Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 1 października

01-10-2013 07:35
01.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 1 października.

RZECZPOSPOLITA

Trzeci rok z rzędu nasze dochody nie dogonią cen. Paradoksalnie najbardziej ubożeją ci, którzy tworzą dobrobyt - pracownicy i właściciele firm. (s.A7)

Inwestycje w strefach rosną coraz szybciej. Po trzech kwartałach zaplanowane przez inwestorów nakłady są aż o 1 mld zł wyższe niż rok wcześniej. Firmy chcą też stworzyć więcej etatów. (s.B1)

Dla szkół wyższych nadchodzą trudne czasu. Jeśli nie przystosują się do nowych warunków, za kilka lat może ich być o połowę mniej. (s.B2)

Upadają coraz większe firmy. Przedsiębiorstwa o obrotach ponad 50 mln zł stanowiły w tym roku 13 proc. bankrutów. (s.B4)

Rząd Francji chce rozmawiać o złagodzeniu zakazu handlu w niedziele, z którego wycofują się kolejne kraje. W Polsce jest na odwrót. (s.B6)

Paliwa wreszcie tanieją. To efekt umocnienia złotego oraz spadku napięcia geopolitycznego, co zmniejszyło presję na ropę. (s.B9)

PARKIET

Próchnik odzyskuje utracony blask. "Zakładane przez nas otwarcie 42 sklepów do końca 2016 r. jest zdecydowanie realne, ale najważniejsze jest otwieranie sklepów rentownych" - powiedział Rafał Bauer, prezes Próchnika. "Biznes taki jak nasz, jeśli idzie bardzo dobrze, powinien mieć 15 proc. rentowności netto. Jeśli idzie przyzwoicie, powinien osiągać 8-10 proc. Właściwa rentowność to mój główny cel" - dodał. (s.1,7)

Dziewięciu ekspertów od analizy technicznej wskazało spółki do październikowego portfela "Parkietu". Trzech z nich, choć wybierali niezależnie, postawiło na J.W. Construction. (s.1,2)

Poniedziałkowe NWZA PBG miało decydować o megaemisji akcji. Jednak na wniosek głównego akcjonariusza spółki ogłoszono przerwę w obradach. Zdecydował on, że dodatkowe trzy tygodnie są potrzebne, by wierzyciele mieli czas na uzgodnienie finalnego stanowiska i zakończenie prac związanych z przystąpieniem do podpisania umowy restrukturyzacyjnej. Jak dowiedział się "Parkiet", propozycje układowe spółki zaprezentowane na początku września pozostają bez zmian. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

Małe i średnie firmy też mogą zaoszczędzić na zakupach grupowych. Jest coraz więcej organizacji, które pomagają zbić ceny prądu, gazu czy paliwa. Można zaoszczędzić nawet 30 proc. kosztów. (s.22)

PULS BIZNESU

W branży farmaceutycznej temperatura znów zaczyna się podnosić. Wszystko za sprawą negocjacji, które prowadzi Ministerstwo Zdrowia z producentami farmaceutyków ws. wejścia do systemu refundacji. Jak twierdzi Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska, urzędnicy próbują wymuszać na firmach bardzo duże obniżki cen leków. (s.2,3)

Work Service za 70 mln zł przejmie Antal International, lidera na rynku rekrutacji w Polsce i Work Express, firmę numer sześć w krajowym outsourcingu pracy. (s.4)

Choć przybyło kupujących, średni czas sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym wydłużył się w Warszawie do 6,5 miesiąca. (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W pierwszej połowie tego roku banki wystawiły na sprzedaż wierzytelności hipoteczne warte co najmniej 210 mln zł. To dopiero początek - oceniają przedstawiciele firm zajmujących się dochodzeniem roszczeń. (s.A8)

PGNiG dowierciło się do złóż gazu ziemnego w Libii. Może tam być więcej surowca niż w całej Polsce. Mimo to spółka wycofa się prawdopodobnie z Afryki. Wszystko przez brak stabilności politycznej. (s.A9)

Konkurs na prezesa Kompanii Węglowej odbędzie się za pół roku - mówi Marian Turek, przewodniczący rady nadzorczej spółki. "Kluczem do zwycięstwa w konkursie będą już udowodnione kompetencje. Niekoniecznie w zakresie kierowania kopalnią, ale dużym przedsiębiorstwem" - powiedział. (s.A9) (PAP)

morb/