Skrót wiadomości - piątek, 12 lipca, 17.00

12-07-2013 17:08
12.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Podaż pieniądza (M3) w czerwcu wzrosła o 0,6 proc. mdm, czyli o 5.744,2 mln zł i wyniosła 947.535,3 mln zł - podał w piątek NBP.

Nadwyżka w obrotach bieżących w maju 2013 roku wyniosła 574 mln euro wobec 714 mln euro nadwyżki w kwietniu i wobec 85 mln euro deficytu oczekiwanego przez ekonomistów - podał w piątek NBP.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, w maju 2013 r. spadła o 1,5 proc. rdr po spadku o 0,9 proc. rdr w kwietniu - podał Eurostat.

Tegoroczne warunki pogodowe obniżą plony pszenicy jarej o ok. 2 proc. względem średniej wieloletniej - wynika z komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w maju 2013 r. spadła o 0,3 proc. mdm, po uwzględnieniu czynników sezonowych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,5 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

Produkcja przemysłowa w Japonii w maju 2013 r. wzrosła mdm o 1,9 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,9 proc. - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w końcowych wyliczeniach. Wstępny odczyt wskazywał na wzrost o 2,0 proc. mdm.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w czerwcu o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w lipcu 83,9 pkt., wobec 84,1 pkt. zanotowanych w czerwcu - podano w piątek we wstępnym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

W przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegóły nowelizacji budżetu na 2013 rok - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Dodał, że w sytuacji, gdy dług publiczny przekracza 50 proc. PKB, rząd musi znaleźć prawne, bądź ustawowe możliwości "manewrowania" z deficytem.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,6 proc. i wyniósł 2.039,49 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 14.506,25 pkt.

SPÓŁKI

PKO BP złożył wnioski do Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Ukraińskiego Urzędu Antymonopolowego o udzielenie zgód na przejęcie Nordea Bank Polska, Nordea Finance Polska oraz Nordea Polska TUnŻ - podał bank w piątkowym komunikacie.

Bank Pekao ocenia, że udział przychodów z bankowości transakcyjnej w łącznych przychodach bankowości korporacyjnej banku, który obecnie wynosi 35 proc., będzie rósł o około 1 proc. rocznie - poinformował PAP Piotr Karwiński, dyrektor Departamentu Bankowości Transakcyjnej Banku Pekao SA.

Obecny portfel zamówień Infovide-Matrix na 2013 r. jest o 15 proc. wyższy rdr i wynosi 103 mln zł. Spółka powinna zakończyć drugi kw. z zyskiem, ale całoroczny zysk może nie być wyższy niż w 2012 r. Infovide-Matrix nie wypłaci dywidendy za 2013 r. - poinformował w wywiadzie dla PAP Jarosław Plisz, wiceprezes spółki.

Model wydzielenia z grupy Impel spółki Impel Safety będzie analogiczny do przeprowadzonego w I kw. 2012 r. wydzielenia spółki Vantage Development - poinformował PAP Wojciech Rembikowski, wiceprezes Impela. Dodał, że Impel Safety może zadebiutować na GPW do II kw. 2014 r.

W dniach od 1 do 7 lipca największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował TVN. Udział ten wyniósł 12,50 proc., co oznacza 30,85 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął Polsat z udziałem na poziomie 11,40 proc., czyli wpływami rzędu 28,14 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 1 do 7 lipca udział TVN w oglądalności wyniósł 10,09 proc. wobec 11,43 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 11,53 proc. wobec 10,74 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

Wells Fargo & Co. zanotował w II kw. 2013 r. zysk netto w wysokości 98 centów na akcję - podała firma w komunikacie.

Spółka JP Morgan Chase and Co., największy bank w USA pod względem aktywów, zanotowała w II kw. 2013 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,60 USD - podał JP Morgan w raporcie kwartalnym.

Oferta Sygnity za 7,3 mln zł została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na wykonanie, wdrożenie i utrzymanie centralnego systemu analityczno-raportowego CeSAR - podało Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Getin Noble Bank kupił 59.090.909 akcji własnych, stanowiących 2,23 proc. głosów na WZ spółki, po cenie 2,2 zł za jedną akcję - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

WALUTY

W piątek PLN umocnił się wyraźnie po danych dot. bilansu płatniczego. W najbliższych dniach powinien być kwotowany poniżej poziomu 4,30/euro. Sentyment na rynku w średnim terminie będzie się poprawiał. Na rynku długu utrzymuje się wakacyjny nastrój - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3201, a kurs złotego do euro na 4,3295 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3034 USD i 129,75 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 13 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Średnia marża detaliczna w cenie litra benzyny bezołowiowej Pb95 11 lipca wyniosła 4 gr, co stanowi 1 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 7 gr, co stanowi 1 proc. ceny.

