie. Śledczy, którzy badają oświadczenie majątkowe szefa kółek Władysława Serafina, domagali się wydania dokumentów.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zażądał w piątek od władz Syrii, by w trybie pilnym zezwoliły na śledztwo ws. użycia w tym kraju broni chemicznej. Dodał, że użycie tej broni wywołuje "wielki niepokój".

Parlament Nikaragui poparł propozycję budowy kanału między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym, który byłby konkurencją dla Kanału Panamskiego.

W Iranie rozpoczęły się w piątek o godz. 8 czasu lokalnego (5.30 czasu polskiego) wybory prezydenckie. Startuje w nich sześciu kandydatów - czterech konserwatystów i dwóch polityków o umiarkowanych poglądach

Brytyjski rząd wystosował komunikat do linii lotniczych z apelem, by nie wpuszczały na pokład samolotów lecących do W. Brytanii Edwarda Snowdena, który ujawnił tajne informacje o działalności amerykańskiej agencji wywiadowczej NSA - podała agencja AP w piątek.

Czeska prokuratura poinformowała w piątek, że wystąpiła do sądu o orzeczenie tymczasowego aresztowania wszystkich siedmiu osób, podejrzanych o udział w aferze korupcyjnej w najwyższych urzędach państwowych. Areszt ma im uniemożliwić wpływanie na świadków.

KE poinformowała w piątek, że czeka na dalsze wyjaśnienia węgierskiego rządu w sprawie budzącej kontrowersje nowelizacji konstytucji tego kraju.

Komisja Europejska uważa, że misja śledcza ONZ powinna zbadać, czy w Syrii doszło do użycia broni chemicznej. Według amerykańskiego wywiadu reżim prezydenta Baszara el-Asada użył broni chemicznej przeciwko rebeliantom.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan obiecał w piątek, że do czasu wyroku sądowego zawieszony zostanie projekt inwestycji w stambulskim parku Gezi. Gest ten został oceniony jako pozytywny przez manifestantów, demonstrujących w obronie parku od ponad dwóch tygodni.

Rząd Wielkiej Brytanii zgadza się z oceną USA, że wojska prezydenta Baszara el-Asada użyły broni chemicznej, w tym gazu bojowego sarin, przeciwko siłom opozycji - powiedział w piątek szef MSZ w Londynie William Hague.

Europejska Unia Nadawców (EBU) domaga się od greckiego rządu, by cofnął decyzję o zamknięciu publicznej telewizji i radia (ERT). EBU żąda przywrócenia sygnału dla ERT - powiedział w piątek w Atenach szef medialnej unii Jean-Paul Philippot.(PAP)

zdz/ osz/