Przy likwidacji części nieakcyjnej OFE poziom długu publ. spada o ok. 11 proc. PKB - raport o OFE

26-06-2013 12:00
26.06. Warszawa (PAP) - W wariancie likwidacji części nieakcyjnej OFE poziom długu publicznego zmniejsza się o wartość przeniesionych z OFE środków, tj. o ok. 11 proc. PKB - wynika z opublikowanego w środę raportu o OFE.

"Poziom długu publicznego, przy przyjęciu niniejszego wariantu, zmniejsza się o wartość przeniesionych z OFE środków, czyli o ok. 11 proc. PKB" - napisano w raporcie, w części wymieniającej zalety wariantu likwidującego nieakcyjną część OFE.

"Po przeniesieniu środków z portfeli OFE, progi ostrożnościowe długu publicznego, określone w ustawie o finansach publicznych, powinny zostać obniżone o taki procent PKB, jaki wartość przeniesionych środków stanowi w relacji do PKB" - dodano w raporcie.

Jako inne zalety wariantu wymieniono m.in. możliwość zwiększenia inwestycji OFE w korporacyjne aktywa dłużne, a także umiarkowany wzrost, a potem stabilizację ilości środków trafiających do realnej gospodarki poprzez przymusową składkę emerytalną.

W tym wariancie składka wzrosłaby do 2,92 proc.

"Część składek - już zainwestowana w akcje - pozostałaby w OFE, a składka wzrosłaby do poziomu 2,92 proc." - napisano w dokumencie. (PAP)

fdu/ nik/ ana/