Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 30 lipca

30-07-2013 07:32
30.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 30 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Energii z odnawialnych źródeł jest o wiele mniej niż w 2012 r. Ci, którzy w nią zainwestowali, mają kłopoty. (s.A1,B5)

KNF wprowadziła zarząd komisaryczny w SKOK im. św. Jana z Kęt w Rumi. Zarządca ma przeprowadzić proces naprawczy. To pierwszy taki przypadek od objęcia kas państwowym nadzorem KNF jesienią ubiegłego roku. (s.A1,B3)

W Polsce przybywa przetwórni ekologicznych. Ich liczba rośnie, bo kryzys tylko nieznacznie zahamował popyt na certyfikowane mięso, nabiał czy warzywa. (s.B1)

Ten rok będzie oznaczał dla europejskiego przemysłu stalowego stagnację. (s.B4)

Kompania Węglowa chce zwiększyć pozyskiwanie i gospodarcze wykorzystanie metanu. (s.B4)

W lipcu w Rzymie można przenocować taniej niż w Sopocie, w Hiszpanii ceny spadły nawet o jedną czwartą. Dla turystów Warszawa okazuje się i tak najtańszą z europejskich stolic. (s.B6)

PARKIET

Analitycy oceniają, że najbardziej kuszące są akcje banków, spółek przemysłowych i detalicznych oraz deweloperów. Lepiej natomiast unikać firm surowcowych i energetycznych. (s.3)

W najbliższym czasie kurs KGHM może pozostawać pod presją z uwagi na słabsze perspektywy dla rynku miedzi - ocenia Marcin Gątarz, analityk UniCredit CAIB. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Pracowite lato w polskich fabrykach autobusów. Najwięksi gracze, Solaris i MAN, zwiększają zatrudnienie, żeby podołać zamówieniom. Klienci chcą przed zmianą przepisów kupić autobusy z dotychczasowymi silnikami - tłumaczą eksperci. (s.18)

PULS BIZNESU

Polscy naukowcy mogą połączyć siły w wirtualnych instytucjach badawczych. Belgowie, którym to się udało, wróżą nam 7,5 tys. miejsc pracy i megainwestycje. (s.4)

Resort finansów chce dodatkowo obciążyć firmy, których zagraniczne spółki płacą niższe podatki. Rządowi prawnicy mają zastrzeżenia. (s.5)

Stopy procentowe mocno przycinęły sektor banków spółdzielczych. Zysk w I kw. spadł aż o 27 proc. W tym modelu biznesowym trudno będzie więcej wydusić. (s.8)

W czerwcu aż pięć banków podniosło marże kredytów hipotecznych. Ceny prawie we wszystkich miastach są takie jak przed miesiącem. (s.14)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

MasterCard narusza konkurencję - alarmuje Visa, która poskarżyła się UOKiK. Chodzi o prowizję, którą MasterCard pobiera od transakcji kartami w ramach programu Innovation for Poland. Mają ją płacić wszyscy agenci rozliczeniowi, którzy chcą współpracować z tą organizacją. Z tych pieniędzy MC dotuje banki wydające jego produkty, m.in. karty zbliżeniowe. Visa, która nie narzuciła agentom takich opłat, nie może zaoferować takich samych warunków wydawania kart. (s.A1)

Związki zawodowe są skuteczne, ale tylko połowicznie. W zeszłym roku wywalczyły w sądach 25 mln zł odszkodowań od pracodawców. (s.A3)

Niemcy, Holandia i Francja - w tych krajach w konsulatach RP polscy pracownicy najczęściej skarżą się na swoich pracodawców. Najmniej narzekań jest w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i w Danii. (s.A4)

Wykonawcy bloku węglowego w Jaworznie otrzymają więcej czasu na przedstawienie bankowych gwarancji. Upływający w środę termin ważności zwycięskiej oferty na rozbudowę elektrowni prawdopodobnie zostanie wydłużony do połowy sierpnia. (s.A9)

Spółki budowlane odwracają się plecami od Polimeksu-Mostostalu, który szuka nowego partnera do skończenia trasy A1. Firma ma kłopot ze znalezieniem spółki, która podejmie się budowy 40 mostów i wiaduktów. (s.A10)

Na rynku walutowym traci 4 na 5 inwestujących - ostrzega KNF. Przegrywają głównie początkujący. (PAP)

morb/