Skrót wiadomości - czwartek, 5 września, 17.00

05-09-2013 17:00
05.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wartość kredytów z utratą wartości od sektora niefinansowego w lipcu 2013 roku spadła do 72.422 mln zł z 72.607 mln zł w czerwcu 2013 roku i wobec 69.912 mln zł na koniec lipca 2012 roku - podał NBP.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ocenił w czwartek, że dalsza poprawa w gospodarce strefy euro powinna być kontynuowana w kolejnych miesiącach tego roku. Draghi powiedział również, że EBC będzie utrzymywał politykę, której zadaniem jest wsparcie ożywienia gospodarczego i dodał, że EBC rozważał w czwartek obniżkę stóp proc.

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Bank centralny Szwecji Riksbank pozostawił stopy procentowe bez zmian, już czwarte posiedzenie z rzędu - poinformował bank w komunikacie.

Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w lipcu 2013 r. o 2,7 proc. mdm, a rdr wzrosły o 2,0 proc. - podało niemieckie Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 9 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 323 tys. - poinformował Departament Pracy USA.

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 2,3 proc. w II kwartale 2013 r. - podał Departament Pracy w końcowym wyliczeniu.

W sierpniu 2013 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA wzrosła o 56,5 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2012, po wzroście w lipcu 2013 r. o 2,3 proc. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

W firmach w USA przybyło w sierpniu 176 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w lipcu spadły mdm o 2,4 proc. - poinformował Departament Handlu USA.

Światowa produkcja pszenicy w 2013 r. wzrośnie o 7,6 proc. rdr do rekordowo wysokiego poziomu 710 mln ton, a światowa produkcja zbóż ogółem wzrośnie o 7,7 proc. rdr do rekordowego poziomu 2.492 mln ton - ocenia Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Indeks cen żywności na świecie w sierpniu 2013 r. spadł o 5,10 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym - o 1,86 proc. - podała w czwartek na stronie internetowej Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

BUDŻET, DŁUG

Szacunkowy wpływ zmian w OFE na saldo sektora finansów publicznych to około 0,5 proc. PKB - poinformował Ludwik Kotecki, główny ekonomista MF.

Wpływ zmian w OFE na relację długu publicznego do PKB w metodologii krajowej będzie ok. 1,5 pkt. proc. niższy niż w metodologii unijnej - poinformował w środę minister finansów Jacek Rostowski. To oznacza, że gdyby relacja ta wg ESA spadła o ok. 8,5 pkt. proc. to w metodologii krajowej spadłaby o ok. 7 pkt. proc.

MF chce zapewnić, by udział instrumentów rynku pieniężnego w aktywach OFE nie był duży - poinformował wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Poinformował on również, że zakaz inwestycji dla OFE w polskie SPW nie oznacza, że będą one mogły inwestować w SPW innych państw UE.

Potrzeby pożyczkowe na cały 2013 rok są zapewnione w tej chwili w 85 proc., po uwzględnieniu zwiększenia deficytu budżetowego w nowelizacji - poinformował w radiu TOK FM wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

Obecna zmienność na rynku długu jest krótkoterminowa. W średnim i w krótkim terminie zaproponowany wariant, jeśli chodzi o OFE, będzie pozytywny dla rynku i będzie skutkował w kolejnych latach zmniejszeniem potrzeb pożyczkowych netto jak i brutto - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Ministerstwo Finansów sprzedało w środę obligacje OK0116 za 2.807,8 mln zł przy popycie 6.172,8 mln zł i rentowności 3,474 proc. oraz obligacje PS0718 za 2.899,0 mln zł przy popycie 3.549,0 mln zł i rentowności 4,219 proc. - podał resort w komunikacie zaznaczając równocześnie, że przetarg uzupełniający nie zostanie zorganizowany.

Włącznie z przetargiem z 5 września 2013 r. MF ma sfinansowane 86 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto wynoszących 166,4 mld zł - wynika z czwartkowego komunikatu resortu finansów.

