RPP nadal w cyklu łagodzenia, może być kontynuowany po lipcu - Hausner

24-06-2013 10:56
24.06. Warszawa (PAP/Bloomberg) - Rada Polityki Pieniężnej jest nadal w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Jeśli komunikat po lipowym posiedzeniu nie wskaże, że został on zakończony, to może być nadal kontynuowany do września - ocenia w wywiadzie dla agencji Bloomberg Jerzy Hausner z RPP.

"Z inflacją wyraźnie poniżej naszego zakresu tolerancji i perspektywami opóźnionego jej powrotu do celu jest oczywiste, że nadal jesteśmy w cyklu łagodzenia. Nikt nie powiedział, że cykl zakończy się w lipcu i jeśli komunikat po posiedzeniu w przyszłym miesiącu nie będzie zawierał takiego stwierdzenia, to (cykl łagodzenia - PAP) może nadal być kontynuowany do września" - powiedział Hausner.

Członek RPP dodał, że wynik lipcowego posiedzenia trudno przewidzieć, jako że stopy procentowe są bardzo blisko poziomu, który Rada uznaje za właściwy dla gospodarki. Jego zdaniem ostatnie osłabienie złotego nie powinno mieć wpływu na lipcową decyzję RPP, a polska waluta będzie odrabiać straty po ostatnich "krótkoterminowych turbulencjach".

jba/ asa/