Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 25 czerwca

25-06-2013 07:24
25.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 25 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Wykwalifikowany pracownik fizyczny jest na czele listy najbardziej poszukiwanych przez pracodawców w Polsce. (s.A1,B4)

Bazylejski Bank Rozliczeń Międzynarodowych w swym corocznym raporcie wzywa banki centralne do skończenia z polityką taniego pieniądza. Uważa, że przyniosła ona więcej szkód niż korzyści. (s.B1)

Najlepiej zarabiającym prezesem spółki na GPW jest szef Comarchu. Najwyższe średnie wynagrodzenia w zarządach oferuje sektor medialny. (s.B5)

Tegoroczna sprzedaż nowych aut w USA może być najlepsza od 5 lat. (s.B6)

Po raz pierwszy od ponad trzech dekad rośnie wydobycie ropy naftowej w USA i bliskie jest uwolnienie eksportu. To zasługa ropy z łupków. Do 2020 r. Ameryka chce na naftowym polu prześcignąć Arabię Saudyjską. (s.B8)

Jerzy Hausner, członek RPP, poinformował "Rz", że kończy się faza rozwoju gospodarczego na świecie, w której można było uznawać, że pozytywne następstwa niskich stóp procentowych będą górować nad negatywnymi. "Bardzo daleko posunęliśmy się, mamy najniższe historycznie stopy procentowe, ale nie mówimy, że jeszcze ich nie obniżymy" - dodaje jednak. Zdaniem Hausnera obecnie powinno się dążyć do tego, by, naprawiać finanse publiczne, a nie zajmowanie się problemami bieżącymi w celu ratowania bieżącej sytuacji. "Same OFE nie są źródłem problemu. Problemów jest więcej" - zaznacza. (s.B16)

PARKIET

Część związków zawodowych w Grupie Azoty szykuje wspólny front do walki o wzrost wynagrodzeń i poprawę warunków pracy. Jednym z postulatów jest ujednolicenie wynagrodzeń w poszczególnych zakładach. (s.1,4)

Zmiana prezesa Fedu z początkiem lutego 2014 r. może mieć niewielkie znaczenie. Bo z drogi, na którą tę instytucję wprowadził Bernanke, nie ma łatwego odwrotu. (s.16)

GAZETA WYBORCZA

Pensje członków zarządów największych firm giełdowych podskoczyły w ubiegłym roku o blisko 10 proc. Średnie pensja w spółkach wzrosła poniżej inflacji. (s.19)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wypowiedziała upadłej austriackiej firmie Alpine Bau ostatnie kontrakty na budowę dróg. (s.22)

Pracownicy PKP Cargo rozpoczęli referendum strajkowe. Chcą gwarancji pracowniczych przez planowanym na IV kw. debiutem giełdowym i podwyżek o 450 zł. Ewentualny strajk mógłby pokrzyżować prywatyzację przewoźnika. (s.22)

PULS BIZNESU

Komputronik analizuje możliwość sprzedaży również produktów innych niż sprzęt IT. "Szukamy niszy, która zapewni nam wysoką marżę, a ryzyko porażki będzie niskie - powiedział Wojciech Buczkowski, prezes firmy. Według niego w grę wchodzą takie produkty jak np. zabawki, akcesoria dla dzieci, sprzęt ogrodniczy i elektrourządzenia. (s.3)

Prezes UKE grozi karami jeśli za tydzień nie wejdą w życie stawki międzyoperatorskie. Nowe stawki mają wejść wżycie od 1 lipca, tymczasem trzej operatorzy wciąż nie podpisali w tej sprawie umów. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Mali przedsiębiorcy urlopy biorą rzadko albo nigdy. Jeśli już to na krótko, najwyżej na tydzień. (s.A1,A3)

Unipetrol, czeska spółka Orlenu, negocjuje zakup stacji OMV w tym kraju - poinformował czeski tygodnik "Euro". (s.A8)

Sprzedawcy i sieci handlowe odpowiedzialne są za 5 proc. ogólnej ilości marnotrawionej w kraju żywności. W całej Polsce na śmietnik co roku trafia ok. 9 mln ton jedzenia. (s.D5)

Negocjacje ws. sprzedaży aktywów GTS Central Europe wchodzą w finałową fazę. W walce o operatora dostarczającego infrastrukturę firmom telekomunikacyjnym w Polsce, Czechach, na Węgrzech i na Słowacji oraz w Rumunii na ostatniej prostej został już tylko Deutsche Telekom i Netia. Netia gotowa jest kupić spółkę w całości, ale próbuje zbić cenę poniżej 500 mln euro. T-Mobile może zaakceptować wyższą wycenę, ale może mieć problem z przeprowadzeniem transakcji na Węgrzech, w SŁowacji i Rumunii, gdzie ma dominującą pozycję. (s.A9) (PAP)

morb/