Na stacjach paliw spodziewane są dalsze podwyżki cen ze względu na znaczący wzrost cen paliwa na rynku hurtowym, choć skala podwyżek powinna być mniejsza niż w tym tygodniu - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

W nachodzących dniach można oczekiwać kontynuacji wzrostowego trendu detalicznych cen paliw - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09.00 107,60-107,62 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pozostają bez zmian, po spadku o 1,5 proc. w czwartek - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 104,76 USD, po spadku o 0,15 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie notują niewielkie wahania, a na rynku panują obawy, że spowolnienie gospodarcze w Chinach może zmniejszyć popyt na ten metal - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME pozostają bez większych zmian na poziomie 7.000,00 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 6940,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Indeksy na piątkowej sesji na GPW lekko rosły, a w trakcie notowań WIG 20 na chwilę przekroczył poziom 2.300 punktów. Zdaniem analityków kolejne tygodnie przynieść mogą dalsze zwyżki, w zasięgu indeksu największych spółek jest poziom 2.390 punktów.

Początek podwyżek stóp procentowych nastąpi najprawdopodobniej w II połowie 2014 roku - uważają analitycy BGK. Ich zdaniem, ryzyka związane z inflacją wskazują jednak, że możliwe jest także rozpoczęcie cyklu podwyżek w I połowie przyszłego roku.

Ekonomiści BGK podtrzymują swoją prognozę, zgodnie z którą w 2013 r. polska gospodarka urośnie o 1,2-1,3 proc. - wynika z raportu banku.

W najbliższych tygodniach kurs złotego pozostanie w paśmie wahań 4,27-4,35 za euro, by potem umocnić się schodząc poniżej 4,20 za euro - prognozuje w lipcowym raporcie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Złoty w lipcu, przy kursie 4,33, jest niedowartościowany względem euro o 41,3 proc., a do dolara, przy kursie 3,37, jest niedowartościowany o 40 proc. - wynika z lipcowej edycji Big Mac Index przygotowywanego przez tygodnik The Economist.

W ocenie analityków DM BZ WBK niska sprzedaż węgla koksującego nie pozwoli JSW na wypracowanie zysku netto w II kw. wyższego niż kilkadziesiąt mln zł (blisko 100 mln zł po uwzględnieniu bonusów). Ich zdaniem spółka pokaże stratę netto w III kw., a uzyskanie dodatniego wyniku netto za 2013 r. jest obecnie poważnie zagrożone.

Indeks S&P 500 może wzrosnąć do 1.750 pkt. do końca 2013 r. wspierany przez poprawiającą się kondycję amerykańskiej gospodarki. Na korzyść akcji przemawiają atrakcyjne, w porównaniu z obligacjami, wyceny - uważa David Kostin, główny analityk ds. amerykańskiego rynku akcji w Goldman Sachs.

Gospodarka eurostrefy może wzrosnąć o ok. 0,2 proc. kdk wobec spadku o 0,2 proc. kdk w I kwartale, jeśli dane o produkcji przemysłowej w czerwcu będą na tym samym poziomie, co w maju - ocenia ośrodek badawczy Capital Economics (CE).

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Senat przyjął w piątek nowelizację Prawa energetycznego, ale obniżył z 70 do 55 proc. docelowy poziom tzw. obliga gazowego, czyli obowiązku sprzedaży za pośrednictwem giełdy przez firmy obracające gazem oraz opóźnił o pół roku termin wprowadzenia tego poziomu.

Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w czerwcu plus 3,9 mld zł - wynika z raportu Analiz Online.

Na początku lipca taniały m.in. zboża, wieprzowina oraz wołowina, drożały kurczęta, jaja i olej - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W tygodniu kończącym się w środę 10 lipca z funduszy obligacji rynków wschodzących łącznie wycofano 1.327 mln USD - wynika z przytoczonych w piątkowych raportach danych EPFR.

