Skrót wiadomości - czwartek, 13 czerwca

14-06-2013 06:00
14.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 0,5 proc. w stosunku do maja 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Spadek inflacji w maju o 0,1 proc. zawdzięczmy spadkowi cen w transporcie, łączności i rekreacji i kultury - wynika z danych GUS.

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2013 roku do 1,0 proc. z 1,6 proc. prognozowanych w styczniu - wynika z czerwcowego raportu regionalnego BŚ, opublikowanego w czwartek.

Bez wprowadzenia w Polsce Otwartych Funduszy Emerytalnych dług publiczny, według metodologii Unii Europejskiej, na koniec 2012 roku wynosiłby 38,1 proc. PKB - wynika z raportu na temat funkcjonowania systemu emerytalnego, przygotowanego przez resorty pracy i finansów, do którego dotarła PAP.

Nowa projekcja NBP obniży marcową prognozę wzrostu PKB na ten rok - ocenia Andrzej Raczko, członek zarządu NBP, cytowany przez agencję Bloomberg. Jego zdaniem dno spowolnienia wzrostu PKB Polska zanotowała w I kwartale tego roku, a wzrost PKB w 2014 roku będzie zdecydowanie lepszy.

Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę zmniejszy zatrudnienie w branży dystrybucyjnej o 40-55 tys. - wynika z obliczeń Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Obniżka stóp w lipcu nie jest przesądzona i będzie zależeć głównie od wydźwięku projekcji NBP. RPP nie powinna jednak zamykać sobie furtki dla ewentualnych dalszych obniżek stóp w kolejnych miesiącach po przerwie w posiedzeniach decyzyjnych w sierpniu - ocenia w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrósł o 0,3 pkt. i był to już czwarty z kolei miesiąc wzrostu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrośnie w 2013 r. o 0,7 proc. po takim samym wzroście w 2012 r. - wynika z najnowszej prognozy niemieckiego Institut fuer Wirtschaft Halle (IWH).

Bank Światowy obniżył swoje prognozy wzrostu globalnej gospodarki w 2013 i 2014 r. Bank spodziewa się w 2013 wzrostu PKB w globalnej gospodarce o 2,2 proc., podczas gdy z styczniu stawiał na 2,4 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 12 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 334 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Sprzedaż detaliczna w USA w maju wzrosła o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,1 proc. - podał Departament Handlu w komunikacie.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w kwietniu o 0,3 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów nadal chce, aby emerytury z OFE wypłacał ZUS - poinformował wiceminister finansów Janusz Cichoń. Dodał, że przegląd systemu emerytalnego zostanie najprawdopodobniej opublikowany w przyszłym tygodniu.

Zdaniem ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza niezależnie od tego kto wypłaci emerytury z OFE, system wypłat oparty będzie o trzy filary: dożywotność, brak dodatkowych opłat oraz waloryzację świadczenia.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,36 proc. i wyniósł 2.472,75 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,66 proc. i wyniósł 19.414,07 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,59 proc. i wyniósł 8.095,39 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 0,11 proc. i wyniósł 3.797,98 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,08 proc., do 6.304,63 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 2,7 proc. i wyniósł 2.148,36 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 6,4 proc. i wyniósł 12.445,38 pkt. Wskaźnik spadł już o 20 proc. wobec maksimum zanotowanego 22 maja.

SPÓŁKI

PKO BP szacuje, że docelowy zysk netto z nabytych aktywów Nordei w 2013 wyniesie 236 mln zł, a w 2014 roku wzrośnie do 255 mln zł - poinformował bank w prezentacji.

PKO BP chce sfinalizować zakup polskich aktywów Nordei na przełomie 2013 i 2014 roku i liczy, że do fuzji operacyjnej dojdzie na przełomie 2014 i 2015 - poinformował Paweł Borys, dyrektor w PKO BP.

PKO BP zakłada, że po przejęciu Nordei nie zmieni swojej polityki dywidendowej. Zarząd banku nie przewiduje również zmiany w wysokości dywidendy zaproponowanej za 2012 roku - poinformowali przedstawiciele banku.

PKO BP oczekuje, że współczynnik wypłacalności banku po połączeniu z aktywami Nordei wyniesie powyżej 12 proc. na koniec 2013 roku. Bank zakłada ponadto uzyskanie wskaźnika Core Tier 1 pro forma na poziomie około 11 proc. - poinformował bank w prezentacji.

PKO BP zakłada, że Nordea TUnŻ będzie platformą do rozwoju bancassurance w PKO BP. Bank może do końca III kwartału wybrać partnera strategicznego w obszarze bancassurance - poinformował Paweł Borys, dyrektor w PKO BP.

PKO BP jest zainteresowany zakupem Nordea Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego - poinformował na konferencji Jakub Papierski, wiceprezes banku.

