Realna stopa proc. nieco ponad 1 proc. nie hamuje wzrostu PKB - Sławiński, IE NBP

08-07-2013 16:34
08.07. Warszawa (PAP) - Realna stopa procentowa na poziomie nieco przewyższającym 1 proc. to nie jest poziom, który wpływałby negatywnie na wzrost gospodarczy - ocenia Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP.

"Prognozowana na 2014 r. inflacja to 1,2 proc. Jeżeli odejmiemy to od 2,5 proc., to mamy realny poziom stopy procentowej troszkę ponad 1 proc. Czy taki poziom realnej stopy procentowej miałby hamować wzrost? Bardzo w to wątpię. Realny poziom stopy procentowej troszkę ponad 1 proc. to nie jest taki poziom, który by negatywnie wpływał na wzrost" - powiedział Sławiński w poniedziałek w TOK FM.

"Koledzy z Rady (deklarując w lipcowym komunikacie koniec cyklu obniżek - PAP) kierowali się najbardziej prawdopodobnym biegiem zdarzeń. Realny poziom stóp, gdyby się zmaterializował (na poziomie 1 proc. - PAP), to nie jest poziom, który hamuje wzrost" - dodał.

Jak wynika z lipcowej projekcji NBP, dla PKB, w średnim i dłuższym okresie, ryzyko ukształtowania się tej zmiennej poniżej ścieżki centralnej jest nieznacznie wyższe.

"Jeśli ryzyka (słabszego wzrostu - PAP) się zmaterializują, to koledzy z Rady będą mieli amunicję, by jej użyć" - dodał.

Sławiński nie spodziewa się nadejścia szybkiego ożywienia w globalnej gospodarce.

"Na razie nic nie zapowiada, byśmy mogli oczekiwać, że przyjdzie szybkie i nagłe ożywienie. Sądzę, że sytuacja w gospodarce światowej będzie się poprawiać stopniowo, ale w strefie euro występują czynniki ryzyka, które mogą to ożywienie odsunąć" - powiedział szef IE NBP.

Centralna ścieżka opublikowanej w poniedziałek lipcowej projekcji NBP zakłada inflację CPI w 2013 na poziomie 0,8 proc., w 2014 na poziomie 1,2 proc. i 1,5 proc. w 2015. Ścieżka centralna projekcji dla PKB zakłada wzrost w 2013 o 1,1 proc., w 2014 o 2,4 proc. i 3,0 proc. w 2015 r.(PAP)

fdu/ ana/