Rynki nadal pod wpływem Fed; możliwe dalsze osłabienie PLN (opis)

23-05-2013 16:11
23.05. Warszawa (PAP) - Krajowe rynki walutowy oraz długu nadal pozostają pod wpływem środowego wystąpienia szefa Fed Bena Bernanke. Możliwe, że złoty nadal będzie tracił i niewykluczone jest, że w piątek może przebić poziom 4,24 za euro. Dane GUS będą istotne jedynie dla krótkiego końca krzywej na rynku obligacji.

"Po wczorajszych +minutes+ i głosach z Fed, inwestorzy nadal są zaskoczeni i niepewni dalszych ruchów. Złoty, podobnie jak obligacje, był dziś sprzedawany i prawdopodobne, że podobny trend utrzyma się także jutro. Myślę, że prawdopodobny jest atak na poziom 4,24 za euro, choć myślę, że złoty się obroni. Uważam, że jutro złoty będzie przez większą część dnia handlowany w przedziale 4,19-4,22/EUR" - powiedział PAP Piotr Popławski z BGŻ.

Z raportu z ostatniego posiedzenia FOMC wynika, że wielu członków FOMC w trakcie ostatniego posiedzenia było zdania, że aby możliwe było zmniejszenie skali realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego, konieczna jest dalsza poprawa na amerykańskim rynku pracy. Jednocześnie jednak kilku z nich oświadczyło, że może rozważyć ograniczenie QE już w czerwcu.

"Istotną kwestią pozostaje ewentualna interwencja BGK. Możliwe, że już dziś BGK czaił się na rynku z możliwą interwencją i podobny scenariusz może wystąpić jutro. Pytanie przy jakim poziomie BGK włączy się do rynku" - dodał Popławski.

Zdaniem Popławskiego, ewentualna aprecjacja złotego może najwcześniej nastąpić za kilka dni.

"W krótkim okresie nie widzę szans na to, aby złoty zyskiwał. Nadal pozostaniemy pod wpływem niepewności zasianej przez Fed, jest jeszcze pewna przestrzeń do osłabienia złotego" - dodał.

DŁUG POD WPŁYWEM FED

Zdaniem Adriana Skubija, dilera SPW z banku ING, nadal nad rynkiem długu ciąży środowa wypowiedź szefa Fed Bena Bernanke.

"Dzień przebiega pod wpływem znaczącego osłabienia naszych obligacji, szczególnie na długim końcu. Jest to z pewnością pokłosie wczorajszych słów szefa Fed. Pytanie jak dalej sytuacja będzie się rozwijać. Wystąpienie Bernanke było niejednoznaczne i wiele teraz zależy od interpretacji tych słów przez analityków. Albo więc będziemy mieli dalsze osłabienie albo ruch spadkowy się zatrzyma" - powiedział PAP Skubij.

"Z pewnością polski rynek będzie teraz szczególnie wrażliwy na dane i komentarze z USA oraz ze strefy euro. Dotyczy to szczególnie długiego końca krzywej" - dodał.

Skubij ocenia, że papiery dwuletnie będą mniej wrażliwe na dane zewnętrzne, natomiast ich poziomy determinowane będą przede wszystkim przez bodźce krajowe.

"Na krótkim końcu szczególny wpływ będą miały dane krajowe oraz wypowiedzi członków RPP. Wśród danych duże znaczenie będą miały jutrzejsze publikacje GUS" - dodał.

W piątek o godz. 10.00 GUS poda m.in. dane o stopie bezrobocia i sprzedaży detalicznej w kwietniu.

<TAB> czwartek czwartek środa 16.00 9.00 16.20

EUR/PLN 4,2029 4,1853 4,1720USD/PLN 3,2555 3,2526 3,2140EUR/USD 1,2908 1,2868 1,2980

OK0715 2,58 2,52 2,53PS0418 2,90 2,85 2,84DS1023 3,40 3,23 3,25</TAB>(PAP)

nik/ ana/

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

CAPTCHA
 
Graficzne pułapki CAPTCHA