PKO BP zakłada, że budżet integracji z Nordeą wynosi ok. 215 mln zł, a osiągnięcie pełnego poziomu synergii kosztowych i dochodowych oczekiwane jest w 2016 roku - podał bank w prezentacji.

PKO BP ocenia, że roczne synergie z przejęcia aktywów Nordei w Polsce założone na 145-215 mln zł, są założeniami konserwatywnymi - poinformował PAP Paweł Borys, dyrektor w PKO BP.

PKO BP nie planuje dalszych przejęć na polskich rynku - poinformował Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

Kino Polska przejmie 100 proc. udziałów w spółce Filmbox International Ltd. W tym celu spółka planuje podwyższenie kapitału poprzez emisję 6-7 mln akcji - poinformowała Kino Polska w komunikacie.

BZ WBK-Aviva Towarzystw Ubezpieczeń, działający w segmencie bancassurance, chce w ciągu najbliższych trzech lat podnosić co roku poziom składki przypisanej brutto o 20 proc. Wynik finansowy brutto spółki na koniec 2013 roku powinien być nie mniejszy niż 33 mln zł zanotowane w 2012 roku - poinformował prezes spółki Krzysztof Charchuła.

ZWZ Pragmy Inkaso zdecydowało o wypłacie dywidendy za rok 2012 w wysokości 4,01 mln zł, tj. 1,09 zł na jedną akcję - podała Pragma Inkaso w treści uchwał podjętych przez walne 12 czerwca.

Ronson wprowadzi w czerwcu do sprzedaży 443 lokale w trzech warszawskich inwestycjach: Sakura III, Espresso II i Verdis III. Tym samym oferta dewelopera wzrośnie do ok. 900 lokali - poinformował dziennikarzy Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu spółki.

Kulczyk Oil Ventures złożył wniosek do GPW o zawieszenie obrotu akcjami KOV od 17 czerwca w związku z planowanym scaleniem akcji spółki - podała firma w komunikacie.

W dniach od 3 do 9 czerwca udział TVN w oglądalności wyniósł 13,49 proc. wobec 12,64 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 14,03 proc. wobec 11,24 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 3 do 9 czerwca największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował Polsat. Udział ten wyniósł 17,73 proc., co oznacza 73,89 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął TVN z udziałem na poziomie 16,55 proc., czyli wpływami rzędu 68,96 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu 6 miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 8,3 pkt. proc. do 63,8 proc. Natomiast o 6 pkt. proc. do 15,8 proc. spadł odsetek respondentów spodziewających się trendu spadkowego.

ZWZ Rafametu zdecydowało o wypłacie na dywidendę za 2012 rok kwoty 1,29 mln zł tj. 0,30 zł na jedną akcję - poinformował Rafamet w komunikacie.

WALUTY

Do końca tygodnia notowania złotego powinny być stabilne i złoty będzie handlowany w przedziale 4,24-4,27 za euro - uważają ekonomiści. W nadchodzącym tygodniu kurs złotego uzależniony będzie w głównej mierze od sygnałów zagranicznych. Zdaniem analityków, czwartkowe wzrosty cen na rynku długu mogą być kontynuowane także w przyszłym tygodniu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2000 a kurs złotego do euro na 4,2685 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3315 USD i 125,36 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Ministerstwo Finansów w planowanej nowelizacji ustawy o NBP chce wprowadzić możliwość zasiadania w Radzie Polityki Pieniężnej przez maksymalnie dwie kadencje - poinformowało PAP biuro prasowe resortu finansów, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

Koncepcja wielokadencyjności członków Rady Polityki Pieniężnej nie jest propozycją Narodowego Banku Polskiego i może być interpretowana jako próba ograniczenia niezależności RPP. Zgłoszone przez NBP propozycje dotyczące zmiany ustawy o NBP mają charakter techniczny - poinformowało PAP biuro prasowe NBP.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 103,05-103,07 USD za baryłkę.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje, bo popyt na paliwa może zmaleć - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 95,37 USD, po spadku o 51 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie odbijają się z najniższych poziomów od miesiąca - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.190,00 USD za tonę, po wzroście o 1 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7093,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Czwartkowa sesja upływała pod znakiem spadków indeksów w całej Europie, ale przed zakończeniem notowań część indeksów zabarwiła się na zielono. W ocenie analityków w kolejnych dniach giełda w Warszawie może nadal zachowywać się lepiej od rynków rozwiniętych, a wzrosty mogą kontynuować mniejsze spółki.

Transakcja przejęcia przez PKO BP aktywów Nordei jest spójna z koncepcją resortu skarbu - ocenia minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Polska pozostaje krajem wyróżniającym się na tle gospodarek rynków wschodzących. W tym roku wzrost PKB powinien wynieść 1,3 proc., w 2014 r. może przyspieszyć do 2 proc. ale pozostać poniżej potencjalnego - uważa Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes.

