Skrót wiadomości - czwartek, 22 sierpnia, 17.00

22-08-2013 17:00
22.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inwestycje przedsiębiorstw po dwóch kwartałach 2013 roku wzrosły o 0,2 proc. rdr i wyniosły 41,0 mld zł - podał GUS w komunikacie.

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw po dwóch kwartałach 2013 roku spadł o 1,6 proc. rdr i wyniósł 45,4 mld zł - podał w czwartek GUS.

Koszty budowy budynku zbiorowego zamieszkania w czerwcu spadły o 1,3 proc. rdr - podał GUS.

Relacja zadłużenia zagranicznego do PKB na koniec marca 2013 roku wyniosła 72,3 proc. i poprawiła się o 0,2 pkt. proc. wobec IV kwartału 2012 roku - podał NBP w raporcie na temat bilansu płatniczego w I kwartale.

43,4 proc. zadłużenia zagranicznego Polski nominowane było w euro - podał NBP w raporcie na temat bilansu płatniczego w I kwartale.

W I kwartale 2013 roku emigranci przekazali do Polski 882 mln euro, o 23 mln euro mniej niż w I kwartale 2012 roku - podał NBP w raporcie na temat bilansu płatniczego w I kwartale.

W I kwartale 2013 roku wydatki Polaków z tytułu wyjazdów zagranicznych zmalały o 1,8 proc. rdr i wyniosły 1.349 mln euro - podał NBP w raporcie na temat bilansu płatniczego w I kwartale.

Zdaniem większości RPP lipcowa obniżka stóp procentowych NBP powinna stanowić zakończenie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - wynika z zapisu dyskusji na posiedzeniu RPP 3 lipca, na którym Rada obniżyła stopy o 25 pb. Jak wynika z dokumentu, zdaniem części Rady RPP powinna powstrzymać się od deklarowania prawdopodobnego kształtu dalszej polityki monetarnej.

Sierpień przyniósł poprawę nastrojów konsumenckich, a obrazujący je Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) zanotował do 83,8 pkt., osiągając najwyższy od lipca 2012 roku - napisała w biuletynie Rada Gospodarcza przy premierze powołując się na dane Ipsos.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 2013 r. 51,7 pkt. wobec 50,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 2013 roku 51,3 pkt. wobec 50,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 2013 r. 51,0 pkt. wobec 49,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 2013 roku 52,0 pkt. wobec 50,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 2013 roku 52,4 pkt. wobec 51,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 2013 roku 49,7 pkt. wobec 49,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne dane.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 2013 roku 47,7 pkt. wobec 48,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w sierpniu 2013 roku 50,1 pkt. wobec 47,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 2013 roku 53,9 pkt. wobec 53,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu.

Amerykański wskaźnik zmian cen domów jednorodzinnych (HPI) wzrósł w czerwcu o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca - podała w komunikacie organizacja badawcza Office of Federal Housing Enterprise Oversight.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 13 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 336 tys. - poinformował Departament Pracy USA.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w lipcu o 0,6 proc. - podała Conference Board.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,3 proc. i wyniósł 2.067,12 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,4 proc. i wyniósł 13.365,17 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy Tauron, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w drugim kwartale 2013 roku 289,6 mln zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu półrocznego spółki. Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 252,5 mln zł.

Tauron nadal spodziewa się, że zysk operacyjny grupy powiększony o amortyzację spadnie w 2013 roku o mniej niż 15 proc. w ujęciu rocznym. Spółka nie wyklucza kolejnych odpisów w segmencie wytwarzania, jednak by do nich doszło, ceny energii musiałyby spaść wyraźnie - powiedział na konferencji Krzysztof Zawadzki, wiceprezes spółki.

PGNiG wycofał się z projektu budowy kogeneracyjnego bloku gazowego w Elektrowni Łagisza, a Tauron rozważa udział Polskich Inwestycji Rozwojowych w tym projekcie - poinformował wiceprezes Tauronu Krzysztof Zawadzki.

