Rynek grał pod fixing, ale BGK się nie pojawił; obecnie celem 4,20/EUR (opis)

30-09-2013 16:30
30.09. Warszawa (PAP) - Rynek próbował grać w poniedziałek pod fixing EBC i ewentualną, zwiększoną aktywność BGK na rynku, co jednak nie miało miejsca. Złoty w dalszym ciągu oceniany jest jako waluta, która ma szanse się umacniać. Obecnie celem jest poziom 4,20 za euro. Nie najlepszy sentyment panuje na rynku długu, co wiąże się głównie z sytuacją polityczną w USA i Włoszech.

"Stało się odwrotnie niż się wszyscy spodziewali. Nie było widać BGK, w związku z tym rynek, zwłaszcza lokalny, który nastawiał się, że może być umocnienie, poszedł w przeciwnym kierunku" - powiedział w rozmowie z PAP Bartłomiej Rostek, diler walutowy z ING.

"Rano mieliśmy lekkie umocnienie złotego, później, w okolicach fixingu zaczęło się cofać. Rynek próbował grać pod ewentualne działania BGK, ale ostatecznie nie zaobserwowaliśmy aktywności banku" - powiedział PAP Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas.

Według fixingu EBC z 30 września wyliczana jest złotowa wartość dopłat bezpośrednich dla rolników. Rynek oczekiwał w związku z tym zwiększonej aktywności BGK.

"Jeśli chodzi o złotego myślę, że w kolejnych dniach będzie mocniej, w stronę 4,20 za euro. Nie sądzę, żeby informacje z USA (dotyczące ustawy o wydatkach - PAP) miały jakoś ciążyć rynkowi. Rynek zdaje sobie sprawę, że ta decyzja zostanie podjęta, to jest pewien teatr. Wydaję mi się, że rynek wróci do normalnego stanu. Bardziej będą się liczyć dane makroekonomiczne niż takie rzeczy" - dodał Koprowski.

Kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów, niższa izba Kongresu USA, przyjęła w nocy z soboty na niedzielę nadzwyczajną ustawę o wydatkach państwa, dołączając zapis o odroczeniu o rok wejścia w życie programu reformy opieki zdrowotnej - Obamacare. Ustawa trafiła teraz do zdominowanego przez Demokratów Senatu.

Przed nocnym głosowaniem Biały Dom poinformował, że prezydent Barack Obama zawetuje ustawę, jeśli zawierać będzie niekorzystne zapisy dla forsowanego przez niego programu rozszerzenia dostępu do ubezpieczeń zdrowotnych, zwanego popularnie Obamacare. Według Republikanów program ten miałby być przedmiotem debaty dopiero za rok. Uchwalona w marcu 2010 r. ustawa (Affordable Care Act) przewiduje m.in., że od 2014 r. wszyscy Amerykanie będą mieli obowiązek wykupienia ubezpieczenia albo zapłacą karę finansową.

Jeżeli obie izby Kongresu nie porozumieją się w sprawie ostatecznego brzmienia ustawy, 1 października, kiedy rozpoczyna się nowy rok budżetowy, nastąpiłaby częściowa blokada wydatków budżetowych. Oznaczałoby to zamknięcie różnych instytucji federalnych i przymusowe urlopy tysięcy urzędników.

SENTYMENT NA DŁUGU NIE NAJLEPSZY

Marek Kaczor, szef dilerów papierów dłużnych z PKO BP ocenił w rozmowie z PAP, że sentyment dla polskich obligacji nie jest obecnie najlepszy.

"W dniu dzisiejszym rentowności rosły. Na świecie mamy +risk-off+ związany z ryzykiem politycznym - kwestia USA, lokalnie - Włochy. Papiery takie, jak polskie nie zyskują na wartości. Informacja o przetargu MF zadziałała negatywnie - będzie dodatkowa podaż na rynku. W porównaniu z piątkowym zamknięciem rentowności są od 3 do 5 pb wyżej" - powiedział.

Premier Włoch Enrico Letta ma się zwrócić w środę do parlamentu o wotum zaufania dla swego rządu. Poważny kryzys polityczny we Włoszech wywołało wyjście z rządu Letty pięciu ministrów należących do Ludu Wolności, centroprawicowego ugrupowania Silvio Berlusconiego.

Ministerstwo Finansów poinformował zaś w poniedziałek, że w październiku planuje na dwóch przetargach sprzedać obligacje łącznie za 8,0-17,0 mld zł. Najbliższy przetarg zaplanowany jest na czwartek. MF zaoferuje na nim obligacje PS0718 za 2.000-5.000 mln zł.

"W tym tygodniu przetarg obligacji na pewno będzie testem, jednak w tych okolicznościach może raczej pogorszyć sytuację niż poprawić" - powiedział Kaczor.

<TAB> poniedz. poniedz. piątek 16.15 9.10 15.50

EUR/PLN 4,2300 4,2240 4,2267USD/PLN 3,1261 3,1324 3,1189EUR/USD 1,3531 1,3486 1,3551

OK0116 3,20 3,20 3,20PS0718 3,85 3,79 3,81DS1023 4,46 4,41 4,41</TAB>(PAP)

jba/