Przestrzeń do obniżek stóp jest, ale niewielka - Zielińska-Głębocka

15-05-2013 14:28
15.05. Warszawa (PAP) - Przestrzeń do obniżek stóp NBP jest, ale niewielka - powtórzyła w środę Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

"Osobiście uważam, że jest jeszcze pewna przestrzeń dla obniżek stóp procentowych, ona już nie jest za duża, bo nie chcemy zejść do poziomu zerowego. Ale jednak realna stopa jest wyraźnie rosnąca i stwarza szanse na obniżki. Ja się opowiadam za tym, że jeśli obniżki, to bardzo szybko, a potem przejść do polityki stabilizacji" - powiedziała Zielińska-Głębocka w TVN CNBC po publikacji danych GUS o inflacji.

GUS podał w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 0,8 proc. w stosunku do kwietnia 2012 r., po wzroście o 1,0 proc. rdr w marcu. W porównaniu z poprzednim miesiącem w kwietniu ceny wzrosły o 0,4 proc.

W rozmowie z PAP opublikowanej we wtorek Zielińska-Głębocka stwierdziła, że jest jeszcze pewna przestrzeń do obniżek stóp NBP, choć nie jest ona duża, a Rada nie może zejść ze stopami proc. za nisko. Dodała, że jeśli decyzja o kolejnej obniżce stóp ma zapaść, to lepiej, żeby było to wcześniej niż później, a następnie stopy powinny zostać ustabilizowane.(PAP)

jba/ jtt/