Skrót wiadomości - czwartek, 13 czerwca, 17.00

13-06-2013 17:00
13.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 0,5 proc. w stosunku do maja 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Spadek inflacji w maju o 0,1 proc. zawdzięczmy spadkowi cen w transporcie, łączności i rekreacji i kultury - wynika z danych GUS.

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2013 roku do 1,0 proc. z 1,6 proc. prognozowanych w styczniu - wynika z czerwcowego raportu regionalnego BŚ, opublikowanego w czwartek.

Bez wprowadzenia w Polsce Otwartych Funduszy Emerytalnych dług publiczny, według metodologii Unii Europejskiej, na koniec 2012 roku wynosiłby 38,1 proc. PKB - wynika z raportu na temat funkcjonowania systemu emerytalnego, przygotowanego przez resorty pracy i finansów, do którego dotarła PAP.

Nowa projekcja NBP obniży marcową prognozę wzrostu PKB na ten rok - ocenia Andrzej Raczko, członek zarządu NBP, cytowany przez agencję Bloomberg. Jego zdaniem dno spowolnienia wzrostu PKB Polska zanotowała w I kwartale tego roku, a wzrost PKB w 2014 roku będzie zdecydowanie lepszy.

Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę zmniejszy zatrudnienie w branży dystrybucyjnej o 40-55 tys. - wynika z obliczeń Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Obniżka stóp w lipcu nie jest przesądzona i będzie zależeć głównie od wydźwięku projekcji NBP. RPP nie powinna jednak zamykać sobie furtki dla ewentualnych dalszych obniżek stóp w kolejnych miesiącach po przerwie w posiedzeniach decyzyjnych w sierpniu - ocenia w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrósł o 0,3 pkt. i był to już czwarty z kolei miesiąc wzrostu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrośnie w 2013 r. o 0,7 proc. po takim samym wzroście w 2012 r. - wynika z najnowszej prognozy niemieckiego Institut fuer Wirtschaft Halle (IWH).

Bank Światowy obniżył swoje prognozy wzrostu globalnej gospodarki w 2013 i 2014 r. Bank spodziewa się w 2013 wzrostu PKB w globalnej gospodarce o 2,2 proc., podczas gdy z styczniu stawiał na 2,4 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 12 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 334 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Sprzedaż detaliczna w USA w maju wzrosła o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,1 proc. - podał Departament Handlu w komunikacie.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w kwietniu o 0,3 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów nadal chce, aby emerytury z OFE wypłacał ZUS - poinformował wiceminister finansów Janusz Cichoń. Dodał, że przegląd systemu emerytalnego zostanie najprawdopodobniej opublikowany w przyszłym tygodniu.

Zdaniem ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza niezależnie od tego kto wypłaci emerytury z OFE, system wypłat oparty będzie o trzy filary: dożywotność, brak dodatkowych opłat oraz waloryzację świadczenia.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 2,7 proc. i wyniósł 2.148,36 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 6,4 proc. i wyniósł 12.445,38 pkt. Wskaźnik spadł już o 20 proc. wobec maksimum zanotowanego 22 maja.

SPÓŁKI

PKO BP szacuje, że docelowy zysk netto z nabytych aktywów Nordei w 2013 wyniesie 236 mln zł, a w 2014 roku wzrośnie do 255 mln zł - poinformował bank w prezentacji.

PKO BP chce sfinalizować zakup polskich aktywów Nordei na przełomie 2013 i 2014 roku i liczy, że do fuzji operacyjnej dojdzie na przełomie 2014 i 2015 - poinformował Paweł Borys, dyrektor w PKO BP.

PKO BP zakłada, że po przejęciu Nordei nie zmieni swojej polityki dywidendowej. Zarząd banku nie przewiduje również zmiany w wysokości dywidendy zaproponowanej za 2012 roku - poinformowali przedstawiciele banku.

PKO BP oczekuje, że współczynnik wypłacalności banku po połączeniu z aktywami Nordei wyniesie powyżej 12 proc. na koniec 2013 roku. Bank zakłada ponadto uzyskanie wskaźnika Core Tier 1 pro forma na poziomie około 11 proc. - poinformował bank w prezentacji.

PKO BP zakłada, że Nordea TUnŻ będzie platformą do rozwoju bancassurance w PKO BP. Bank może do końca III kwartału wybrać partnera strategicznego w obszarze bancassurance - poinformował Paweł Borys, dyrektor w PKO BP.