Poziom długu krajowego na koniec sierpnia 2013 roku wyniósł 562,5 mld zł wobec 526,1 mld zł na koniec 2012 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

W wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego na koniec sierpnia zgromadzono środki w wysokości 29,3 mld zł, z czego w depozytach terminowych 26,1 mld zł oraz w depozytach typu O/N 3,2 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie w czwartek.

Według stanu na 31 sierpnia z tytułu wykupu i obsługi złotowych SPW na krajowy rynek wypłynie jeszcze w tym roku 34,2 mld zł, a z tytułu środków przekazanych OFE dodatkowo 3,5 mld zł - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Hiszpania sprzedała obligacje o wartości 4 mld euro. Target wynosił 4 mld euro - podał Bank Hiszpanii w komunikacie.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,2 proc. i wyniósł 2.122,43 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,1 proc. i wyniósł 14.064,82 pkt.

SPÓŁKI

Agencja Fitch przyznała Alior Bankowi długoterminowy rating IDR na poziomie "BB". Perspektywa ratingu jest stabilna - podała agencja w komunikacie prasowym.

Na ponad 1 mld złotych szacuje swoje przychody w 2013 roku spółka PGNIG w związku z wydobyciem ropy i gazu w Norwegii. W 2014 r. przychody powinny wynieść około 1,5 mld złotych.

Seco/Warwick oczekuje, że w II połowie 2013 r. marża brutto ze sprzedaży i marża netto nie będą niższe niż te zanotowane w II kwartale, kiedy wyniosły kolejno 27,9 proc. oraz 5,5 proc. Na dywidendę dla akcjonariuszy Seco/Warwick może przeznaczyć ok. 50 proc. zysku za 2013 r. - poinformował prezes Paweł Wyrzykowski.

Atende chce, by dynamika rdr wyniku była większa niż dynamika rynku i wyniosła w 2013 r. 20-30 proc. - powiedział podczas konferencji prasowej prezes spółki Roman Szwed. Dodał, że spółka nie chce zmieniać polityki dywidendowej.

PGE EJ 1, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, czeka na przyjęcie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Jeśli program zostanie przyjęty w 2013 r., to przed końcem roku może zostać uruchomione postępowanie zintegrowane.

Sąd Rejonowy we Wrocławiu ogłosił upadłość Budopolu-Wrocław z możliwością zawarcia układu - podała spółka w komunikacie.

Comarch zdobył kontrakt w Ministerstwie Sprawiedliwości na dostawę i wdrożenie systemu cyfrowej rejestracji przebiegu rozpraw sądowych w sądach powszechnych. Wartość zlecenia to 14,2 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Libet, producent kostki brukowej, liczy na wzrost wyników w tym roku. Ma to być możliwe dzięki wprowadzanym oszczędnościom, zwiększaniu sprzedaży wysokomarżowej kostki premium oraz stopniowej poprawie otoczenia.

Sfinks Polska zamierza w czwartym kwartale wprowadzić nową ofertę franczyzową dla osób z mniejszych miejscowości. Spółka chce zaproponować rozwiązania, które umożliwią tańsze uruchomienie restauracji pod marką Sphinx - podał na konferencji prezes, Sylwester Cacek.

Spółka zależna TVN, TVN Finance Corporation III AB, zamierza zaoferować do sprzedaży obligacje Senior Notes o wartości nominalnej 430 mln euro i terminie zapadalności w 2020 r. - poinformował TVN w komunikacie.

ZM Henryk Kania mają notować ok. 50-proc. wzrost przychodów oraz pokazywać marżę EBITDA na poziomie 5-6 proc. przez co najmniej najbliższe dwa lata. Spółka może osiągnąć 1 mld zł obrotu szybciej niż zakładała. W 2014 r. wyda na inwestycje i akwizycje 15-20 mln zł - poinformowali PAP przedstawiciele spółki.

Kurs akcji Invisty, spółki deweloperskiej, nie zmienił się w debiucie na rynku głównym GPW i wyniósł 0,52 zł.

