Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 21 maja

21-05-2013 07:27
21.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 21 maja.

RZECZPOSPOLITA

Produkcja AGD mocno rośnie. W I kw. wyprodukowano 15 proc. więcej sprzętu niż rok temu, a dla małego AGD wzrost wyniósł aż 25 proc. Z miesiąca na miesiąc jest jednak słabiej. (s.B2)

Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w spółce PGE EJ1. To spółka celowa należąca do PGE, jej zadaniem jest doprowadzenie do budowy elektrowni jądrowej. Chodzi o możliwe nieprawidłowości w umowach na ponad 11 mln zł, zawarte w latach 2020 i 2011. (s.B2)

Postój remontowy Huty Miedzi Głogów, który zaplanowano głównie na III kw., ma znaczny wpływ na wyniki finansowe KGHM w tym roku. Jednak spadające ceny srebra są większym zagrożeniem dla prognozy niż ryzyko opóźnień inwestycji w Głogowie. (s.B6)

Rynek pracy kurczy się coraz szybciej. Zgodnie z zapowiedziami przedsiębiorców, także w II kw. nie ma co liczyć na wzrost liczby etatów. (s.B8)

Łupkowa rewolucja w USA wyparła stamtąd węgiel. Ten zalał światowy rynek i przyczynił się do obniżki ceny. Tracą na tym polskie kopalnie. (s.B9)

PARKIET

Zwycięzcą piątej edycji konkursu "Rz", "Parkietu" i NBP na najlepszego analityka makroekonomicznego został Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. (s.1)

Indeks mWIG40 jest na najwyższym poziomie od połowy 2011 r. a sWIG 80 jest na dobrej drodze do odrobienia tegorocznych strat. Zwyżka nie idzie jednak w parze z rosnącymi obrotami. (s.1,3)

W tym roku eksport producenta kosmetyków i chemii gospodarczej ma wzrosnąć z 33 do 40 proc. Rozmowy ws. przejęcia niemieckiej firmy przyspieszą w drugiej połowie roku. Trwa IPO spółki. Dziś poznamy ostateczną cenę i liczbę oferowanych akcji. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Duża część sektora bankowego na Cyprze nastawiona była na pranie brudnych pieniędzy - wynika z najnowszego audytu na zlecenie UE. W proceder mogą być zamieszani cypryjscy politycy. (s.17)

PULS BIZNESU

Polska znowu odpuszcza Expo. Nie będzie nas na wystawie światowej w 2015 r. - zdecydował minister gospodarki. Wywołał tym samym lawinę sprzecznych opinii. (s.6)

Mimo słabej kondycji finansowej Ganta, Krzysztof Brzeziński, prezes dewelopera, jest w dobrym nastroju. Skłaniają go do tego postępy negocjacji ws. emisji dużej puli obligacji skonsolidowanych, które mają zastąpić prawie wszystkie zapadające dotychczas obligacje spółki. "Mamy pełną zgodność wierzycieli i dopięte główne warunki emisji" - mówi. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Ministerstwo Finansów chce znieść opodatkowanie odsetek od oszczędności na własne mieszkanie. Z takiej ulgi będą mogli korzystać podatnicy, jeśli przez minimum 5 lat ich środki będą gromadzone na specjalnym koncie, a następnie zostaną wydane na zakup domu lub mieszkania. (s.A1,B3)

MSP rozmawia z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju o jego zaangażowaniu kapitałowym w Polskie i Inwestycje Rozwojowe SA, spółkę, która ma realizować rządowy program Inwestycje Polskie. (s.A1,A8)

Bez otwartych funduszy emerytalnych Polska miałaby PKB niższy o 7 proc. To obecnie kwota ok. 120 mld zł - przekonują ekonomiści. Ministerstwo chce poznać model, który pozwolił to wyliczyć. Spór trwa. (s.A3)

Nieco ponad 15 proc. wyniosła średnio w I kw. tego roku marża brutto na sprzedaży w grupie 10 deweloperów mieszkaniowych notowanych na GPW. (s.A10)

Firmy z sektora IT przez kolejne kwartały czeka walka o klientów. I być może obniżanie cen. (s.A11)

W ciągu najbliższych miesięcy deweloperzy z Catalyst muszą wykupić obligacje warte 160 mln zł. Na razie tylko jeden z nich ma z tym problemy. (s.A13) (PAP)

morb/