Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 18 czerwca

18-06-2013 07:26
18.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 18 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Pod koniec maja skończyła się pierwsza seria spotkań PGE Energia Jądrowa1 z potencjalnymi uczestnikami tzw. postępowania zintegrowanego. Istnieje ryzyko, że spółka odpowiedzialna za budowę polskiej elektrowni jądrowej może nie ogłosić w tym roku postępowania na wybór wykonawcy. (s.B1)

Analitycy coraz odważniej mówią o końcu reklamowego kryzysu. Niektórzy spodziewają się nawet, że rynek reklamy wzrośnie już w przyszłym roku. (s.B2)

Ropa pozostaje w cieniu Syrii. Ceny surowca uwzględniają już tamtejszy konflikt. Narastają jednak obawy o stabilność dostaw. Analitycy szacują, że ceny ropy powinny się utrzymywać w granicach 102-105 USD za baryłkę Brent w dostawach trzymiesięcznych. Ale kluczowa jest sytuacja na Bliskim Wschodzie. (s.B9)

PARKIET

Utrzymująca się niekorzystna sytuacja na rynku zbóż i wysokie ceny pasz wpłynęły na kondycję branży drobiarskiej, w tym wyniki Indykpolu. Ma być jednak lepiej. Spółka w przyszłości chce lepiej wykorzystywać swoje uprawnienia eksportowe do Chin i Rosji. Te rynki cechują się dużym potencjałem. Spółce zależy na obecności w jej akcjonariacie małych inwestorów, dlatego przyjęła strategię, że ok. 30 proc. rocznego zysku będzie przeznaczać na dywidendę. (s.1,8)

Giełdowi producenci aparatury pomiarowej coraz silniej uzależniają się od rynku rosyjskiego. Od kilku lat to najważniejszy kierunek eksportowy dla Aplisensu i Sonela, a także znaczący dla Apatora. Analitycy ostrzegają, że brak odpowiedniej dywersyfikacji sprzedaży może być zgubny. (s.5)

Wrocławski Techland, jeden z największych producentów gier komputerowych w Polsce, poważnie rozważa debiut na warszawskim parkiecie. (s.6)

Akcje spółki Benefit Systems zdrożały w tym roku o 14 proc., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 67 proc. Zdaniem analityków kurs ma wciąż potencjał wzrostowy. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Koncerny motoryzacyjne pchają się na Węgry, niezrażone krytyką tamtejszych władz. Właśnie na Węgrzech niemiecki Audi otworzył pierwszą fabrykę aut poza Niemcami. (s.21)

Lubella z Grupy Maspex kupiła od syndyka markę Malma - podała spółka w komunikacie. Lubella planuje także ok. 50 mln zł inwestycji w produkcję i logistykę. (s.21)

PULS BIZNESU

Polfa Warszawa szykuje się do przeprowadzki. Za kilka lat zakład produkcyjny, który dziś stoi na warszawskiej Woli, zostanie przeniesiony do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a dokładnie do Duchnic, gdzie grupa Polpharma, w skład której od roku wchodzi warszawska Polfa, posiada już jedną fabrykę. Wartość projektu przekroczy 100 mln zł. (s.2)

Segment ubezpieczeń korporacyjnych znów jest obszarem zażartej walki o klienta. W ruch poszły ostro nożyce, które bezlitośnie tną ceny. "W segmencie korporacyjnym zdarzają się spadki cen rzędu 55 proc." - powiedziała Agnieszka Pieczyńska, szefowa działu ubezpieczeń komunikacyjnych w Marsh Polska. (s.4)

Moskiewska giełda dołuje w rytm bessy na rynku surowców, a klienci funduszy akcjo rosyjskich są od początku roku bawet o 12 proc. pod kreską. (s.21)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Przepisy o podatku od towarów i usług, które mają wejść w życie z początkiem 2014 r., naruszają unijną dyrektywę 112/2006 ws. podatku od wartości dodanej. Definiują powstanie obowiązku podatkowego w taki sposób, jaki zakwestionował Trybunał Sprawiedliwości UE w ostatnim wyroku wydanym w polskiej sprawie TNT Express Worldwide Poland. (s.A1,B2)

Chętnie zarabiamy na turystyce. W miejsce upadających biur podróży niemal natychmiast powstają nowe. Zakładają je albo zapaleni globtroterzy, albo ludzie z doświadczeniem w organizacji i sprzedaży wczasów. (s.A8)

Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wydawał w poniedziałek Playowi i T-Mobile rezerwacje na częstotliwości 1800 Mhz, dzięki którym operatorzy mogą budować sieć szybkiego internetu LTE. Ich pierwsze nadajniki mają ruszyć już w tym roku, bo firmy chcą jak najszybciej przedstawić ofertę konkurencyjną dla Plusa i Cyfrowego Polsatu. (s.A9)

Nie tylko łupki kuszą poszukiwaczy. Polska znalazła się w centrum zainteresowania geologów. Inwestorów przyciągają złoża soli, cynku, ołowiu i uranu. (s.A12)

Deficyt w tegorocznym budżecie wzrośnie o 9-10 mld zł - szacują ekonomiści. To jednak wersja minimum. Bo ubytek w dochodach może być znacznie większy i wynieść nawet 27 mld zł. (s.A13) (PAP)

morb/