PKO BP jest zainteresowany zakupem Nordea Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego - poinformował na konferencji Jakub Papierski, wiceprezes banku.

PKO BP zakłada, że budżet integracji z Nordeą wynosi ok. 215 mln zł, a osiągnięcie pełnego poziomu synergii kosztowych i dochodowych oczekiwane jest w 2016 roku - podał bank w prezentacji.

PKO BP ocenia, że roczne synergie z przejęcia aktywów Nordei w Polsce założone na 145-215 mln zł, są założeniami konserwatywnymi - poinformował PAP Paweł Borys, dyrektor w PKO BP.

PKO BP nie planuje dalszych przejęć na polskich rynku - poinformował Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

BZ WBK-Aviva Towarzystw Ubezpieczeń, działający w segmencie bancassurance, chce w ciągu najbliższych trzech lat podnosić co roku poziom składki przypisanej brutto o 20 proc. Wynik finansowy brutto spółki na koniec 2013 roku powinien być nie mniejszy niż 33 mln zł zanotowane w 2012 roku - poinformował prezes spółki Krzysztof Charchuła.

ZWZ Pragmy Inkaso zdecydowało o wypłacie dywidendy za rok 2012 w wysokości 4,01 mln zł, tj. 1,09 zł na jedną akcję - podała Pragma Inkaso w treści uchwał podjętych przez walne 12 czerwca.

Ronson wprowadzi w czerwcu do sprzedaży 443 lokale w trzech warszawskich inwestycjach: Sakura III, Espresso II i Verdis III. Tym samym oferta dewelopera wzrośnie do ok. 900 lokali - poinformował dziennikarzy Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu spółki.

Kulczyk Oil Ventures złożył wniosek do GPW o zawieszenie obrotu akcjami KOV od 17 czerwca w związku z planowanym scaleniem akcji spółki - podała firma w komunikacie.

W dniach od 3 do 9 czerwca udział TVN w oglądalności wyniósł 13,49 proc. wobec 12,64 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 14,03 proc. wobec 11,24 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 3 do 9 czerwca największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował Polsat. Udział ten wyniósł 17,73 proc., co oznacza 73,89 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął TVN z udziałem na poziomie 16,55 proc., czyli wpływami rzędu 68,96 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu 6 miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 8,3 pkt. proc. do 63,8 proc. Natomiast o 6 pkt. proc. do 15,8 proc. spadł odsetek respondentów spodziewających się trendu spadkowego.

ZWZ Rafametu zdecydowało o wypłacie na dywidendę za 2012 rok kwoty 1,29 mln zł tj. 0,30 zł na jedną akcję - poinformował Rafamet w komunikacie.

WALUTY

Do końca tygodnia notowania złotego powinny być stabilne i złoty będzie handlowany w przedziale 4,24-4,27 za euro - uważają ekonomiści. W nadchodzącym tygodniu kurs złotego uzależniony będzie w głównej mierze od sygnałów zagranicznych. Zdaniem analityków, czwartkowe wzrosty cen na rynku długu mogą być kontynuowane także w przyszłym tygodniu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2000 a kurs złotego do euro na 4,2685 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3315 USD i 125,36 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Ministerstwo Finansów w planowanej nowelizacji ustawy o NBP chce wprowadzić możliwość zasiadania w Radzie Polityki Pieniężnej przez maksymalnie dwie kadencje - poinformowało PAP biuro prasowe resortu finansów, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

Koncepcja wielokadencyjności członków Rady Polityki Pieniężnej nie jest propozycją Narodowego Banku Polskiego i może być interpretowana jako próba ograniczenia niezależności RPP. Zgłoszone przez NBP propozycje dotyczące zmiany ustawy o NBP mają charakter techniczny - poinformowało PAP biuro prasowe NBP.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 103,05-103,07 USD za baryłkę.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje, bo popyt na paliwa może zmaleć - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 95,37 USD, po spadku o 51 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie odbijają się z najniższych poziomów od miesiąca - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.190,00 USD za tonę, po wzroście o 1 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7093,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Transakcja przejęcia przez PKO BP aktywów Nordei jest spójna z koncepcją resortu skarbu - ocenia minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Polska pozostaje krajem wyróżniającym się na tle gospodarek rynków wschodzących. W tym roku wzrost PKB powinien wynieść 1,3 proc., w 2014 r. może przyspieszyć do 2 proc. ale pozostać poniżej potencjalnego - uważa Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes.

