Ropa w Nowym Jorku lekko drożeje z powodu oznak poprawy w gospodarce USA

14-06-2013 07:47
14.06. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko drożeje z powodu oznak poprawy w gospodarce USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 96,75 USD, po wzroście o 6 centów.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje 24 centy do 104,71 USD za baryłkę.

Nastroje poprawiły czwartkowe dane makro z USA.

Sprzedaż detaliczna w USA w maju wzrosła o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,1 proc. - podał Departament Handlu w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła w maju o 0,3 proc., wobec braku zmian wskaźnika miesiąc wcześniej.

Analitycy spodziewali się, że sprzedaż detaliczna wzrośnie 0,4 proc. mdm, a sprzedaż z wykluczeniem aut wzrośnie 0,3 proc. mdm.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła zaś o 12 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 334 tys. - poinformował Departament Pracy USA.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 346 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,973 mln w tygodniu, który skończył się 1 czerwca - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,978 mln osób.

Po tych danych ropa w USA zdrożała na zamknięcie sesji o 81 centów do 96,69 USD za baryłkę, najwyżej od 20 maja.

W tym tygodniu ceny ropy na NYMEX wzrosły o 0,8 proc.(PAP)

aj/ ana/