Państwowy Instytut Geologiczny przy szacowaniu zasobów gazu łupkowego w Polsce uwzględnia ekonomikę wydobycia, a co za tym idzie ogranicza obszar potencjalnej eksploatacji. Dlatego szacunki PIG są bardziej wstrzemięźliwe niż prognozy amerykańskiego Urzędu ds. Informacji o Energii - poinformował PAP Jerzy Nawrocki, dyrektor PIG.

Państwowy Instytut Geologiczny sporządzi w 2014 roku nowy raport dotyczący zasobów gazu łupkowego, jeśli otrzyma wyniki pełnego, poprawnego technicznie testu złożowego choćby z jednego otworu. Bez takich danych może zmodyfikować dotychczasowe szacunki jedynie w niewielkim zakresie, uwzględniając nowe wiercenia - poinformował PAP Jerzy Nawrocki, dyrektor PIG.

Nie wiadomo, czy opóźnienia w pracach nad poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce wynikają z problemów organizacyjno-technicznych, np. z urządzeniami czy kadrą, czy ze skomplikowanych warunków geologicznych. Brakuje pełnych wyników choćby jednego szczelinowania. Brak danych może sugerować, że firmy mają kłopoty techniczne - powiedział dyrektor PIG Jerzy Nawrocki.

Należy się zastanowić, czy nie określić minimalnego progu wydobywalności gazu łupkowego, który uwzględniałby zarówno kalkulacje ekonomiczne, jak i kwestię optymalnego wykorzystania złóż - poinformował w wywiadzie dla PAP Jerzy Nawrocki, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego.

Wartość rynku prywatnej opieki medycznej w Polsce w 2012 r. wyniosła 33,8 mld zł, a w 2013 r. wzrośnie o 4,9 proc. rdr - oceniła Agnieszka Skonieczna, starszy analityk rynku farmaceutycznego w firmie badawczej PMR. Dodała, że w 2015 r. wartość tego rynku wyniesie 39 mld zł.

W czwartek 11 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 25.694,30 mln zł wobec 26.764,11 mln zł w środę - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 92,03 pb, wobec 93,35 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój rytualny. Przeciwko nowelizacji głosowało 128 posłów PiS, 33 z Ruchu Palikota, 18 z SLD i 38 z Platformy Obywatelskiej. W klubie PO nie obowiązywała podczas tego głosowania dyscyplina partyjna.

Sejm podjął w piątek uchwałę ws. zbrodni wołyńskiej, w której oddał hołd ok. 100 tysiącom Polaków bestialsko pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Zbrodnię określił jako "czystkę etniczną o znamionach ludobójstwa". Nie ustanowił dnia pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej.

Ukraińcy, według definicji ONZ-owskiej, ludobójstwem mogliby nazwać akcję "Wisła" - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Zastanówmy się, czy dzisiaj naszym zadaniem jest w sprawie przeszłości zaostrzać wzajemny język polsko-ukraiński - mówił.

Szef SLD Leszek Miller opowiedział się po piątkowym burzliwym głosowaniu nad uchwałą upamiętniającą ofiary zbrodni wołyńskiej za tym, by ograniczyć liczbę inicjatyw natury historycznej.

By uniknąć scenariusza strajku generalnego, jestem gotów rozmawiać z każdym i o każdej porze - zadeklarował premier Donald Tusk. W czwartek Forum Związków Zawodowych, Solidarność i OPZZ zapowiedziały, że 11 września ruszy wspólna akcja protestacyjna.

Sejm podtrzymał w piątek weto prezydenta Bronisława Komorowskiego do ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych, która miała m.in. przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych tzw. reformą Gowina.

Podczas piątkowego głosowanie posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zakładał on możliwość zakładania firmy na próbę, na okres 90 dni. W tym czasie przedsiębiorca nie musiałby płacić m.in. CIT.

Sejm wybrał Marka Michalaka na rzecznika praw dziecka, będzie to jego druga kadencja na tym stanowisku. Michalak nie miał kontrkandydatów; zgłosił go klub PO.

Włączenie na stałe przepisów o dozorze elektronicznym do systemu prawa karnego przewiduje nowelizacja, która w piątek trafiła do podpisu prezydenta. Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą rozszerzenie stosowania dozoru na osoby objęte np. dozorem policji.