WALUTY

Nie najlepszy sentyment panuje na rynku długu. Polskie obligacje tracą, co jest pokłosiem planowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym. Dodatkowo do ich osłabienia przyczynia się wzrost rentowności obligacji na głównych rynkach światowych. Wbrew temu złoty nie ma potencjału do osłabienia i może w najbliższych dniach się umacniać.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2463 a kurs złotego do euro na 4,2805 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3202 USD i 131,64 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 115,23-115,25 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Nadal w centrum uwagi rynków pozostaje sprawa możliwej interwencji zbrojnej w Syrii - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 107,55 USD, po zwyżce o 32 centy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie lekko rosną po spadku w środę o 1,7 proc. - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.140,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,2 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Na warszawskim parkiecie nie milkną echa środowej konferencji rządu w sprawie OFE. Indeksy notują solidne, kilkuprocentowe spadki, choć zdaniem niektórych ekspertów, reakcja rynku jest przesadzona. WIG 20 zbliża się do ważnego wsparcia na poziomie 2.150 pkt., co może skłonić indeks do odbicia.

Analitycy oceniają, że zaproponowane zmiany w funkcjonowaniu systemu emerytalnego mają jednoznacznie negatywne implikacje dla krajowego sektora bankowego. Eksperci obawiają się m.in. spadku zysków generowanych w bankowych PTE i domach maklerskich oraz utraty obecnej premii w wycenie sektora względem konkurentów z zagranicy.

Proponowane przez rząd zmiany w OFE, zwłaszcza rozwiązanie mówiące o tym, że na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą przechodziły do ZUS, wywołają znaczną podaż akcji na GPW ze strony funduszy emerytalnych - uważa Piotr Królikowski, prezes Nordea PTE.

Po zmianach w OFE w przyszłorocznym budżecie pojawi się przestrzeń na dodatkową ekspansję fiskalną, w związku z czym ekonomiści ING Banku Śląskiego rozważają podniesienie prognozy wzrostu polskiego PKB w 2014 r. z 2,4 do ok. 3,4 proc. - wynika z raportu banku.

Ekonomiści zagranicznych banków w komentarzach do ogłoszonych w środę zmian w systemie OFE zwracają uwagę na zmiany w bazie inwestorów na rynku długu, sygnalizują też możliwe skutki dla rynku kapitałowego.

Zmiany w polskim systemie emerytalnym co prawda poprawią finanse publiczne w krótkim okresie, ale podniosą płatności zawiązane z wypłatą emerytur oraz obniżą płynność na rynku kapitałowym - napisali w komentarzu analitycy Moody's Investor Service. Ich zdaniem propozycja rządu ws. OFE nie wpływa istotnie na zmianę oceny wiarygodności Polski.

W lipcu eksport wyniósł 13,311 mld euro, co oznacza, że w ujęciu rocznym wzrósł o 8,9 proc., zaś w ujęciu miesięcznym wzrósł o 4,5 proc. - szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. KUKE prognozuje, że w całym 2013 r. eksport wzrośnie o 8 proc. rdr do 158,3 mld euro.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Spółka AmeriGas Polska sfinalizowała w czwartek proces przejęcia od BP Europe SE polskiego segmentu dystrybucji LPG. Dzięki tej transakcji firma stała się jednym z największych graczy na tym rynku w naszym kraju.

W środę, 4 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 45.583,46 mln zł wobec 45.814,89 mln zł we wtorek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 94,10 pb, wobec 93,00 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński powiedział PAP, że chce zaproponować PO rozważenie zmiany struktury rządu poprzez likwidację resortów: administracji i cyfryzacji, skarbu, sportu i turystyki, a także stworzenie resortu energii i środowiska oraz przywrócenie MSWiA.

Prezydent Bronisław Komorowski podjął decyzję o awansowaniu czworga swoich współpracowników: Sławomira Rybickiego, Dariusza Młotkiewicza, Ireny Wóycickiej oraz Pawła Lisiewicza - poinformowała w czwartek PAP Kancelaria Prezydenta.

Od zwróconych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, bo nienależnie wpłaconych składek, trzeba zapłacić podatek - orzekł w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny. Potwierdził, że w tym wypadku nie ma co liczyć na przedawnienie podatku.

