Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 6 sierpnia

06-08-2013 07:28
06.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 6 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Dilerom samochodów pomaga reeksport. Słaby złoty przyciąga do polskich salonów klientów z Niemiec. (s.B2)

Pieniądze z Unii napędzą wzrost branży stalowej. Jeśli zastrzyk finansowy będzie dobrze zagospodarowany, może paść rekord zużycia stali - oczekuje nowy szef Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. (s.B5)

Unijni celnicy wykryli mniej podróbek. Wartość zarekwirowanych towarów spadła w 2012 roku o 22 proc., do niecałego 1 mld euro. Przychwycono ich o 65 proc. mniej. (s.B6)

PARKIET

Mimo trudnej sytuacji rynkowej spółki decydują się na emisje. Boją się, że za jakiś czas będzie im jeszcze trudniej uplasować akcje. "Powinny korzystać z tego, że chwilowo zamieszanie wokół OFE ucichło. Gdy ziści się negatywny scenariusz, potencjalnych kupujących będzie mniej, a i koniunktura się pogorszy" - poinformował Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM. (s.1,4)

Akcjonariusze KGHM muszą się liczyć z korektą w dół prognozy wyników na 2013 rok. Według analityków nie stanie się to jeszcze po publikacji wyników za I półrocze, a raczej później, w okolicach raportu za III kwartał. (s.1,5)

"Zakładamy, że do końca tego miesiąca uda nam się przygotować powództwo w imieniu polskich akcjonariuszy CEDC i złożyć je we właściwym sądzie" - powiedział "Parkietowi" Andrzej Dobrzyniecki, partner zarządzający w kancelarii Dobrzyniecki & Partners Law Office LLP. Pozew jest konsekwencją planu naprawczego CEDC, który w maju 2013 r. zatwierdził sąd upadłościowy amerykańskiego stanu Delaware. (s.5)

W tym roku grupa Rainbow Tours liczy na osiągnięcie przychodów na poziomie 800 mln zł i na znaczny wzrost rentowności m.in. dzięki wzrostowi średniej ceny na osobę o ok. 7 proc. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Restrukturyzujący się LOT nie może otwierać nowych połączeń. Zabraniają mu unijne przepisy. Szansą na rozwój linii pod państwową kroplówką jest maksymalne wypełnienie samolotów pasażerami, najlepiej w klasie biznes. LOT liczy na Pekin, do którego zaczął latać boeing 787. (s.15)

PULS BIZNESU

Wygląda na to, że zwiększona sprzedaż kredytów mieszkaniowych w ostatnich miesiącach powoli przekształca się w trwały trend. W czerwcu, jak wynika z informacji "PB", na rynek znów trafiło 3 mld zł kredytów. (s.2)

Z przydziałem, dwóch miejsc na multipleksie KRRiT śpieszy się powoli. Mimo obietnic rada nie rozstrzygnęła przed wakacjami parlamentarnymi konkursów na kanał edukacyjno-poznawczy i filmowy. (s.3)

Minister finansów co roku przesadza z optymizmem przy konstruowaniu budżetu. Przestrzelił już o 88 mld zł. Ten grzech na sumieniu ma też większość jego poprzedników. (s.4)

O korumpowanie urzędników resortu środowiska w imieniu firm z grupy Petrolinvestu oskarżony jest Wiesław S., w przeszłości m.in. prezes Polmosu Lublin i Optimusa. (s.6)

Sprzedaż papierosów kurczy soę w dwucyfrowym tempie, najmocniej w najtańszym segmencie. Zyskiwać ma szara strefa. (s.7)

LC Corp odkupi udziały w Sky Tower. Brak bliższych informacji zbija kurs. (s.17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Do tej pory skarbówka bez wyjaśnień samowolnie wydłużała termin zwrotu firmom nadpłaconego VAT. Przedsiębiorcy nie mieli nic do powiedzenia, bo od tych decyzji nie można było się odwołać. Teraz to się zmienia. (s.A1,B2)

Zmniejszenie wydatków budżetowych, zapowiedziane przez rząd przy okazji nowelizacji budżetu, może spowolnić wzrost gospodarczy w drugiej połowie roku - uważa część ekonomistów. (s.A1,A8)

W lipcu 11 koncernów motoryzacyjnych odnotowało dwucyfrowy wzrost sprzedaży. (s.A11) (PAP)

morb/