Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 4 czerwca

04-06-2013 07:31
04.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 4 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Marek Woszczyk, prezes URE, ujawnia w rozmowie z "Rz", że już trzy z czterech państwowych grup energetycznych skorygowały wnioski o zatwierdzenie nowych cenników na drugą połowę roku. To oznacza, że coraz bardziej realna jest oniżka rachunków za prąd płaconych przez gospodarstwa domowe. (s.A1,B2,B3)

Matras, drugi gracz na rynku księgarskim, zamroził zobowiązania należne firmom wydawniczym, by nie stracić płynności finansowej - dowiedziała się "Rz". (s.B1)

Mimo trudnej sytuacji w górnictwie węgla kamiennego średnie pensje w branży będą wyższe niż w 2012 roku. W śląskich kopalniach wzrostu płac nie będzie tylko w Południowym Koncernie Węglowym z grupy Tauron. (s.B9)

PARKIET

Wraz z końcem maja pojawiły się sygnały, że wielomiesięczna hossa na rynku obligacji skarbowych dobiegła końca. Wystarczyło kilka dni, by rentowność dziesięcioletnich obligacji naszego rządu, zachowująca się odwrotnie niż ceny, skoczyła z niewiele ponad 3 proc. do blisko 3,6 proc. Polskie papiery traciły w ślad za amerykańskimi, niemieckimi, czeskimi czy tureckimi. (s.1,18)

Hygienika chce się dalej umacniać w segmencie drogerii. Spółka podpisała list intencyjny ws. zakupu 50 proc. udziałów w spółkach prowadzących sieć sklepów na terenie Austrii, Włoch, Luksemburga i Belgii. Jest w trakcie przeprowadzania due diligence. Firma analizuje sprzedaż części produkcyjnej. Ten pomysł jest dopiero we wstępnej fazie. Są chętni do kupna, rozmowy się zaczęły. Gdyby Hygienika sprzedała biznes produkcyjny, stałaby się spółką typowo handlową. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz prywatne fundusze będą wspólnie inwestować w najciekawsze projekty polskich naukowców - takie, które mają szansę na sukces na globalnych rynkach. Jest na to 420 mln zł. (s.1)

Specjalnymi programami wsparcia dla bezrobotnych objętych było w kwietniu ponad 123 tys. osób - ustaliła "Gazeta". Do końca roku z pomocy ma skorzystać pół miliona osób bez pracy. (s.19)

8,85 mld zł może stracić budżet państwa, jeśli wejdą w życie forsowane przez Komisję Europejską pomysły na ograniczenie palenia - przekonuje Centrum im. Adama Smitha. (s.22)

PULS BIZNESU

Światowa branża chemiczna będzie przejmować. Aktywne będą zwłaszcza firmy europejskie, czekające na gaz z łupków - wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. (s.5)

Zapowiedzi utworzenia nowoczesnej giełdy rolnej padają od lat i dotychczas na słowach się kończyło. Zmienić może to GPW, która rozpoczęła analizy związane z budową takiego parkietu. (s.8)

Budowlanka wciąż nie może odbić się od dna. Kondycja finansowa firm z branży jest nadal najgorsza spośród wszystkich sektorów gospodarki. (s.18)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

18 ekspertów z ośmiu państw oceniło dla "DGP" perspektywy rozwoju gazu w Polsce. Zdaniem większości zbyt wolno dostosowujemy nasze przepisy. Jednak znacznie bardziej niepokojące są wysokie koszty wydobycia gazu. (s.A6)

Nie maleją problemy zachodnioeuropejskich firm z płaceniem na czas. To sygnał ostrzegawczy dla polskich eksporterów. Nawet w krajach azjatyckich problemy z zatorami są dużo mniejsze niż we Wspólnocie. (s.A11)

Z informacji "DGP" wynika, że rusza sprzedaż banku BGŻ należącego do holenderskiej grupy Rabobank. Strona sprzedająca wynajęła już doradcę przy tej transakcji, którym jest bank inwestycyjny Rotschild. A PKO BP jest coraz bliżej przejęcia Nordei. Na stole położone zostały wszystkie aktywa skandynawskiej grupy - oprócz banku także firma leasingowo-faktoringowa, towarzystwo ubezpieczeń na życie i fundusz emerytalny. "PKO BP jest najpoważniejszym kandydatem, trwają negocjacje cenowe" - dowiedziała się gazeta od osób znających kulisy sprawy. (s.A14) (PAP)

morb/