Przegląd prasy gospodarczej, środa, 7 sierpnia

07-08-2013 07:36
07.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 7 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Polskim przedsiębiorcom pomaga ożywienie w Niemczech. Kryzys powoli zaczynamy zostawiać w tyle. (s.A1,A2)

Płace wzrosną w tych segmentach, do których napływa więcej zamówień. Na wyższy od przeciętnego wzrost wynagrodzeń w tym roku mogą liczyć pracownicy firm produkujących na eksport i z sektora energetycznego. (s.B1)

PARKIET

Od początku 2013 roku akcje Amiki zyskały już prawie 60 proc. Zarząd uważa, że wycena może jeszcze pójść w górę. Analitycy są podobnego zdania. Tym bardziej, że spółka jest zainteresowana akwizycjami. "Rozważamy różne scenariusze rozwoju grupy, z przejęciami dystrybutorów, marek czy małych producentów włącznie" - mówi Wojciech Kocikowski, wiceprezes Amiki. Spółka prowadzi takie rozmowy w kilku krajach UE. (s.1,8)

Huty i dystrybutorzy stali oczekują, że zastrzyk pieniędzy z Unii nakręci zapotrzebowanie na stal. (s.5)

W czwartek wierzyciele znajdującej się w upadłości katowickiej spółki Ideon będą głosować ws. zawarcia układu. Według ostatnich informacji, lista wierzytelności obejmuje 64 wierzycieli, a łączna kwota wierzytelności to 185,8 mln zł. (s.5)

Związkowcy z KGHM postanowili zawalczyć w sądzie o obsadzenie miejsc w radzie nadzorczej spółki. Opierają się na ustnym wyroku Sądu Najwyższego, który potwierdził, że ustawa o komercjalizacji nakłada na akcjonariuszy obowiązek powołania do rady przedstawicieli wyłonionych przez pracowników w wyborach. Wcześniej kwestionował to Skarb Państwa, który głosował przeciw powołaniu do rady liderów związkowych wybranych przez załogę. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Projekt nowelizacji uchwały, który ma uruchomić przetargi na obwodnice 11 miast, krąży na razie miedzy ministerstwami. Jeśli wejdzie w życie, powstaną m.in. obwodnice Olsztyna, Nysy, Góry Kalwarii czy Ostrowa Wielkopolskiego. Pieniądze, 4,7 mld zł, mają pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego i funduszy unijnych. (s.21)

LOT może otrzymać maksymalnie do 781 mln zł pomocy publicznej. Na ratowanie narodowego przewoźnika zrzucają się wszyscy płacący w Polsce podatki. Pytanie, czy koszt ratowania LOT-u nie jest za wysoki i czy w ogóle potrzebujemy polskiej narodowej linii lotniczej. (s.21)

Resort gospodarki ostrzega, że w latach 2016-2017 Polsce grozi niedobór mocy. Najgorzej może być zimą 2017 r. (s.22)

PULS BIZNESU

Prokuratura ma podejrzenie, że w sądach upadłościowych w Katowicach i Gliwicach dochodziło do przestępstw. Chodzi o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz działanie na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy publicznych. (s.4)

Ceny cukru trzcinowego od początku 2013 r. spadły już o ponad 20 proc. Są najniższe od ponad trzech lat. Przecenie surowca sprzyjały przede wszystkim utrzymująca się od trzech lat nadpodaż cukru na świecie i spadające notowania rupii indyjskiej i reala brazylijskiego. Brazylia i Indie, wraz z Tajlandią, należą do największych eksporterów cukru na świecie. (s.19)

Złoto wraca do łask. wywołana przez fundusze ETF przecena złota dobiega końca - przekonują analitycy World Gold Council. (s.19)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W latach 2013-2016 liczba salonów sieci Orange zmniejszy się o ok. 20 proc. Likwidacja ma dotyczyć głównie tych placówek, które znajdują się blisko siebie. Obecnie firma ma 934 salony w całym kraju. (s.A1,A9)

EBI stawia krzyżyk na węglu. Wycofanie się z finansowania energetyki opartej na tym surowcu może zwiększyć strumień pieniędzy z EBI na rozwój sieci. Pierwszy skorzysta Tauron. (s.A8)

Nawet 20 tys. samochodów więcej niż w zeszłym roku może znaleźć nabywców w całym 2013 r. - wyliczają eksperci branży motoryzacyjnej. (s.A9)

morb/