Strata netto grupy TVN, przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniosła w II kwartale 2013 roku 29,9 mln zł i była mniejsza od konsensusu na poziomie 36 mln zł straty.

TVN podtrzymuje prognozę spadku rynku reklamy TV w 2013 roku o średniej jednocyfrowej dynamice - poinformował TVN w komunikacie prasowym.

TVN widzi poprawę na rynku reklamy, który odzyskuje stabilność i staje się bardziej przewidywalny - powiedział na konferencji Markus Tellenbach, prezes TVN. Dodał, że w drugiej połowie roku spółka może zwiększyć nakłady na programing kanałów TVN7 i TTV.

Koszty restrukturyzacji platformy nc+ w drugiej połowie 2013 roku mogą być wyższe niż te, zanotowane przez platformę w pierwszej połowie roku - poinformował na konferencji John Driscoll, wiceprezes TVN.

TP SA po przeprowadzeniu kolejnego program konsolidacji dostawców IT (VC 2), podpisała umowę z Asseco Poland, które ma być odpowiedzialne za obszar BSS (Business Support Systems). Informatycznej firmie przypadł też w udziale outsorcing systemu billingowego telefonii stacjonarnej - poinformowało PAP źródło zbliżone do telekomunikacyjnej spółki.

New World Resources miał w drugim kwartale 2013 roku 315,4 mln euro straty netto - podała spółka w komunikacie. Konsensus rynkowy zakładał stratę na poziomie 71,8 mln euro.

NWR zakłada, że proces sprzedaży koksowniczej spółki OKK zostanie zakończony w tym roku, jest kilku chętnych na te aktywa - poinformował w rozmowie z PAP Gareth Penny, prezes NWR. Kopalnia Paskov nie zostanie zamknięta przed końcem 2014 roku.

NWR zakłada pełną optymalizację bieżącej działalności z końcem 2014 roku - podała spółka w komunikacie.

New World Resources ocenia, że sytuacja na rynku węgla koksującego się poprawia. Spółka nie spodziewa się dalszego spadku cen w czwartym kwartale, oczekuje lekkiej zwyżki - poinformował PAP Gareth Penny, prezes NWR.

Zysk netto grupy LPP, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w drugim kwartale 2013 roku 119,9 mln zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu półrocznego spółki. Wynik jest zgodny z konsensusem zakładającym zysk na poziomie 119,5 mln zł.

LPP liczy, że w ciągu najbliższych miesięcy sfinalizuje umowy z franczyzobiorcami dotyczące budowy sieci w krajach arabskich. Sprzedaż może ruszyć w przyszłym roku - poinformował podczas konferencji prasowej Dariusz Pachla, wiceprezes firmy. Spółka odkłada natomiast na razie wejście na rynek chiński.

Oferta Asseco Poland za 32,6 mln zł brutto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu organizowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na zakup usługi ATiK dla posiadanego oprogramowania Oracle - podała ARiMR.

ZUS zaprosił Asseco Poland, konsorcjum HP i Kamsoft oraz Capgemini do składania ofert w przetargu na rozwój KSI. W przetargu na utrzymanie KSI zaproszenie dostało jedynie Asseco Poland. W obu postępowaniach planowany termin otwarcia ofert przypada w drugiej połowie września - poinformowało PAP biuro prasowe ZUS.

Wśród pięciu podmiotów zaproszonych do składania ofert na "Utrzymanie i Rozwój Aplikacji SIA, PA, PZ SIP, FOTO SIP" są: Asseco Poland, Comarch i Sygnity - poinformowało PAP biuro prasowe ARiMR.

Redan w 2014 roku pokaże wyraźny zysk - ocenia wiceprezes spółki Bogusz Kruszyński. Według zapowiedzi przedstawicieli firmy, również ten rok ma przynieść istotną poprawę wyników w porównaniu z rokiem 2012.

PA Nova spodziewa się, że II połowa roku będzie pod względem wyników lepsza od I półrocza. Spółka optymistycznie patrzy na rok przyszły, na który backlog wynosi obecnie 70 mln zł - poinformowali na konferencji przedstawiciele PA Nova.