Ryzyko uruchomienia reguł fiskalnych jest niewielkie, a aby uruchomić automatyczne dostosowanie fiskalne wynikające z przekroczenia progu ostrożnościowego długu publicznego, złoty musiałby się osłabić na tyle, by średni kurs w II połowie roku był w okolicach 5,0 za euro - szacuje bank Citi Handlowy.

Kurs złotego w okolicach 4,35 za euro może powstrzymać RPP przed obniżką stóp procentowych w lipcu - ocenia Bank of America/Merrill Lynch. Zdaniem banku deprecjacja złotego może osłabić spożycie gospodarstw domowych, a tym samym spowolnić wzrost PKB.

W gospodarce znów może wystąpić kryzys, jak ten w 2008 r. - ocenia John Thain, prezes CIT Group Inc., komercyjnej firmy pożyczkowej dla małych i średnich firm.

Ryzyko wystąpienia globalnej recesji w ciągu najbliższych 3-5 lat wynosi ponad 60 proc. - ocenia Saumil Parikh, zarządzający Pacific Investment Management Co.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w czwartek, że po umorzeniu przez Trybunał Konstytucyjny postępowania ws. zgodności z konstytucją paktu fiskalnego, znikła przesłanka wstrzymująca przed jego podpisaniem. Dodał, że podpisze pakt w normalnym trybie.

W środę, 12 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 28.393,86 mln zł wobec 28.361,43 mln zł we wtorek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 89,31 punktów bazowych, wobec 79,14 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

PiS w czerwcowym badaniu TNS Polska może liczyć na 30 proc. poparcia, o 2 pkt. proc. więcej niż przed miesiącem. Poparcie dla PO spadło o 2 pkt. proc. i wynosi 23 proc. - wynika z sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

79 proc. ankietowanych przez CBOS uważa, że zwierzęta odczuwają ból tak samo jak człowiek. Większość respondentów jest przeciwko testowaniu na zwierzętach kosmetyków i środków czystości, ale uważa za słuszne testowanie na nich leków.

Zamrożenie sędziowskich wynagrodzeń w 2012 r. nie naruszało konstytucji - stwierdził w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Podobnie Trybunał orzekł w grudniu ub.r.

Niezgodny z konstytucją jest przepis pozwalający skrócić czas pracy tylko tym niepełnosprawnym, którzy uzyskają odpowiednie zaświadczenie lekarskie - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Trybunał odroczył wejście w życie wyroku o 12 miesięcy, przepisy przestaną więc obowiązywać dopiero w przyszłym roku.

Posłowie z sejmowej komisji rolnictwa opowiedzieli się w czwartek za rządowym projektem noweli ustawy o ochronie zwierząt, którego celem jest zezwolenie na przeprowadzanie w Polsce uboju rytualnego zwierząt, czyli bez wcześniejszego ogłuszenia.

Rządowy projekt ustawy dopuszczający ubój rytualny budzi sprzeciw nie tylko opozycji, ale też części posłów PO. Przeciw niemu głosować zamierzają m.in. Andrzej Halicki, Paweł Suski i Artur Dunin. W klubie PO może jednak obowiązywać dyscyplina w tym głosowaniu.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, dotyczącą m.in. uznawania zagranicznych praw jazdy - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Zmiany wprowadzane nowelizacją dotyczą m.in. uznawania krajowego prawa jazdy wydanego przez państwo, z którym Polska zawarła umowę międzynarodową o wzajemnym uznawaniu prawa jazdy. Dzięki tej zmianie będzie możliwe uznawanie m.in. tureckiego krajowego prawa jazdy.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowela reguluje kwestie odwołań w ramach ubiegania się o dofinansowanie projektów z UE.

O ponad 34 tys. spadła liczba przestępstw w pierwszych pięciu miesiącach tego roku w stosunku do analogicznego okresu roku ub. - poinformował szef KGP Marek Działoszyński. Dodał, że poczucie bezpieczeństwa Polaków w miejscu zamieszkania jest rekordowo wysokie.

Dla polityków nie powinno się mieć litości - tak Leszek Miller (SLD) odniósł się do sprawy Jana Rokity i jego długów po przegranym procesie z b. szefem policji Konradem Kornatowskim. Dodał jednak, że "dorzuci coś" do ewentualnej zbiorki pieniędzy na rzecz Rokity.