Ryzyko uruchomienia reguł fiskalnych jest niewielkie, a aby uruchomić automatyczne dostosowanie fiskalne wynikające z przekroczenia progu ostrożnościowego długu publicznego, złoty musiałby się osłabić na tyle, by średni kurs w II połowie roku był w okolicach 5,0 za euro - szacuje bank Citi Handlowy.

Kurs złotego w okolicach 4,35 za euro może powstrzymać RPP przed obniżką stóp procentowych w lipcu - ocenia Bank of America/Merrill Lynch. Zdaniem banku deprecjacja złotego może osłabić spożycie gospodarstw domowych, a tym samym spowolnić wzrost PKB.

W gospodarce znów może wystąpić kryzys, jak ten w 2008 r. - ocenia John Thain, prezes CIT Group Inc., komercyjnej firmy pożyczkowej dla małych i średnich firm.

Ryzyko wystąpienia globalnej recesji w ciągu najbliższych 3-5 lat wynosi ponad 60 proc. - ocenia Saumil Parikh, zarządzający Pacific Investment Management Co.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w czwartek, że po umorzeniu przez Trybunał Konstytucyjny postępowania ws. zgodności z konstytucją paktu fiskalnego, znikła przesłanka wstrzymująca przed jego podpisaniem. Dodał, że podpisze pakt w normalnym trybie.

W środę, 12 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 28.393,86 mln zł wobec 28.361,43 mln zł we wtorek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 89,31 punktów bazowych, wobec 79,14 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Koncern gazowy Gazprom i obwód leningradzki mogą wkrótce podpisać memorandum dotyczące budowy fabryki skroplonego gazu ziemnego (LNG) - poinformował wicegubernator tego regionu Dmitrij Jałow, cytowany w czwartek przez dziennik "Wiedomosti".

W północnej części kraju powinien powstać specjalny klaster dla gospodarki morskiej - powiedział w czwartek wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podczas I Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie.

Ministerstwo Finansów opublikowało w czwartek ostateczny projekt ustawy o Specjalnym Podatku Węglowodorowym, przygotowany pod kątem wydobycia gazu z łupków. Projekt w środę został już przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tego samego dnia przesłana została również nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Klub PO zgłosi kandydaturę byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa Najwyższej Izby Kontroli - poinformował PAP Rafał Grupiński. Kadencja obecnego prezesa NIK Jacka Jezierskiego upływa w sierpniu.

PiS w czerwcowym badaniu TNS Polska może liczyć na 30 proc. poparcia, o 2 pkt. proc. więcej niż przed miesiącem. Poparcie dla PO spadło o 2 pkt. proc. i wynosi 23 proc. - wynika z sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski powiedział w Sejmie, że spodziewa się, że druga transza deregulacji obejmująca nieco ponad 90 zawodów trafi do laski marszałkowskiej w ciągu miesiąca. Dodał, że trzecia transza trafi w czwartek do konsultacji społecznych.

79 proc. ankietowanych przez CBOS uważa, że zwierzęta odczuwają ból tak samo jak człowiek. Większość respondentów jest przeciwko testowaniu na zwierzętach kosmetyków i środków czystości, ale uważa za słuszne testowanie na nich leków.

Zamrożenie sędziowskich wynagrodzeń w 2012 r. nie naruszało konstytucji - stwierdził w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Podobnie Trybunał orzekł w grudniu ub.r.

Niezgodny z konstytucją jest przepis pozwalający skrócić czas pracy tylko tym niepełnosprawnym, którzy uzyskają odpowiednie zaświadczenie lekarskie - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Trybunał odroczył wejście w życie wyroku o 12 miesięcy, przepisy przestaną więc obowiązywać dopiero w przyszłym roku.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, dotyczącą m.in. uznawania zagranicznych praw jazdy - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Zmiany wprowadzane nowelizacją dotyczą m.in. uznawania krajowego prawa jazdy wydanego przez państwo, z którym Polska zawarła umowę międzynarodową o wzajemnym uznawaniu prawa jazdy. Dzięki tej zmianie będzie możliwe uznawanie m.in. tureckiego krajowego prawa jazdy.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowela reguluje kwestie odwołań w ramach ubiegania się o dofinansowanie projektów z UE.

O ponad 34 tys. spadła liczba przestępstw w pierwszych pięciu miesiącach tego roku w stosunku do analogicznego okresu roku ub. - poinformował szef KGP Marek Działoszyński. Dodał, że poczucie bezpieczeństwa Polaków w miejscu zamieszkania jest rekordowo wysokie.