WALUTY

Do końca tygodnia złoty powinien utrzymać się w przedziale 4,2350-4,25/euro, ale w perspektywie 2-3 tygodni może czekać go osłabienie do poziomu 4,30. Notowania polskiego długu pozostaną silnie skorelowane z rynkami bazowymi; po dużych wzrostach nie jest wykluczona korekta - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1811 a kurs złotego do euro na 4,2477 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3323 USD i 131,45 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,61-109,63 USD za baryłkę.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko tanieje w czwartek z reakcji na protokół z posiedzenia Fed - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 103,80 USD, po zniżce o 5 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w czwartek po danych PMI dla sektora wytwórczego w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.350,00 USD za tonę, po zwyżce notowań o 1,5 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7367,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Czwartkowe wzrosty i wybronienie przez WIG 20 wsparcia na poziomie 2.380-2.400 pkt. mogą oznaczać zakończenie korekty i powrót do wzrostów w kierunku 2.440-2.470 pkt. - oceniają maklerzy. Ich zdaniem przebicie tego oporu nie będzie możliwe, dopóki nie zapadną rozstrzygnięcia ws. OFE.

Narodowy Bank Polski pod przewodnictwem prezesa Marka Belki nie będzie skupował obligacji skarbowych w przewidywalnej przyszłości - ocenia bank Nomura.

Opublikowany w środę raport z lipcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku potwierdza, że Rezerwa Federalna zamierza w najbliższym czasie rozpocząć wygaszanie luzowania ilościowego w USA. Jeśli dane z amerykańskiego rynku pracy będą wskazywały na dalszą poprawę, Fed może podjąć decyzję o zmniejszeniu skali QE już we wrześniu.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W środę, 21 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 34.746,92 mln zł wobec 33.557,73 mln zł we wtorek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 90,69 pb, wobec 81,54 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Oszczędności w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej związane z nowelizacją ustawy budżetowej będą możliwe dzięki rozwiązaniu części rezerw budżetowych - poinformował PAP w czwartek rzecznik resortu Janusz Sejmej. MPiPS zaoszczędzi dzięki temu ponad 104 mln zł.

Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy oraz ruchomy czas pracy to główne zmiany wprowadzane nowelizacją kodeksu pracy, która wchodzi w życie w piątek. Ustawa budzi wiele kontrowersji, jest jedną z przyczyn planowanego na wrzesień protestu związkowców.

33 proc. mieszkańców terenów wiejskich jest zadowolonych z materialnych warunków swojego gospodarstwa domowego, negatywnie ocenia je 17 proc., dla połowy nie są ani dobre, ani złe - wynika z sondażu CBOS. Zadowolonych z życia jest 87 proc. mieszkańców wsi.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz zapowiedział w czwartek, że we wrześniowym proteście przeciw antypracowniczej polityce rządu weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy członków związków zrzeszonych w OPZZ.

Śledztwo w sprawie zamieszczenia w internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej jest zawieszone do czasu otrzymania odpowiedzi na wniosek o pomoc prawną ze Stanów Zjednoczonych - poinformowała PAP w czwartek Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Narodowe Centrum Sportu ma środki na wypłatę dla b. szefa Rafała Kaplera - poinformował w czwartek rzecznik Centrum Mariusz Gierszewski. Zaznaczył, że NCS zastanawia się jednak, czy złożyć apelację od wyroku orzekającego o tej wypłacie. W środę warszawski sąd orzekł, że NCS ma wypłacić swemu byłemu szefowi Rafałowi Kaplerowi ponad 570 tys. zł i odsetki od lutego 2012 r. (na dziś wynoszą ponad 100 tys. zł) tytułem przysługującego mu wynagrodzenia dodatkowego za sprawowaną funkcję.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w czwartek Orderem Odrodzenia Polski demokratyczną senator polskiego pochodzenia Barbarę Mikulski. Komorowski podziękował jej za działanie na rzecz jak najlepszej współpracy polsko-amerykańskiej oraz na rzecz "spraw ważnych dla Polski".

