Rząd będzie prowadził konsolidację fin. publ. w dłuższym okresie - Rostowski

16-07-2013 14:41
16.07. Warszawa (PAP) - Zdaniem wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego zwiększenie deficytu budżetowego o 16 mld zł, czyli około 1 proc. PKB będzie silnym impulsem stymulacyjnym. Rostowski dodał, że konsolidacja fiskalna będzie prowadzona, ale w dłuższym okresie.

"Zwiększenie deficytu bieżącego budżetu państwa o 16 mld zł, czyli o około 1 proc. PKB to silny impuls stymulacyjny, według wszystkich normalnych kanonów ekonomii. Łącznie z tym bieżącym działaniem stymulacyjnym podejmujemy dalszą konsolidację strukturalną, czyli taką, która działa w dłuższym okresie. Kluczowa jest tutaj rola oszczędności na 8,6 mld zł, te oszczędności stanowią ok. 0,5 proc. PKB dodatkowych oszczędności wobec tego co już jest w budżecie" - powiedział Rostowski we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

"Łączymy stymulację krótkookresową z dalszym postępem w konsolidacji finansów publicznych w dłuższym okresie. Mimo że konsolidacja z uwagi na spowolnienie gospodarcze jest mniej daleko idąca niż w latach 2011-2012" - dodał.

Premier Donald Tusk poinformował, że w sierpniu rząd będzie gotowy znowelizować budżet państwa na 2013 rok. Deficyt wzrośnie o 16 mld zł z 35,6 mld zł zapisanych w ustawie, oszczędności budżetowe będą w skali 8,5-8,6 mld zł. Dochody budżetu są niższe od planu, zgodnie z informacjami przekazanymi przez premiera, o około 24 mld zł. (PAP)

fdu/ bg/ jtt/