2 lata i 3 miesiące więzienia, 10 lat zakazu wykonywania funkcji publicznych i obowiązek zwrotu 100 tys. zł łapówki - to prawomocny wyrok na Tomasza Lipca, b. ministra sportu w rządzie PiS, skazanego za korupcję. Dwa zarzuty mają być ponownie osądzone.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Czeski premier Petr Neczas zadeklarował w czwartek, że nie zrezygnuje ze stanowiska w związku z aferą korupcyjną, która doprowadziła do aresztowania jego najbliższych współpracowników. Jak zaznaczył, na razie nie ma dowodów, że łamali oni prawo.

Premier Turcji powrócił w czwartek do gróźb wobec uczestników protestów antyrządowych, po tym gdy w środę wyciągał do nich rękę, proponując referendum w sprawie przyszłości "zielonych płuc" Stambułu. "To jest ostatnie ostrzeżenie!" - powiedział Erdogan.

Liderzy frakcji w Parlamencie Europejskim ogłosili w czwartek, że są "bardzo rozczarowani", iż postawa rządów państw UE utrudnia porozumienie w sprawie nowego wieloletniego budżetu. Irlandzka prezydencja upomina zaś: kompromis wymaga ustępstw po obu stronach.

Od października 2015 roku każdy nowy samochód sprzedawany w UE będzie musiał być wyposażony w system wzywania pomocy, który w razie wypadku automatycznie poinformuje służby ratunkowe o jego lokalizacji. Propozycję przedstawiła w czwartek Komisja Europejska.

Przedstawiciele PE, KE i irlandzkiej prezydencji porozumieli się w środę wieczorem w sprawie łatwiejszego uznawania kwalifikacji specjalistów pomiędzy krajami UE. Dotychczasową procedurę tymczasowego uznawania kwalifikacji ma zastąpić elektroniczny certyfikat.

Techniczną służbę zajmującą się inwigilacją (podsłuch, tajne filmowanie), działającą dotąd w strukturze bułgarskiego MSW, przekształcono w samodzielną agencję podporządkowaną Radzie Ministrów. Zmianę przyjął w czwartek w pierwszym czytaniu bułgarski parlament.

Szef czeskiego MSW Jan Kubice potwierdził doniesienia mediów, iż w ramach rozległego śledztwa antykorupcyjnego policja weszła w nocy ze środy na czwartek do siedziby rządu, ale odmówił podania dalszych wiadomości na ten temat. Przekazywane przez media nieoficjalne informacje głoszą, że aresztowano kilka osób, zajmujących obecnie lub w niedawnej przeszłości wysokie stanowiska w aparacie władzy.

W stolicy Turcji, Ankarze, doszło w nocy z środy na czwartek do antyrządowych wystąpień. Jak poinformowała francuska agencja AFP, przeciwko demonstrantom policja użyła gazu łzawiącego. W centrum Ankary przeciwko rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana protestowało około 2 tysięcy osób. Demonstracje przeciwko przebudowie stambulskiego placu Taksim i likwidacji pobliskiego parku Gezi przerodziły się pod koniec maja w antyrządowe protesty w całym kraju przeciwko nasilającym się tendencjom autorytarnym rządu i próbom umiarkowanej islamizacji kraju podejmowanym przez premiera Erdogana.

Ponad 12 tys. ludzi protestowało około południa w czwartek w Grecji przeciw zamknięciu przez rząd publicznego radia i telewizji ERT. Nie pracują ministerstwa, w Atenach strajkują kierowcy autobusów, na 24 godziny porzucili pracę kolejarze.

Pracownicy francuskich kolei państwowych SNCF rozpoczęli w nocy ze środy na czwartek strajk przeciw podziałowi przedsiębiorstwa, krótko po tym jak swój protest zakończyli kontrolerzy lotów. Z rozkładów kolei wypadnie blisko trzy czwarte połączeń krajowych.

Co najmniej 93 tys. ludzi, w tym 6,5 tys. dzieci zginęło w Syrii od wybuchu tam wojny domowej w marcu 2011 roku; od lipca zeszłego roku co miesiąc ginie w Syrii średnio 5-6 tys. osób - powiadomiła w czwartek wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay.

Przeciwko prezesowi nieuznawanego przez władze białoruskie Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Mieczysławowi Jaśkiewiczowi skierowano sprawę do sądu w związku z ustawieniem krzyża upamiętniającego żołnierzy AK. Jaśkiewicz został o tym powiadomiony listownie.

Co najmniej raz na sześć lat międzynarodowe zespoły powinny przeprowadzać obowiązkowe kontrole elektrowni jądrowych w UE - to główna zmiana w dyrektywie dotyczącej bezpieczeństwa jądrowego, zaproponowana w czwartek przez Komisję Europejską.(PAP)

amp/ asa/ ana/