2 lata i 3 miesiące więzienia, 10 lat zakazu wykonywania funkcji publicznych i obowiązek zwrotu 100 tys. zł łapówki - to prawomocny wyrok na Tomasza Lipca, b. ministra sportu w rządzie PiS, skazanego za korupcję. Dwa zarzuty mają być ponownie osądzone.

Należy odejść od emocji i uchwalić ustawę o uboju rytualnym - powiedział w czwartek w Sejmie dziennikarzom minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Jego zdaniem w grę wchodzi istnienie ok. 4-5 tysięcy miejsc pracy.

Rodzice 5-letnich bliźniaków z Łomży (Podlaskie) zrzekli się całkowicie władzy rodzicielskiej wobec synów. Teraz sąd zdecyduje, do której rodziny zastępczej trafią chłopcy, którzy przez lata byli izolowani i ukrywani w domu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Od października 2015 roku każdy nowy samochód sprzedawany w UE będzie musiał być wyposażony w system wzywania pomocy, który w razie wypadku automatycznie poinformuje służby ratunkowe o jego lokalizacji. Propozycję przedstawiła w czwartek Komisja Europejska.

Przedstawiciele PE, KE i irlandzkiej prezydencji porozumieli się w środę wieczorem w sprawie łatwiejszego uznawania kwalifikacji specjalistów pomiędzy krajami UE. Dotychczasową procedurę tymczasowego uznawania kwalifikacji ma zastąpić elektroniczny certyfikat.

Techniczną służbę zajmującą się inwigilacją (podsłuch, tajne filmowanie), działającą dotąd w strukturze bułgarskiego MSW, przekształcono w samodzielną agencję podporządkowaną Radzie Ministrów. Zmianę przyjął w czwartek w pierwszym czytaniu bułgarski parlament.

Szef czeskiego MSW Jan Kubice potwierdził doniesienia mediów, iż w ramach rozległego śledztwa antykorupcyjnego policja weszła w nocy ze środy na czwartek do siedziby rządu, ale odmówił podania dalszych wiadomości na ten temat. Przekazywane przez media nieoficjalne informacje głoszą, że aresztowano kilka osób, zajmujących obecnie lub w niedawnej przeszłości wysokie stanowiska w aparacie władzy.

W stolicy Turcji, Ankarze, doszło w nocy z środy na czwartek do antyrządowych wystąpień. Jak poinformowała francuska agencja AFP, przeciwko demonstrantom policja użyła gazu łzawiącego. W centrum Ankary przeciwko rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana protestowało około 2 tysięcy osób. Demonstracje przeciwko przebudowie stambulskiego placu Taksim i likwidacji pobliskiego parku Gezi przerodziły się pod koniec maja w antyrządowe protesty w całym kraju przeciwko nasilającym się tendencjom autorytarnym rządu i próbom umiarkowanej islamizacji kraju podejmowanym przez premiera Erdogana.

Ponad 12 tys. ludzi protestowało około południa w czwartek w Grecji przeciw zamknięciu przez rząd publicznego radia i telewizji ERT. Nie pracują ministerstwa, w Atenach strajkują kierowcy autobusów, na 24 godziny porzucili pracę kolejarze.

Pracownicy francuskich kolei państwowych SNCF rozpoczęli w nocy ze środy na czwartek strajk przeciw podziałowi przedsiębiorstwa, krótko po tym jak swój protest zakończyli kontrolerzy lotów. Z rozkładów kolei wypadnie blisko trzy czwarte połączeń krajowych.

Co najmniej 93 tys. ludzi, w tym 6,5 tys. dzieci zginęło w Syrii od wybuchu tam wojny domowej w marcu 2011 roku; od lipca zeszłego roku co miesiąc ginie w Syrii średnio 5-6 tys. osób - powiadomiła w czwartek wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay.

Przeciwko prezesowi nieuznawanego przez władze białoruskie Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Mieczysławowi Jaśkiewiczowi skierowano sprawę do sądu w związku z ustawieniem krzyża upamiętniającego żołnierzy AK. Jaśkiewicz został o tym powiadomiony listownie.

Co najmniej raz na sześć lat międzynarodowe zespoły powinny przeprowadzać obowiązkowe kontrole elektrowni jądrowych w UE - to główna zmiana w dyrektywie dotyczącej bezpieczeństwa jądrowego, zaproponowana w czwartek przez Komisję Europejską.

(PAP)

amp/ asa/