W przypadku urodzenia wcześniaka urlop macierzyński powinien rozpoczynać się dopiero po wypisaniu dziecka ze szpitala - proponuje rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Michalak zwrócił się w tej sprawie do ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

49 proc. Polaków uważa, że Kościół wywiera w Polsce zbyt duży wpływ na politykę, a 70 proc. nie zgadza się, by Kościół i księża katoliccy wypowiadali się w bieżących sprawach politycznych - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych.

56 proc. badanych uważa, że polityk powinien kierować się przede wszystkim przepisami i normami, nawet jeśli ograniczają one jego możliwości działania - wynika z sondażu CBOS. 39 proc. pytanych sądzi jednak, że w polityce ważniejsza jest skuteczność.

Firma windykacyjna nie może straszyć potencjalnych dłużników, nie mając nawet pewności, czy faktycznie zalegają oni z płatnościami wobec jej klientów - orzekł Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w sprawie spółki SAF z Sosnowca.

"Rzuć palenie - masz dla kogo żyć. Zadzwoń pod nr telefonu 0 801 108 108" - to jedno z 14 nowych ostrzeżeń, które będą umieszczane na opakowaniach papierosów. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Z udziałem przywódców 26 państw w czwartek w Strielnie koło Petersburga rozpoczął się szczyt G20. Choć konfliktu syryjskiego nie ma w oficjalnym porządku obrad, oczekuje się, że właśnie problem Syrii zdominuje dwudniowe spotkanie; ma on być tematem dyskusji już w czwartek.

UE wzywa inspektorów ONZ do szybkiego ujawnienia wyniku ich badań dotyczących użycia broni chemicznej w Syrii; dopóki nie są one znane, jest za wcześnie interwencję w Syrii - powiedział w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Wbrew wcześniejszym planom dyrektywa tytoniowa zabraniająca mentoli i slimów nie będzie głosowana we wrześniu - dowiedziała się w czwartek PAP. Głosowanie odbędzie się zapewne w październiku. Może dać to czas na ewentualne kompromisy korzystne dla Polski.

70 proc. Niemców jest przeciwnych interwencji zbrojnej Stanów Zjednoczonych w Syrii - podała w czwartek niemiecka telewizja publiczna ZDF. 22 proc. uczestników sondażu poparło operację wojskową; 8 proc. nie miało zdania w tej sprawie

Państwa koreańskie porozumiały się w sprawie przywrócenia wojskowej gorącej linii, odciętej w tym roku, gdy po raz kolejny na Półwyspie Koreańskim wzrosło napięcie. Agencja AP podkreśla, że to kolejna oznaka łagodzenia animozji między Pjongjangiem a Seulem.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał swoje miesięczne wynagrodzenie na rzecz poszkodowanych w powodzi na Dalekim Wschodzie Rosji - poinformowano w czwartek na stronie internetowej rosyjskiego ministerstwa do spraw rozwoju regionalnego. Premier nie jest jednak jedynym politykiem, który zdecydował się na taki krok. Swoje miesięczne pensje na rzecz powodzian dobrowolnie przekazali również inni pracownicy rządu i kancelarii prezydenta.

Ostrzegawcze obrazki na paczkach papierosów nie wpływają odstraszająco na nastoletnich palaczy, ale oddziałują na niepalących i palących sporadycznie - wynika z badania Uniwersytetu w Stirling w Wielkiej Brytanii, o którym pisze w czwartek portal BBC News.

Do nieudanego zamachu na szefa MSW Egiptu Mohammeda Ibrahima doszło w czwartek w kairskiej dzielnicy Nasr City; w pobliżu ministerialnego konwoju eksplodowała bomba - poinformowały źródła w egipskich siłach bezpieczeństwa.

Stowarzyszenie reprezentujące chilijskich sędziów złożyło bezprecedensowe przeprosiny za działalność swych członków w latach dyktatury wojskowej Augusto Pinocheta (1973-1990) oceniając, że można i trzeba było zrobić więcej, by bronić praw osób prześladowanych. (PAP)

amp/ ana/