Janusz Palikot nie musi przepraszać Jarosława Kaczyńskiego za słowa wypowiedziane w TVN24 w 2009 r. o "zmowie" prezesa PiS i b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego oraz "spreparowaniu" przez nich tzw. afery hazardowej. Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił w czwartek powództwo Kaczyńskiego.

W 2014 r. bilet jednorazowy komunikacji miejskiej w Warszawie będzie zastąpiony 75-minutowym, nie wzrośnie cena biletu 20-minutowego, mieszkańcy Warszawy, płacący tu podatki, mniej zapłacą za bilety długookresowe - poinformowała prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Na 2014 r. KE zaproponowała wzrost kwot połowowych na Bałtyku dla większości gatunków ryb, poza m.in. łososiem, którego połów ma być ograniczony. Jeśli kwoty zatwierdzą ministrowie, polscy rybacy będą mogli wyłowić ponad 38 tys. ton śledzi i ponad 19 tys. ton dorszy.

Francuski sąd odrzucił w czwartek wniosek o uwolnienie za kaucją kazachskiego oligarchy Muchtara Ablazowa, który w areszcie na południu Francji oczekuje na decyzję w sprawie ekstradycji - poinformował jego adwokat Bruno Rebstock. 50-letni Ablazow jest oskarżony o zdefraudowanie do 6 mld dolarów z kierowanego przez siebie banku BTA w Kazachstanie. Zarzuty poza władzami Kazachstanu postawiły mu jednak też Rosja i Ukraina, które miały udziały w BTA.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, najbogatszy obywatel tego kraju Rinat Achmetow i starszy syn Janukowycza, Ołeksandr, zajęli trzy pierwsze miejsca w opublikowanym w czwartek rankingu 100 najbardziej wpływowych Ukraińców 2013 r. Listę przygotował ukazujący się w Kijowie tygodnik "Korespondent". Pierwsze dziewięć miejsc, prócz prezydenta i jego syna, przypadło znajomym i współpracownikom Janukowycza.

Parlamentarna komisja śledcza Bundestagu w czwartek przyjęła sprawozdanie ze swej działalności, jednomyślnie stwierdzając, że ścigając grupę neonazistowskich terrorystów, którzy zamordowali 10 osób, policja i wymiar sprawiedliwości popełniły rażące błędy.

W izraelskich miastach położonych przy granicy z Libanem rozległy się w czwartek po południu syreny antyrakietowe; słyszano kilka eksplozji. Izraelska armia poinformowała, że system antyrakietowy Żelazna Kopuła przechwycił jeden pocisk rakietowy z Libanu.

Niemieckie drogi są coraz bezpieczniejsze. W pierwszej połowie bieżącego roku w wypadkach drogowych zginęły 1454 osoby, o 14,1 proc. mniej niż w porównywalnym okresie 2012 roku - poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Po złożeniu w czwartek prezydenckiej przysięgi, 89-letni Robert Mugabe stał się najstarszym z przywódców Afryki. Zimbabweński weteran rządzi już 33 lata i wygląda na to, że na prezydenckim fotelu dokona żywota.

Przywódca nowozelandzkiej Partii Pracy David Shearer, oznajmił w czwartek, że odchodzi z tego stanowiska ponieważ utracił poparcie członków. Dodał, że chce w ten sposób pomóc partii w umocnieniu jej pozycji przed wyborami, które powinny odbyć się przed końcem 2014 r.

Bradley Manning, skazany przez sąd wojskowy na 35 lat więzienia za przekazanie portalowi WikiLeaks setek tysięcy poufnych dokumentów USA, twierdzi, że jest kobietą, chce żyć jako kobieta o imieniu Chelsea i w tym celu jak najszybciej zacząć kurację hormonalną. Oświadczenie Manninga w tej sprawie odczytano w czwartek w telewizji NBC News w obecności jego adwokata Davida Coombsa. (PAP)

amp/ ana/