Rostowski otwarty na inne propozycje zmian w OFE niż zaprezentowane w raporcie

03-07-2013 07:33
03.07. Warszawa (PAP) - Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski poinformował w środę, że rząd jest otwarty na dyskusję nad innymi propozycjami zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych niż te zaprezentowane w przeglądzie systemu emerytalnego.

"Myśmy zarekomendowali trzy (warianty zmian w OFE - PAP) do dalszej pracy, jesteśmy otwarci na inne możliwości. Nie po to się zakreśla możliwość szerokiej, dokładnej i rzetelnej debaty, żeby zupełnie odrzucać nowe pomysły, gdyby były dobre" - powiedział Rostowski w Programie 1 Polskiego Radia.

"Nad trzema wariantami chcemy dyskutować, ale jesteśmy otwarci na nowe pomysły" - dodał.

Pierwszy wariant raportu przygotowanego przez resorty finansów i pracy, zakłada likwidację części obligacyjnej OFE. Część, która może być inwestowana w akcje pozostałaby w OFE. Składka wzrosłaby do 2,92 proc. OFE miałyby zakaz inwestowania w państwowe papiery dłużne.

Drugi wariant zakłada dobrowolność, do którego OFE osoby chcą przynależeć. Jeśli nie wskażą, to ich środki przeniesione byłyby na subkonto ZUS.

W trzecim wariancie dobrowolność polegałaby na tym, że ubezpieczony mógłby przekazać całość składki do ZUS (19,52 proc.) lub przekazać do ZUS część składki (17,52 proc.), a 2 proc. trafiłoby do OFE, ale pod warunkiem, że ta osoba dopłacałaby równowartość tych 2 proc. do OFE. (PAP)

bg/