Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 11 czerwca

11-06-2013 07:20
11.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 11 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Granty unijne wzięte na pniu. Firmy chcą na inwestycje cztery razy więcej niż ma PARP. Wnioskują o 3,5 mld zł, a do podziału jest 850 mln zł. (s.B1)

Rekord eksportu kosmetyków. O ponad 8 proc., do przeszło 2 mld euro, wzrosła w 2012 r. zagraniczna sprzedaż firm kosmetycznych, które coraz aktywniej szukają odbiorców na świecie. (s.B3)

Gazprom zamraża prace na Sztokmanie. Plany dotyczące jednego z największych gazowych złóż świata koncern odłożył "dla przyszłych pokoleń". To efekt zlekceważenia boomu łupkowego w Ameryce. (s.B7)

PARKIET

Deweloperzy odbijają od dna. mimo ostatnich wzrostów akcje przedstawicieli branży wciąż są tanie - oceniają analitycy. Warto postawić na znane firmy o stabilnej sytuacji finansowej. (s.3)

Synthos rozpoczął budowę linii do produkcji nowej generacji kauczuków typu SSBR, używanych do wyrobu nowoczesnych opon samochodowych. Realizacja projektu pochłonie 568 mln zł, z czego z funduszy unijnych popłynie prawie 147 mln mln zł. Uruchomienie produkcji ma nastąpić w 2015 r. Innowacyjne kauczuki zwiększą zyski. (s.7)

KGHM raczej w Toronto niż w Londynie. Analitycy mówią, że notowania koncernu w Londynie obniżyłyby obroty na parkiecie w Warszawie. Wątpią w podwyższenie kapitału. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Narodowy przewoźnik pozbędzie się części samolotów, obetnie kilkanaście połączeń europejskich, zwolni kilkaset osób, pasażerowie będą musieli płacić za posiłki. W sumie wszystkie inicjatywy zwiększające przychody i obniżające koszty w 2015 r. mają poprawić wynik narodowego przewoźnika o ponad 500 mln zł. Gdy LOT stanie na nogi zostanie wystawiony na sprzedaż. (s.1,21)

Targi EXPO w Mediolanie mogą nas kosztować nie mniej niż 40 mln zł. Wolałbym te środki przeznaczyć na wzmocnienie naszych placówek w Afryce. Chciałbym dać te pieniądze na zakładanie niewielkich placówek w krajach afrykańskich, gdzie będzie jasno powiedziane, że będziemy je rozliczać z konkretnych kontraktów, ze wskaźnika wzrostu eksportu - mówi w rozmowie z "GW" Janusz Piechociński, wiceminister gospodarki. (s.17)

PULS BIZNESU

Rynek pracy wychodzi z regresu. jest szansa, że redukcje zatrudnienia w polskiej gospodarce wkrótce dobiegną końca. (s.2)

Komputronik łączy siły z siecią Media Expert. Największy detalista handlu komputerami w Polsce zawarł sojusz z siecią elektromarketów. Jak twierdzą przedstawiciele obu podmiotów, głównym celem sojuszu będzie współpraca w obszarze handlu. (s.5)

Polska jest zagłębiem think tanków. Mamy najwięcej niezależnych ekonomicznych "instytutów myśli" w regionie i sześć razy więcej niż Włosi. Tylko rząd nie chce słuchać ich rad. (s.10-11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNAPolice stawiają na Afrykę, fosforyty i róże. Spółka zamierza nie tylko przejąć złoża fosforytów w Senegalu, ale na ich bazie uruchomić fabrykę nawozów produkowanych z tego surowca, aby sprzedawać je w Kenii - dowiedział się DGP. Za dostęp do złóż ZCh Police będą musiały zapłacić ok. 30 mln USD. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować budowa zakładów nawozowych, ani jaka będzie ich moc. (s.A8)

Polski Prąd podniesie napięcie na rynku energii dla MSP. Nowy gracz chce odbić państwowym grupom 12 tys. klientów do końca roku. Spółka rozpocznie sprzedaż energii w te wakacje. (s.A9)

Konkurent dla obligacji skarbowych. Sprzedaż papierów detalicznych przez Orlen może zaszkodzić ofercie Ministerstwa Finansów. Jest dużo bardziej opłacalna dla inwestorów, którzy wycofują oszczędności z banków i szukają alternatywy. (s.A12)

(PAP)

jow/