Przedsiębiorcy korzystający m.in. ze zwolnień lekarskich i urlopów macierzyńskich będą traktowani przy naliczaniu zasiłków tak, jak osoby zatrudnione na umowę o pracę - zakłada nowelizacja ustawy, którą senatorowie w piątek skierowali do podpisu prezydenta.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która wprowadza korzystniejsze zapisy przy ustaleniu podstawy wymiaru kapitału początkowego dla osób wracających z urlopów wychowawczych zostanie skierowana do podpisu prezydenta - zdecydowali w piątek senatorowie.

Senatorowie zaproponowali w piątek poprawki doprecyzowujące do noweli, która wprowadza opłacanie składek z budżetu za osoby nieubezpieczone, przedsiębiorców i rolników w okresie opieki nad dzieckiem.

Poparcie dla PiS w lipcu spadło o 1 pkt proc. do 26 pkt., natomiast poparcie dla PO wzrosło o 1 pkt. proc. do 24 proc. - wynika z lipcowego sondażu CBOS.

76 proc. badanych w lipcu przez TNS Polska źle ocenia pracę rządu, dobrze - 18 proc.; 70 proc. ma złe zdanie o pracy premiera Donalda Tuska, chwali go 22 proc. Prezydenta Bronisława Komorowskiego pozytywnie ocenia 49 proc. respondentów; negatywnie - 38 proc.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w piątek wyrok warszawskiego sądu dotyczący lokalizacji odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia, powstającego dla terminalu LNG w Świnoujściu. Uznał, że decyzja ministra transportu w tej sprawie nie naruszała prawa.

Abp Henryk Hoser nie ograniczał i nie zakazywał ks. Wojciechowi Lemańskiemu działalności na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego - głosi oświadczenie kurii warszawsko-praskiej, które w piątek otrzymała PAP.

Pracownicy jednej z firm obsługujących bagaże na warszawskim lotnisku okradali walizki podróżnych - zabierali biżuterię, kosmetyki i papierosy; czterech z pięciu zatrzymanych przez policję na gorącym uczynku chce dobrowolnie poddać się karze - poinformowała prokuratura.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Irlandzki parlament, po długiej i burzliwej debacie, przyjął w nocy z czwartku na piątek kontrowersyjną ustawę zezwalającą na aborcję w przypadku zagrożenia życia kobiety - poinformowała irlandzka telewizja RTE.

Były współpracownik CIA Eduard Snowden ma zamiar prosić o azyl polityczny w Rosji, o czym poinformował w piątek na spotkaniu z obrońcami praw człowieka i dziennikarzami w Moskwie - podała agencja RIA Nowosti.

Kreml oświadczył w piątek, że wniosku Eduarda Snowdena w sprawie azylu politycznego w Rosji jeszcze nie ma, lecz warunki jego pobytu w Rosji pozostają niezmienne. Oświadczył to rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden podpisał wniosek o azyl w Rosji - podała w piątek agencja Interfax, powołując się na prominentnego rosyjskiego adwokata Anatolija Kuczerenę.

Watykański prokurator nakazał w piątek zamrożenie dwóch kont aresztowanego przez włoski wymiar sprawiedliwości wysokiego rangą urzędnika z zarządu dóbr Stolicy Apostolskiej, księdza Nunzio Scarano. Podejrzany jest on o próbę prania pieniędzy.

Tymczasowy premier Egiptu Hazim el-Biblawi poinformował w piątek, że w niedzielę i poniedziałek zacznie rozmowy z kandydatami na ministrów, a zaprzysiężenie nowego rządu może się odbyć już pod koniec przyszłego tygodnia.

Założyciel i długoletni przywódca litewskiej Partii Pracy Viktor Uspaskich został w piątek uznany za winnego i skazany na cztery lata więzienia za oszustwa i prowadzenie podwójnej księgowości na rzecz swojej partii.

Władze Iranu zdementowały w piątek czwartkowe doniesienia irańskiej opozycji na uchodźstwie o budowie nowego obiektu nuklearnego w pobliżu miasta Demawend w północnej części kraju.

Rosyjskie zasoby ropy naftowej wynosiły 1 stycznia 2012 roku ponad 28,7 mld ton, a gazu ziemnego 68,4 mld metrów sześciennych - poinformował w piątek cytowany przez agencję Interfax minister do spraw zasobów naturalnych i ekologii Siergiej Donskoj.

(PAP)

amp/ asa/